Минутата "свобода" :)

  • 2 938
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 477
arrows, и от мен - честито и само нагоре и напред! Hug Hug Hug
Викаш, облекчение било това развода Hug Hug Hug
Аз подписи не съм слагала, та тайно завиждам, че при развод веднъж завинаги го махаш това тиквеникавото от живота си....Аз го влачих известно време докато му река всеки да си хваща пътя...

# 16
  • Мнения: 3 611
Първо беше "страх", че въпреки ината си, няма да се справя, но пък един път като тръгнах по пътя - нямаше право на връщане. Значи... както Моргана каза - само напред и нагоре. Една майка, избрала сама да отглежда детето си - няма право на отпускане. И.. някак стана по-лесно и дойде облекчението, и с него и щастието от правилно взетото решение. Това беше преди 3 години.
А от миналата седмица е вече "официално", та затова рекох да се похваля.

И все си мисля - разводът не е за всички. Той е за майките, които могат и не ги е страх да се борят; не се съобразяват с мухльовци, щото вече веднъж са им се "убили у главата" и не на последно място - се уважават сами себе си.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 349
Честито и от мен! С много сили само напред и нагоре! Винаги ще има хора, които с удоволствие ще те придружават!

# 18
  • Мнения: 1 213
Честито, arrowsHug Ти всъщност отдавна си поела по този път и не се съмнявам, че вече се движиш нагоре, но ти желая да е все така - като личност, майка и професионалист. И дано срещнеш и подходящия човек скоро! Simple Smile

P.S. Аз като се разведа най-сетне, ще си запазя фамилията на БНД.  Peace  По ми харесва от моята, свикнала съм си с нея, а и свеки не я носи, така че имам късмета да не я асоциирам със смахнатото му семейство.

# 19
  • Мнения: 892
Честито, arrowsHug Ти всъщност отдавна си поела по този път и не се съмнявам, че вече се движиш нагоре, но ти желая да е все така - като личност, майка и професионалист. И дано срещнеш и подходящия човек скоро! Simple Smile

P.S. Аз като се разведа най-сетне, ще си запазя фамилията на БНД.  Peace  По ми харесва от моята, свикнала съм си с нея, а и свеки не я носи, така че имам късмета да не я асоциирам със смахнатото му семейство.
Ако той не ще Simple Smile

# 20
  • Мнения: 54 441

P.S. Аз като се разведа най-сетне, ще си запазя фамилията на БНД.  Peace  По ми харесва от моята, свикнала съм си с нея, а и свеки не я носи, така че имам късмета да не я асоциирам със смахнатото му семейство.
Ако той не ще Simple Smile

Хич няма и да го питат ! Grinning
По новия семеен кодекс жената има право да си запази брачната фамилия дори без съгласието на съпруга си . Peace

# 21
  • Мнения: 7 779
Хич няма и да го питат ! Grinning
По новия семеен кодекс жената има право да си запази брачната фамилия дори без съгласието на съпруга си . Peace
абе не съм го чел това в кодекса. дай линк да го видя или копирай текста

# 22
  • Мнения: 54 441
Бонго , не мога да го намеря в момента , но си спомням , че имаше такова нещо .
Аз така направих преди 2 години , тъкмо беше влезнал в сила новия семеен кодекс .

# 23
  • Мнения: X
arrows щом това ти решение те е направило по-щастлива и свободна, честито!

# 24
  • Мнения: 7 779
Бонго , не мога да го намеря в момента , но си спомням , че имаше такова нещо .
Аз така направих преди 2 години , тъкмо беше влезнал в сила новия семеен кодекс .
когато го откриеш де . не съм на зор. просто съм любопитен да го видя и прочета   bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 1 120
По стария СК:
Цитат
ФАМИЛНО ИМЕ НА СЪПРУЗИТЕ
Чл. 11. При съставянето на акта за сключване на брак всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или взема фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към своето. Като фамилно име може да се вземе или добави името на другия съпруг, с което той е известен в обществото.
.....
ФАМИЛНО ИМЕ СЛЕД РАЗВОДА
Чл. 103. (1) След развода съдът може да постанови съпругът да носи името на другия съпруг, ако последният е съгласен.
(2) Ако единият съпруг е станал известен с името на другия, съдът може да реши той да продължи да носи същото име.
(3) При изменение на обстоятелствата бившият съпруг може да поиска другият съпруг да престане да носи неговото име.

По новия СК:
Цитат
ФАМИЛНО ИМЕ НА СЪПРУЗИТЕ
Чл. 12. При съставянето на акта за сключване на граждански брак всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или приема фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към своето. Като фамилно име може да се приеме или добави името на другия съпруг, с което той е известен в обществото.
...
ФАМИЛНО ИМЕ СЛЕД РАЗВОДА
Чл. 53. След развода съпругът може да възстанови фамилното си име преди този брак.

Дано се включат и юристи, защото така написано, го разбирам, че всеки от съпрузите може да приеме фамилията на другия, т.е. мъжът би могъл да приеме фамилията на жената. Интересно ми е дали е така.

# 26
  • София
  • Мнения: 903
Да, по закон е така - мъжът също може да приеме фамилията на съпругата си. Не че някой мъж го прави, де.... Simple Smile
А иначе според новия семеен кодекс наистина не се иска мнението на съпруга - аз лично съм се интересувала от адвокати, тъй като доста време се двоумих дали да не си оставя брачната фамилия...... В крайна сметка си върнах моята.  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 213
Sunman, ти мoя мъж не го мисли, не му е интересно с каква фамилия ще остана. И няма против да е неговата, питала съм го. Абе, той нека първо да ми даде развод, фамилията да ми е проблема. Wink

# 28
  • Мнения: 931
Аз нямах търпение да си сменя фамилното име и да си върна фамилията отпреди да се омъжа. Всъщност май много зависи от това как сте се разделили и какво е довело до развода. Пък и моята фамилия ми харесва повече от неговата.  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 7 779
А иначе според новия семеен кодекс наистина не се иска мнението на съпругатака де , но къде го пише ? - да не се иска мнението на мъжа да остане ли фамилията му за употреба от жена му , въпреки че той може да не е съгласен  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт