Какво да направи дащеря ми, за да влезе във владение в бащиният си дом?

  • 4 202
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Е, изтекли са 9 месеца, не 6. Thinking
Поправих се.

# 16
  • Мнения: 1
По принцип, ако реши да приеме наследството, в 6 месечен срок от откриването му би следвало дъщеря Ви да подаде декларация по чл.14 от ЗМДТ в общината, където е имотът. Ако той се води на името на баща й - само с удостоверение за наследници и копие от нотариален акт. Ако последно се е водил на името на бабата - удостоверение и за нейните наследници.

Проверете дали към кредита, който е теглен, няма сключена застраховка живот на името на кредитополучателя.

Води се от името на бащата, а преди това от майка му... с удостоверението за наследници продължава да се води това дело от дъщеря ми, както и от майката на непълнолетната наследничка, освен тях има поне още 10 човека... имота е доста голям и при делба се пада 10 декара на моята дъщеря и 10 декара на доведената и сестра, или общо 20 декара, които са по-право на баща им и делото се точи поне от 6 години. Наистина трябва да видим за кредита документи и да проверим за застраховка живот! Благодаря Ви!!! Именно това исках да спомена, че много и различни умове откриват много насоки, а разбира се крайното решение ще е сбор от доста факти като съберем плюсовете и минусите им. Важното е да открием вярното решение и да узнаем всички пътища към него, всички възможности да притеглим внимателно! Искренно благодаря за съдействието и не се колебайте да питате нещо, което съм пропуснала да упомена. В действителност с бащата на дъщеря ми бяхме приятели и за добри и лоши моменти се събирахме за да си помагаме, двете ни семейства, лошото е вече  бащата си отиде и остави две сирачета. Никой не е идеален - нито аз, нито баща и, но сме се старали да сме хора. Факт е че родата на бащата ме е приела единствено мен като снаха и ме обича, когато има нещо - ми се обаждат. Знам, че с добронамереност, искреност и откритост много неща могат да се разрешат, усещам и през монитора, че има хора - и понеже сме хора, с каквото можем ще си помагаме - според възможностите. Вярвам, че няма нищо случайно в живота ни и вярвам в Бог, че ни помага да открием хората, които могат да ни помогнат... важното е да умеем да уважаваме и обичаме. Heart Eyes

# 17
  • София
  • Мнения: 7 990
Ако имотът е ипотекиран, имате проблем. Пуснете справка за тежести в Агенцията по вписванията - ако има ипотека, би трябвало да излезе.
Близо 20 години не са плащани данъци, предполагам, че и там ще има немалко задължение. Отидете в данъчната служба по адрес на имота и проверете какво е положението.
Важно е да се знае как е оформено прехвърлянето на дялове между бабата и дядото - право на ползване до навършване на пълнолетие или нещо друго. Ако дядото е жив, има значение.
Приемайки наследството, приемате и задълженията. Имате и непълнолетен наследник, което също е важно, ако този наследник живее в имота на баща си.
Обърнете се към адвокат, който да разясни какви действия следва да предприемете, за да защитите интересите си.

# 18
  • Мнения: 1
Ако имотът е ипотекиран, имате проблем. Пуснете справка за тежести в Агенцията по вписванията - ако има ипотека, би трябвало да излезе.
Близо 20 години не са плащани данъци, предполагам, че и там ще има немалко задължение. Отидете в данъчната служба по адрес на имота и проверете какво е положението.
Важно е да се знае как е оформено прехвърлянето на дялове между бабата и дядото - право на ползване до навършване на пълнолетие или нещо друго. Ако дядото е жив, има значение.
Приемайки наследството, приемате и задълженията. Имате и непълнолетен наследник, което също е важно, ако този наследник живее в имота на баща си.
Обърнете се към адвокат, който да разясни какви действия следва да предприемете, за да защитите интересите си.

Къщата би трябвало да е ипотекирана, щом прижеве се боеше, че ще му я вземат заради неплатените данъци към банката и газовата компания. Бабата (майката на бащата на дъщеря ми) е на нейно име къщата и бащата на детето ми я наследи, и тя искаше на дъщеря ми да я прехвърли, че на него нямаше доверие, тя беше едва 11 годишна тогава, а си бяхме първи приятелки - Лили, бог да я прости, като майка ми беше и бдеше над нас прижеве... но почина от пристъп на задух едва 52 годишна и на мен ми дадоха да нося житото отпред на процесията по погребението и... винаги плача за нея и ми се пълнят очите... в тази година и моята майка загубих от инсулт поради лекарска грешка - доста тежка беше 1995 година за мен и детето ми. Наистина непълнолетния наследник се е родил и живее в тази къща заедно с майка си и баба си (по майчина линия), но не виждам как ще съжителстват майката на непълнолетното момиче и дъщеря ми под един покрив, тя е студена и лицемерна жена... за съжаление и някога се овъртя към баща й заради имота и колата... и понеже нямаше да я вземе, забременя и роди... нямаше избор и припозна детето, но нея никога не я прие за съпруга, а просто за домакиня в къщата и майка на детето му...

# 19
  • Мнения: 1
Първо - щом са минали 6 месеца от смъртта на бащата, дъщеря ви не може вече да приеме наследството по опис, следоавтелно ще трябва да изплаща дълга /по-равно с другия наследник/. Проверете дали бащата е  имал застраховка, направена при теглене на кредита. Изпратете покана до лицата, които са в имота да ви осигурят досъп и им поискайте обезщетение, ако не го направят. Дали къщата може да се обособи в две самостоятелни жилища ще ви каже архитект. ако става - делете я реално, ако не - изнасяте я на публична продан.

9 месеца от смъртта на бащата ще направи на 13 септември, как се прави наследство по опис?

# 20
  • Мнения: 198
Дъщерята може да се откаже от наследството и така няма да има и дълг за плащане. А майката на непълнолетното дете като негов настойник управлява и наследството.

# 21
  • Мнения: 1
Дъщерята може да се откаже от наследството и така няма да има и дълг за плащане. А майката на непълнолетното дете като негов настойник управлява и наследството.
Точно това ни посъватва адвокатка, че може дълга да надхвърля стойността на имота вече, а ако къщата не може да се продаде ще е на символична стойност и банката ще си вземе дълга. Ако остане малко от парите, те ще са незначителна сума, която ще се разпредели между двете дъщери на починалия баща. А и при наследството по опис всъщност пак наследниците поемат задълженията на борчовете... За сега ще оставим нещата така, ще се опитам да разуча на каква сума излиза заема към банката до момента, данъка на къщата, тока и водата са по-малкия проблем... Около 1200 лв. имат за ток и вода да плащат настойницата и непълнолетната дъщеря на бащата, това поне проверих и е със сигурност... Доста борчове се насъбраха... а имотите пък в с. Доброславци от 3 години нямат купувачи... и като е оценен високо един имот, а не може да се продаде - не става ни за ядене... ни за обличане... просто земеделска земя, а това иска техника или някой предприемач, дето да построи някакъв производствен цех... Още ще умуваме, но няма да бързаме нито да наследяваме, нито да се отказваме, докато не проверим стойността към банката, която дължи бившия ми съпруг.

# 22
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Смятайте, че вече дъщеря ви е приела наследството.
Надявайте се да успеете да вземете повечко пари от публичната продан, за да не се окаже, че дъщеря ви, освен че няма да получи нищо, да трябва и да погасява чужди задължения.

Съжалявам.

# 23
  • Мнения: 1
http://www.advokatarnaudov.com/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0 … D1%86%D0%B8%D1%8F

 Ако ви трябва безплатна правна консултация, ето натиснете на линка, имат и телефон за връзка!  

 Благодаря на всички, които се претекохте на помощ, ако имате още идеи - споделете ги - може пък нещо да сме пропуснали като възможност! Wink

  bouquet

# 24
  • Мнения: 1
Смятайте, че вече дъщеря ви е приела наследството.
Надявайте се да успеете да вземете повечко пари от публичната продан, за да не се окаже, че дъщеря ви, освен че няма да получи нищо, да трябва и да погасява чужди задължения.

Съжалявам.

