Какво е ЛКК?

  • 36 579
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 121
Ами да не се повторя само и да стана досадна на другите. Работата ми е свързана с доста нерви, тичане по печатници и седене пред компютъра по 12 часа на ден. Освен това работодателите ми вдигнаха шум до Бога, че ме осигуряват, и видиш ли колко са велики с този жест. Обаче се оказа, че договорът ми е на половин работен ден, за 65 лева месечно, със 6-месечен срок. Тоест, забравям за болничните преди и след раждане. Не ми дадоха копие от трудовия договор, т.е. ако не ми внасят осигуровки, не мога да докажа, че работя там. Освен това след като бях в болница, личната ми лекарка ми каза кракът ми да не стъпва на работа, било опасно и да лежа. Те на свой ред отказаха да ми плащат болничните. Така че направих постъпки да напусна и намерихме фирма, през която да се осигурявам на пълен работен ден. На каквато и заплата да ме назначат, след като така или иначе лекарката ми е преценила да си седя вкъщи, ще взимам болничните (90% от заплатата) и така ще си изплатя осигуровките. (мисля, че са около 39% от заплатата) Ако се пооправя ще гледам да поработвам отвкъщи (въпреки че свекървата е твърдо против компютъра Imp ) - дизайнер съм, все нещо ще намеря надявам се през интернет. Но засега не смея да седя повече от 1-2 часа на ден пред монитора. Много ми липсва работата, но за да осигуря малко парички, когато се роди бебо, нямам друг избор освен тези гимнастики.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 559
Само, че болничните не са 90 , а 80 %, 90 % са само тези за бременност и раждане(135-те дни), останалите  така да се каже "обикновените" болнични за врем. нетрудоспособност са 80 % Sad  дори и когато са свързани с бременността

# 17
  • София
  • Мнения: 1 121
Благодаря за съвета, не знаех. Но това не променя нещата така или иначе...

# 18
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
Леле какви гадове има Imp /визирам работодателите ти/. Тия за какви се мислят??? Тяхно задължение е да те осигуряват. И как ще те осигуряват на половин ден? Тия направо плачата за Инспекцията по труда - ама в тъпата ни корумпирана държава сигурна Инспекцията е вече купена. Че осигуряват на мин.осигурителен доход знам, ама на половин работен ден при положение че работиш 12 часа - това вече е прекалено. Imp  И как няма дададат копие от договора? Ти не го ли беше чела - нали все пак е трябвало да го подпишеш?
Абе знам че да се възмущавам полза няма, а такива светли примери като твоя - хиляди. Много се ядосвам от такива.

Пожелавам ти с теб и бременността ти всичко да е наред за в бъдеще и накрая да родиш едно сладко и здраво бебче.

А относно компютрите - и аз по цял ден работя само на копютър. Наистина ли могат да бъдат толкова вредни???

# 19
  • София
  • Мнения: 6 559
ами - май да - гледай си бебето - то е най-важното сега, не че парите не са, ама ще се справите някак. аз много се бях ошашкала като разбрах, че моите ще са 2 , та мислих един куп варианти ( дори и да работя до последно т.е. шефът предложи да ми плаща болничния, които тегли от НОИ и да пусне гражд. договор на майка ми), ама мъжа ми ме хвана за раменете , раздруса ме и ми каза да сляза на земята, за да не ме свалял той  Laughing

# 20
  • София
  • Мнения: 1 121
Хе-хе, bibi, шапка му свалям на мъжът ти, само така. Valka, не само, че не ми дадоха копие от договора, ами го бяха вкарали в НОИ 2 месеца, преди да разбера въобще, че имам договор - от 01 юли се води. Как са го направили без мой подпис не знам. Когато отидох във счетоводството да си го взема (след разговор с шефа ми, че все пак имам такъв, защото те видиш ли много държали на името си) ми се накара счетоводителката, защото отказах да го подпиша без да ми дадат копие. Ама след страшен скандал отстъпих, викам си, нали ме осигуряват, макар и толкова малко. След този случай реших, че дори да се навият да ми продължат договора след 6те месеца - не мога да разчитам, че ще ми изплащат майчинството - една приятелка така не само, че си прибарли парите в джоба, ами и й прекратили договора, докато била в майчинство. (което доколкото знам е забранено.) Няма да споменавам заплатата ми, но беше висока. Нищо, сега не могат да си намерят нови хора и последствията са си техни. За оплакване не може да става и дума - фирмата е подфирмичка на борческа групировка. Ще ми съсипят живота, ако свърша нещо такова. Този случай ми е за обица на ухото. Съжалявам за дългия постинг, но след като има питания не е лошо и другите да се предпазят.

# 21
  • Мнения: 1 770
Много е кофти с подобни недобросъвестни работодатели. Съчувствам ти.
За ЛКК по-горе момичетата са ти обяснили. Аз да ти кажа при мен как беше. Изкарах трудна бременност, цялата вкъщи и в болнични. Болнични ми издаваше гинеколожката, като се подновяваха всеки месец, когато ходех на консултация. Подписваше го тя и още един лекар (понякога личната ми, друг път някой друг лекар, когото дори не познавах), но не съм обикаляла по кабинети. Мъжът ми отиваше няколко дена след консултацията за да вземе болничния и да го занесе на работодателите ми. Нито са ме викали, нито съм обикаляла, на консултацията свършвахме всички подробности.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт