Силанизиране на детските зъби... безплатно?

  • 16 937
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 821
Здравейте,
Програмата за безплатно силанизиране тече в момента и е с краен срок 30 ноември (и е извън детския пакет на здравната каса).


Но Вие нали прочетохте в почти всички постове досега в темата, че точно по кодовете на касата минавали?!?..Интересен казус, нали Wink

# 16
  • Мнения: 0
Но Вие нали прочетохте в почти всички постове досега в темата, че точно по кодовете на касата минавали?!?..Интересен казус, нали Wink

Положителното на тази програма е, че е независима от пакета на Здравната каса, който остава неизразходван.
Така могат да бъдат лекувани и кариесите, и пулпитите на децата по здравна каса.

Допълнителното безплатно силанизиране се извършва от определени по програмата на МНЗ специалисти по детска стоматология. Както писах, примерно за област Пловдив, сме оторизирани 15 такива.

# 17
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
.....

За Пловдив-област сме определени 15 зъболекари. ....

Къде можем да видим кои са всичките 15 зъболекари?

# 18
  • Мнения: 753
А как става записването в програмата?
Всъщност има ли записване или направо се ходи?

# 19
  • Мнения: 0
Да напълно безплатно и пакета по здравната каса се запазва.Записването става на тел 0888 363883 д-р Т.Игнатова ул.Йордан Йовков 1 Пловдив

# 20
  • Мнения: 31
А някой може ли да ми даде инфо за Варна

# 21
  • София
  • Мнения: 480
Само 6-тите постоянни ли силанизират безплатно или всички постоянни кътници?

Последна редакция: пн, 17 окт 2011, 20:29 от ДиДn

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Въпрос към стоматолозите в темата:

Може ли да ни запознаете с  плюсовете  и минусите на въпросната процедура?
Възможни ли са някакви негативни последици? Четох някъде, че на запад вече не се практикува, защото се увреждал, в една или друга степен, емайла на зъбките..  newsm78

# 23
  • Мнения: 556
Темата е много полезна. Последната информация обаче ме озадачава. Доскоро имаше само суперлативи за процедурата, а ето сега казвате, че почва да се отрича.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Не знам.
Затова питам.  newsm78
Попаднах на някви такива мнения в нета. Затова се надявам на отговор тук от стоматолозите...

# 25
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
И мен ме интересуват минусите /за плюсовете прочетох/ на тази процедура. В училището на Ивайло ни дадоха декларации да подпълним, че сме съгласни да силанизират шестите зъбки на децата ни. Аз се колебая, ами ако се развалят след прилагането на процедурата по-бързо зъбите /все пак има някакъв срок на годност материалът или лекарството, с което се запълват цепнатините на зъбите, нали?/  Засега, да чукна на дърво, синът ми е с чудесни зъби, няма оплаквания, правим профилактични прегледи два пъти годишно... Страхувам се да не избода очи, вместо да изпиша вежди с тази процедура! Де да знам...

П.П. Очаквах повече писано по темата. Надявам се, че и чужбински майки ще се включат, как се прави на запад, отричат ли тази процедура, прилагат ли я там...

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
MiRa_55, и аз така.  Hug

Колебая се и все повече клоня към отказ от процедурата...

Питах в няколко теми, дето пишат стоматолози: никой не благоволи да отговори, попрочетох едно -друго, ами не съм убедена, че няма странични ефекти...освен това, дето ти си посочила /и мен ме притеснява/, но и не съм сигурна и какво точно се използва за самата силанизация /май единият начин е с някакъв препарат с бисфенол А вътре /да, оня същият, дет го отричат в бебешките шишета... Thinking/. И това ти остава в устата постоянно...Взаимодействие със слюнката и т.н....
И силантът отделя флуор??? Ми толкова се изприказва за вредата от флуорната профилактика, че не знам... Thinking

А дали след като падне /изтече му срока на силанта/, зъбът няма да се разваля по лесно, ако не се сложи веднага нов?

Може да разсъждавам съвсем лаишки, но просто ме е страх.

Последна редакция: чт, 20 окт 2011, 20:22 от *Бенджи*

# 27
  • Мнения: 371
Аз преди година сложих силанти на каката, супер доволна съм! На два млечни зъба имаше кариеси, на тези не.  Няма да се поколебая да сложа догодина и на млакия, сега разбирам за програми за безплатно силанизиране на зъбките, супер Peace

# 28
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Направо съм учудена, че още никой не е писал минусите на тази процедура /и с гугъл нищо не открих. Не, открих, но само суперлативи за процедурата/. Тя стартира в началото на годината, би трябвало вече да има някакви отзиви.

И аз клоня към отказ...

# 29
  • Мнения: 753
Звънях да ги попитам.
Програмата е напълно безплатна за деца от 4 до 9год.възраст, но важи само за 4-те 6-ти зъба.Ако искате и на другите се заплаща по 19лв на зъб.
Моя приятелка е направила на детето си миналата година и каза, че за около 6мес се изтриват.

сестра ми живее във Виена, но там не са чували за такива неща, може и да има нещо, но не са и го препоръчвали, не е имало такива профилактики на децата там, което  newsm78.....не знам, да не си правят пак експерименти с нас.Иначе изчетох всичко и звучи много добре, но никъде не прочетох точния състав, одобрено ли е и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт