незнам кое да оставя и кое да изхвърля????

  • 3 529
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 505
Да намалиш пазаруването е добра идея, но без изхвърляне няма да ти се размине. Някак неусетно се натрупват вещите - тоя ти подарил нещо, оня имал юбилей и ти връчил някакъв афиш или албум дето уж не е удобно да изхвърлиш и направо се зариваш с вещи накрая. Аз се докарах до там, че изхвърлям книгите, които съм прочела. А книгите в нашето семейство са "свещена крава". Според мен, щом си си дала сметка вече за проблема, ще си го решиш и без нас - но да знаеш, че се случва с всеки. Просто трябва да си кажеш, че всички тези вещи не ти трябват. Имала си нужда нещо да се почувстваш добре - купила си нещо. Но не си длъжна да го "отглеждаш" цял живот. Вещите, освен че изяждат пространството и спират въздуха, изискват и постоянна грижа, подреждане и почистване, което си е един голям труд. Нещата овехтяват и рухват с годините, никой никога няма да ги наследи всъщност. Всеки от нас изпълва къщата, в която живее, до край и едва тогава започва да изхвърля, но щом стигнеш до там, връщане няма  Wink   

# 16
  • Мнения: 122
Незнам защо все използвате думата "изхвърлям"  Whistling
Помислете малко по практично, по екологично  и т.н.
До авторката на темата - ако имаш дрехи и играчки - които са запазени или нови - дай ги на някой нуждаещ се. Така те няма да са изхвърлени, а ще зарадват някое дете, семейство.
Има разни сайтове - продай част от нещата на симвлична цена - дари тези пари.

# 17
  • Мнения: 11 915
Аз съм малко тип "Плюшкин".
Но осъзнах, че пространството, колкото и да е голямо все се затрупва от ненужни вещи.Живяла съм и на тясно, и на по-широко, мисля, че затрупването с вещи не е точно свързано с пространството, а с човешката нагласа и отношение към предметите.

Все ми е жал да изхвърлям това и онова.И да, често се получават ситуации, че нещо, което е изхвърлено ми потрябва след това.Но все пак се научих и аз да се разделям с вещите си.

Дрехи от хубави материи, ежедневни и спортни събирам в един чувал, в който имам етикет "Работно облекло".Не че кой знае колко физически съм се разработила, но са удобно и добре сортирано облекло при приготвяне на зимнина, почистване след ремонт, основно почистване и т.н.

Мои елегантни дрехи-ризи, костюми, които са ми поомръзнали веднага подарявам.Има една жена, която приема и има на кого да ги даде.подарявам ги своевременно, за да не им мине съвсем модата и да станат неизползваеми.Защото съвсем наскоро си намерих "дигнат" костюма от кандидат-студентския ми изпит, да не казвам преди колко години...и нищо не можеше да се направи с него, освен да иде в кофата за боклук-нито цвят, нито модел...

Когато умалеят дрешките на детето, прибирам по две-три от сантименталност.Останалите подарявам на нуждаещи се дечица.Якета, обувки, грейки-всичко се подарява и то своевременно.

Играчки- счупените се изхвърлят, достатъчно здравите, но безинтересни се подаряват също на нуждаещи се.

Чинии, сервизи, чаши-малко ми е по-сложно.Но се научих да не държа нищо счупено или пукнато.Същевременно пазя от баба и дядо гарафа/ако някой знае какво е това/ и стъклена фруктиера-много ми харесват ,макар и да не са шедьовър.Майка ми е запазила от детството си сребърна лъжичка, подарена и от роднини, с която ме е захранвала, а сега с тази лъжичка се храни моето дете.Без да съм нумизмат пазя сребърни монети от баба ми, както и разни юбилейни, събрани от мен.

Много се двоумя за лекции и учебници които няма категорично да потрябват на никого, още повече, че има дисциплини, които за нищо на света няма да се учат вече/Например-правни проблеми на социалистическата икономическа интеграция, как ви звучи Simple Smile/За тях все още събирам смелост да изхвърля.

Помолила съм близките си и приятелите си да не ми подаряват сервизи и предмети за красота.Да не ми носят сувенири от чужбина.Каквото си харесам си намирам начин да си го доставя сама.Когато ме попитат какво да ми донесат от чужбина- винаги казвам- нещо сладко за ядене Simple Smile



Ако човек успее да се научи да се разделя с вещите, по-лесно ще преодолее и шопинг-манията.

# 18
  • Мнения: 505
Незнам защо все използвате думата "изхвърлям"  Whistling
Помислете малко по практично, по екологично  и т.н.
До авторката на темата - ако имаш дрехи и играчки - които са запазени или нови - дай ги на някой нуждаещ се. Така те няма да са изхвърлени, а ще зарадват някое дете, семейство.
Има разни сайтове - продай част от нещата на симвлична цена - дари тези пари.


Забавно ми е да отговоря на този пост. Защото повечето все пак живеем в България, където ненужните вещи просто се изхвърлят. Някои нещо има на кого да подарим, за повечето няма как. Не се събира нито хартия, нито пластмаса, нито стъкло, нито желязо, казвам го отговорно като столичанка  Laughing Живеем в социален хаос и си имаме нерегламентирана от закона армия от "чистачи", които денонощно обикалят кварталните кофи за боклук и сортират кое как да продадат или усвоят.

# 19
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
Да споделя какво направих миналата седмица.Събрах в 3 чувала умалели дрехи на детето  и мой ,който не нося.Натоварих ги в колата и ги занесох в една църква.Там те ги разпределят и раздават на нуждаещи се хора.Можеш да опиташ,предполагам и при вас има нуждаещи се хора. Peace

# 20
  • Мнения: 505
Ами мисля, че това е много отговорно и се радвам, че вече е възможно и у нас. Аз дрехи от църква във вид на помощи съм виждала, но бяха от Америка. Учудвам се, че биха приели (това православна църква ли беше?) да се занимават.
Досега разчитах само на това, че хората, които ходят по кофите, без друго знаят къде да занесат дрехите. Най-фрапиращото за мен е, че на мъжо два пъти му крадат от колата стари и доста износени дрехи и обувки, а на мен ми откраднаха стари обувки от стълбището на блока, където ги изнесох, докато миех коридора. Определено има хора, които се нуждаят от всяка дрешка, дори поизносената.

# 21
  • Мнения: 30
Думата "изхвърлям" е дразнеща. Много от вещите търпят метаморфоза. Има достатъчно интересни идеи в нета, дори има телевизионен канал, от който да се вдъхнови човек.
Дрехи, които вече не се носят, могат да се преформят, например, в стенно пано или пачуърк-одеяло. Плетени пуловери, вече демоде, се разплитат и от тях стават топли терлички. Скоро ще стартират новогодишните дарителски кампании, там всяка вещ може да помогне на човешко същество в беда.
Рециклирайте, момичета, да мислим какво ще оставим в наследство на децата си!

# 22
  • Мнения: 66
Заобиколена съм от вещи, които са ми в употреба.
Всякакви сувенири, джиджавки и ... ме подтискат. 

# 23
  • Мнения: 1 239
Определено усещам нещо отпускащо като правя чистки вкъщи. Някъде бях чела, че преместването на дома помага - е така е  Crazy Аз също използвам споменатите правила - отдавна неносена/демоде дреха се маха. Счупени предмети само от сантименталност запазени - също. А и дали живееш с възрастни също е фактор. Някои много трудно се разделят със стари вещи и дрехи- дори и да са видимо неизползваеми/очупени - не та не, пазят се и се трупат. Ти ако живееш сама/със семейството си явно си насъбрала доста, за да не ти стига двуетажна къща. Моя съвет - не хващай къщата наведнъж и да се чудиш кое да хвърляш и кое не както казваш, а отделяй на стая по 1 ден, за да обмисляш по - спокойно.
Подаръци, които не ти харесват, но ги пазиш, също бих изхвърлила.

# 24
  • Мнения: 337
Не съм вещоманка и често разчиствам, водя война от години в бащината ми къща, неща които не са използвани да се изхвърлят. Naughty
Събери в чували и до контейнера, този който има нужда, ще ги вземе Peace

# 25
  • Мнения: 8
И аз често разчиствам, подарявам....а сега се оказа че сина ми който от няколко дни е на квартира в София се нуждае от толкова много покъщнина. Сега се ровя в интернет с надеждата да намеря нещо по изгодно.

# 26
  • Мнения: 1 800
Преди известно време попаднах на блогове на минималисти и от началото на година това правя-разчиствам и купувам само при нужда. Преди по време на ПМС беше време за шопинг сега е време да се заровя в някой гардероб или шкаф и да намалявам съдържанието му, доставя същата доза адреналин. Simple Smile

Аз под "изхвърлям" имам предвид дарявам на местните магазини за втора употреба или слагам в контейнерите за бедните- дрехи и обувки. Естествено имам сантиментални неща, които макар да не използвам/нося се пазят, но съм ги свела до минимум.

Ако някой се интересува ето ги блоговете:

http://www.becomingminimalist.com/
http://www.theminimalists.com/
http://zerowastehome.blogspot.com/

Общи условия

Активация на акаунт