Мастит за втори път в рамките на два месеца - помощ...

  • 5 880
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 65
Момичета, много благодаря за подкрепата и съветите!!! Възползвам се от всеки един!! Положението е едно и също, общо взето, но като че ли има светлина в тунела, само още не е ясно дали не е от идващия влак Rolling Eyes Близка ми препоръча акупунктура и аз съответно моментално отидох. Ходила съм преди години да ми оправят врата, че бях стигнала до момента шина да нося и пак да рева от болка, та тогава ме оправиха само от първото ходене. Сега отидох на същото място, китаеца си е същия Rolling Eyes Grinning Обясних си проблема, човека каза че няма страшно, ще оправим положението. Общо взето не му се вързах много много, ама нали съм на зор и съм готова да опитам кой каквото ми каже. Набоде ме къде ли не с тия игли, включително и една в гърдата, постоях 20-тина минути набодена и още докато лежах усетих как кърмата слиза в болната гърда, че и текна. Даде ми една торба с билки да бия (чаят е просто отвратителен на вкус...) и билкови таблетки някакви и ми каза да се върна още два пъти и така и ще направя. Като се прибрах успях да нацедя от проблемната гърда цели 50мл, при положение, че едва пуска 20мл. Другото, което опитах е ръчно изтискване. Стиснах зъби и лека полека, с много масажи и с помощта на мъжа ми, тъй като ръцете ми просто омаляват, след два часа гърдата ми омекна и дори успя да влезе в чашката на сутиена... Кърмата която излиза е ужасно гъста и мазна и излиза само на капки. Отпусна ме и заспах като къпана. След няма и три часа отново се събудих с препълнена и болезнена гърда и пак пусна само 20мл. Сега пак ще се захващам с ръчното изтискване... Да уточня, че продължавам да си пия антибиотика, лецитин, хомеопатични, плюс всички китайски гадории...

sunflower, много благодаря за съвета, пращам мъжа до магазина за магданоз и риванол!

Zoie, направо косата ми се изправи, като прочетох през какво си минала! Дълбок поклон - аз едва ли бих издържала... някъде някой беше писал, че съм майка герой - да ме беше видяла, как рева като дърта магарица в болницата, та докторите в чудо се видяха... Това за млечницата много ме заинтересува. Възможно ли е проблема да е само на едната гърда, а не на двете? При мен само лявата е засегната. И можеш ли да опишеш болката? При мен не е постоянна, въпреки че гърдата е постоянно твърда, напрегната и болезнена, но като боли, болката е остра и все едно те бодат с шило и минава право през зърното. Ще прочета за млечницата и нищо не ми пречи да си взема крема поне, преди пак да хукна при джипито, което между другото вече като ме види, лошо му става....

Утре съм на контролен преглед в болницата и имам втора сесия акупунктура и ще докладвам. Сега отивам да си пия гадния чай и да се изтисквам на ръка... Супер начин да прекараш следобеда, а Hug
а, само да се похваля, че бебо вече е 4,750 Grinning още малко и ще станем 5кг Joy

# 16
  • Мнения: 9 483
Изцеждането на ръка е по-безболезнено ако го правиш под топъл душ с насапунисани ръце Peace

Относно билките...съвместими ли са с кърменето, или не кърмиш сега и само цедиш и хвърляш?

Стискам палци по-бързо да се оправиш  Hug Бях направила 3 мастита с първия ни син..знам какво е Confused

# 17
  • Мнения: 79
Lana, и при мен се съмняваха за абцес и като чух за пункция бях готова да пробвам всичко, само и само да се размине... Това с акупунктурата звучи обнадеждаващо - дано помогне. Знам, че ти е много трудно, но и това ще мине, да знаеш  Hug


Това за млечницата много ме заинтересува. Възможно ли е проблема да е само на едната гърда, а не на двете? При мен само лявата е засегната. И можеш ли да опишеш болката? При мен не е постоянна, въпреки че гърдата е постоянно твърда, напрегната и болезнена, но като боли, болката е остра и все едно те бодат с шило и минава право през зърното. Ще прочета за млечницата и нищо не ми пречи да си взема крема поне, преди пак да хукна при джипито, което между другото вече като ме види, лошо му става....


Дали може само едната гърда да е засегната - не знам, но най-малкото е възможно едната да е много по-засегната от другата (дотолкова, че да не забележиш) - така беше и при мен.

За болката - аз я определях като все едно ми стискат зърната с менгеме  Sick Използването на помпата също беше много болезнено, даже си мислех "Ей, тая помпа много добра излезе, щом толкова силно засмуква"  Laughing, а като се оправих не я усещах изобщо... Спомням си, че четох ето това описание и че беше точно това, което и аз усещах (извинявам се, че е на английски):

Цитат
Symptoms in the mother include severe stinging, burning pain, which may be on the surface of the nipples, or may be felt deep inside the breast. Pain often continues throughout the feeding and in between feedings - especially immediately after. (Nipple pain caused by incorrect positioning and latch on rarely hurts except when the baby is nursing). Sometimes sharp, shooting pain radiates from the nipple into the breast or into the back or arm. Nipples are sensitive to light touch, so it may hurt to have clothes rubbing against them, and it may be very painful to take a shower and have the hot water spray touch the breast. Mothers describe the pain as 'liquid fire', 'hot needles', 'razor blades', 'a piece of glass stuck in my nipple', etc. I've heard many mothers say that they would rather go through labor again than have yeast on their nipples or in their milk ducts, which gives you an idea of just how painful this condition is.

И още информация от същия източник - http://www.breastfeedingbasics.com/html/candida.shtml  (Препоръчвам да прочетеш целия материал, както и този тук http://breastfeeding.hypermart.net/thrush.html)

Цитат
The nipples may look puffy, scaly, flaky, weepy, or have tiny blisters. They may be itchy. The color is often a deep pink. The nipples may also look completely normal, but be terribly painful (just as the baby's mouth may be infected, but not have white patches). Generally, the nipples don't "look as bad as they feel', so there is often a tendency to underestimate the severity of the problem based simply on visual examination of the nipples. If you have yeast on your nipples, or if your baby has it in his mouth, your milk supply will often decrease. Pain inhibits the let-down reflex, and babies with yeast often do not nurse as efficiently as they do when their mouths are not sore. Yeast infections may also lead to plugged duct and mastitis.

Случайно да си имала позитивен Стреп Б тест по време на бременността? Питам, защото май често се появява млечница след антибиотиците, които дават за това по време на раждането (както беше при мен). В този ред на мисли не знам дали съм получила млечница без да разбера след третирането на Стреп Б и в последствие мастит, или обратното - антибиотиците за мастита са преляли чашата и съм получила млечница... Но това няма голямо значение... Факт е, че ти си пила антибиотици и имаш предпоставка.

Сетих се още нещо характерно за млечницата (което аз забелязах при се бе си по-късно) - ареолите ми бяха лъскави, все едно са полирани/гланцирани. Можеш да видиш дали го има при теб това.

Стискам палци и ще чакам да пишеш как се развиват нещата  Hug

# 18
  • Мнения: 65
Момичета, направо вече в чудо се видях...

MTV, да, увериха ме, че билките са съвместими с кърменето, а и бебо изглежда няма никакви проблеми с кърмата ми в момента. Все така сладко-сладко си я хапва, няма промяна в цвета на акото, всичко изглежда наред. Изтисквам от време на време на ръка, но просто не мога да го правя всеки път - боли ужасно. Опитвам и под душа, да, по-лесно е, тъй като е по-хлъзгаво, ръцете ми не омаляват толкова, но болката си е същата... Като масажирам бучките направо ми се реве.

Zoie, обсъдих млечницата с доктора, който ми прави вчера улстрасаунд и ме увериха, че нямам такова нещо. Прочетох внимателно всичко, което ми написа, но просто не е това... Не се притеснявай за английския - аз съм в uk:) Разгледах си обстойно зърната, гледах в мрежата снимки на  тази инфекция - определено нямам нищо такова, нито са тъмно розови, нито пък болката е  конкретно в тях. Болката по-скоро е в самата гърда и където са бучките... Преди да ме изпишат от болницата ми направиха серия тестове и от там излязох напълно чиста, поне според тестовете... Това дето го разправяш за помпата - много се смях Joy, въпреки че на теб едва ли ти е било до смях...

Вчера бях отново на улстрасаунд и контролен преглед. Джоба с мляко, който изпразниха миналия път с пункция пак е пълен и освен него, има още два... Направо ми иде да рева с глас. И на всичкото отгоре докторката, мамоложка, която ме преглежда, каза че положението се подобрявало newsm78 Как точно се подобрява като се появяват нови джобове и очевидно не се изпразват от само себе си, не ми е ясно. Каза ми да продължавам да си пия антибиотика, който вече го пия пълна седмица, и ще ме викнат другата седмица отново на преглед. Казаха, че няма да ми правят за сега още пункции, да видели какво щяло да стане с джобовете... Какво ли може да стане - до другата седмица най-много да ми порасне трета цица както е тръгнало. Записах си час при мойто джипи за понеделник и просто вече не знам какво да правя. Каквото и да правя нищо не изглежда да помага. Имам чувството, че спра ли антибиотика и моментално ще се върна в изходна позиция, а не може вечно на антибиотик. Просто съм отчаяна и изнервена до краен предел. Колкото и ужасно да звучи, просто ми се иска кърмата ми да спира час по-скоро...

# 19
  • Мнения: 9 483
Confused Кофти новини...не ти минава Tired....давай на бебо да суче от проблемната гърда, като сменяш позите-с идея да прави "секторно сучене" ..(или както там се водеше)-т.е. да изсуче всички дялове-то е най-добрата помпа Peace

А и за антибиотика..пий и пробиотик, че ще ти прецака чревната флора Peace

# 20
  • Мнения: 11 097
MTV, той не суче... майката храни с изцедена само.

Лана, "джоб" не го разбирай като нещо драматично. Това означава просто място, където се е събрало мляко в момента. Това мляко трябва да се разкара. Обикновено цедене на 2 часа върши работа. Това, че няма инфекциозен причинител, е чудесно (ако трябва да задълбавам в медицинска терминология, всъщност науката още се колебае по въпроса дали изобщо инфекциозни причинители участват в етиологията на маститите).
Разбирам, че болката ти е непоносима - случаят е тежък и знаейки, че при обикновено запушване понякога отнема седмица да отмине болката и удебеляването в гърдата...
Дано всичко да се нареди!
Много се радвам за добрите резултати от акупунктура - аз лично не съм фен на всичките алтернативни медицини (хомеопатии и т.н.), но специално от акупунктура съм имала страхотни резултати преди повече от десет години - за възпаление на нерв.

Лана, да знаеш, че кърмата в тази гърда ще намалее доста след цялата история. Ако проблемите са рецидивиращи в нея, а с другата всичко е ОК, можеш да обмислиш кърмене изцяло от една гърда (в тази да вземеш мерки за постепенно спиране на кърмата - не медикаментозни, разбира се). Това е напълно възможно, да не забравяме, че от две гърди жените понякога успешно изхранват и близнаци Simple Smile

# 21
  • Мнения: 108
Много ми е мъ4но за теб! Имаш цялата ми подкрепа и съ4увствие! И ако решиш да спреш да кърмиш, напълно бих те разбрала  Hug Аз не твое място, нямаше да издържа...

Аз пак да си кажа моя си опит - огледай си хубаво зърното за бели то4ици. Мен това ме спасява всеки път - появи ли се то4ица, оттам нататък е лесно.

MTV, пропуснала си важния момент, 4е бебето не су4е.  Cry

Стискам палци!

# 22
  • Мнения: 433
Lana, а за нагревки (физиотерапия) не говорихте ли? Това с джобовете е много кофти, не може да продължава до безкрай... задържането на мляко е предпоставка за развитие на бактерии! стискам ти палци  Peace   Praynig

При мен преболедувалата гурда в момента дава мляко колкото другата, но се изпразва много по-лесно - отдавам го на по-широките канали (от цеденето). Другата я предлагам по-често на баткото, че той дърпа много силно.

п.п. до нас има краварник. когато бях с мастит и абцес имах неистовото желание да отида и да ме включат на техните електрически помпи, защото ръцете ми умаляваха от постоянното цедене. Не стигнах до там, но ако това щеше да ми помогне, щях да го направя...

# 23
  • Мнения: 2 908
Аз след толкова запушвания първият път (и аз само цедях) се отказах след 4 месеца мъки и спрях кърмата. Не смятам,че е оправдано, щом бебето не суче, а майката се мъчи, на всяка такава цена бебето да пие кърма. Това си е моето мнение. Аз тогава бях ден и нощ със сълзи на очите, цедяща, слагаща компреси, зелеви листа, лецитини, и т.н., нервна, депресирана, неможеща грам внимание да обърне на бебето си. Биеха ми инжекции окситоцин мускулно тогава, освен физиотерапиите, цеденията на ел. помпите, които не даваха никакъв резултат, мъжа ми смучеше и той, за да имитира сукане, но също безрезултатно...Щом спрях кърмата се родих наново. Сега кърмя успешно, но не бих препоръчала такъв ад на никого. И това, без да съм направила мастит-само лоши запушвания-поне по две на седмица бяха, 4 месеца...Мисля,че доста майки тук в този форум се влияят много от мненията на консултантките и на опитните мами, но не подозират,че тези консултантки и опитни мами нямат никакъв опит в цедене само и резултатните му редовни запушвания и мастити.
Отново казвам-не бих спряла кърменето на малката си дъщеря сега за нищо на света, но ако бях на същият хал като с голямата не смятам,че си заслужава. Голямата ми дъщеря е отгледана само на АМ от 4 месечна, а не е боледувала грам, няма нито една алергия.

Последна редакция: сб, 17 сеп 2011, 23:11 от цвете от Изтока

# 24
  • Мнения: 11 097
...Мисля,че доста майки тук в този форум се влияят много от мненията на консултантките и на опитните мами, но не подозират,че тези консултантки и опитни мами нямат никакъв опит в цедене само и резултатните му редовни запушвания и мастити.

Цвете от Изтока, аз лично не съм хранила с изцедена кърма - но пък имам супер богат опит със запушвания, и то след като детето ми навърши 10 месеца... Може би ще се учудиш, но има и консултанти, които са цедили в продължение на месеци, дори години (макар и не за цялото хранене на бебето). Познавам и майка, която доста дълго храни близнаци само с изцедена кърма, изобщо не сучат, но пък и АМ не пият.

За съжаление това е форум - и човек може да получи най-разнопосочни съвети, къде компетентни, къде не толкова. Работата на консултанта е да даде информация така, че максимално да се съвмести желанието на майката с ползата за бебето - представи си, даваме и съвети за спиране на кърмата понякога Sunglasses, когато се налага или когато майката много го иска. Хората са различни, някои са склонни да преодоляват трудности, дори се мотивират от тях - други се отказват при първите затруднения. Не можем да виним нито едните, нито другите за избора им.

За теб - поздравления, че кърмиш второто си дете, въпреки негативния опит от първия път.
Сега - друг е въпросът, че при правилен подход и малко помощ, има бебета, засукали и през втория, че и през третия месец от живота си...

# 25
  • UK
  • Мнения: 4 308
Лана, здравей, втресе ме като попаднах на темата ти!
Стискам много силно палци и този път да се пребориш. За ужас на тези, които апелират да не се отказваш, ще си изкажа мнението и аз - кърменето е едно от най-важните неща за всяко дете, да, но още по-важно за него е да има здрава и права майка. Не се отказвай, да, бори се, но не на всяка цена. Успех от мен, ще те следя. Целувки на теб и Максим!  Hug 

# 26
  • Мнения: 9 483

MTV, пропуснала си важния момент, 4е бебето не су4е.  Cry

Blush Ахам..разсеяна съм нещо ooooh!

 
Мисля,че доста майки тук в този форум се влияят много от мненията на консултантките и на опитните мами, но не подозират,че тези консултантки и опитни мами нямат никакъв опит в цедене само и резултатните му редовни запушвания и мастити.


Ако не тук, и подобните форуми за взаимопомощ в отглеждането на деца, то къде би получила адекватен съвет? Rolling Eyes
При това от наистина компетентни консултанти, които са и майки..
Когато аз бях с първия си мастит, прилична Т и т.н. всички екстри, нито гинеколожката ми, нито ЛЛ, никой нямаше идея к'во да правя. Четох тук, пулих се на зелето Joy, ама си го пъхнах в сутиена-спаси ме! (не само то де).

# 27
  • Мнения: 2 908
Да, нападайте ме колкото си искате-и да, пак казвам-това си е моето мнение-тук съм черпила инфо от доста години, както преди, така и сега. И да-онова зеле,дето ти си му се пулила, на мен никаква работа не ми свърши тогава-пъхах зеле и нищо, пъхаха магданоз и пак нищо. А към магданоза ме насочи една от акушерките, изродила ме, която се опитваше да ми изцеди буцата в гърдата на ел. помпата в отделението, която водеха всички в града за невероятна при буци-хаха-при мен не стана. Жената се видя в чудо тогава. Ама не това е темата сега. Като някой ми се нахвърля, да каже-някоя опитна майка успя ли да помогне на физическите мъки на авторката сега? Явно, аз изчаках да прочета достатъчно, за да разбера,че за мен лично не са оправдани тези мъки. Който каквото да си мисли, особено пък такива,дето наистина не са го изживели това. Както каза dejie -и мен ме втресе като прочетох отново, това ми писна да повтарям-ще я втресе само жена, минала през няколко такива. И да-чета тук от години и смело твърдя,че са хиляди кърмещите майки, но са десетки тези, които ги втриса от написаното тук, защото знаят какво е това. Мен ме втрисаше 4 години, бях се зарекла да не кърмя въобще второ дете.
Параход-както казах-чета тук и навсякъде от вече 5 години и знам, че много жени хранят с изцедена кърма, но дори и цедейки се не се запушват. Аз бях на мамолог след спиране на цеденето и тя ми каза: "имаш много тесни канали, очаквай подобни терзания и при второ". Е, не ме питай как ме втресе пък това изказване.
Каквото да реши авторката-това си е нейното решение. Но пак казвам-аз се чувствах неимоверно виновна и отчаяна, когато спрях кърмата си,защото четях тук,а тук всички съветват да се гърчиш до дупка, защото това е най-доброто за детето ти. Не знам дали тя се "гърчи", тя си знае най-добре, но ако е така, както аз го усещах-не, не е най-доброто за детето ти. Peace
Параход, апропо, да,с  малко помощ,ама 2007 г от къде да я получа тази помощ в малък провинциален български град? Сега едва разбрах,че ще имаме и тук консултант...скоро. Бебето ми беше недоносено,един месец в кувиоз, нямаше сукателен рефлекс, ако не те погледне консултант как ще стане ей така? Изписаха я 2.500 кг, след като беше паднала на 1.800кг-мислиш ли,че ми е било в акъла как да си оставя детето да "постои гладно" и да засуче?

Последна редакция: нд, 18 сеп 2011, 23:23 от цвете от Изтока

# 28
  • Мнения: 9 483
Хайде сега! Нападната и набита още малко Joy Stop

Параход, апропо, да,с  малко помощ,ама 2007 г от къде да я получа тази помощ в малък провинциален български град? Сега едва разбрах,че ще имаме и тук консултант...скоро.

Първия ни син родих 2005г-тук можеше да вземеш телефон на консултант и да питаш! Peace

# 29
  • Мнения: 2 908
МТV, обичаш да се заяждаш,а не четеш. Не съм написала само цитираното от теб, а много друго. И не, нямаше да стане по телефон. А проста не съм-информирах се, че и в съседните градове нямаше консултанти тогава. За да разбереш защо нямаше да стане по телефона единствено трябва да си родиш едно недоносено, да му трепериш край кувиоза един месец, то да е с Апгар 4, без сукателен рефлекс, на сонда, под кислородна палатка, абе с всички възможни екстри и да разбереш другите хора, а не да се заяждаш по форумите. Но както казах-ти обичаш да спамиш темите, само и само да стане гърча, но да стане твоята. Аз съм до тук,казах си мнението, което авторката единствено може да приеме или не. Пък като гледам-не е единствено. В друга тема ревностно защитих тезата,че не трябва да се спира кърменето, докато друга потребителка беше на моето сегашно мнение-ами всеки си има гледна точка, но темата нямаше нищо общо със сегашното положение тук.
И като си толкова информирана MTV, не ми показвай стопиращи ръце, защото съм кърмеща майка и най-малкото от уважение към една такава, която има пълното право да пише в този форум би трябвало да си замълчиш, защото аз като теб си казвам личното мнение. Сега се чувствам като идиот, че съм решила да влезя и си кажа моето мнение, което е базирано на някакъв опит. И предполагам за твоето собствено удовлетворение караш доста други майки да се чувстват така. Виж, на Параход, и на доста други консултантки и опитни майки,с които и сега контактувам им свалям шапка, за начина на диалог с човека.

Последна редакция: пн, 19 сеп 2011, 09:14 от цвете от Изтока

Общи условия

Активация на акаунт