ако е въпрос само на избор...

  • 5 760
  • 91
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 224
И аз съм за златната среда - първата една-две годинки с децата в къщи, после на половин ден, почасово или от сорта форми на непълна заетост. Като тръгнат на ясли и градини вече е друго. Харесва ми да излизам от къщи, да имам нещо "свое", но определено не съм типа отдаден на кариера. Нямам амбиции, искам само работата да ми харесва (и е така). Проблемът ми е, че понеже работя за удоволствие и с удоволствие винаги ми предлагат повече работа, която се налага да отказвам. За сега децата са малки и удържам фронта, може би като поотраснат ще взема да се предам някой път...А ще съжалявам, знам си. Пълният работен ден ще ме лиши от спокойното време в къщи, а и напасването на почивки, излизания и прочее забавления става много трудно.

И по принцип съм на мнение , че две кариери под един покрив трудно съжителстват. Не невъзможно, но много, много трудно и с компромиси. Поне всички подобни случаи край мен го потвърждават.(Моля под "кариера" да не се разбира просто работа на пълен работен ден, че това е често срещана "грешка" във форума. Имам предвид целенасочено издигане в определена област, с вложени доста години и визия за бъдещето.)

# 16
  • Мнения: 2 563
Бих. Не съм особено добра в домакинстването и няма да се чувствам удовлетворена от седене вкъщи да създавам домашен уют. Освен това ме ужасява мисълта да не изкарвам никакви собствени пари и да ми се разхищават уменията.

Ако наистина нямам финансови проблеми, бих работила на намалено работно време докато са малки.

# 17
  • Мнения: 1 436
Харесвах си и работата, и колегите и преди да се роди детето планирах да се върна на работа като стане на 6 месеца. Като стана на 6 месеца, си казах, хайде, като стане на годинка. Когато навърши годинка спрях да се самозаблуждавам, че ми се връща на работа  Laughing. Чудно се чувствам и се радвам, че имам този лукс.

# 18
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Да се върна на въпроса:

ако финансово не ви се налага да работите, бихте ли го правили?

Да, под една или друга форма, засега работя не по финансови причини (въпреки че е някакъв доход). Иска ми се да работя повечко, но засега не ми се зарязват децата (въпреки, че повечето време минава в грижи за тях - чисто физически, а не в забавления).

От друга страна бих се отдала на неплатени работи (тук ги има много такива, някои от тях са благотворителни) и бих се чувствала много удовлетворена, но засега нямам необходимото време (все пак си е сериозен ангажимент).
Та това е: засега мога да работя за пари или безплатно, но някак не се виждам изобщо да не работя. В бъдеще обаче (след да речем 30 год.  Wink ) се виждам да не работя, а само да се шляяяяяя

# 19
  • Мнения: 9 903

От друга страна бих се отдала на неплатени работи (тук ги има много такива, някои от тях са благотворителни) и бих се чувствала много удовлетворена, но засега нямам необходимото време (все пак си е сериозен ангажимент).

това също е интересна страна на въпроса. Покрай училището бих могла да доброволствам много, обаче хич не ме влече. Като си доброволец, се чувстваш ангажиран и необходим, ама отстрани същото ми изглежда като необясним напън да доказваш нещо неясно за себе си Simple Smile миналата година имаше едни VIP майки, дето все се събираха и обсъждаха разни неща, а в крайна сметка организираха само pizza day веднъж месечно и два годишни празника.
в този смисъл при мен няма колебание - или ще се бачка за пари, или няма да се.
гледам много бременни за пръв път, като излязат в болнични и почват да се чудят какво да правят и как да си запълват времето, докато се появи бебето. Никога не ми е оставало време да скучая и да се питам какво да правя.....

# 20
  • загубено
  • Мнения: 6 490
Ще се броим ли сега? Laughing

Не виждам как моят опит и позиция по темата ще
помогнат на авторката.Това дали работя или не,си е
мое решение.Продиктувано от много странични фактори,
касаещи само мен и моето семейство.

Дали ще работиш или не,решаваш само ти и семейството ти.
Зависи от финансова възможност,необходимост и подреждане на
приоритети и т.н........

# 21
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Аз още не съм взела решение по този въпрос, въпреки че децата ми отдавна не са бебета. Като седя в къщи ми липсва работната атмосфера, като тръгна на работа ми се струва недостатъчно времето с децата и семейството искам да съм в къщи! Не работя по професията си отдавна, така че не е въпрос на кариера.

Работила съм почасово, но минусът, който открих с почасовата работа е, че така и не успявам да се включа пълноценно в работата и да поема същите отговорности, които поемат моите колеги, все запълвам дупки, а това не ми носи удовлетворение. От съвсем скоро се престраших да мина на пълно работно време, харесва ми в работата, но ми липсват срещите с приятелки сутрин на кафе, това да заведа и прибера малката от училище и да поприказвам с майките там. Повечето след училищни занятия за малката са в ранни часове през седмицата и в това отношение се чувствам зле, че я ограничавам, а тя иска много неща да пробва  Crazy
И доброволка в училището съм била, за мен беше много интересен опит, съжалявам, че нямам време да го правя вече. Човек може да научи много неща покрай доброволстването. Отделно и социалния контакт там с други майки със сходно положение Wink Все още мога да разчитам на тях в труден момент, както и на информация какво става в училището  Mr. Green
Лятото за първи път от много години останах 2 седмици сама, без децата, ами изпаднах в паника какво ще правя  Laughing Толкова ми е обвързан животът с тях. Е, справих се успешно, но в първия момент си признавам мислех си, че ще умра от скука  Joy

# 22
  • Мнения: 481
аз работя, защото ми харесва, а не защото ми се налага
Но ако бях продавачка в Билла Wink, бих предпочела да си стоя в къщи с децата

# 23
  • Мнения: 9 052
Интересно е и от гледна то4ка на децата. Има една майка в квартала на която изобщо не и се тръгва на работа след 3 те (6 те заради 2 те деца) годи ни май4инство, но доколкот оя разбирам трябва д тръгва от май месец догодина. Малкото е ве4е на 3 г. и нещо и тя не го дава на градина , нали не работи и да даде пари ... до май ще е на по4ти 4 годинки и ще е седяло само с нея в къщи. Да ви кажа 4естно детето не е лошо, нито е грозно, но ... доста неща не може, които ми се струва деца на същата възраст могат. Доста по малко изглежда за в-зрастта си (и физи4ески и в развитието) според моята преценка. Понякога не съм сигурна , дали при днешния затворен на4ин на живот (преди години децата играеха на вън спокойно без възрастните) всяка майка е в състояние да се занимава пълноценно с детето и дали на него не му липсват контакти с деца и други хора. Защото 1х на ден до площадката за около 4ас за мен не е достат-4но.

# 24
  • Мнения: 5 710
едва ли, имах период от почти 3г. без работа и мисля за него като за пропиляно време
идеалният вариант за мен е да работя 4-5 часа сутрин. независимо от дохода

# 25
  • Мнения: 4 300
Аз пък забелязвам, че с годините ставам все по придирчива към работата си и почти съм достигнала отношение а-ла стара мома към мъжете  Confused.  Не знам дали да продължавам изобщо, или да тегля една майна на всичко вложено дотук, и да се пренасоча към плетене на покривки, бродиране на гоблени или съчиняване на пътеписи ( примерно).

# 26
  • Мнения: 3 241

Работила съм почасово, но минусът, който открих с почасовата работа е, че така и не успявам да се включа пълноценно в работата и да поема същите отговорности, които поемат моите колеги, все запълвам дупки, а това не ми носи удовлетворение.

Да и аз си мислех това.
Тук доста от колежките ми работят по 4 дни (нали сряда е неучебен ден и се грижат за децата си).
Еми струва ми се, че отношението е малко по-различно отколкото към тези на 5 дни.

# 27
  • Мнения: 3 367
тук и до 5 и над си седят у дома децата и определено зависи много от майка им дали ще са "назад".Аз съм видяла точно обратното,"напред и отвъд",но с майка която води по музеи,библиотеки,игрови срещи,всяка седмица поход до някъде си,писане и четене под час и пр.
*
Бих работила мааалко по-малко,примерно 36 часа,за да имам повечно време за мен си.Инак с децата прекарвам достатъчно и пълноценно и хич,ама хич не ми е скучно без тях Mr. Green

# 28
  • Мнения: 2 980
Демек, ако сега второто чедо вместо в инкубация беше вече на две-три и ако заплатата на мъжа ми пораснеше три пъти или спечелехме от тотото, бих ли се върнала все пак на работа? Ох, моментално!!! Много си обичам работата, бих я работила без пари (всъщност винаги съм се чувствала леко виновна, че получавам заплата, за да правя по цял ден точно това, дето ми доставя най-голямо удоволствие).

Обаче като чедо на майка-работохоличка, която от десетилетие насам изживява кризи как ни била пропуснала детството, възприемам оставането си вкъщи с бебетата като дълг. То си е и работа, де, хич не лека за мен специално. Пък и от финансова гледна точка няма разлика - ако се върна сега на пълни обороти, парите за свястна детегледачка ще са ми точно чистите годишни приходи.

# 29
  • Мнения: 35
благодаря искрено на всички, които се включиха вече!!  
може би трябваше да вметна още в началото, че не очаквам форумът да реши вместо мен -- но смятам, че споделените размисли и преживявания са страшно ценни -- надявам се не само за мен -- тъй като това позволява поглед на проблема от различни ъгли -- и най-неочакваните идеи често улучват най-точно...

за да не съм само с въпрос, ще опиша и моя случай.  след повече от десет години "доучване" (след гимназията  Embarassed ) и няколко години на интересни и динамични работи (някои от тях не срещу заплащане), се появи първото дете.  винаги си бях представяла, че ще прекарам години само с децата.   веднага спрях да работя за работодатели, но...  не успях да спра да работя изобщо... сега вече имам две деца, но все още често си лягам в ранни зори (без преувеличение), защото съм поела някаква работа.   така се бяха случили нещата, че имах срокове 2 седмици след като се роди първото и 3 дни след раждането на второто -- случайност, но....  след всеки ангажимент си казвам, че не издържам, защото децата ми не са на градина или училище и работя, когато те спят или когато са се заиграли сами, но след две седмици почивка пак започвам...  при мен терзанията са и в двете посоки -- искам да съм с малките, радвам им се, ядосвам им се, но искам да съм с тях (не мисля, че са изостанали в сравнение с връстниците си... Mr. Green), но не мога да реша да си изоставя "призванието"... струва ми се, че и при "временно спиране", човек никога не започва от мястото, на което е спрял...   когато имам нужда от помощ, винаги се чудя дали е по-добре да се обадя на бавачката или на някой колега и коя помощна работа ще е по-добре да се даде на друг...  пробвала съм и двете, а нямам окончателно решение и по този въпрос Blush.   сигурно ще се стига до пълна физическа невъзможност за продължение в този стил...  javascript:void(0);  
.... затова и оценявам и ме вълнуват начините на аргументиране на всички писали... и се възхищавам на всички, които са намерили ключа на душевното спокойствие... поне по този проблем.

а песента е страхотна -- благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт