Разводът - наследствен ли е?

  • 12 320
  • 216
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 904
Примера който имам, е много красноречив в това отношение.Бабата е разведена с дядото на децата, ражда дете от мъжа заради когото се е развела първия път, развежда се и с него и това дете е отгледано от трети мъж, с който тя съжителства над 12години, в момента е с четвърти. Дъщерята на въпросната баба също се развежда под "вещото ръководство" на мама и с много нейна помощ, пред очите на децата майката сменя вече 2бр. "сериозни" приятели, децата вече на възраст в която съзнават какво всъщност става споделят че въобще не е задължително да живее човек с този от когото имаш деца. Тук дали средата не е определила или по скоро предопределила какво ще стане по нататък newsm78.
Всъщност имам съмнения и дано да се окажат верни след време, че едно от децата не е никак съгласно с модела  на семейни отношения в които му се налага да живее сега и си мисля че ще се стреми към създаването на истинско семейство.

# 166
  • Мнения: 599
Не съм изчела темата и направо отговарям:
Не мисля, че има връзка със семейния статус на родителите. Това, че те по някакъв начин не са намерили баланс в отношенията си, не означава, че и при мен ще е така. По никакъв начин не ми се е отразило това, че са били разведени-и двамата си се грижеха за нас и са нямали втори бракове, нито пък връзки някакви. При брат ми май се очертава развод, но той си беше ясен още при женитбата му, та не е изненада за никого. Жена му (за нея втори брак ) си има нов мъж, но това си е в кръвта й, май само той вярваше, че ще се промени.

# 167
  • София
  • Мнения: 1 120
Разводът не е наследствен, но някои особености на характера се унаследяват или придобиват в процеса на възпитание от родителя.
След време точно заради тях детето на разведени може да се разведе.

# 168
  • Мнения: 3 830
Дай да прочета, стана ми интересно.

нещо такова:
Цитат
Мит 5: Децата, които имат разведени родители, имат по-голям шанс за щастлив брак в зряла възраст, отколкото децата, идващи от стабилни семейства

Това е абсолютно погрешно! Браковете на деца, чиито родители са били разведени, имат много по-висока степен на разводност, отколкото децата, идващи от стабилни семейства. Основната причина за това (направена като заключение от огромни проучвания) е, че децата се научават на брачно посвещение и вярност чрез примера, който им дават техните родители. При децата на разведени родители чувството за посвещение към брачния партньор е занижено.

за съжаление от НСИ не могат да помогнат за да  бъдем точни като процент.

И аз така мисля, а и така съм забелязала сред много мои близки.
Моделът на поведение се копира, защото  се е превърнал в стандарт. Навиците и ценностите са различни при дете, отгледано в здраво семейство и дете на разведени родители.

# 169
  • Варна
  • Мнения: 957
Навиците и ценностите са различни при дете, отгледано в здраво семейство и дете на разведени родители.

Нямам такива наблюдения, но допускам, че може и да е вярно.
Жалко, че навиците и ценностите на дете, отгледано в здраво семейство, не винаги му помагат да не се разведе.
Добре, че навиците и ценностите на дете на разведени родители му помагат да не се разведе, понякога.

# 170
  • Мнения: 3 830
Навиците и ценностите са различни при дете, отгледано в здраво семейство и дете на разведени родители.

Нямам такива наблюдения, но допускам, че може и да е вярно.
Жалко, че навиците и ценностите на дете, отгледано в здраво семейство, не винаги му помагат да не се разведе.
Добре, че навиците и ценностите на дете на разведени родители му помагат да не се разведе, понякога.

Така е. Да не забравяме, че все пак за брак са нужни двама, но за развод и един е достатъчен. Може единият да е живял в перфектното семейство, където сплотеността, уважението и любовта да са били на много високо ниво, но за сметка на това другият да не е имал този късмет. В такъв случай единият може да помогне/повлияе на другия, а и обратното е възможно (дано се случва по-рядко).

Последна редакция: вт, 13 сеп 2011, 17:52 от Estellia

# 171
  • Мнения: 599
Estellia, аз съм дала по-горе пример, който опровергава твоите зключения: Аз съм с 15годишен брак.
Брат ми е със 7 годишен, който вероятно ще приключи, но не по негова вина. Гледа си детето и чака жена си да се наиграе  Sick
Но при нас разводът на родителите ни, не е оказал влияние. Та ние сме големи, мислещи хора. Дори и не ми минава през главата да сравнявам техния живот ( на родителите ) с нашия.

# 172
  • Мнения: 2 931
     И двамата с бившият ми съпруг, нямаме разводи в семействата си, поне до четвърта степен по съребрена линия родство на родителите ни. Доколкото знаем, не е имало и семейство, останало в брак поради някакви скрупули. Всички изглеждат здрави и сплотени. 
     Освен това, в България не може да се направи сериозно изследване по въпроса. Само до преди 20 години разводите бяха табу. Т.е. напълно е възможно много бракове да са се запазили, въпреки всички предпоставки за развод. Ако техните деца стоят в брак какви точно са изводите? Или пък ако се разведат?

# 173
  • Мнения: 3 830
Estellia, аз съм дала по-горе пример, който опровергава твоите зключения: Аз съм с 15годишен брак.
Брат ми е със 7 годишен, който вероятно ще приключи, но не по негова вина. Гледа си детето и чака жена си да се наиграе  Sick
Но при нас разводът на родителите ни, не е оказал влияние. Та ние сме големи, мислещи хора. Дори и не ми минава през главата да сравнявам техния живот ( на родителите ) с нашия.

Съни, всички можем да направим собствения си избор. Много често говоря за болшинството, но не за абсолютно всички, защото изключения от правилото винаги има. Радвам се искрено на хора, които въпреки трудното си минало, са изградили различна ценностна система и са "по-добри" хора и наследници. Такива хора са наистина интелигентни и са достойни за възхищение. Жалко, че някои, които са имали трудно минало, се развиват в още по-негативна посока или просто цял живот не успяват да излязат от стереотипа и следователно цял живот си теглят последствията.

# 174
  • Мнения: 5 710
според мен има значение в каква среда растеш  - едно е да виждаш как нищо не е сигурно и най-важните връзки могат да се разпаднат, съответно да си проектираш мирогледа по този начин, което предполага и някаква незадължителност в бъдещето и за теб, друго е мама и татко да са налице, да те отглеждат заедно и да ти проектират мирогледът на сплотеност и отговорност към клетката на обществото. естествено адски много хора са изпаднали и от едната и от другата лодка, за да говорим за генетика, но ако има някаква тенденция, то трявба да е някъде там, в средата в която си отглеждан и посланията които са ти предавали

# 175
  • София
  • Мнения: 1 120
друго е мама и татко да са налице, да те отглеждат заедно и
да те разглезят до такава степен, че никой да не може да те изтърпи дълго.
Причините за развод могат да бъдат най-различни.
Почти всичките ми приятели, които се разведоха, го направиха заради тъщи или свекърви.

Понякога "грижовните и сплотени" родители правят всичко възможно да "спасят детето си" от съпруга, който не го заслужава, без значение, че от това страдат и внуците им, и детето им.
Не става дума за домашно насилие, а примерно отсрещната страна не е достойна, защото не изкарва достатъчно пари, не разполага с имоти, или няма висше образование, или не е родом от София.

# 176
  • Мнения: 2 908
Да, предава се с У хромозомата. Mr. Green

# 177
  • Мнения: 2 510
Да, предава се с У хромозомата. Mr. Green
Добре, че не е с Х.
Има шанс за рецесивен ген.

# 178
  • Варна
  • Мнения: 957
... но ако има някаква тенденция, то трявба да е някъде там, в средата в която си отглеждан и посланията които са ти предавали

Добре, средата не е за подценяване, до голяма степен определя и качествата, и мирогледа на едно дете, подрастващ, младеж ... докога?
Не вярвам, че с родителите, насадените модели, възпитанието, средата можем да оправдаем всичко. Освен мързела си, де. Мисля, че всеки мислещ човек, някъде след 20-25 години, би следвало да е отговорен лично за това, което е, щом е имал шанс да се изучи, щом е получил възможност да поеме грижата за себе си.
Писна ми да слушам как грешките на цяло едно поколение (родителите ни) извиняват всички наши неуспехи. Не вярвам на човек, който ми говори как има затруднения в живота, защото е имал "трудно детство".
И пак да попитам - моите родители се разведоха, когато бях на 23 години. Как точно да ми повлияе развода им на изграждането на семеен модел? Та аз не живеех вкъщи тогава. Не, не съм израснала в кошмарна среда, родителите ми са приятели и до днес, празнуваме всички заедно много семейни празници и поводи, през цялата година. Последно беше миналата седмица.
Родителите на бившия ми съпруг не бяха разведени.
Но родителите на настоящия ми са.
В бг-бабба ще докладвам за децата ни, като положението с голямата е щекотливо - дете на разведени, но от 3-годишна живее в семейство "пълна бройка".

# 179
  • Мнения: 5 710
ами аз затова казах, че има доста хора изпаднали и от едната и от другата лодка ( хипотеза) и едва ли може да се твърди нещо сериозно, защото в/у човек не влияе само семейната среда, знаем.
Но аз поне си мисля, че до 13-14г. семейната среда е по-важна за оформяне на мирогледа от социалната. После каквото сабя покаже..

Общи условия

Активация на акаунт