детето ми яде все по малко неща

  • 3 559
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 446
така е ,и аз гледам да намаля даването на болкуци,но като излезем на разходка ако и пригладнее и започва едно тръшкане за солети, понякога успявам да я разсея, но не винаги имам нервите да издържа на атаката и. Тя е мнооооого голям инат, въобще като си науми нещо е опасна.А вече се отказах да и предлагам  нещо  ново повече от веднъж, камо ли да я заставям да го опита, тя наистина изпитва отвращение към такива методи ,направо я виждам как и се повдига. Между другото тя и със шоколада или бонбоните е така, не прекалява, което е добре ,по едно блокче си взима, но само ако е киндер или милка,ако е голям шоколад милка, пак не иска категорично

# 16
  • Мнения: 2 401
Хареса ми мнението на Не се сърди човече, много важно е това, че вкусовете се възпитават, избягването на тестени и боклучави храни трябва да започне от съвсем ранна възраст, защото по-късно вече е късно. Аз на моите деца дори такива неща като принцеси не им предлагам или по-изключение, вместо това им давам различни зърнени закуски( овесени, ечемичени, ръжени....) и си ги ядат най-малкото защото от малки винаги са закусвали това.
Няма как да не се отчете фактът, че има деца, които са по-претенциозни към храната и такива, които по не са, моите са от първия тип, затова доста внимавам какво им предлагам за да съм сигурна ,че ще консумират по-здравословни неща!

# 17
  • Мнения: 22 436
Ние нямаме точно същият проблем, но в даден момент дъщеря ми реши, че ще яде само боклуци (солети, пасти, кроасани, плодови млека и всякакви от сорта).
Това се случваше 10-20мин преди хранене и съответно след това не се ядеше нищо сготвено.

Проблема се реши, като просто спрях да купувам от въпросните храни.
Предлагах единствено това, което съм сготвила. И то едно ядене. Примерно за обяд - супа. Друго не давах. За вечеря, някакво ядене, или скара с картофи, подобни неща.

Аз също съм на мнение, че ако се оставя детето да яде няколко неща, то вижда че може да се налага и използва безсилието на родителите си, които се чудят вече по какъв начин да го убеждават, омагьосват, подкупват, или каквото и ще друго да е, за да хапне.
Не се сърди човече дава добри съвети.
Готвиш едно ядене, слагаш на масата и се яде. Ако не желае, просто не яде.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 103
  Като ви чета хем се успокоявам донякъде, че не сме единствените, хем още повече се притеснявам, че май ние сме най-зле. Едното ми момче яде само кисело мляко, хляб и плодове. За месо не иска и да помирише освен кренвирши, но честно казано ги избягвам, защото не са от най полезните храни. Доскоро поне ми даваше да му мажа филиите с топено сирене или пастет, а сега и това не иска - само сух хляб и евентуално с масло. Манджи - никакви. Ако случайно успея да пробутам някоя лъжица покрай киселото мляко, моментално се изплюва. Другият близнак също не яде много, но яде почти всичко. Направо съм отчаяна вече. Имаме направление за гастроентеролог и се чудя дали би помогнал с нещо  newsm78.
 Впрочем отскоро са на ясла и лелките ми казват, че си хапват много добре, което страшно ме изненада. Предполагам, че само единият си е изяждал и енаправил впечатление и затова ми го казват. В понеделник смятам да ги помоля да наблюдават как се хранят и двамата поотделно. Ако се окаже, че в градината яде манджи, а вкъщи не ще ще се наложи да искам уроци по готварство от готвача им.

# 19
  • Мнения: 1 761
Моят син е по-голям, на 5 е.Като бебе и до към 3,5 ядеше почти всичко, без кисели краставички и маслини.Не знам какво му стана в един момент спря да яде готвено,цупи се на ориз, на боб, на мусака и заобича предимно кисело мляко,баница,всякакви видове кашкавал и сирена,макарони,пица и някои храни с яйце,което дотогава плюеше.

Сега готвя все по-радко,евентуално месо,супа,някакви зеленчуци,картофи.Голямо пазарене със зеленчуците.Все му обяснявам,че от тях ще расте силен и здрав,ще стане голямо момче и ще може да побеждава.Но само с едно парче броколи или евентуално цветно зеле и казва стига толкова.Иначе,картофи,ориз, си хапва,ако успея да скрия някои морков и лук из мусаката,след като я полея с кисело мляко-ок,но тогава много чопли из чинията,аз греба с лъжицата и гледам бързо да я лапне,за да не извади всичко от нея.

Има вечери, в които си е лягал гладен,не му позволявам да яде филии,при условие,че има супа или друго готвено.На следващия ден яде мнго добре.

За училище му приготвям ябълка и там си я изяжда, а у дома не иска.Не давам никакви сладкиши с шоколад,най-много детски бисквити и не повече от 2 бр си носи за междинна закуска, с плодов сок или кисело мляко за пиене.
Давам пробиотици допълнително, но не всеки ден.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 380
период е. на тази възраст имахме период месец-два само на кюфтета или пържоли + АМ, после месец-два - беше само на манджи с ориз. ами мина си. а като тръгна на градина започна повече да опитва нови неща.
не насилвай детето, за да не стане яденето пролем.
Аз също съм на мнение, че ако се оставя детето да яде няколко неща, то вижда че може да се налага и използва безсилието на родителите си, които се чудят вече по какъв начин да го убеждават, омагьосват, подкупват, или каквото и ще друго да е, за да хапне.
Не се сърди човече дава добри съвети.
Готвиш едно ядене, слагаш на масата и се яде. Ако не желае, просто не яде.
аз пък съм на обратното мнение - като иска да яде определени храни, да си ги яде. и точно бутането и увъртането по всевъзможен начин да се ядат друг тип храни, които родителят е решил, че трябва да се ядат, води до борби и манипулации. изключвам вредните храни като чипс, снакс и т.н. те са ми по-скоро в графа "отрови" и за тях контрол трябва да има.

# 21
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Малкият ми син е труден в яденето, но вече отдавна спрях да настоявам или да давам друго за ядене, различно от сготвеното. Обикновено хапва по малко и спира - прибирам чинията и толкова. Той например може да яде сирене по всяко време. И хляб също. Но виждам, че започва по малко да прибавя по нещо в менюто си. В детската градина е също проблемен, от гледна точка на храненето - имаше дни, в които почти нищо не хапваше. Сега е започнал да опитва, поне.

# 22
  • Мнения: X
"Няма дете,което умишлено да се остави да умре от глад!" -това ми каза един лекар по повод големия ми син,който беше и е много злояд кажи-речи от раждането си още.    Mr. Green
Какво поне донякъде помогна при него:Различни храни три пъти на ден-закуската,обяда и вечерята.
За междинни закуски ,ако изобщо поиска ,се предлага плод или кисело мляко.
И ,най-важното,в къщи да няма никакви изкушения под формата на боклуци-вафли,бонбони,чипсове ,шоколади и всякакви такива.Само по изключение и повод някакъв....
Ако консумира няколко храни и те са от полезните,нека си ги хапва тях....в крайна сметка и ние ядем това,което ни се прияжда,нали?ако днес не ми се яде карфиол,не си готвя....
Ако не заместват храненията с боклуци,децата сами се научават.
И,да,нормално е вкусовете им да се променят....и ние не ядем едно и също цял живот.

# 23
  • София
  • Мнения: 44 120
вероятно е просто период, остави я, ще прояде и други...не я насилвай да опитва, няма защо да я отвръщаваш. Ходи ли на градина - там как са нещата с яденето?

# 24
  • Мнения: 2 479
Моя синковец е същинско бедствие по отношение на храненето. Зеленчуци не опитва изобщо, от плодовете само ябълка и банан. Готвено - само мусака. Набляга на принцеси, филии с мед, дори само хляб ooooh!. "Не обичам" и това е. Не мога да го накарам да опита нито с молби, нито със заплахи. По-дребен е от повечето си връстници и се притеснявам дали няма и да си остане дребосък, обяснявам колко е важно за здравето да яде разнообразна храна, но него това не го трогва... Вече сериозно се замислям за консултация с психолог. Някой пробвал ли е? Дали би било от полза?

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 380
Моя синковец е същинско бедствие по отношение на храненето. Зеленчуци не опитва изобщо, от плодовете само ябълка и банан. Готвено - само мусака. Набляга на принцеси, филии с мед, дори само хляб ooooh!. "Не обичам" и това е. Не мога да го накарам да опита нито с молби, нито със заплахи. По-дребен е от повечето си връстници и се притеснявам дали няма и да си остане дребосък, обяснявам колко е важно за здравето да яде разнообразна храна, но него това не го трогва... Вече сериозно се замислям за консултация с психолог. Някой пробвал ли е? Дали би било от полза?
предполагам, че трябва детето да бъде системно недохранено, за да се отрази това на растежа му. мисля, че прекалено се притесняваш и фокусираш върху яденето. може да опиташ да показваш, че не ти пука какво и колко яде. може пък да да си промени поведението. Simple Smile

# 26
  • Мнения: 11 091
мисля, че прекалено се притесняваш и фокусираш върху яденето.

Това май важи за доста от родителите...
Здраво ли е детето? Жизнено и енергично ли е? Боледува ли често? Болезнено слабо ли е? Ако отговорите на тези въпроси са "да", "да", "не", "не" - не е фатално колко яде, кога и какво. (Стига да е нормална храна, а не джънк).

Между другото, това е период на усилен растеж на мозъка - както между 0 и 2 години е на тялото, костите и мускулите - и въглехидратите са от критична важност. Затова и децата толкова обичат хляб, шоколад и т.н. Не е прищявка.

Но по принцип е разумно и при децата, и при нас да прилагаме правилото - "ям, за да живея, а не живея, за да ям (или да храня детето си)..."

# 27
  • Мнения: 3 416
Явно всички деца са капризни. Моето момиче яде само варива,хляб в неограничени количества Tired,тестени,месо-само бутче пилешкко или свински котлет на пържола. А-и пиле с ориз. Супи вскакви пробутвам под формата на пюре със сухар и сирене,иначе никога не би яла някакъв зеленчук. Домат това лято яде няколко пъти,не и харесва,ама и го тикам,на чушките,зелето,броколи и прочее не знае вкуса ooooh! картофи под никаквка форма не яде-само пържени,но не вкъщи! Прясно мляко и чай пие дпста,в това ми е надеждата,че с това сухо хранене и тоя хляб и тестени направо в чудо съм се видяла.

# 28
  • Мнения: 2 479
Не всички деца са капризни... Tired Малката яде всичко, почти го е настигнала на височина. Не съм от майките-орлици, които бдят над чедото за всяко нещо и едва ли не в устата му бутат храна. Но той не се храни добре, не яде разнообразна храна и нямам идея как да го накарам да опитва поне дали дадено нещо ще му хареса. Това са си факти и те ме тревожат. И друг проблем - в първи клас е вече. От 8 до 17 е на училище. Няма лелка, която да го моли да си изяде обяда или да му даде допълнително, от това което му харесва, както в детската градина. Ако не обядва в стола, какво да яде това дете  ooooh!. Парите, които му давам отиват за вафли и шоколади, не мога да оказвам контрол какво ще си купи - всички това купуват. Всеки ден сандвичи също не ми се струва добър вариант... Та така, може би все пак ще поговорим с психолог - нито е срамно, нито е страшно, а пък може и да помогне  Wink.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 380
то за срамно не е срамно, но на мен ми се струва излишно - поне до колкото може да се рзбере от 5 реда в нета. ти си знаеш детето и си преценяш най-добре  Peace
само искам да кажа, че на времето майка ми имаше абсолютно същите притеснения по отношение на брат ми. постоянно ни гонеше и 2мата с лъжицата и естествено ние бяхме супер злояди деца. брат ми е висок, но все така злояд  Laughing
в тази възраст мисля, че е нормално момичетата да са по-високи от момчетата и това се променя доста по-късно.

Последна редакция: ср, 12 окт 2011, 08:54 от _az_

Общи условия

Активация на акаунт