Френско "р"

  • 10 592
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 090
От четвъртата почти до 5-тата си година синът ми казваше френско ''р''. Преди това използваше други други букви на неговото място (мото(р)Ф, мото(р)й и т.н.) Сега (на 5 години и половина), казва перфектно вече българско ''р'', но често замества ''л''-то с ''р''. Госпожите в детската градина ни насочиха към логопед, но аз забелязвам, че все по-правилно започва да изговаря думичките, съдържащи ''л'' и ''р'' (не е като допреди няколко месеца, когато почти всичко беше с ''р'') и смятам да изчакаме още малко време.

# 16
  • Мнения: 2 658
Към авторката - моята малко над тригодишна дъщеря казва "Р"то по същия начин, от около месец-два. Само че тук "Р"то така си се изговаря, откакато тръгна на градина го затвърди такова. А никкой от нас не говори така.
Много е забавно колко относителни са тези "дефекти"  Laughing

Синът ми го въртеше едно такаова от около три та до петгодишен. Тогава чак, вече беше навършил 5г, логопеда в градината - жената беше супер, между другото - ни каза, че вече можем да опитаме. Е, оправи се за няма и 3 месеца. Сега си казва нормалното, твърдо българско "Р". След това се преместихме да живеем тук... е така и не можа да каже тукашното, гърлено "Р"  Laughing
Та малката така ще си е вероятно...

И вече не знам колко точно това е истински говорен дефект, намирам го по-скоро особеност на индивидуалността, културата... в същност. Дефект е май само защото някой някъде е наложил едни тъпи норми, ама.. айде  Crazy
Което естествено не значи, че намирам нищо лошо в логопеда - съвсем напротив, разбира се, че когато се прецени може много да помогне.

Обобщено казано, рано ви е още за каквото и да било, а най-малко пък има място за притеснения. Това е и моето мнение  Hug

# 17
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Много е забавно колко относителни са тези "дефекти"  Laughing


Да, така е.  Grinning
Аз не смятам това за дефект, никак даже. Познавам много хора, които имат специфичен изговор на "р" и при никого това не ми прави лошо впечатление.

Въпреки това, смятам, че ако мога да й помогна да го изчисти, би било редно да го направя.

# 18
  • Мнения: 4 967
Дъщеря ми е на почти 5. И тя е с "френско" р. Направихме консултация с логопед - в детската им идва. Тя казала, че проблемът е много малък, но така или иначе трябва да се изчака да навърши 5 години. Аз не бързам, не го намирам за проблем. Преди да се появи френското р, вместо "р" казваше "в". Ето това вече беше проблем, но тя го израстна. Peace

# 19
  • Мнения: 7 111
Не разваляйте хубавото дете.  Wink
В Дарик имам чувството, че половината им спортна редакция е от нашия отбор.
При мен логопедът не помогна.  Grinning

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 768
И моето момче казва така р-то, но се чудя дали не е, щото и моето е такова? Преди време гледах едно детенце в Германия и то проговори немски в български акцент, може да е същото и при сина ми, как мислите  newsm78
Ами, може и така да е. При мен е така, майка  ми неможеше да казва"р"

# 21
  • Мнения: 2 658
Много е забавно колко относителни са тези "дефекти"  Laughing


Да, така е.  Grinning
Аз не смятам това за дефект, никак даже. Познавам много хора, които имат специфичен изговор на "р" и при никого това не ми прави лошо впечатление.

Въпреки това, смятам, че ако мога да й помогна да го изчисти, би било редно да го направя.

О, разбира се. Ама има време и за това  Peace

# 22
  • Мнения: 8 999
Децата ми са вече на 10 и на 11 г. и все още са с "френско р". Нямам никакво намерение да ги поправям. Разбира ли се какво казват - разбира се. Не им пречи и при писане - на място си го слагат и правилно си го употребяват. Не заместват "р" с други звуци като "йъ", "л" и т.н., просто го изговарят гърлено, а не по българските правила.
Вероятно, ако бяха родени във Франция, щяха да посещават логопед, ако праскаха българсокто "р" наместо френското.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Децата ми са вече на 10 и на 11 г. и все още са с "френско р".
Вероятно, ако бяха родени във Франция, щяха да посещават логопед, ако праскаха българсокто "р" наместо френското.
Ха, ха, най-вероятно. Grinning

# 24
  • Мнения: 1 589
Детето ми ходи на уроци за да се научи да казва това "френско р"

# 25
  • Мнения: 2 353
  Обожавам френско "р" Heart Eyes

# 26
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Детето ми ходи на уроци за да се научи да казва това "френско р"

А защо? В смисъл, защо му е нужно да го произнася така?

# 27
  • Мнения: 4 555
Сигурно защото учи френски.

# 28
  • Мнения: 1 173
Може да ви се струва много сладко, но на български това е говорен дефект.
И особено за мъж не мисля, че е много добре да не може да казва твърдо р.
Нищо не пречи да отиде на логопед няколко пъти, не е нито срамно, нито струва много пари.
Моят син хич не можеше да казва звука, и от три урока на безплатен логопед в училище го научи. Аз лично съм много доволна за това. Иначе практиката си остава вкъщи.

# 29
  • Мнения: X
Децата ми са вече на 10 и на 11 г. и все още са с "френско р". Нямам никакво намерение да ги поправям.

Чудех се само аз ли съм така. Моята е на 9 и нямам никакво намерение да й развалям хубавото френско "р". В началото на всяка година от детската градина насам госпожите ни връчват бележки за логопед, но така и не ги посещаваме.

Общи условия

Активация на акаунт