Майчинство и детски за близнаци - 7 тема

  • 94 430
  • 278
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 481
jeida, има много несправедливи неща в нашите закони.
Например, когато аз раждах моите близначки помощите бяха без значение от поредноста на детето - по 200 лв. на дете и толкова.
Сега искам да имам още едно дете. НО то ще ми бъде трето, съответно за второ раждане (но трето дете) мога да получа отново само 200 лв.
Аз лично смятам, че това не е справедливо, но..... това е положението.

# 151
  • Мнения: 2 259
Второ и трето дете /близанци/ общо 3600лв Wink

# 152
  • Мнения: 342
mira_mar, не го гледай първия сайт, нещо са объркали.
2х1200 е помощта за близнаци и
2х600, ако единият близнак е второ дете

добре де ,това и аз го четох ,но въпросът тук е доста спорен .. защото при близнаци ,няма как единия да не ти е второ дете ?!?!? нали , а тук май искат да кажат ,че се взимат 2 x 600 ,ако имаш преди това имаш едно дете ,после забременяваш повторно и съответно близнаците са ти 2-ро и 3-то дете ... което ако е така  ще е много несправедливо  !!
Не е така.
На мен ми беше първо раждане
Броят ги всяко като второ, защото няма как да определят кое е първо и кое второ- съответно за раждане 2х600лв . Отделно 2х1200лв за отглеждане на близнаци до 1г = 2400лв .
Аз затова подкрепям да направят двойно майчинство и като години и като пари - Раждаш две накуп и си ползваш 4г майчинство , вместо 2г и парите за 4г вместо за две.Вместо да дават тия помощи .. но кой ме пита..  Laughing Помня, бях чела , че майчинството е обезщетение заради временната нетрудоспособност на майката /докато гледа дете/ и тъй кто тази нетрудоспособност е 2г... това е най-доброто което успяха да предложат за близнашките майки .. Нищо че като се осигуряваш цял живот, ако ги родиш тия деца на два пъти - ще ползваш 4г+също толкова майчинство, пък наведнъж си ощетен отвсякъде  ooooh! Иначе - и така и иначе две деца си родил за бъдещи данъкоплатци ..  Laughing
Дано поне се запази този вид на закона, да не му скимне на някой д аго променя след някоя и друга година към по-лошо  ooooh!

# 153
  • Мнения: 2 483
Опазил ме Господ от 4 г. майчинство наведнъж ooooh! После ще трябва да ме освидетелстват  bowuu

# 154
  • Мнения: 342
Опазил ме Господ от 4 г. майчинство наведнъж ooooh! После ще трябва да ме освидетелстват  bowuu
Laughing
Те могат да ти ги дадат като трудов стаж без да си вкъщи  Laughing Ти пак ще си работиш, но имаш две години повече документално. Според мен е в реда на нещата, но не и по определение в закона - причинта поради която се дава майчинството не са децата или техния брой, а това време което майката неможе да ходи на работа..та така, няма да стане. Laughing
На майка ми едно време така са и дали 1 или 2 г трудов стаж, заради това че ме е родила като студентка /просто има тези години в трудавата книжка../ Peace

# 155
  • Мнения: 5
Записвам се да Ви следя. Много полезна темичка. Ние ще се раждаме чак август, но е хубаво човек да е информиран.

# 156
  • Мнения: 47
Здравейте!Появявам се с един нов въпрос...моите сладури вече се родиха  Embarassed Grinning
и тези дни ще ходя да подавам документи за разните помощи при социалните,та искам да знам на какво точно имам право,че там може и да не са много отзивчиви - при положение ,че ще получа еднократна помощ за отглеждане на близнаци до 1 г това изключва ли социалното майчинство за една година при положение ,че съм безработна ?и трябва ли да нося удостоверение от нои,че съм неосигурена в момента и съответно нямам право на редовното майчинство?И изобщо в моя случай какви точно помощи имам право да получа?

# 157
  • Мнения: 250
Здравейте!Появявам се с един нов въпрос...моите сладури вече се родиха  Embarassed Grinning
и тези дни ще ходя да подавам документи за разните помощи при социалните,та искам да знам на какво точно имам право,че там може и да не са много отзивчиви - при положение ,че ще получа еднократна помощ за отглеждане на близнаци до 1 г това изключва ли социалното майчинство за една година при положение ,че съм безработна ?и трябва ли да нося удостоверение от нои,че съм неосигурена в момента и съответно нямам право на редовното майчинство?И изобщо в моя случай какви точно помощи имам право да получа?

Имаш право да получиш еднократните 2Х1200 за първата година на близнаците, еднократната помощ при раждане 2Х600лв, по 100лв на месец социално майчинство, детски надбавки по 105лв на месец (зависи и дали брутния доход на човек не надвишава 350лв). Не трябва да носиш нищо от НОИ, те сами си правят справката там.

За първите две може и сега да отидеш да си подадеш документите, за майчинството и детските на мен ми бяха казали, че се подава от месеца следващ раждането (моите се родиха през август, аз подавах документи през септември).

# 158
  • Мнения: 47
Много,много благодаря за бързия отговор,другата седмица ще подавам,само да ми стане готово удостоверението за родените деца Simple Smile Hug

# 159
  • Мнения: 302
Здравейте! Искам да ви попитам и аз един въпрос Hug Ако подавам документи за детски май месец, периода трябва да бъде 05.2012-04.2013, нали така? А понеже от края на ноември съм в болнични, фирмата ще ми даде до тогава предполагам, останалия период от къде да го набавя?

# 160
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Ако не си сменяла работодателя, служебната бележка ще обхване целия период от месеци. Само че срещу месеците с болничен ще има съответно 0.00 лв. като сума това да не те притеснява. Като си майчинство бележките отново ще са 0.00 лв., но ги искат. Ако имаш код за сайта на НОИ от там можеш да си видиш точните суми от превода. Аз при първите детски не знаех за този код, но на място при социалните ми ги видяха и издиктуваха  Peace

# 161
  • Мнения: 302
Да имам кода Simple Smile Благодаря   bouquet
А има ли срок до някакво число на месеца да се представят бележките или няма значение коя дата на май ще ги занеса?

# 162
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Мисля че срокове няма (на свеки беше разбрала отнякъде 20-ти аз питах на място и ми казаха че няма такова нещо), подадеш ли документи и отговаряш ли на условията от следващия месец почват да превеждат паричките. След 12 месеца пак подаваш и така Simple Smile

# 163
  • Мнения: 302
Благодаря много   bouquet

# 164
  • Мнения: 82
Момичета, това http://pomosti.oneinform.com/sp.html актуално ли е? Предстои ми да подавам тези дни , електронно ли трябва да попълня молбите?

Общи условия

Активация на акаунт