Учите ли вече чужд език?

  • 6 952
  • 93
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 849
За мен най-добре след 5 години, за да научи преди това да се изразява правилно на български. Е ако сама настоява да се запише в детската градина и по-рано (знам няколко такива деца на приятелки) няма да я спра, но няма и да я подтиквам. И без това се притеснявам, че речниковият запас е по-малък от на повечето й връстници, гледам да й говоря много, да четем книжки, а двуезичните деца по принцип проговарят по-късно.

няма такова нещо  Peace

просто отначало смесват двата (или колкото са там) езика  Laughing

познавам достатъчно двуезични (вкл. членове на семейството ми), за да го твърдя най-отговорно и от личен опит  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 5 079
Не учат още, и двамата. Но елементарни неща казват и разбират (на англ.)
Покрай това Baby TV, няма начин... Crazy

# 17
  • София
  • Мнения: 849
ooo, да, телевизията е мнооого полезно помагало при ученето на чужд език..

всъщност не само телевизията, а изобщо всичко, което те принуждава да слушаш дълго време един език, особено ако тематиката е близка и реално едни и същи думи и изрази се повтарят многократно..

затова много пъти на моите ученици съм препоръчвала вкъщи да държат пуснат за фон CNN  Mr. Green

Последна редакция: ср, 14 сеп 2011, 15:55 от Elitsa_z

# 18
  • Мнения: 442
    По принцип учените смятат, че децата, които от по-рано започват да учат даден чужд език, по-бързо се научават да четат и разбират даден текст. (независимо дали е на чуждия език)
    И въпреки всичко предпочитам детето ми да научи първо своя роден език добре и тогава да започва и пет чужди, ако иска.

# 19
  • Мнения: 4 555
То няма как "да иска", ако не знае, че съществуват и други езици или че би могло по някакъв начин да ги научи.

# 20
  • Мнения: 442
То няма как "да иска", ако не знае, че съществуват и други езици или че би могло по някакъв начин да ги научи.
 
    Това като какво да го разбирам?
    Имах предвид ако иска, когато поотрасне и със сигурност ще знае, че има чужд език. Не че като по-малко няма да му се каже.
    Ти какво мислиш? Че малките деца на въпроса ''Искаш ли да учиш чужд език'', отговарят с '' Да!'' , защото преценяват плюсовете и минусите и стигат до извода, че това ще им е от полза по-натам?  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 4 555
Не, аз въобще не мисля, че подобно решение е от компетенцията на малко дете.

# 22
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Според мен , най-добрият начин да се научи едно дете  живеещо в България , на английски например, 
 е да посещава детска ясла/ градина , в която се говори само на английски . А вкъщи да се говори само
 на български . След това обаче , и в първи клас ще трябва да е в училище с усилено изучаване на
  английски , за да напредва , иначе няма смисъл . Имам приятели ,които избраха този вариант за детето
  си и сега то говори чуждия език без акцент , като майчин . Момиченцето научи първо английската
  азбука (в детската градина) и след това родната си в първи клас . Справя се много добре в училище ,
  въпреки че  не е от най-кротките деца .
  Относно късното проговаряне на двуезичните деца , има и изключения . Синът ми проговори много
  рано и не на български . Българският му беше втори майчин , но сега го говори дори по-добре от
  някои деца на неговата възраст . Разбира се , смесваше езиците , но след 4 годишна възраст 
  се досещаше да отговаря на  езика , на който му е зададен въпроса .

# 23
  • Мнения: 931

затова много пъти на моите ученици съм препоръчвала вкъщи да държат пуснат за фон CNN  Mr. Green
Аз на моите BabyTV Simple Smile

За мен плюсовете на това детето да започне да изучава езика като по-малко, са в това, че все още всичко е на игра и няма реално усещане, че нещо учи. Когато тръгнат на училище и започнат купищата ангажименти, колкото и интересен да правиш урока, няма как да не остане един от поредниците уроци, на който би предпочело да не отиде, а да си играе вместо това. При малките това обикновено го няма - те идват на английски, за да си поиграят.

Лошото във финансов аспект е, че езикът трябва да се поддържа. Като започнеш да плащаш още от яслата, ще плащаш за английския му език чак докато стане абитуриент (поне), иначе се забравя. Като стане на 20 ще знае езика толкова, колкото и един добре учил се ученик, започнал да го учи на 15г.

# 24
  • Мнения: 14
[Lulu25quote author=Lulu25 link=topic=610408.msg19723357#msg19723357 date=1316018050]

затова много пъти на моите ученици съм препоръчвала вкъщи да държат пуснат за фон CNN  Mr. Green
Аз на моите BabyTV Simple Smile

За мен плюсовете на това детето да започне да изучава езика като по-малко, са в това, че все още всичко е на игра и няма реално усещане, че нещо учи. Когато тръгнат на училище и започнат купищата ангажименти, колкото и интересен да правиш урока, няма как да не остане един от поредниците уроци, на който би предпочело да не отиде, а да си играе вместо това. При малките това обикновено го няма - те идват на английски, за да си поиграят.

Лошото във финансов аспект е, че езикът трябва да се поддържа. Като започнеш да плащаш още от яслата, ще плащаш за английския му език чак докато стане абитуриент (поне), иначе се забравя. Като стане на 20 ще знае езика толкова, колкото и един добре учил се ученик, започнал да го учи на 15г.

[/quote]
Lulu25 абсолютно е така. Имам и нагледен пример.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 363
Като започнеш да плащаш още от яслата, ще плащаш за английския му език чак докато стане абитуриент (поне), иначе се забравя. Като стане на 20 ще знае езика толкова, колкото и един добре учил се ученик, започнал да го учи на 15г.


не съм съгласна с това твърдение. не мисля, че и някой преподавател по чужди езици ще се съгласи.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 363
В случай че питането е от кога да пуснем детето да учи език по школи, то в София има няколко места за деца от 3г. възраст където децата учат изцяло само с чужденец.

би ли споделила кои са тези места в София? аз освен Helen Doron, не знам друга школа за малки деца.

# 27
  • Мнения: 62
Децата ми ще започнат изучаването на английски език, когато се научат да четат перфектно български език.
Имам времето и възможността да ги водя да учат чужди езици, и при все, че съм амбициозна, ще изчакам като му дойде времето  Grinning

    Абсолютно съгласна!
 


 newsm11

# 28
  • Мнения: 442
Децата ми ще започнат изучаването на английски език, когато се научат да четат перфектно български език.
Имам времето и възможността да ги водя да учат чужди езици, и при все, че съм амбициозна, ще изчакам като му дойде времето  Grinning

    Абсолютно съгласна!
 


 newsm11

   Grinning
    Всеки със своите разбирания! : )

# 29
  • Мнения: 201
Като започнеш да плащаш още от яслата, ще плащаш за английския му език чак докато стане абитуриент (поне), иначе се забравя. Като стане на 20 ще знае езика толкова, колкото и един добре учил се ученик, започнал да го учи на 15г.


не съм съгласна с това твърдение. не мисля, че и някой преподавател по чужди езици ще се съгласи.



Ще те разочаровам, но и като преподавател, и като човек започнал да учи езика на 15г, интензивно и сериозно, съм напълно съгласна с това мнение, което споделят и доста от моите колеги.
Полезно би било пребиваването на детето в чуждоезикова среда,  след което езикът се подържа или възобновява с уроци. Езиковите занимални за едва проговорили (да не кажа проходили) деца могат да събудят интереса им и да настроят ухото им към чуждо звучене, но няколкото песнички, стихчета и игрички няма да направят от тях полиглоти!
За мен има едно правило, за да се проговори истински един език, учещият трябва да има какво да каже, тоест да притежава достатъчен речников багаж и култура първо на собствения си език и второ , да има желанието да опознае чуждата. В идеалния случай, да има и с кого да разговаря за всичко това, което пък означава, че индивидуални уроци за съвсем малко дете са в повчето случаи губене на пари и време. Изключение правят децата с висок коефицент на интелигнетност.

Двуезичните семейства са съвсем друг казус и не трябва да се взимат като база за сравнение. И в тях също двата езика далеч не са еквивалентни.

Общи условия

Активация на акаунт