Трябва ли да се срамуват?

  • 11 543
  • 306
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 442
    Това си е масово явление. Мое познато дете (на 14) също пие бира и никой от семейството не му прави забележка, за тях е нормално.  Thinking
     След като веднъж са му позволили, няма как да отказват вече, освен това очевидно момчето си пие, след като въобще си е поискало. За едно само ми е спокойно. Че поне като пие, го прави по малко и не е такова дете, което създава проблеми.
     Всеки може да види, че на днешно време всичко се започва от рано...  ooooh!
     13-14 годишни деца правят секс, алкохол се пие от същата възраст, обличат се и се държат по неестествен за тяхната възраст начин, но за всичко ние сме виновни! Ако бяхме по-адекватни като общество, може би нямаше да тръгнат в тази посока нещата.  Thinking

# 16
  • Мнения: 41 907
Случая  е следния:
Едно семейство отишли на ресторант с детето си и то (което е на 14-15г) попитало родителите си може ли с пицата да пие една ЧАША бира (300мл.)-те са му разрешили. Виждате ли нещо нередно в постъпката на родителите и трябва ли те да се срамуват от тази тяхна постъпка?? Трябва ли да  му обяснили,че това не е редно и че има време за тези неща,трябвало ли е  да го разубедят или са постъпили правилно?
 

Нищо срамно не виждам в това, дете на 14-15 да пие чаша бира. И аз съм пила на тези години и не съм пропаднала. На тази възраст децата все едно си правят каквото искат. По-добре по малко бира явно, отколкото водка тайно. Защото водката не мирише и при наличие на забрана тийновете пият водка за да нямат алкохолен дъх.

# 17
  • Мнения: 1 213
По-добре по малко бира явно, отколкото водка тайно. Защото водката не мирише и при наличие на забрана тийновете пият водка за да нямат алкохолен дъх.

Точно това си помислих и аз докато четях...

# 18
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 614
По-добре по малко бира явно, отколкото водка тайно. Защото водката не мирише и при наличие на забрана тийновете пият водка за да нямат алкохолен дъх.

Дамм..., така се започва - първо малко бира, под благосклонния поглед на родителите /съучениците, приятелите/, после малко водка, после и по повече......    Mr. Green
На поставения от автора въпрос - да, считам за нередно употребата на алкохол на тази възраст, независимо дали вкъщи или на заведение.

Последна редакция: нд, 11 сеп 2011, 12:27 от Скубиду

# 19
  • Мнения: 41 907
По-добре по малко бира явно, отколкото водка тайно. Защото водката не мирише и при наличие на забрана тийновете пият водка за да нямат алкохолен дъх.

Дамм..., така се започва - първо малко бира, под благосклонния поглед на родителите /съучениците, приятелите/, после малко водка, после и по повече......    Mr. Green
На поставения от автора въпрос - да, считам за нередно употребата на алкохол на тази възраст, независимо дали вкъщи или на заведение.

Така почват тези, които ги влече. И които все едно ще почнат. Болшинството хора обаче не стават алкохолици от чашата бира. По-скоро обратното, защото изчезва факторът "забранения плод". А тези, дето им е "писано"да се пропият, ще го направят и със сто забрани. Не вярвам да си толкова късопаметна, че да не си спомняш ученическите години - който искаше да пие, намираше начин и пиеше. Независимо от забраните. Та, ако за една забрана се знае, че няма да се спазва, най-добре е да я няма. Иначе се получава девалвация на забраните и престават да бъдат възприемани сериозно. По-добре рубежът "алкохол" да бъде отстъпен без бой, за да се удържат рубежите "цигари" и"дрога". Да се забранява секс също е безпредметно.

# 20
  • Мнения: 676
Забраните в този случай не вършат работа. На тази възраст съм пила и бира, и водка.. и кво ли не.
Сега алкохол не ми се поглежда, неприятен ми е, а също ми е неприятно и някой да се налива до мен. С цигарите същата работа.

Не е в забраните ключът от бараката.....

# 21
  • Мнения: 4
Бооже, колко грешно мислене имате всички... За пример: На мен  бирата винаги ми е била разрешавана, още от 13-14 годишна даже ме питат дали искам. Резултатаът е, че сега почти винаги им отказвам. Не ми се пие, няма да пия, не го чувствам като нещо кой знае какво, ами все едно да ме питат дали искам портокалов сок. Докато доста мои съученици, на които им е било забранявано, може даже да не им харесва вкуса, но при първия удобен момент няма да откажат алкохол, ей така, просто защото за тях ще е нещо "ново", "яко" и "забранено". Това, което имам предвид е, че децата ви все някога ще пият. Разликата при тези, на които им е било разрешавано и обяснявано ще е, че ще го правят с мярка и няма да се крият.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 566


Така почват тези, които ги влече. И които все едно ще почнат. Болшинството хора обаче не стават алкохолици от чашата бира. По-скоро обратното, защото изчезва факторът "забранения плод". А тези, дето им е "писано"да се пропият, ще го направят и със сто забрани. Не вярвам да си толкова късопаметна, че да не си спомняш ученическите години - който искаше да пие, намираше начин и пиеше. Независимо от забраните. Та, ако за една забрана се знае, че няма да се спазва, най-добре е да я няма. Иначе се получава девалвация на забраните и престават да бъдат възприемани сериозно. По-добре рубежът "алкохол" да бъде отстъпен без бой, за да се удържат рубежите "цигари" и"дрога". Да се забранява секс също е безпредметно.
[/quote]
Напълно съм съгласна с мнението на Черна станция.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 349

Та, ако за една забрана се знае, че няма да се спазва, най-добре е да я няма. Иначе се получава девалвация на забраните и престават да бъдат възприемани сериозно.




Това значили, че като знаеме, че забраната да се краде не се спазва, кражбата трябва да бъде премахната като престъпление от НК?


А колкото до пиенето - ясно е казано, че до 18 просто е забранено и следователно трябва да се спазва. А проблемът при децата е, че те определено се надпреварват да се хвалят, кой, кога и как се е напил и повръщал. Това ги стимулира да употребяват все по-големи и по-големи количества алкохол, за да могат да не са задръстени. и това определено води до лоши последици.

# 24
  • Мнения: 41 907

Та, ако за една забрана се знае, че няма да се спазва, най-добре е да я няма. Иначе се получава девалвация на забраните и престават да бъдат възприемани сериозно.


Това значили, че като знаеме, че забраната да се краде не се спазва, кражбата трябва да бъде премахната като престъпление от НК?

А колкото до пиенето - ясно е казано, че до 18 просто е забранено и следователно трябва да се спазва. А проблемът при децата е, че те определено се надпреварват да се хвалят, кой, кога и как се е напил и повръщал. Това ги стимулира да употребяват все по-големи и по-големи количества алкохол, за да могат да не са задръстени. и това определено води до лоши последици.

Забраната да се краде СЕ спазва от над 90% от гражданите. И затова има смисъл от нея. Да не говорим, че кражбата вреди на околните. Ако 90% крадяха въпреки забраната, нямаше да има смисъл от нея.

Къде е казано ясно, че алкохолът е забранен до 18 години? Забранено е да се продава и сервира в заведения. В семейството всеки решава. Пък и как си го представяш - става Пенчо на 18, и на другия ден му е разрешено да се налива. Ей така, от раз Shocked И каква е разликата за здравето му от една седмица по-рано? Или пък има разлика в акъла?
Децата се хвалят, защото е забранено. Забрани им да носят жълти бикини например, и девойките ще се хвалят кога и как са носили. 

# 25
  • София
  • Мнения: 4 349
Децата се хвалят не защото е забранено, а защото в противен случай ще са от "смотаните".
Забраната важи за заведения и магазини, не могат да сложат по един полицай до всяко семейство, за да не дава алкохол на децата си. Не е задължително да се наливаш в деня на 18тия си рожден ден, но това не означава, че трябва и да се подготвяш с по едно - две в годините до 18. Всеки разбира по различен начи възпитанието на децата си включително и отношението им към алкохола. Но напракика как ако в семейтвото единият родител или и двамата редовно употребяват алкохол, ще забранят на детето си да пие?

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Забраната за алкохол не е като забраната за грим примерно. Алкохолът вреди особено пагубно на развиващ се детски организъм. Отговорността за вредите преди 18 годишна възраст е на родителите, след 18 се смята, че вече са осъзнати и могат сами да решават дали съзнателно да си вредят или не.
В този смисъл родителите са длъжни да направят всичко възможно да предотвратят употребата на алкохол, дори и бира, както и би трябвало да успяват да не допускат наркотици и тютюнопушене.
От разказа на Гил оставам с впечатлението, че това дете вече консумира редовно бира и тук е тревогата, а не в инцидентния въпрос на масата в пицарията.

# 27
  • Мнения: 2 567
Не знам дали това дете консумира вече редовно бира или друг алкохол, но ако е така не го намирам за нормално. Мисля, че на тази възраст редовната консумация дори и на бира, вреди на растящия детски организъм.

Може обаче нещата да стоят и по друг начин и детето просто да се е опитало да се направи на голямо. Точно така се опита и моята дъщеря миналата година да се направи на голяма, когато седнали в едно заведение тя си поръча бира. Никога преди това не го беше правила, нито пък тайно се е наливала с нещо си. Знам това, защото няма моменти, в които да има възможност да го прави.
Просто като била за няколко седмици при баща си, който работи в друг град и видяла, че той си поръчва от време на време бира, решила да опитва от неговата и понеже много и било харесало, затова си поръчала. Понеже разбрах, че не е защото и е харесало, а защото това е някакъв израз на "виж колко съм пораснала вече" от един пубер, реших да не правя на въпрос и поръчах бирата(представям си и мен как са ме гледали от съседните маси Grinning ).
Дъщеря ми знае много добре отношението ни към алкохола. Аз не пия, а баща и много рядко пие бира и то не може и една да изпие. Въпреки това реши, че иска бира. Така, че не е било нито въпрос на възпитание, нито на личен пример, просто нещо свързано с възрастта. След тази и бира имаше период през който, ако майка ми си сипеше вино на вечеря, искаше да и бъде сипано в чаша и на нея и си топеше малко устата, колкото да покаже, че видиш ли голяма съм и пия. Аз всеки път и казвах, че алкохолът е вреден за растящите и ум и тяло, но ако тя иска да ги съсипва нейна си работа.
Към днешна дата вече не споменава нито за бира, нито за вино на вечеря Simple Smile
Даже някога аз и предложа нарочно да и сипя, но тя ми каже - О, не искам. Не ми харесва вкуса им.
Така, че цялата работа била просто едно доказване и ако за мен и изпитата от детето ми бира в някое заведение бе пусната тема с въпрос дали трябва да се срамувам, бих казала категорично Не.

# 28
  • Мнения: 183
Free Will Малко детско ми звучи това или долавям ирония  Wink Смятам,че да убедиш един тинейджър в нещо което не е редно и е вредно отколкото да кажеш -НЕ МОЖЕ!!! Peace

# 29
  • Мнения: 183
 newsm12 Защо масово си вадите извода,че след като  е попитало дали може-значи вече е пил??Не може ли да попита защото иска да се съобрази и с родителите си, все пак ще я пие пред тях!

Общи условия

Активация на акаунт