За мамите/дамите, които са в чужбина от дълго време

  • 5 354
  • 91
  •   1
Отговори
# 45
Първо и аз да започна с това- не се заяждам Simple Smile. Сигурна съм, че това, което Anabell е написала е подбудено от добри намерения. Аз също си сложих линка във "Favorites" Simple Smile.

Но ако помислим реално, тези, които правят иначе фрапантни правописни грешки, надали знаят че ги правят. Това не ги лишава обаче от правото да пишат във форуми и не ги квалифицира като лоши събеседници!

И другото (пак не се заяждам), ама темата веднага ме подтикна да проверя правописа на самия постинг (иначе не бих се замислила никога!!!). Ами тук, струвами се, има един излишен пълен член например:

"Останах с впечатление, че някои мами/дами се гордеят, че са позабравили българският..."

Давайте да е весело.
P.S. И моля за извинение, ако имам грешки, нямам претенции за перфектен правопис, но се старая Simple SmileSimple SmileSimple Smile.

# 46
  • usa
  • Мнения: 2 113
някои теми, колкото и да са безмислени, просто никога не изчезват... абе хора критикуващи правописа на другите! забелязали ли сте поне веднъж след такава тема нещо да се е променило? някой неграмотен да е започнал да пише по-правилно или нещо подобно? защо трябва да се пуска всяка седмица една и съща тема, която неминуемо води до обиди и разправии? без да уточняваме дали само в чужбинския форум се пише с грешки...

# 47
  • Мнения: 2 452
За запетаите е вярно, но за скобите?!?!? Тоест трябва да е така( не мился, че е правилно ), нали?

Искам да кажа, че не се оставя интервал между текста и скобата ( не така ), а (така).


Еее до скобите ли я докарахме? Я по-добре да се концентрираме върху правилното изписване на думите. Ако са само едни интервали  - с мед да ги намажеш. Пък и лесно се учат!

След като жената критикува другите заради това, че се проявяват като неграмотни (при това примерите, които посочи са по-скоро от липса на букви в клавиатурата отколкото от неграмотност)  е редно да е абсолютно изрядна в писането си, а пък тя не. Така че в нейния случай, да; до скобите я докарахме. И аз се дразня от неправилен правопис; смяла съм се от сърце на 'сУполките", "гЕниколозите" и др., но не ми е работа да коригирам правописа на другите.

# 48
  • Мнения: 4 399
Анабел, благодаря за линка към тълковния речник. Запазих си го и мисля че е много полезен.

Обаче ако ще си говорим за правопис, трябва да пуснеш тия линкове също в Клюкарника или някои други форуми. Ние тук си имаме много извинения да не пишем грамотно. Като се започне от проблеми с клавиатурата, мине се през това че Мозила примерно не подържа кредор (аз ползвам Мозила) и се стигне до това че има хора които са забравили езика, който не ползват активно. При мен например клавиатурата в службата ми и вкъщи са различни и ми е много трудно да се пренастройвам. Обикновено превеждам автоматично от страницата на Кредор. Но днеска примерно не може да се зареди и е страшна мъка. Живеещите в БГ са лишени от всички тези преживявания, те не трябва да търсят на всяка нова клавиатура къде е ч, я, ю, ш, щ, ж и т.н. И въпреки това мнозинството от хората в тия форуми допускат фрапантни грешки. В тия женски форуми рядко ще намериш жена която може да напише думата гинеколог без грешка. Вече не си спомням всички версии на тази дума които съм прочела във форумите. И ако беше само това... Та на кратко, мисля си че от тези опреснявания имат нужда и българите живеещи в БГ ако ще се занимаваме с правописа.

# 49
  • Мнения: 1 854
Това, което мен ме дразни е постингите с латински букви, както и тези, написани с недомльвки и неясен контекст - за всичко останало нямам претенции, щом мога да си го преведа. Не смятам, че по американските Форуми или други чуждестранни такива пишат само завьршили колежи или университети хора. Дори е модерно да се "ядат" букви или да се използват измислени и несьществуващи в речника думи, пьк само ние бьлгарите се извьдихме такива перфекционисти да се поправяме и дразним от начина си на писане.....

# 50
  • Мнения: 179
Анабел, благодаря за линка към тълковния речник. Запазих си го и мисля че е много полезен.

Обаче ако ще си говорим за правопис, трябва да пуснеш тия линкове също в Клюкарника или някои други форуми. Ние тук си имаме много извинения да не пишем грамотно. Като се започне от проблеми с клавиатурата, мине се през това че Мозила примерно не подържа кредор (аз ползвам Мозила) и се стигне до това че има хора които са забравили езика, който не ползват активно. При мен например клавиатурата в службата ми и вкъщи са различни и ми е много трудно да се пренастройвам. Обикновено превеждам автоматично от страницата на Кредор. Но днеска примерно не може да се зареди и е страшна мъка. Живеещите в БГ са лишени от всички тези преживявания, те не трябва да търсят на всяка нова клавиатура къде е ч, я, ю, ш, щ, ж и т.н. И въпреки това мнозинството от хората в тия форуми допускат фрапантни грешки. В тия женски форуми рядко ще намериш жена която може да напише думата гинеколог без грешка. Вече не си спомням всички версии на тази дума които съм прочела във форумите. И ако беше само това... Та на кратко, мисля си че от тези опреснявания имат нужда и българите живеещи в БГ ако ще се занимаваме с правописа.
Радвам се, че на някои от вас линка ще свърши работа, други нямат нужда от него , аз съм една от тези, които много се радват, че когато се двоумят по повод как да се напише това или онова има къде да погледне човек.
Не съм целяла заяждане или нещо подобно , просто ми направиха впечатление някои често повтарящи се грешки тук и там и за това пуснах темата с двата линка.
Ако на някой свърши работа - чудесно, ако ли не - здарве да е . Peace

# 51
  • Мнения: 934
Светнете ме, моля ви - кой е казал, че се гордее с лошия си правопис?

# 52
  • Мнения: 293
Четох тук и там  теми и в някои от тях се набиват в очи доста правописни грешки .
 Останах с впечатление, че някои мами/дами се гордеят, че са позабравили българският, други се ядосват на грешките на първите, трети очевидно не забелязват грешките си и настойчиво ги повтарят ...
Предполагам, че някои биха се оправдали с това, че не пишат на български достатъчно често , предполагам, че би могло това да е причината или просто винаги са си писали по този начин. Аз например винаги съм била зле със запетайките и сега съм зле  newsm78 . Практикувам писане на български предимно във форумите, така че нямам претенции за кой зае какъв правопис, но когато попаднеш пет пъти в един пост на думата "шофИор " или ""отклУ4ен"  някак си се набива на очи   #Crazy .
Ето тук  един справочник може пък на някой да свърши работа .

Не мила, не са правописни грешки. И да ти се обясни, няма да можеш да си представиш, защото всички тук сме с различни по език клавиатури. И на всяка една и липсва по нещо. Когато една буква я няма, тя се заменя с друга по някакъв начин и ние си знаем и си се разбираме, а ти няма да се сетиш за това, по простата причина, че твойта си е на чист български.
Ами, не е на чист български , но се опитвам да пиша максимално правилно на български, къде използвайки допълнителни инсталации, къде кредор-а , тъй като смятам, че това е един вид уважение към тези, които ще си направят труда да прочетат мнението ми.
Да, разбира се в това отношение си права. И аз имам допълнителна инсталация на компютъра - Bulgarian Phonetic и така нямам проблеми, но има и такива , които я нямат. Затова не можеш да им се сърдиш.

# 53
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Анабел,най_напред благодаря за линка   bouquet
Искам оба4е да направя една малка корекция на заглавието  Naughty
Мисля,4е би било по_уда4но да се напиШе За мамите/дамите,пиШеЩи във форума  Crossing Arms
Тук може и да има моми4ета, правеЩи правописни греШки ( и не мисля,4е 4ужбината е виновна в слу4ая  Naughty ) , но в КлЮкарника и другите подфоруми могат да се про4етат такива фрапантни бисер4ета,4е просто ум да ти зайде.
4овек или знае да пиШе грамотно или не,независимо дали е в Бг или 4ужбина  Crossing Arms
Това ,разбира се не се отнася за греШките направени от бързани или липсваЩите букви на клавиатурата. 

# 54
  • Мнения: 461
Малко офф Embarassed
Отворих от любопитство справочника и попаднах на следното:

Често срещани грешки:

Поставяне на „Ъ“ вместо „А

    * обръщение — обращение (парично обращение)
      Съществува и думата „обръщение“, която обаче има друг смисъл и затова е грешно да се употребява вместо „обращение“.

Аз, че отдавна съм в чужбина е едно на ръка, но все си мислех, че правописа ми е достатъчно добър и не съм забравила родния си език. Доста поумувах каква е тази дума обращение, от къде идва "обращам?"  #Crazy  newsm78, и какво аджеба Laughing означава. Затова потърсих в тълковния речник иииии - нищо не намерих.
Само това, което помня от училище:

обръщѐние

1. Призив към обществото по важен въпрос.
2. Употреба на парични или други знаци. Пуснати са в обръщение 20-левови монети.
3. Спец. В граматиката – дума или израз, с които се назовават събеседниците.

Е с такива помощни материали как да се научим на правопис! #2gunfire



# 55
  • Мнения: 369
За немската клавиатура и Кредор-a:
ю = AltGr + ?;
ш = AltGr + 8
Ш = AltGr + 7
  Wink

# 56
  • Мнения: 3 880
За немската клавиатура и Кредор-a:
ю = AltGr + ?;
ш = AltGr + 8
Ш = AltGr + 7
  Wink

Много мерси Hug
а аz си мислех, че съм опитала вече всички въzможни комбинации

малкото щ е на AltGr + 9  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 11 315
За немската клавиатура и Кредор-a:
ю = AltGr + ?;
ш = AltGr + 8
Ш = AltGr + 7
  Wink

Много мерси Hug
а аz си мислех, че съм опитала вече всички въzможни комбинации

малкото щ е на AltGr + 9  Simple Smile

Лятото имаше една тема за клавишите и Кредора, сега не мога да я намеря
Там бяхме попълнили всичко възможни вариации на клавиши според немската, английската и испанската клавиатури, май трябва да се закове горе заедно с темата на Скарлет за Кредора

# 58
  • Мнения: 179
Анабел,най_напред благодаря за линка   bouquet
Искам оба4е да направя една малка корекция на заглавието  Naughty
Мисля,4е би било по_уда4но да се напиШе За мамите/дамите,пиШеЩи във форума  Crossing Arms
Тук може и да има моми4ета, правеЩи правописни греШки ( и не мисля,4е 4ужбината е виновна в слу4ая  Naughty ) , но в КлЮкарника и другите подфоруми могат да се про4етат такива фрапантни бисер4ета,4е просто ум да ти зайде.
4овек или знае да пиШе грамотно или не,независимо дали е в Бг или 4ужбина  Crossing Arms
Това ,разбира се не се отнася за греШките направени от бързани или липсваЩите букви на клавиатурата. 
Може би имаш право  Wink.
Сложих темата тук и с това заглавие, защото хората, които са в чужбина поне имат някакво извинение от гледна точка на това, че не ползват българският, толкова , колкото го ползват пишещите в Клюкарника например. Имам предвид думи от рода на "донякъде " , ами снощи в един момент си зададох въпроса, това как точно се пишеше "до някъде " или "донякъде " newsm78 е , с напрягане се сетих, че е слято  и примери такива, колкото искаш.

Казах го и по-горе, повтарям го и тук - не съм целяла да засегна, когото и да било, по-скоро ми се щеше да споделя линковете с вас, а това че някои от тук пишещите реагираха доста остро е друг въпрос. Thinking .

# 59
  • Мнения: 3 146
Анабел, мила, объркала си се! Тук "правопис" е мръсна и обидна дума.

Общи условия

Активация на акаунт