от кога трябва храната на детето да не се пасира!?

  • 3 874
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Е добре, де като пасирате храната на толкова големи деца, не им ли давате нищо да си хапват сами? Напр. бисквитка или коричка хляб? Защото моята дъщеря е доста по- малка, но си гризка сама такива работи. Няма нито един зъб, но почти не пасирам храни- пюретата са готови, от детската кухня е съобразено с възрастта, плодове давам само намачкани, попарата също вече не пасирам.
Лично аз смятам да процедирам по друг начин. Тръгнала съм в една посока и ще си я следвам. Освен, че детето само дава насоки за действие,то се развива и според това, което правиш за него.



Моите уважения! Страховете, които изживявам с детето си, след всичко случило се в живота ми, освен всичко друго ме правят и уверена. Изказах мнение, не съм заставала срещу никого. Честно казано слабо ме интересува кой как си храни детето.



Ти кои деца визираш като "толкова големи",всяко дете се развива индивидуално,твоето може да дъвче на 7 месеца а моето може да се научи на 2 години примерно.Не му давам солети и бисквити да гризе защото отхапаното пърче директно го гълта,което пък води до задавяне.

Не ми е целта да се заяждам с теб просто ме провокира въпроса ти:
Е добре, де като пасирате храната на толкова големи деца, не им ли давате нищо да си хапват сами?

Аз не пасирам,но и не давам да си отхапва сам,вече казах защо Peace

# 16
  • Мнения: 8 505
Не съм я пасирала никога.След по-едрите пюрета за 6. и 7.месец започнах да и давам от нашата храна,като само намачквах с вилица-все по-малко и по-малко,докато накрая спрях.

# 17
  • Мнения: 46 518
Е добре, де като пасирате храната на толкова големи деца, не им ли давате нищо да си хапват сами? Напр. бисквитка или коричка хляб?...

Да, яде си коричка хляб и бисквити, но това няма нищо общо с да кажем един зелен фасул с телешко.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Всичко пасирам иначе отказва да яде,за мен е по-важно да яде отколкото да я науча на по-едра храна.Яде си коричка или бисквита ,дори късче пиле в ръчичка е яла,но по-скоро ги смуче и се опитва да гризка.

# 19
  • Мнения: 2 673
от както давам попарата - 6.5м ! от 7м. му давам всичко да опитва от това което ядем ние.

моя позната пасирала до година-две и после трябвало да започне работа в детската градина , където била дъщеря й ,за да я храни! сега тя признава ,че това е била една от най-големите й грешки при храненето

# 20
  • Мнения: 46 518
...... сега тя признава ,че това е била една от най-големите й грешки при храненето


Защо? Детето никога не се научило да дъвче ли?
Дъщеря ми например все още отказва да яде някои храни непасирани, другите неща си ги яде, не виждам смисъл да я лишавам от тях, като мога да ги врътна на машинката. С инат не става, детето определя, не ние!

# 21
  • Мнения: 2 673
...... сега тя признава ,че това е била една от най-големите й грешки при храненето


Защо? Детето никога не се научило да дъвче ли?
Дъщеря ми например все още отказва да яде някои храни непасирани, другите неща си ги яде, не виждам смисъл да я лишавам от тях, като мога да ги врътна на машинката. С инат не става, детето определя, не ние!

ами стояло е гладно! за това е започнала работа при него в градината.
а твоето след като има достатъчно зъби не разбирам защо показва "инат"към някои храни .

# 22
  • Мнения: 46 518
Ще стои, как няма да стои, децата там се гледат на конвейр, как може да очакват възпитателките, че децата ще имат еднакви вкусови предпочитания и ще приемат храната по еднакъв начин. И аз съм стояла гадна в градината, имам "прекрасни" спомени и благодарение на тях понасям 3-4 храни и менюто ми се върти около тях.
Едното дете обича филията препечена, другото начупена на кубчета, третото яде само кората, четвърото иска яденето пасирано, ами хора са, всеки с различен вкус, няма да им се счупят ръцете, ако му пасират храната.

Зъбите нямат нищо общо с дъвченето, София някои храни си ги сдъвква без проблем, с други се дави. До скоро давах непасирано, само ако мъжа ми е вкъщи, просто не издържах психически да ми посинява в ръцете ...
Други пък явно са й по-вкусни пасирани, ако й го дам директно хапва две лъжици и след 10 мин. пищи от глад, но като види, че е същото плюе. Не виждам смисъл да й ги изключа от менюто, само защото иска да й ги пасирам  Confused

# 23
  • Мнения: 2 673

Едното дете обича филията препечена, другото начупена на кубчета, третото яде само кората, четвърото иска яденето пасирано, ами хора са, всеки с различен вкус, няма да им се счупят ръцете, ако му пасират храната.

да , но съгласи се че 2 жени не могат да се съобразяват с "предпочитанията" на 25 деца. И че вкусовете им ги определяме ние ,поне докато са малки. Това кое как да ядат - препечено,начупено.....
Въпрос не можеш да поставиш и за това ,че са ти длъжни да пасират - има готвачи които се занимават с храната , приготвя се за всички едно и също - ами ако от една група с 25 деца , 5 ядат пасирано - другите? И това е само за една група , обикновено са около 4.
Много често "предпочитанията" имат за основа каприз или злоядство...
Зъбите нямат нищо общо с дъвченето 

имат донякъде , те са част от целия процес заедно с езика ,слюнката....

София някои храни си ги сдъвква без проблем, с други се дави. Други пък явно са й по-вкусни пасирани

щом може някои ,това не изключва други.
Предпочита пасирано ,защото така е свикнала, по-лесно й е.

# 24
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Вчера точно ходих на консултация и питах от кога да давам храна в ръчичките, за да си гризка. Казаха ми вече да и давам, тоест 7 месеца. Било необходимо не само за да се учи на самостоятелно хранене, но и за развиване на координацията. Също така ми казаха вече да не пасирам, а да мачкам храната. Аз веднага попитах няма ли опастност от задавяне, отговорът беше, да има опасност колкото и при голям човек  newsm78

# 25
  • София
  • Мнения: 2 356
Aз пък вчера за първи път й направих пюрето с настъргани зеленчуци, не го пасирах и добре се справи  Grinning Преди това съм и давала веднъж пюренце с частички на Гербер и го изяде без проблеми. Може би сега е момента да спра да пасирам.
И аз смятам, че е до дете, всяко когато е готово. До към 8м моята, ако има и най-дребното парченце в пюрето се давеше. Давала съм й солета по същото време и вадих цели парчета застанали напреки в устата й. Подсетихте ме обаче пак да я пробвам.  Grinning

# 26
  • Мнения: 666
 по принцип в книгите пише ,че храната на децата се пасира до 1,5 г. , но детето само ще си покаже  , и според мен трябва да се пасира докато му израстат зъби иначе има опасност да се задави

# 27
  • Мнения: 8 462
И аз като Никол давам всичко пасирано,защото се дави и повръща всичко.Понякога изяжда цялото количество непасирано и на последната хапка така се задавя,че връща всичко.Вече не давам на парчета,иначе бисквитки си хапва сама.Не бързам и не я насилвам,има си време за всичко-не познавам възрастен,който да яде всичко пасирано.

Последна редакция: пт, 23 дек 2005, 09:24 от Е-Миа

# 28
  • Мнения: 5 299
ПОчти не пасирвам от месец насам. Давам коричка хляб или бисквита да гризе, но бях купила пюре на Сънвал, в което имаше доста големи парчетии(дори и за мен) и малката отакза да го яде. Така и не го пасирах, просто й дадох друго да яде.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Аз никога не съм пасирала но много добре съм намачквала с вилица...

И аз така Peace
Рано ни излязоха зъбките и докато мина на по твърда храна вече имахме доста зъбки та затова не съм пасирала.

Общи условия

Активация на акаунт