Да се обединим - национален протест !!!

  • 16 650
  • 325
  •   1
Отговори
# 285
  • Пловдив
  • Мнения: 23 888
Тоест какво казваш - че привилегиите са отпаднали, ама това което казвам аз не е привилегия?

# 286
  • Мнения: 2 510
Тоест какво казваш - че привилегиите са отпаднали, ама това което казвам аз не е привилегия?
А какво?

# 287
  • Пловдив
  • Мнения: 23 888
Тоест какво казваш - че привилегиите са отпаднали, ама това което казвам аз не е привилегия?
А какво?
Joy Joy hahaha Понятието самотна майка може да е отпаднало, обаче ако няма сключен брак с бащата, въпреки, че детето е припознато при изчисляване на въпросните детски, които джафкаме в цялата тема, НЕ се взимат предвид доходите на бащата.

# 288
  • Мнения: 2 510
Тоест какво казваш - че привилегиите са отпаднали, ама това което казвам аз не е привилегия?
А какво?
Joy Joy hahaha Понятието самотна майка може да е отпаднало, обаче ако няма сключен брак с бащата, въпреки, че детето е припознато при изчисляване на въпросните детски, които джафкаме в цялата тема, НЕ се взимат предвид доходите на бащата.
Няма начин да ги вземат, ако тя не го е съдила за издръжка, а това значи, че не живеят заедно.
Другото трябва да се докаже чрез документ.
За съвместно съжителство, не зная дали има документ.

# 289
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Не знам, но според мен една жена би трябвало да се признава за самотна майка при 2 случая - 1) ако бащата на детето е неизвестен (не е припознал детето) и 2) ако бащата е починал (при втория вариант би трябвало да е самотен родител, защото... ясно защо). И такива хора да подлежат на някакво подпомагане. Във всички други случаи двамата родители трябва да носят солидарно отговорност за децата, които са създали.
Въпреки, че в първия случай има вратички за злоупотреби.

# 290
  • Мнения: 9
Интересно, как се води баща, който отглежда сам детето си, ако е овдовял и не се е оженил? Какво получава Той?

# 291
  • Мнения: 2 510
Интересно, как се води баща, който отглежда сам детето си, ако е овдовял и не се е оженил? Какво получава Той?
"Самотен родител" , но не получава нищо, ако не е соц. слаб или само детски надбавки, ако дохода на член е под 300 лв.

# 292
  • Мнения: 6 643
Друго имах предвид аз с " фалшивите самотни майки".
Това ,че повечето от жалващите се въобще не броят заплатата на бащата като част от семейния бюджет.

# 293
  • Мнения: 24 467
Мх, консолидирам се с последното.
Майки с припознати от бащите деца следва да се ползват от същия режим, като майките, намиращи се в брак, а не с една декларацийка да сочат, че гледат дечинята сами /което много често хич не е тъй/.
Щом детето е припознато следва да се вземе доходът на бащата.

# 294
  • Мнения: 2 510
Мх, консолидирам се с последното.
Майки с припознати от бащите деца следва да се ползват от същия режим, като майките, намиращи се в брак, а не с една декларацийка да сочат, че гледат дечинята сами /което много често хич не е тъй/.
Щом детето е припознато следва да се вземе доходът на бащата.
При случай, че живее с него или в противен случай определена издръжка за детето чрез съд.
Защо, обаче това не е решено така не мога да отговоря.
До тогава, след като законът го позволява, ще бъде така.

# 295
  • Мнения: 24 467
Мх, консолидирам се с последното.
Майки с припознати от бащите деца следва да се ползват от същия режим, като майките, намиращи се в брак, а не с една декларацийка да сочат, че гледат дечинята сами /което много често хич не е тъй/.
Щом детето е припознато следва да се вземе доходът на бащата.
При случай, че живее с него или в противен случай определена издръжка за детето чрез съд.
Защо, обаче това не е решено така не мога да отговоря.
До тогава, след като законът го позволява, ще бъде така.

Нали се сещаш- не се проверява, а случаите са масовка.
Затова предлагам обратния вариант- припознаване- презумпция че живеят заедно и той се грижи за детето. Без друго по закон е длъжен да предоставя издръжка, нали?

# 296
  • Мнения: 2 510
Нали се сещаш- не се проверява, а случаите са масовка.
Затова предлагам обратния вариант- припознаване- презумпция че живеят заедно и той се грижи за детето. Без друго по закон е длъжен да предоставя издръжка, нали?
Защо да са масовка?

В акта за раждане е записан баща в такъв слечай бащата трябва да плаща издръжка на детето и тя да се декларира при подаване на молба за детски надбавки и соц. помощи.
При случай, че няма такава издръжка, то дохода на бащата трябва да се вземе предвид.

Толкова ли е трудно да се прочете един акт за раждане на дете или по-точно не искат да го прочетат, защото закона им е дал това право.

# 297
  • Мнения: 24 467
Според ЗСПД "Семейството" включва съпрузите, ненавършилите пълнолетие деца, както и навършилите пълнолетие, ако продължават да учат, до завършване на средното им образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст (родени, припознати, осиновени, доведени, заварени, с изключение на сключилите брак).


"Доход" са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, както и получаваните пенсии, обезщетения, помощи и стипендии, с изключение на месечните добавки за деца с трайни увреждания, изплащани по реда на чл. 43 от Закона за интеграция на хората с увреждания, добавката за чужда помощ на инвалидите по чл. 103 от Кодекса за социално осигуряване, стипендиите на учащите се до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст, както и помощите, получени по този закон.

Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, се отпускат въз основа на подадена молба-декларация по образец, към която се прилага удостоверение за брутните месечни доходи на семейството.

Кой ще докаже какви пари плаща бащата на детето? Че те се плащат често без да е налице съдебно решение.

"Самотен родител" е лице, което поради вдовство, развод или несключен граждански брак отглежда сам деца до 18-годишна възраст, както и навършилите пълнолетие лица, в случай че продължават да учат, до придобиване на средно общо или професионално образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст.
Имам ги такива "дами"- самотни родителки се пишат, несключили гр. брак. Получават и средства, и грижа, и издръжка.
От бащата.

# 298
  • Мнения: 24 467
Виж и това:
Относно месечните помощи за деца при съжителство без брак
    Списание "Експерт", бр. 9, септември 2002 г., 54 - 55 стр.

    чл. 17 ППЗСПД

    В отговор на читателски въпрос авторката Сълза Георгиева, началник на отдел "Краткосрочни плащания" в НОИ, разглежда реда за отпускане на месечни помощи за деца, когато двама души съжителстват без брак. В този случай всеки от родителите подава молба-декларация за собствените си деца без да декларира доходите на другия родител, защото неговото семейство се състои от него самия и неговите деца. Ако двамата имат свое дете и живеят без брак, дори бащата да е припознал детето, те не се считат за семейство и помощите се получават от майката. Доходът на бащата не се взема предвид. Посочени са документите, които майката трябва да приложи към молба-декларацията.

# 299
  • Мнения: 984
Чета, чета и се чудя. Ето ви казус с моя много близка приятелка:
женени са, той е заможен, има хубава професия, но е извън страната в различни периоди в годината, даже се събира половин година да не си е вкъщи. Приятелката ми до преди месец беше в майчински отпуск за отглеждане на дете до една година, сега ще тръгне на работа, но заплатата й е не повече от 500 лв. чисто. В същото време, мъжът й е открил сметка на майка си и парите от заплатите и хонорарите му отиват в нея, като съответната свекърва отказва да тегли пари когато приятелката ми изхарчи всичко от заплатата си. Отказва, защото синът й не й е наредил да тегли. Съответно, приятелката ми е в изключително затруднено положение. Налагало се е аз да й услужвам докато си получи следващите майчински.  Няма право на помощи за нищо, защото се гледа дохода и на двамата родители. А, кажете ми в този случай ккаво може да се направи.
Струва ми се, че шаблонът не работи в масата от случаите и съответно облагодетелства семейства, които крият доходи.

Общи условия

Активация на акаунт