Интеграция в масова детска градина

  • 7 482
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 981
Ани,Надя Hug стискам палци и дано при вас нещата се оправят както при нас.Не знам,аз може би съм улучила време,когато е имало места.
Всичко стана случайно дадоха ми телефона на градината,а аз дори не знаех,че приемат деца със СОП.Говорих с директорката и тя ми каза,че групите са от 2006год.Каза да отида след няколко дена да видят детето.Комисията беше от психолозите,логопедите и специалните педагози,които работят в градината.Говорихме около 1 час,като през това време наблюдаваха дъщеря ми,как си играе,какво разбира,как реагира.И накрая ни казаха,че ще бъде в масова група,извикаха госпожата запознаха ни и и казаха да подготви децата.Тогава ми направи много голямо впечатление, тя каза,че децата знаят и с тях е говорено за различните деца и наистина не съм имала проблеми.В началото бяхме за 1час,след 1 месец 2ч.,после 3,4 и от пролетта вече спеше там.
Има 2 групи за деца със СОП,нашата са деца които са в масови групи и специалистите ги взимат почасово и ги връщат в групата.Другата група са зедно в една стая и с тях се работи непрекъснато.
В градината има и плувен басейн,за нашите деца е безплатно.Васи е много щастлива,че плува.  
На мен също ми е много далече,на ден минавам по 40км.( голям шофьор станах Simple Smile),но си заслужава.
Стана малко объркано, исках много неща да кажа с по-малко думи.Дано сте ме разбрали Grinning.Ако ви интересува още нещо ще отговарям.

# 16
  • София
  • Мнения: 272
 Тра-ла-ла , благодаря ти за отзивчивостта   bouquet
Би ли казала, ако знаеш още какви са им изискванията(в смисъл памперси, самостоятелно хранене ....)? В групата в която са само дечица със СОП, колко е голяма? Децата на една възраст ли са или не? Имат ли и кинезитерапевти ? Също ме интересува и басейна може ли да се ползва от деца които не са в градината?  Имат ли специалист който да провежда водна рехабилитация или само треньор?
Извинявай, че те засипах с въпроси, но ми се иска да чуя реклама от някой който ползва услугите, а не от персонала, защото обикновено знаеш, че едно се "рекламира" - а на практика е съвсем друго. Затова ако се сещаш и за някои други подробности, ще съм много благодарна да споделиш.

# 17
  • София
  • Мнения: 981
 Надя,сега едва ли ще ти бъда много полезна,защото не съм се интересувала за повечето неща в специалната група.Знам,че има деца с ДЦП,които са по-трудно подвижни и може би са с памперс, но не съм сигурна.Обгрижват ги повече лелички,сигурно им помагат с храненето.Мисля,че са на различна възраст,но доколкото знам ходят в различни часове и заедно се събират може би 5-6 деца.Миналата година имаше кинезитерапевт,днес разбрах,че тази пак ще има.За специалната група един път седмично идва специалист,който зеадно с треньора работят с децата в басейна.
 Съжалявам,че май с нищо не ти помогнах,но миналата година пиех кафе с майки,чиито деца бяха в тази група,вече не са в градината.Ако разбера нещо,ще пиша.
Ако те интересува нещо,стига да мога да отговоря,ще се радвам ако мога да ти бъда полезна. Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 272
Няма проблем. Благодаря още веднъж. Просто ми беше интересно да получа информация от родител, а иначе като стигнем до прием то е ясно, че ще се ходи на място да се проучва.   Peace
Най -важното е , че има и места в които нещата се случват не само на хартия. Дано  и в  други градини  да приложат явно вече работещият модел за интеграция.  Praynig

# 19
  • Мнения: 317
Аз преди време бях направила тема по тези въпроси, където съм описала търсенията си до някакъв момент.
Тук сега все пак описвам накратко отговори на някои от въпросите ти:
1. Аз лично не съм чувала за деца, които да тръгват с друг набор, и никой никога не ми го е предлагал като вариант, въпреки че за мен това е логично и добро решение за немалко от нашите деца.
2.   Синът ми е посещавал частна детска градина - по различни причини тук няма да спомена коя конкретно. Като оставим настрани цената, отношението към сина ми беше добро, не бих казала обаче, че беше компетентно - нещо, за което в никакъв случай не мога да ги обвинявам, работата с деца в норма е много различна от работата с деца със СОП. Моето мнение е, че детето дърпа напред, когато е с деца в норма, ако влиза във взаимодействие с деца. Е, и иначе гледа и подражава, но по-малко (случаят с моя син). На Монтесори градини съм звъняла - общо взето още по телефона като чуят диагнозите на детето, са ми отказвали по един или друг начин.
4.   Комисията към РИО: не бих казала, че хората там бяха особено компетентни, още повече, че не може да се очаква да придобият представа за детето за толкова кратко време - както медицински, така и психо-емоционално. Но пък при нас подходиха с разбиране. Дадоха ни становище за интегрирано обучение и за ресурсен учител, като признаха, че едва ли някоя нормална детска градина ще ни приеме, предвид състоянието на детето. Препоръчаха ни детска градина за деца със СОП (112 в Бояна), където накрая го записахме и от която определено съм доволна засега. Но моят син е в по-тежко състояние от твоя, в смисъл има сериозен интелектуален дефицит, вероятно е твоя син да го насочат към нормална ДГ. Друг е въпросът какво правите с точките. Така или иначе ако кандидатстваш за нормална детска градина, но детето има някакво увреждане, класацията е съвсем различна - дори не вписват децата в електронната система за кандидатстване, мисля. Какъв е точно механизмът на мен не ми е известно. Доколкото знам, директорите имат определени квоти за деца с увреждания, но си избират възможно най-леките деца, в този смисъл вероятно бихте имали шанс.
7.   Как се отнасят другите деца и родители към вашето дете? Тук мога да споделя накратко впечатленията си от частната детска градина, защото само там той е бил с деца в норма - много спокойно както от родителите, така и от децата, които свикнаха с него, знаеха, или поне усещаха, че е по-специално дете. Не съм имала проблеми. Уточнявам обаче, че групата беше от няколко деца само, ако детето ходеше в голяма група от 30 деца едва ли щеше да се размине така леко. При моя син много трябваше да се внимава да не го блъскат децата и да не го настъпват - той се придвижваше пълзейки и не може да реагира бързо и да се пази. А както знаем децата в играта си, в устрема си, нямат спирачки:)
8.   Ходила съм в една логопедична градина, където ми казаха, че детето трябва да ходи само, да не носи памперси, да се самообслужва, интелектът му да е в норма, но да не говори. Мисля, че доста силно ги притесни цялостното състояние на детето, по-конкретно ДЦП и клапата.

# 20
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Нашата интеграция засега си е остава само на хартия, приеха ни през май в масова градина.  През юни, на родителска среща, директорката ми съобщи, че е намерила асистент, подадохме молба във фондацията, която ги осигурява и през септември се запътихме с изследванията, детето настроено че ще тръгва на градина.... и се оказа че няма асистент. Пратиха ме отново да ходя в тази фондация, ходих, говорих и нищо....бройката на асистентите е ограничена.
 В момента синът ми не посещава градината по тази причина.
 Уточнявам ,че е на 3години, диагнозите му са  ДЦП и клапа за хидроцефалия в главичката.
 Може да ходи сам вътре, навън по неравните места и стълби му е нужна помощ. Няма памперс, говори сравнително добре, опитва се да се храни сам и да се облича и съблича, но още не може съвсем сам.
 Ходи 2 пъти седмично в специализирана Монтесори група в Карин дом. т.е. свикнал е с деца и се справя чудесно, педадогът оттам смята ,че е по-добре да няма асистент.
 Обаче, реалното му състояние явно много не ги интересува, защото дори не ми предложиха да го заведа за 2часа да го видят как ще се справи. Виждали са го за 2минути при подаване на документите през април.
 В края на септември е имало родителска среща в групата ,в която присъстваме по списък, събирали са пари за помагала и т.н., никой не си направи труда да ми звънне, за да присъствам....
без нашите деца явно е по-лесно в градините. Rolling Eyes

# 21
  • София
  • Мнения: 965
Orhid, направо буца ми заседна, като ти прочетох поста Sad. След като умно и почти напълно самостоятелно дете като Бобо е нежелано, какво остава за другите  #Cussing out. В София изобщо няма програма за асистенти, така че вариантът е само член на семейството. То е ясно, че накрая се изморяваш и отчайваш от борби, но само като си търсим правата може евентуално нещо да се случи в по-добра посока. Дано скоро да успеете да намерите някакво приемливо решение  Praynig.
Наде, много ти благодаря за споделения опит. Ще видим докъде ще я докараме ние с интеграцията.

# 22
  • Мнения: 466
Здравейте , накратко ще се опитам да ви запозная с нашия случай .
Синът ми беше приет и записан на 17.09.2010 г в 1 ва група , родени 2007 година в 116 ЦДГ.Зимата се разболя и изкара един страшен Вирусен менингоенцефалит . Трябваше от началото на Януари да тръгне на градина , но това беше невъзможно и аз не знаех кога ще може да посещава детска градина . Уведомих директорката и решихме ,че няма да заемаме мястото . Днес ходих при Директорката на ДГ , тя ми каза ,че го е отписала -показа ми ,че не се води в списъците детето . Проблемът е ,че на страницата на ИСОДОГ в профила му си пише ,че посещава 116 ЦДГ . Сега аз искам да тръгне на Детска Градина . Каква е процедурата за записване на децата с ТЕЛК. От директорката разбрах ,че трябва отново да кандидатстваме , и че понеже е с ТЕЛК освободи ли се място , той ще е с предимство . Така ли се случват нещата и отново ли през интернет се кандидатства ?
От ИСОДОГ ми отговориха ,че щов все още на тяхната страница пише ,че посещава ДГ може да му се пази мястото  newsm78.Така и не разбрах как става отписването - някой знае ли ? От ИСОДОГ също ми отговориха ,че децата с ТЕЛК ги приемат в ЦДГ направо . Тогава директорката защо ме праща да кандидатствам пак през ИСОДОГ .  newsm78

# 23
  • Мнения: 3 715
Аз не разбрах - ти първо записа ли детето? После с писмена молба ли го отписа?

# 24
  • Мнения: 415
Здравейте, и аз се записвам в темата.

Ани, мога да споделя по някои от въпросите ти. Както знаеш нас ни поставиха диагнозата синът ми вече като беше в първа група и то по упоритото настояване на учителката, защото педиатърката ни твърдеше, че щял да го израсте. Проявиха разбиране. Лелите много му помагат.

Ако беше в по-малката група съм сигурна, че нямаше да му е добре, защото сме пробвали един месец с точно толкова по-малки деца в частна градина и не се чувстваше добре, въпреки всичко останало. Освен това си мислех, че във втора група децата вече се поуспокоиха като че ли, в първа група бяха всички стресирани, всички нови. Сега също има нови, но по-малко.

Сега аз не съм си занесла още ТЕЛК-а в градината, но смятам да го направя тези дни и ми е много свито дали няма да ни изгонят, но мъжът ми каза, че е проверил и твърди че не би трябвало.

Ние имаме малко проблеми с тоалетните им - има едни стълби до там и той там пада, лелката ме "успокои" че вече се подпирал на ръце и така се качвал. Е поне си мият ръцете, та това го преглътнахме, ясно ми е че ще правим компромиси, важното е да са що-годе приемливи.

А освен това не са много деца в група при нас...

Абе като се замисля доста проблеми сме имали но поне до сега не са ни гонили.

За съжаление обаче младата учителка която така повече се грижеше за децата напусна, изкара само 6 месеца. Сега не знам какво ще дойде и какво ще става.

Останах с впечатлението че в нашата градина приемат "различни" деца повече от колкото в други. В смисъл че има не само с увреждания, имаме най-различни случаи. Но миналата година в нашата група имаше дете с аутизъм, което вече е в логопедичната, ние с майка му си приказвахме повече, та тя беше супер недоволна (а и аз бях супер бясна по това време, но ми размина като дойде тази младата учителка)...

Иначе родителите - има такива, които са разбрани, но има една майка, която понякога се заяжда и ми е подхвърляла как само падал и не можел да се облича и такива глупости, но пък с детето й горе-долу се разбират. Децата в нашата група мога да кажа че не са проблем, има едно-две които много се бият, но досега госпожите са реагирали адекватно.









Последна редакция: ср, 22 фев 2012, 13:02 от Саманта Упс

# 25
  • Мнения: 4 465
Ели Х, опасенията ми за отказ са свъразни и с това, че не може да има повече от 2 деца със СОП в масова група. А за съжаление доста деца се сдобиха с ТЕЛК именно за по-лесен прием в градините. Иначе въпросът за яслена група въобще не стои пред мен. За тръгването с по-малка група, явно засега нещата са по решение на директора на ДГ, лошото е, че няма ясни правила.


СОП е едно, а дете с ТЕЛК е друго. За децата, които са с хронични заболявания (ЛКК или ТЕЛК), но без СОП, това ограничение не важи. Не съм наясно с какви документи се удостоверява СОП-а, но децата със СОП минават на комисия за ЕКПО (в РИО на МОМН) и с документите отиват да се записват на място.

Не знам дали го обясних правилно, но в една група може да има до 2 деца със СОП и неограничен брой деца със заболявания, които обаче не са със специални образователни потребности.

# 26
  • София
  • Мнения: 965
Саманта, благодаря за включването  Hug. Никой няма право и не може да ви изгони от детската градина. Добре е,че като цяло детето се чувства добре там. При нас тръгването по-късно е важно, заради това, че той е роден в края на годината, 3 месеца преждевременно, т.е. трябваше да се роди март 2010 и точно това си му е набора.
Ели Х, четох ето тази наредба http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … 2009_deca_SOP.pdf,
както и записаното в ИСОДЗ http://kg.sofia.bg/isodz/?page=manual и доколкото виждам и деца със СОП, и деца с хронични заболявания се приемат по един и същи ред  newsm78. А и изглежда влизаме в определението за СОП "1. различни видове увреждания – сензорни, физически, умствени (умствена изостаналост), множество увреждания;". Освен това диагнозата ДЦП в много случаи предполага и обучителни трудности. Аз така или иначе бих искала с детето да работи психолог, ако би помогнал за по-доброто му интегриране.
Обаждах се в РИО оттам ми казаха, че можем да минем ЕКПО за отлагане за следващата година. Но доколкото схванах, водещото за такова отлагане е интелектуалното развитие. Не съм много сигурна доколко такава оценка ще бъде достатъчно обективна на 2 г., и то взимайки предвид и двигателните затруднения. ОПисанието на диагнозата в решението от ТЕЛК е много по-тежко от действителното състояние на детето и не ми се рискува с подобна оценка и за психическото му развитие. ЗАмен е най-важно да се чувства добре в градината и да го приемат като всяко друго дете.Та ще изчакам до догодина и тогава ще видим.

Общи условия

Активация на акаунт