Нищо не продаваме, нито купуваме  Stop нищо не е изплатено, за да имаме подобно право, между другото наследството е между две дъщери и след като не е поделено, едната без другата нищо не може да направи!  Naughty И двете няма как да изплатят дълговете - нямат нищо - едната е дете, другата безработна и безимотна!  Flutter Следователно - няма и какво да им вземат... А къщата и да я вземат... то това може да стане във всеки един момент!  Sad Въпроса е - как да е добре и за нас, и за тях!  newsm78 А това е трудното решение - а между другото в тази къща и дъщеря ми се роди, има и спомени... с баща... с баба и прабаба...  Heart Eyes

# 25
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ще запродавате в един момент, когато срещу наследниците се заведе изпълнително дело от кредиторите.

# 26
  • Мнения: 1
Ще запродавате в един момент, когато срещу наследниците се заведе изпълнително дело от кредиторите.

Ами освен до съд да се стигне не виждам какво друго ще стане - дъщеря ми не е живяла по времето когато баща и натрупа дългове в дома му, нищо няма от него, нищо няма на свое име - така че доста спорен въпрос и продължително дело ще се очертае...  Каква и е вината, че приживе баща и е правил така? Тя нищо незаконно не е правила!  Naughty

# 27
  • Мнения: 198
Имай предвид, че ако по някакъв начин дъщеря ти се окаже осъдена за някакви дългове един ден, когато започне да работи и взима заплата официално или придобие нещо на свое име то пак ще стане обект на вземане. Според мен проучете най-вече каква е стойността на дълга и опитайте да се споразумеете с банката, ако вече така или иначе сте наследили. Настойницата на сестрата на дъщеря ти също може да се окаже длъжница, ако не предприемете нищо. Трябва да разговаряте с дружеството, на което дължи пари каква е сумата и евентуално можете да продадете или ипотекирате заедно къщата. Друг вариант е да се споразумеете с кредитора и да започнете дружно да плащате. Струва ти се несправедливо, знам, но така е поставен законът. Наследството върви с минусите. Всеки, който не иска да се ангажира с дългове на родител трябва да се откаже и от наследството. Проблемът е, че при вас то вече е факт.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Ще запродавате в един момент, когато срещу наследниците се заведе изпълнително дело от кредиторите.

Ами освен до съд да се стигне не виждам какво друго ще стане - дъщеря ми не е живяла по времето когато баща и натрупа дългове в дома му, нищо няма от него, нищо няма на свое име - така че доста спорен въпрос и продължително дело ще се очертае...  Каква и е вината, че приживе баща и е правил така? Тя нищо незаконно не е правила!  Naughty
Никой няма и да твърди, че дъщеря ви е направила нещо незаконно, просто в наследството се включват както активите, така и пасивите. Срока за приемане по опис сте изтървали. Помислете дали да не се откаже от наследството, ако пасивите му са повече от активите. Проверете в агенцията по вписванията какви недвижими имоти е придобивал бащата, проверете в КАТ за автомобили. Имайте също така предвиди, че подаването на декларация в данъчна служба, плащане на данъци и пр. се тълкуват като действия по приемането.

# 29
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Аз случая го виждам така:

Банковата или финансовата институция, която е отпуснала кредита за ремонт, вероятно е отпуснала потребителски кредит с поръчител, защото споменатата сума беше 30 000 лева. Поради смърт на титуляра, изпълнението ще се насочи както срещу поръчителя, който вероятно е майката на природената сестра, така и към законните наследници на длъжника, в случая дъщерята на авторката и природената й сестра. Тъй като те двете са съсобственички на недвижим имот, вероятно необремен от други тежести и ипотеки, банката или финансовата институция, отпуснала кредита за ремонт ще заведе изпълнително дело при съдебен изпълнител, който от своя страна ще насочи изпълнението към недвижимия имот, в случая къщата. Към изпълнителното дело вероятно ще се присъединят като хирографарни кредитори държавата на първо място като привилигирован кредитор за вземанията си по данъци и Газопреносното дружество, на което не е платено.
Къщата ще се изнесе на публична продан, след което ако се реализира продажба ще се удовлетворяват наред кредиторите. Ако обаче не се продаде от 1-вия път, цената й започва да пада при насрочване на всяка следваща продан. Паралелно с това дългът нараства прогресивно.

Авторката да прочете внимателно това което съм й написала, и наистина да приеме искрените ми пожелания къщата да се продаде успешно, защото иначе дългът, направен от починалия баща на дъщеря й наистина може много лошо да я заглоби.

Общи условия

Активация на акаунт