За мястото на раждане в новите акт и удостоверение за раждане

  • 8 335
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 123
Според мен много задълбавате в детайлите на административната процедура, а защо трябва това да се обяснява на 8 9 годишно дете не ми е много ясно. В удостоверението за раждане пише, че детето Х е родено от родители Y и Z (това също е "неверен факт", нали  Wink) .

Аз бих отговорила така:

Ти си роден в град Х, но когато те осиновихме, ние станахме твои, а ти наш, ти дойде в нашето семейство, затова адреса ти е там, където е нашето семейство. На всички други впроси за фактологията ще отговарям (и вече отговарям) според написаното в социалното досие.

мястото на раждане да ни е проблема ...

Поздрави на всички
Троли  Joy


# 16
  • Мнения: 2 172

Гледам документите на свекър ми, които останаха у нас след смъртта му. Ами той не е роден в София, КГ-то му е за София, ама си пише на шофьорската книжка родния му град като място на раждабе.
Да , мисля и за баща ми е така, за тези преди 1977г са вземали за КГ местоживеенето, а не месторождението, като родния град като такъв си остава.
Ами постоянния адрес, знаеш,е на личната карта на родителите , те могат да живеят на друго място, но актът на раждане на детето ще се създаде по остоянен адрес на единия, ако са различни, вероятно.

Ми Фуси, това е проблема в момента на Форест, може твоя да не е.

# 17
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз пак да си обясня. Не ми е проблем толкова обяснението, колкото защо се прави нещо толкова излишно - смяна на месторождението.

"Защо да се обяснява на 8 - 9 годишно дете". Ами защото на тази възраст децата попълват някои документи сами и трябва да пишат неверни неща. Никъде не попълват кой ги е родил, а кои са родителите им, които действително са станали такива на всички законни основания и това не е неверен факт. Адресът, на който живеят също се сменя, но мястото на раждане е уникално, както датата на раждане. В противен случай астрологията никаква наука не е.  Wink

# 18
  • Мнения: 2 123
ОК  Peace явно не вдявам проблема

# 19
  • Мнения: 2 172
Темата е важна и за тези "деца", които сега търсят произхода си.Те трябва да знаят каква информация съдържа егенето им всъщност, за да не бъдат подведени. Щото има разни сайтове, където по егенето им им казват не само какъв си-мъж или жена Laughing, къде си роден, но и какъв си бил в предишен живот. Wink

Но за да не става диалог, ще приключа с мненията си тук.

Последна редакция: вт, 20 сеп 2011, 19:36 от аистенок

# 20
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Значи Ганката, не може да детето да е от различен град от този, в който живеят родителите/по новия умен закон/. Аз исках да пише примерно Велико Търново/защото там е родено детето наистина/, пък като му сменят ЕГН -то да е примерно Плевенско, защото там живеят осиновителите, но не мооооже, а преди това е можело. И понеже при първото дело беше написано така както аз исках/по стария закон/, нямаше как да издадат акт за раждане и затова ходихме да променим града да е по новият закон. Това е...

# 21
  • Западен парк
  • Мнения: 394
Ако може и аз да кажа.
Когато ние осиновявахме Боян, ни попитаха при подаването на молбата в съда, от къде искаме да бъде издаден акта за раждане, тъй като задължително трябвало да бъде сменен, заради промяната на родителите. В протеклия разговор аз лично за себе си установих, че ще имам значително по-малко административни разправии в бъдеще, ако акта за раждане бъде издаден от София, а не от Стара Загора. Спомних си на моя съученичка какви врътки и разкарвания й правеха заради две различни районни администрации в София. Пък това не било тук, пък другото не е за нас и т. н.
Тази е причината при нас и ако някога ме попита Боян защо пишем едно, пък истината е друго, точно това ще му кажа - за улеснение при издаването на документи, заради които в другия случай би трябвало да пътуваме до Стара Загора.
Ако ти върши работа, може и ти нещо подобно да му кажеш и да му припомниш някоя скорошна случка с разкарване из кабинети или канцеларии, която скоро сте обсъдили у вас (ако имате такава, де).
А иначе децата на тази възраст наистина могат да бъдат много досадни. В нашия клас (3-5) дори децата живеещи в различен квартал даваха обяснения, защо пък са дошли в нашето училище, а не са си стояли в тяхното. Представям си какво щеше да е, ако имахме съученик от друг град...

