Силанизиране на детските зъби... безплатно?

  • 16 968
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • от Луната
  • Мнения: 1 753
Д-р Игнатова беше така любезна да се включи веднага и да си предложи услугите рекламирайки се. Но откак се зададоха въпросите дали няма да има негативни последици от поставянето на силанти, които живо ни интересуват изчезна яко дим  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 0
Въпрос към стоматолозите в темата:

Може ли да ни запознаете с  плюсовете  и минусите на въпросната процедура?
Възможни ли са някакви негативни последици? Четох някъде, че на запад вече не се практикува, защото се увреждал, в една или друга степен, емайла на зъбките..  newsm78

Емайлът на фисурите (браздичките по дъвкателната повърхност) се обработва със слаба киселина, което прави въжможно залепването на силанта. Увреждането на емайла е такова, каквото би било, ако детето изпие сока на един лимон. С тази разлика, че фисурата се защитава от силанта, отделящ флуор, а лимоновият сок деминерализира всички повърхности на наличните зъби.

Плюсовете са много. Най-честата локализация на кариес на кътните зъби (80%) е именно във фисурите на дъвкателните повърхности. Силантът елиминира този риск точно в най-уязвимия период - две години след поникването на зъбите, когато емайлът им е недостатъчно устойчив и в голям процент от случаите те съжителстват с кариозно увредени млечни зъби. В по-късна възраст емайлът е съзрял и много по-устойчив на кариес.

Премахването на възможността за възникването на най-честите кариеси спасява детето от огнища на инфекция, заплашващи всички зъби в устата. Този метод, съчетан с оптимален хранителен режим и отлична хигиена, гарантира здраве на съзъбието.

Не на последно място, поради абсолютната му безболезненост и атравматичност, е един елегантен начин да се приобщи детето към стоматологичното лечение.

Последна редакция: сб, 22 окт 2011, 00:15 от Dr.Ignatova

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 5 034
Благодаря ви за отговора, д - р Игнатова!

Притеснява ме точно това, че отделят флуор... Mr. Green
При редовни профилактични прегледи не смятам, че е възможно да не се забележи проблем при някой зъб и да се допусне проблем и при останалите заради него...

А минусите какви са?

Има ли деца, за които е противопоказно?

# 33
  • Мнения: 0
Благодаря ви за отговора, д - р Игнатова!

Притеснява ме точно това, че отделят флуор... Mr. Green
При редовни профилактични прегледи не смятам, че е възможно да не се забележи проблем при някой зъб и да се допусне проблем и при останалите заради него...

А минусите какви са?

Има ли деца, за които е противопоказно?

Риск от предозиране и поради това, токсично действие на флуора, има само при вътрешния му прием (високо флуорни минерални води, флуоризирани млека и флуорни капки и таблетки). При локално приложение - зъбни пасти съдържащи флуор (ако не се гълтат), флуорни води за жабурене и въпросните силанти - предозиране не е възможно. Положителният ефект на локално приложения флуор без рискове го прави едно от най-използваните средства за предпазване от кариес в целия свят.

Права сте, честите прегледи биха открили кариеси в ранна фаза, но тук говорим вече за лечение, а не за предпазване. Лечението на кариес става винаги чрез изрязване на зъбна тъкан и запълването й с изкуствен материал, т.е. пломбата представлява една микро-протеза за зъба. Тя не е вечна и при всяко подменяне се губи нова зъбна тъкан.

Противопоказания за силантите има само при деца с алергия към фотополимери, което е изключително рядко.

Последна редакция: сб, 22 окт 2011, 00:57 от Dr.Ignatova

# 34
  • Мнения: 11
Имам две момчета, които вече са големи - на 16 и 21 г. Преди около 8 г. чух от зъболекарката ни за силантите и тогава платих, за да им сложат. май парите ми стигнаха само по за два долни зъба на всеки. Но сега - 8 г. по-късно, равносметката ни е повече от добра.
разбира се, уча децата от малки да спазват добра хигиена на устата. ходят редовно на зъболекар.
не е имало никакви странични ефекти, никакви оплаквания от самите силанти. дори не знам дали са били толкова добри, колкото сегашните, които са си по-нови. д-р шарков от зъболекарския съюз заяви, че са подбрали марка с доказано качество. той между другото вече 2 г. се бори да прокара тази безплатна програма.
така че мамчета - възползвайте се от офертата на здравното министерство, защото срокът е кратък - до 30 ноември. оттам се оправдаха, че обществената поръчка се забавила, защото трябвало да спазят всички срокове. догодина вероятно пак ще има подобна акция, но засега не е 100% сигурно дали ще се намерят пари.

списъкът със зъболекарите наистина се актуализира непрекъснато. четете в нета и питайте!

# 35
  • Мнения: 3 695
Всички силанти ли отделят флуор?

# 36
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Благодаря за отговорите! Вече реших за Ивайло! Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 1 326
MiRa_55, и аз така.  Hug

Колебая се и все повече клоня към отказ от процедурата...

Питах в няколко теми, дето пишат стоматолози: никой не благоволи да отговори, попрочетох едно -друго, ами не съм убедена, че няма странични ефекти...освен това, дето ти си посочила /и мен ме притеснява/, но и не съм сигурна и какво точно се използва за самата силанизация /май единият начин е с някакъв препарат с бисфенол А вътре /да, оня същият, дет го отричат в бебешките шишета... Thinking/. И това ти остава в устата постоянно...Взаимодействие със слюнката и т.н....
И силантът отделя флуор??? Ми толкова се изприказва за вредата от флуорната профилактика, че не знам... Thinking

А дали след като падне /изтече му срока на силанта/, зъбът няма да се разваля по лесно, ако не се сложи веднага нов?

Може да разсъждавам съвсем лаишки, но просто ме е страх.

Моите разсъждения са абсолютно същите и вече съм решила да не слагаме силанти...още повече ме убеди и факта, че вече не се прилага на запад и особено ми е съмнителна тази безплатна кампания  Crossing Arms


Не на последно място, поради абсолютната му безболезненост и атравматичност, е един елегантен начин да се приобщи детето към стоматологичното лечение.
Това изявление нещо не го разбрах  newsm78

# 38
  • Мнения: 11
към всички, които са скептично настроени към силантите: предпочитате да дълбаят зъбите на детето ли? за амалгамата се говори, че отделя живак, а пък фотополимерните пломби да кажем, че материалът - фотополимер или силикон, все тая, но пак се слага лабораторно произведен материал. плюс това, че борчето издълбава част от зъба. това не го разбирам. а къде е този, дето казва, че на запад не се прилагало. не се прилага, ама друг път. в англия има масови кампании, също както и с ваксинирането на момичетата срещу рак на маточната шийка. а в другите страни също има безплатна възможност за силанти. разбира се, никой не може насила да ви накара да се погрижите за детето си.  може и въобще на зъболекар да не го водите, защото те работят с химикали и изкуствени материали.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 5 034
Май не си чула, че тая ваксина, с толкова много и силни странични негативни ефекти, доказани -  на Запад от нас вече не я слагат.... Mr. Green

.....в англия има масови кампании, също както и с ваксинирането на момичетата срещу рак на маточната шийка....

Ще ги дълбаят, да, но само ако се налага. Не смятам да предприемам нещо без нужда и при здрави зъби... Peace
Майка ми на 58г. има само две пломби и то отскоро, аз имам здрави зъби, баща им също...
Надявам се, че и техните зъби ще са здрави... Flutter

# 40
  • София
  • Мнения: 1 326
А кой е казал, че ще слагаме амалгама...?Дълбаенето не е добре, така че трябва да се набляга на профилактиката  Peace

# 41
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 965
Хм, в Плевен няма нито един стоматолог.

# 42
  • Мнения: 386
Едвам се отървахме (отървахме ли се всъщност) от флуорната профилактика и нова флуорно -силиконова чудесия! И да,  предозира се флуора, само минералната вода която се пие надвишава нормите (българските) за деца в крехка възраст. После F удря тънко например по жлезите с вътрешна секреция- иди докажи причинно-следствената връзка.
Аз на таблото на колата си не искам да слагам силикони, а те на децата ни искат!
 

# 43
  • 1st floor
  • Мнения: 9 138
Лятото сложих на малкия на двете горни шести зъбчета силанти, защото е с много проблемни зъбки. Паднаха точно за месец и двете. Сега вече имаме и първия кариес на единя от тях.  Sad
Не знам има ли смисъл цялата работа...

# 44
  • Мнения: 11
Към Бенджи - моля те, прати ми един линк от световен авторитетен източник, който твърди, че ваксината срещу рак на маточната шийка е опасна и има тежки странични ефекти! - нека да е на английски, немски, френски - все едно, но да има специалист който с името си да застане зад такова твърдение. ще ти кажа, че няма, защото съм търсила доста упорито. работя като здравен журналист и съм правила поне 4-5 интервюта с водещи наши специалисти и съм изръшкала целия интернет. имаше описан един случай в англия, но после се разбра, че момичето е било с порок на сърцето, за който не са знаели. 1 случай на 3-4 млн. ваксинирани момичета в англия?!
 доц. василев от вма също го обяснява, ето едно интервю с него - http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=351231
сега и със силантите същото - чули недочули и повтарят едно и също. ако паднат - по сегашната програма има право на рекламация. а ето какво казва и д-р николай шарков по въпроса за разни слухове http://www.-spam127-/%D0%97%D1%8A%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%87% … 0%B0-%D0%B8%D0%BC
момичета, търсете отговори на въпросите си от хора, които разбират професионално от нещата. българинът има някаква наклонност да вярва и търси магическото и ирационалното в ситуации, които надхвърлят собственото му знание и компетентност.
 

Общи условия

Активация на акаунт