Как да скрием тръби на парно по пода?

  • 14 509
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 191
Нещо сте на път да направите някакви грандиозни глупости.

Първо: Ако вече сте имали тръби по пода, те би следвало да са правени в относително по-ново време (през соца пускаха вертикален щранг за всяка стая) и би трябвало да са поставени в шлаух, от който да се вадят и да се поставят новите. На теория даже не би следвало да се сваля целият паркет. Но като казваш, че са изгнили, вече не знам какво точно е съществувщото положение. Поцинковани тръби в пода ли сте имали?
Иначе тръби в пода по правило се покриват с минимум 3см замазка.
Може да ми опишеш по-подробно какво е положението.

Второ: Казваш имате гипсокартон по стените. Тъй като гипсокартонът сам по себе си не е топлоизолация, би следвало да имате или монтирани предстени пред масивните ограждащи стени, или става дума за някаква нова преградна стена. И двата вида се правят от конструкция от вертикални метални профили (щендери), през 60 или 40 см (второто ако ще се закрепват шкафове по стените), между щендерите се тъпче минерална вата (тя е мека) и отгоре се слага гипсокартонът с винтове. Така че най просто е да се изрежат парчета гипсокартон, да се напъхат тръбите - казах ватата е мека и не съществува вариант да бъде нарушена, просто в зоната на тръбите ще бъде понатисната) и после да се поставят нови парчета гипсокартон. Всичко се китва и готово.

Това е ако са правили нещата по правилата.
Иначе ако някой майстор се е проявявал със свободни съчинения, пак трябва да опишеш какво точно са сътворили.

Но ще е върхът на глупостта да оставите видими тръби, па макар и маскирани в канали.

# 16
  • Мнения: 2 802
Старите изгнили тръби "лъснаха" след разбиване на замаска в коридора и по определение се допусна,че всички са изгнили.
Гипсокартона е слаган с конструкции, които описваш и беше мислен вариант да се изреже на 10ина см от земята и да се промушат, но как да се премине през въпросните щендери - като се срежат и те в ниското, цялата конструкция не "увисва" ли? Ясно че до таван има още точки на закрепване, но като се махне основата, конструкцията доколко устойчива остава?

# 17
  • София
  • Мнения: 7 191
Вие имате предстена.
Ето ти тук каталога на Кнауф:
http://knauf.bg/knauf/home.nsf/predstenni%20obshivki.pdf

Виж страница пета, защото най-вероятно това са направили.

Щендерът се закача към стената с помощта на директен окачвач (даден най-горе в лявата част на страницата). Така че реално предстената се носи от масивната стена.
Проблемът е, че при този вид изделие най-често се използват щендери 60/27 мм (за да се постигне дебелина на стената 50 мм), като именно през тясната част при вас ще трябва да минат тръбите, а през 27 мм няма как да минат, освен наистина да се срежат щендерите.
Най-добре би било да се срежат на 20-30 см от пода като оставащите парчета се укрепят към стената пак с директни окачвачи. Напълно възможно е да се наставят и щендери, ако приемем, че те се стрязват повече, монтира се окачвачът и после се донажда щендер, за да се захване. После се тъпче вата - ако се наложи може да се вземе и по-тънка за тези зони.
Като цяло се отваря работа, обаче с гипсокартона е наистина най-лесно. Това е принципът на поставяне на климатик и отвеждане на тръбите навън, когато вече имаш предстена.

Най-важното е майсторът да е обучен именно в направата на такива стени от гипсокартон - както се казва той сам трябва да предложи решение, ако е наистина добър.

Предполагам няма зони, в които на тръбите ще се наложи да минават през отвори за врати? Тоест ако има, ще се пробива стената.

Иначе имате ли поставени настилки?  Ако е само паркетът, той лесно се маха, така че според мене имате и вариант пак да си пуснете тръбите по пода. Е ще се наложи разбиване на замазка, което е по-неприятно.

ПП: В краен случай  ако все пак решите да пускате тръбите отвън (което според мен изобщо не е препоръчително), пак може да ги скриете в мини кутия от гипсокартон пред предстената: слага се хоризонтален профил, който се захваща в пода, а на разстояние 8-10 см над него се слага или втори профил или някакви парчета с крепежи; пускат се тръбите и всичко пак се облича. Но добре би било да не е гипсокартон, а гипсофазер или аквапанел, защото са по-здрави, а толкова близо до пода най-много се ритат и блъскат. После се слага някакъв перваз. Може всичко да се облече и с някаква красива неръждаема ламарина. Обаче ще имате кутия-перваз поне с размери 60/80 мм, което според мене не е добре.

Последна редакция: чт, 29 сеп 2011, 08:53 от Red

# 18
  • Мнения: 2 802
Да, такова изпълнение от 5 стр. имаме.
След изложението ти, все повече се убеждавам, че парното ще се наложи да понесе корекции, защото изпълнителите грам не съобразиха естетика и оптимална функционалност - заложиха силно на второто.
Майстора на гиспокартона е наистина добър - ако все пак надделее идеята за рязане, той ще се справи перфектно.
Сега май трябва да мисля как да синхронизирам самите майстори, тичащи по различни обекти,  за да направят всеки своята корекция, което ми се струва по-трудната част от реалното изпълнение.  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт