Робство или ......

  • 4 124
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 210
"Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Свободен съм"   Никос Казандзакис


Съвършенство.

От изброените, само страха е робия.
Бих добавила и ревността.
Другите са стари колкото света и са взаимообвързани. Ако нямаше омраза, как щяхме да познаем любовта?

# 16
  • София
  • Мнения: 4 349
Някои смятат, че противоположното на любовта не е омразата, а безразличието!

# 17
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
А страхът не присъства ли и влюбовта - страхът да не загубиш другия? newsm78 newsm78

Да. Страхът е инстинктивна реакция на потенциална опасност. Опасност да загубиш другия винаги има... Но дали ще позволиш на тази мисъл да те пороби и завладее е отделен въпрос... май Mr. Green


В началото на връзката ни,толкова бях уплашена да не го загубя,че буквално при всяка такава мисъл,избухвах в плач.С две думи-бях се психясала.След година напълно изчезнаха тези мои страхове и сякаш камък ми падна от сърцето-нямаше я вече несигурността,нямаше ги тези обсебващи мисли,абе животът ми стана от розов,по-розов.Такова облекчение изпитах,че наистина мога да определя този страх като "робство".  Peace
П.П. Аз мисля,че противоположното на любовта е омразата.Безразличието го приспадам към неутралните чувства т.е. няма чувство към субекта.  Peace

# 18
  • Мнения: 1 210
Някои смятат, че противоположното на любовта не е омразата, а безразличието!

Безразличието не е емоционална категория.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 349
Някои смятат, че противоположното на любовта не е омразата, а безразличието!

Безразличието не е емоционална категория.

Емоция е понятие, изразяващо психологичното състояние на индивида, повлияно от различни субекти и обстоятелства. Това състояние може да бъде както положително (възторженост, радост), така и отрицателно (покруса, скръб), но също така и състояние на безразличие (апатия).

# 20
  • Мнения: X
Защо разглеждате робството само като Отрицателна категория?
Има толкова сладко, разпускащо, завладяващо любовно робство.....   Grinning
В такова бих живяла цял живот.
От отговорите виждам обаче,че повечето не го познават.....

# 21
  • Мнения: 10 547
О, Краси, моля те, звучиш като О. от едноименната история!

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 364
Да, робства са и трите, когато им позволиш да бъдат такива. Тоест, най-важен е контролът.
Човек робува на това, върху което няма никакъв контрол.
А робството на Краси... това не е робство, а блаженство.  Wink

# 23
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Не бих определила човешките чувства като робство.
Не смятам, че съм се заробила, заради факта, че обичам мъжа си и децата ми. За мен те са всичко. Доброволно съм се отдала на тях, да ги обичам до живот. Но не се чувствам като робиня, а като щастлив човек, който има това, от което се нуждае.
Страхът е чувство, което подсилва наличието на адреналин. Страхувам се от прекалено малко неща, за това не мога да определя и него като робство.
А за омразата, мисля да не коментирам.
Робство може да бъде определено поведение на човек, но не и чувствата му.

# 24
  • Мнения: 7 947
Да, любовта си е робство. За личната ни свобода, заради компромисите, които трябва да правим.
Ставам тая с утрин и си правя кафе. Едва гледам, а детето се провиква от стаята - Мамооооооо...отивам, какво да правя, а така ми се искаше половин час да пия кафе и да пуша сам сама... Whistling

# 25
  • Мнения: 2 510
За мен и трите са зависимост, не робство, но ако си свободен от тях, дали си човек.
От нищо не страхуващ се, никого не мразещ, но никого не обичащ? Ако любовта се припокрива с обичта.

# 26
  • Мнения: 15 379
Не съм робиня - не мразя никого. Страх ме е само понякога. Не се страхуват само глупаците.
Обичам силно, но без да превръщам себе си и другия в роб на моята любов.
Нали някой беше казал, че истински обичаш само тогава, когато си готов да подариш свободата на този, когото обичаш.

# 27
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
мисля, че първите две са "робство", а последното е свобода  Peace

# 28
  • Мнения: 405
Страхът е породен от инстинкта ни за самосъхранение.
Любовта - от инстинкта за продължаване на рода.

Това са два инстинкта, без които няма как.

Та по тази логика излиза, че само омразата е робство, от гледна точка на необходимост.
Никой няма нужда от омраза, освен егото.

Общи условия

Активация на акаунт