Няма по-щастливо от детето в ПЪРВИ клас- 2011/2012

  • 33 904
  • 731
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 868
Момичета, не помня обсъждахме ли го назад, че малко си пропусках покрай ушите като не ми беше на двевен ред  Blush коя книжка прочетоха децата ви самостоятелно. Аз се пробвах да давам каквото имаме вкъщи, но нещо не върви, попада на сложни думи и се отказва.
Иначе чете като й пиша аз кратки измислени стихчета с подбрани думи.
Обаче как си измисляяя  ooooh! прочете първите букви и после каквото се сети с тях го изстреля, без да гледа какво следва  Tired

mmagyca, добре дошла  Hug
Голяма съпротива срещам аз за четенето. Миналата година имаше желание и прочиташе случайно видени думи, даже и по-дълги, сега се прави на интересен. Кратките думи и изречения ги прочита макар и не много гладко, обаче ако види по-дълга и казва че не може и въобще не опитва. Ако го накарам да прочете повече от 2-3 изречения пак започва да недоволства и протестира. Не знам вече какво да правя.
Сестра му, която е по-малка с две години и няколко месеца чете по-добре от него, и не подбира къси, дълги думи... Thinking Но при него го няма желанието, иначе ако имаше желание и се упражнявахме сигурно щеше да се е научил вече, ама инат. Grinning

# 61
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 942
Теди чете отдавна сама всичко - даже и субтитри на филми сварва. В момента е на книжките за малкия Никола. Третата е вече към финала, та още се чудя какво да й предложа след това.  newsm78 

# 62
  • Мнения: 10 547
НСЧ, пробвай с нещо от сорта на елементарните детски книжки- Кума Лиса и Ежко Бежко - Златно букварче
Поне с такива започна моето дете.

lulumba, ако й допадат фентъзисюжетите, препоръчвам Хрониките на Спайдъруик. Сега е на трите части продължение.

# 63
  • Мнения: 2 070
Моето дете пък, изобщо не може да чете.Не съм я учила.Познава буквите и това е
Някой може ли да ме ориентира, как са почивните дни около изборите
Мотае ми се из главата, че първолаците почиваха по това време Rolling Eyes

# 64
  • Мнения: 46 641
Голяма съпротива срещам аз за четенето...


И аз  Twisted Evil затова искам леко да започне сега, за да може да върви после с другите, никакво желание няма Tired особено като стигне до дума, която й е по-трудна (2 съгласни една до др. много я стряскат) и казва край, не мога. Обяснявам, че никой не е могъл в началото, именно с тази цел са упражненията. Но кой ли ме слуша  Crazy


Касита, мерси   bouquet

Пали, 24-ти мисля, че със сигурност, а за 21-ви не е ясно newsm78

# 65
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Дребната чете много прилично. Това лято първо си избра 25 любими приказки за деца /по около три странички приказката/, а след това започна Пипи, но има още десетина странички от нея.
Субтитри на филмите също хваща, но не на 100%.
Абе, с четенето и смятането за сега нямаме проблеми, но писането е гооооолям зор  ooooh!

Бим-бам до колкото си спомням Роситооо е от малко градче /дали не беше Котел/ и съотношението на децата /въпросните 70%/ си е даденост.-Джони Hug

да така е-нямаме избор на училище-едно е Sad


Уфф... дано поне нямате проблеми от тук нататък и децата да се разбират добре.

# 66
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 942
Аз съм на мнение, че детето не бива да се насилва - всичко си идва с времето. Така и с четенето. Теди хич не сме я насилвали, тя сама започна да проявява интерес - първо към буквите, после се научи да пише печатно, стана й интересно да си съставя сама книжки, и чааак след това се научи да чете. Това в един доста продължителен период обаче - около 2 години продължи. В началото й давах да чете книжки с по-едри букви с история от по една страница. Но винаги изборът на книжка правеше тя - тоест водела съм се от това, което ще й хване окото, за да й бъде съответно интересно. После започнах да я насочвам към условно ги наричам по-сериозни книги като за току-що четящо дете. Почнахме с български приказки, минахме през разни други приказки, през Пипи, през книги на добри детски автори. Имало е моменти, когато и тя не е искала да прочете едно или друго - не я насилвах, просто предлагах алтернативно заглавие с по-лесна за четене история. И така... Simple Smile
Касита, не съм я пробвала с фентъзи още.  newsm78 Знам ли, може пък да й харесат. Ще опитам. Мерси за идеята.  Hug
Пали, и аз доколкото знам на 24-и се почива твърдо. За петъка преди това нямам идея.  Thinking

# 67
  • Варна
  • Мнения: 2 133
...
Ето това е логиката на инертността, която допуска грубостта, агресията и насилието да смажат ценностна система в която доминират толерантност, солидарност, готовност за оказване на помощ и съчувствие.
...това е моето лично мнение. И то е израз на бунта ми срещу онова, което наблюдавам ежедневно. Както и на безсилието, заради това, че нищо не мога да променя.

Ако имаш рецепта как да се излезе от инертността и безсилието да промениш това, пиши. Аз не съм успяла да променя никого. Както и ти не би променила нещо в себе си, ако не го пожелаеш самата ти. Аз мога да дам личен пример с начина си на живот; но мога ли да накарам някоя майка да не пуши, например? Забраняваме на децата си да пушат, а около училищата чакащите родители масово пушат. За какво говорим тогава? Искаме да спортуват, а ние самите спортуваме ли? И т.н..... мисълта ми е, че аз не се гневя на другите родители, всеки си има път в живота Simple Smile И аз със сигурност не съм образцова.
Иначе много добре те разбирам.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 121
Голяма съпротива срещам аз за четенето...
И аз  Twisted Evil затова искам леко да започне сега, за да може да върви после с другите, никакво желание няма Tired особено като стигне до дума, която й е по-трудна (2 съгласни една до др. много я стряскат) и казва край, не мога. Обяснявам, че никой не е могъл в началото, именно с тази цел са упражненията. Но кой ли ме слуша  Crazy
...

Точно същата работа! Освен това като прочете някоя съгласна и й присламчва на горката гласна по избор (за да й е звучно), не си играе да чете коя е гласната, а си я измисля, и после пак чете следващата буква и... "манджа с грозде", едвам разбира тя самата какво чете. Помагам непрекъснато, гледам да са по-прости думите, с които я упражнявам. Маалко се притеснявам, че има съученици, които четат почти гладко текстовете от дъската - не за друго, ами дали няма да я подтисне тази разлика още повече. Иначе дълбоко вярвам, че ще се справи и не се интересувам дали това ще е следващата половин година, просто не искам това да доведе до други проблеми.

И малко да ви разсмея със случка от миналата седмица:
Марги: "- Мамоо, аз сутрин и вечер, понякога, от време на време, бъркам някои букви като казвам думите."
Аз: " Tired Thinking Как така? Не съм забелязала досега?".
Тя: "Амиии, така! И знаеш ли какво, трябва да ме заведеш на логопед!".
Аз (вече досещайки се): "А къде има добър логопед? Хм? Дали знаеш?"
Тя: "Дааа, в нашата занималня. Много е добра миската, и едни интересни игри играяяят. Ще ме запишеш, нали?"
Душица.

# 69
  • Мнения: 6 155

А каква е "идеята" на математическите съзтезания?  newsm78

Ами развиват логиката в определена насока, която е основа на мисленето във всички възрасти. Понеже имам преки впечатления от школите, аз съм 100% убедена, че може да има само полза и то за детето, не за мен. Но е важно да самото дете да му харесва, за да ходи с желание, не аз да го карам под каквото и да е форма. Моето зайче например вчера много лощо си разтегна глезена в Капела Плей, накуцваше, но предпочете да отиде на школа, защото цитирам "там е адски интересно и трябва да чакам чак до другата събота". Освен това аз наистина не разбирам защо в 1 клас пак трябва да учат цифрите от 1 до 9, след като в ПГ целият втори срок решаваха задачи до 10 от типа на уравнение с 1 неизвестно. Вместо това съвсем спокойно можеха да наблегнат на задачи, които развиват не алгебричното зазубряне, а мисленето - нещо, което ще им е полезно без значение какви искат да станат като пораснат. Апропо, по същата логика защо детето ще трябва да ходи на уроци по футбол напр. ако после няма да кандидатства в Спортната академия? Въпроса звучи абсурдно, нали? Но май само математиката е набедена.

То вярно, че съм сбъркала една буква Blush, но все пак мисля, стана ясно, че питам за математическите надпревари (турнири), а не школа/допълнителни уроци.  Peace


Благодаря на останалите, които споделиха мнение. Simple Smile

# 70
  • Мнения: 3 379
Здравейте момичета! Много бързо върви темата и не смогвам да изчета всичко, камо ли да се включа адекватно  Simple Smile

В нашия клас не мисля, че имаме деца от други етноси, има едно по-мургавичко детенце, но не съм чула изобщо такива коментари. От сина ми - никога! Не съм му говорила специално за ромите - говорили сме за това, че хората не са еднакви - по цвят, по вярвания и убеждения, религия, физическо състояние, възможности, желания и т.н., но това не ги прави особени, просто са човеци на света, такива каквито са. Обсъждала съм по-специално темата за различията покрай съседско детенце, което има проблем с говора и е доста подигравано от децата наоколо, но Гого си играе с него без проблем. Имаме приятели, осиновили ромчета - виждаме ги основно по детски рождени дни, никога не ми е повдигал въпроса за дечицата, просто ги приема така, както всички останали и не намира нещо странно в цвета им. Моята философия за толерантността е, че всеки е такъв, какъвто е и не е необходимо специално да го обсъждам какъв е, за да обясня че е различен ама има същите права. Смятам, че да си толерантен означава не да приемаш различията, а да не правиш разлика Simple Smile и да съдиш за хората по постъпките им, а не от субективни белези. Така уча и децата - времето ще покаже била ли съм права.

Додо, как така се провали зеленото училище? За всички класове ли? Защото от нашия клас са 15-тина деца които ще ходят и до онзи ден си стоеше на дневен ред.

Иначе първокласникът се справя според очакванията ми засега и съм изключително доволна от нагласата му към училище! Но, щях да се учудя да не харесва ученето, при положение че майка му се занимава професионално с обучение  Mr. Green

# 71
  • София
  • Мнения: 1 287
Първо, благодарност на Касита за темата! Hug

Бързичко се навъртат страниците и доста по диагонал прочетох. За ромчета - нямаме, но пък си имаме побойничета, лигавещи се, като навсякъде. Сменя ябълки за бисквитки и аз си мисля, че яде плодовете, които и слагам. Добре, че ми споделя, това е по-важното.

Театралното го стопирах, не знам дали съм права, но много ще и стане, че и по едно и също време. По-нататък може пак да опитаме, то това си и идва отвътре.

Математическите състезания ме интересуват и мен, опитвам се да я заинтригувам и нея.

Общо взето се уморява, а физическата активност е малка засега. Това е от мен в телеграфен стил, спокойна нощ пожелавам!

# 72
  • София
  • Мнения: 847
Да взема вместо запис да споделя какво казаха за ученето покрай изборите - понеделника обикновено е почивен. За петъка казаха, че досега не се е налагало да почиват.
При нас първокласничката се справя добре, само мен ме изнервят на максимум шкафчетата.  Crazy Ей, винаги нещо се издирва, почти всеки ден ходим 10 мин по-рано, за да се издирва нещо... Вярно е, че моята не е от най-подредените, ама би било добре да има поне 1 път на 2 седмици достъп родителя да внесе малко ред и да посъбере липсващото...  Crazy

И Касита, благодаря за темата Simple Smile

# 73
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
..., ама би било добре да има поне 1 път на 2 седмици достъп родителя да внесе малко ред и да посъбере липсващото...  Crazy....

Нямате ли достъп до стаята и шкафчетата?
При нас родителите влизат свободно и наистина редовно се издирват разни неща  Crazy

# 74
  • Мнения: 10 547
Нямаме достъп до шкафчетата. Даже се направиха на интересни и не ме допуснаха до класната стая в часа за консултация. Всеки ден издирвам по нещо. В петък връщах детето за цялата му папка по математика, добре че, погледнах в чантата....Изобщо като организация на влизането на родителите /изключвам безразборно такова/ куца много това училище.

Все забравям да ви попитам- всички първокласници ли "играят" физическо с класните си или има места, на които това става с квалифициран преподавател?

Общи условия

Активация на акаунт