# 22
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Това къде трябва да бъде издаден актът и удостоверението за раждане го разбирам - по постоянен адрес на един (или и двамата) от родителите. Обаче защо трябва вътре да пише, че детето е родено там не мога да го разбера? Ние със съпруга ми 2 години живяхме в града, в който е роден сина ми. Ами ако се беше случило да родя там пак ли щеше да пише, че детето е родено у големото село? newsm78

Внукът на колежката ми е роден в щатите - ми пише си го в удостоверението за раждане издадено тук, в София. Е това е тъпото - ако си роден в Чикаго (примерно) има начин на удостоверението ти за раждане издадено в София да пише "роден в Чикаго", обаче ако си роден в Перник (пак примерно) - не може, трябва да пише "роден в София" или да ти издадат документите в Перник, така ли да го разбирам закона?  newsm78

# 23
  • Западен парк
  • Мнения: 394
Ами аз го разбирам така - от където ти е издаден акта за раждане, там ти е картотеката с родители, братя и сестри, ЕГН, ден на раждане и др. подобна информация, с която работи системата на ГРАО. И, пак според мен, когато му потрябват някакви удостоверения (за раждане, за наследници, за семейно положение и др.), те трябва да бъдат издадени от регионалното звено,  издало акта за раждане. Пак подчертавам - аз така разбрах обясненията на нотариуса, при който заявявахме желанието си за осиновяване (според мен тъпизъм, но така било по закон!). Та като си представих, че ако по някаква причина ни потрябва копие от удостоверението за раждане и трябва да пътувам 200 км. и хоп - Боян стана софиянец!

Обаче, ти май питаш дали може акта да е издаден в София, но в него да пише, че е роден в Стара Загора? Ако е така - сега не мога да ти отговоря, но утре ще питам моя баща, който е роден в едно село, но след въвеждането на ЕГН цифрата за града е 6 (т.е. София) и може би неговото удостоверение за раждане е издадено от София. И като се прибера от работа, ще ти пиша какво е казал той.
 А до тогава - приятни сънища!

Последна редакция: вт, 20 сеп 2011, 22:03 от г-жа Монк

# 24
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Май си изясних питанката. Естествено, осиновените деца са прецакани и по тази линия според сегашните закони.

Обясниха ми го така - когато се роди дете болничното заведение изпраща уведомление до общината по постоянен адрес на майката - адреса от личната карта и въз основа на това уведомление се издава акт (и съответно удостоверение) за раждане от тази община, в който, естествено, се вписва като място на раждане мястото, откъдето е дошло уведомлението само като факт, без това по никакъв начин да свързва административно детето с това място. При раждане извън болнично заведение редът е малко по различен - съобщението се носи от бащата или друго лице, но процедурата е същата.

При пълно осиновяване законът за гражданска регистрация е категоричен - за място на раждане се вписва мястото на състаявне на акта, като то пък се определя от съдебното решение, което пък се ръководи от постоянния адрес на осиновителите, вписан в съответния регистър

Г-жа Монк, аз по-нагоре писах за случая със свекър ми - софийско ЕГН, но в личните документи пише "роден в Кърджали". Предполагам, че така е и при баща ти. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 3 715
Огнян се роди в Русе и в акта му на раждане си пише Русе. И аз и мъжът ми тогава си бяхме с постоянно местожителство в София. Актът за раждане е издаден в Русе, пише си, че е роден в Русе, но постоянното му местожителство беше София, тъй като и двамата с баща му бяхме  с постоянно местожителство в София.

# 26
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Сега вече съвсем се обърках. Нали всички документи се издават от общината по постоянно местожителство? Удостоверението за раждане ви го издадоха в Русе, така ли?

# 27
  • Мнения: 3 715
Да, обаче детето получава постоянното местожителство на майката, а моето си беше София.

# 28
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Почти ясно. Благодаря, Кудку.

# 29
  • Мнения: 2 123
ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ

Раздел II

Акт за раждане

Чл. 42. Актът за раждане се съставя въз основа на писмено съобщение в срок 7 дни, като денят на раждането не се брои.
Чл. 43. (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Всяко раждане трябва да се съобщи писмено в срок 5 дни, като денят на раждането не се брои.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Съобщението за раждане се съставя писмено по утвърден от министъра на регионалното развитие и благоустройството образец. Съобщаването на раждането е задължение на:


1. ръководителя на лечебното заведение или на лицето, на което със заповед е възложено това, когато раждането е станало в лечебно заведение;


2. компетентно медицинско лице, когато раждането не е станало в лечебно заведение;


3. длъжностното лице по гражданското състояние, когато в населеното място няма компетентно медицинско лице.


(3) (Отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.).


(4) (Отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.).


(5) (Отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.).


(6) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съставя акта за раждане, след като се удостовери писмено станалото събитие. Веднага след съставянето на акта за раждане на родителите се издава оригинално удостоверение за раждане.


(7) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Веднага след съставянето на акта за раждане въз основа на него се създава електронен акт за раждане.

Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Когато срокът по чл. 42 е изтекъл и акт за раждане не е съставен, но съобщението е направено или длъжностното лице научи за раждането в течение на същата календарна година, то съставя акта за раждане, като спазва условията по чл. 43, без да е необходимо решение на съда за това.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Когато календарната година и срокът за съставяне на акта за раждане са изтекли, акт за раждане се съставя само въз основа на решение на съда, постановено по искане на родителите, лицето или на прокурора.

Чл. 45. (1) Актът за раждане съдържа:

1. място на съставяне на акта - област, община, населено място/район;


2. номер на акта и дата на съставяне;


3. номер на оригиналното удостоверение;


4. дата - ден, месец, година, час и минута на раждането;


5. място на раждане - област, община, населено място или държава, ако детето е родено извън територията на Република България;


6. име на новороденото;


7. ЕГН на детето (попълва се само за български граждани);


8. пол и гражданство;


9. (изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) данни за родителите - имена, дата на раждане, ЕГН, гражданство;


10. документ, удостоверяващ раждането;


11. (отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.);


12. длъжностно лице - имена, ЕГН и подпис;


13. бележки.


(2) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Ако детето е родено мъртво, на мястото на "името на новороденото" се изписва "мъртвородено дете".


(3) Преценката дали детето е родено живо или мъртво, или е налице аборт, се прави от компетентно медицинско лице.


(4) При аборт не се съставя акт за раждане.

Чл. 46. Когато едно дете е родено живо, но е умряло, преди да се състави акт за раждане, едновременно се съставят акт за раждане и акт за смърт.
Чл. 47. Когато майката е родила две или повече деца (близнаци), длъжностното лице съставя отделни актове за раждане на всяко дете, като вписва във всеки акт номера на акта на другите деца и реда, по който са се родили.
Чл. 48. (1) Намерени, изоставени или подхвърлени новородени живи деца се предават в най-близкото лечебно заведение и там в присъствието на представител на Министерството на вътрешните работи, на лечебното заведение и на лицето, намерило и предало детето, се съставя протокол за намирането му. В протокола се отбелязват: времето и мястото, където е намерено детето; пол и предполагаема дата на раждане; особени белези, които детето има по тялото си, описание на дрехите, с които е намерено; други обстоятелства. Протоколът се подписва от лицето, намерило детето, и от присъстващите представители, подпечатва се и се изпраща в общината, в която се намира лечебното заведение, за да се състави акт за раждане.

(2) Когато новородено дете бъде изоставено от майката в лечебното заведение, където е станало раждането, и не бъде потърсено в срока за съставяне на акта за раждане, се постъпва по начин, посочен в ал. 1.


(3) Длъжностното лице съставя акта за раждане въз основа на протокола, който става неразделна част от акта. Имената на детето се определят от длъжностното лице съгласно разпоредбите на този закон.


(4) Когато детето е намерено мъртво или умре преди предаването му в лечебно заведение, се прави съдебномедицинска експертиза за установяване причините за смъртта. В този случай въз основа на протокола се съставят акт за раждане и акт за смърт. Ако медицинската експертиза установи, че детето е родено мъртво, се съставя акт за раждане на "мъртвородено дете".

Чл. 49. При припознаване, извършено преди съставяне на акта за раждане, в същия акт се вписват данните на бащата, както и документът, удостоверяващ припознаването при наличие на съгласие на майката. Името на детето се съставя по реда на членове 12 - 14. Когато припознаването се извършва след съставяне на акта за раждане, данните за припознаващия и основанието се вписват в графа "Бележки" на акта за раждане в съответствие със Семейния кодекс.
Чл. 50. (1) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 2009 г., в сила от 1.10.2009 г., изм., бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) При пълно осиновяване длъжностното лице по гражданското състояние въз основа на заверен препис от решението на съда съставя нов акт за раждане в тридневен срок от получаване на преписа. Актът за раждане се съставя в общината или кметството, посочено в съдебното решение, в регистъра на текущата година с дата - датата на съставяне на акта.

(2) В новия акт за раждане се вписват:


1. действителната дата на раждане и новият единен граждански номер;


2. (доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) място на раждане - мястото на съставяне на акта, а в случаите на международно осиновяване - действителното място на раждане;


3. (доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) родители - осиновителите и данните за тях; когато детето се осиновява само от един родител, графата за другия родител не се попълва; когато детето се осиновява от съпруг на родител, данни за рождения родител, с когото отношенията се запазват, и данни за осиновителя.


(3) Съставеният акт се отбелязва в азбучника на годината, която съответства на годината на раждане на осиновеното дете, и в азбучника на годината на съставяне на акта.


(4) Съдебното решение се съхранява при условията и по реда за съхраняване на акта за раждане и до него не могат да имат достъп външни лица.


(5) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г., бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) В двудневен срок длъжностното лице по гражданското състояние уведомява с писмо общината, където се намира предишният акт за раждане на осиновеното лице, за отразяване в графа "Бележки", че е съставен нов.

Общи условия

Активация на акаунт