Икономична употреба на парно

  • 20 290
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
И аз да задам един въпрос относно парното, в качеството си на новобранка в употребата му. От миналата година имаме парно, в нова кооперация сме. Пуснаха ни го много късно, тъй като имаше неуредици в кооперацията, някъде към средата на март и е работило по-малко от месец. През това време нямахме термоглави( мисля, че така се казва уредът със степените, с които пускаме и затваряме парното), а имахме някакви фабрични капачки, към радиаторите, без степени, които служеха за термоглави. От този сезон вече си имаме със степени, сложихме ги, пуснахме ги на пет, парното си дойде нормално. Пробвахме ги как затварят, на 0, действително парното угасва, но там е работата, че радиаторът е студен и на първа и на втора степен, топли едва на трета. Като че ли, и на пета не е толкова горещ радиатора, колкото би трябвало. Искам да ви питам, възможно ли е вътре градусите да са настроени неправилно?

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Възможно е, да. След 10 години ползване на топломери при развода с Техем&Топлофикация благоволиха да ни пояснят от Техем, че освен външната настройка на врътката на топломера, имало и вътрешна калибрация (която кой и как я прави не ни казаха, а и не ни интересуваше). Очевидно и от това зависи колко и как ще грее радиаторът.

# 17
  • София
  • Мнения: 247
Бих казала "дрън,дрън"От ЛИЧЕН ОПИТ-на коя степен е затоплен радиатова зависи от топлоподаване(абонатната)В началото радиаторите ми работеха само и единствено на 5,и докато се чудех какви теории за градуси и околна температура ми развиваха и дали нещо у нас не е наред,в една прекрасна година всичко си дойде на мястото-радиаторите се регулираха и си работиха и на степени.(Без намеса в апартамента!!!!)Същото се получи с неработещ щранг,който се явявал последен за сградата,след като бяхме вдигнали ръце че може да се оправи,той просто си проработи сам(Щранг,не 1 радиатор)
Водата като топла е пълна мъгла,обяснения вскакви,но не само че в 2 съседни блока кубика е с очевадна разлика,ами и в 1 блок 2 входа са с ралична цена на кубик,а уж с 1 абонатна.У нас сега традиционно е 10 лв.кубика.Така че сметка за отоплителен сезон само за топла вода и сградна инсталация-няма как да е 200  лв.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
При нас също на 1 и 2 степен радиаторът е напълно студен. Започва да се затопля едва на 3. И винаги си е било така от 10 год. И понеже 3 степен е оцветена различно реших, че това е нормалното. Но наистина не винаги на 5 примерно е еднакво топъл. Зависи какво е топлоподаването от ТЕЦ-а. Както и топлата вода не винаги е еднакво гореща. В топлите дни топлоподаването е по-малко, в студените - повече.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 816
Защо плащате 12 лв за топла вода като 6лв е за топла  плюс 1,40лв за студена и общо става 7,40лв.

Твърда цена на кубик топла вода няма /не е в интерес на Топлофикация  Laughing/, а за студената е 1. 67 лв. в София. При нас също куб. топла вода е около 12 лв., а съм чувала и за 20 лв. на кубик. Поне за мен топлата вода е най-големият проблем, а не парното.  Tired
И аз искам развод с Топлофикация като Бу, но няма смисъл, ако не се откажат всички живущи във входа.

# 20
  • София
  • Мнения: 16 036
Искате развод, може и да се организирате и да стане.
Но дали после сметките ще са по-поносими за плащане. Като сметнеш равномерно отопление навсякъде и неограничено ползване на топла вода - колко ли ще струва. Дали пролетта няма да вдигнат и тока?
А подсилването на инсталацията на цял вход за да може да се отоплляват хората на ток?
И това струва пари. Усилвала съм инсталация от таблото до апартамента - беше доста скъпо.
А за целия блок трябва да се направи още от улицата. Иначе има да светкате като дискотеки като си включите уредите.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 816
Ами съседите си искат парното и поне близките няколко години няма как да стане разводът. Аз също нямам нищо против парното и топлата вода, дразни ме системата на Топлофикация. Дразни ме едногодишното отчитане, плащането на сметки на база миналогодишно отчитане, пълно затъмнение... Както писа Бу - ще плащам същите пари за ток, но поне ще знам, че всичко съм си изконсумирала аз, а не незнайно кой.
Как в сайтовете на другите дружества (Соф. вода, ЧЕЗ) има всякаква информация (отчети/самоотчети, всичко разбито и ясно) за две години назад, а Топлофикация - информация - нула... Outta Joint Нещо трябва да се промени, но явно държавата няма интерес от промени в Топлофикация.

# 22
  • София
  • Мнения: 16 036
И с тока е тъмна Индия.
Лятото 20 дни у дома нямаше никого. Работи само хладилника и сметката беше пак колкото за предните и следващите месеци. А когато сме си в къщи Скъпия готви през ден, работят пералня, ТВ, комп., лампи в коридора и тоал. светят докато заспим.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 816
За тока се получава така, защото официално премахнаха тримесечното отчитане, но фактически си действат още на същия принцип, според мен.  Rolling Eyes

# 24
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
При нас е много топло, писала съм и в другите теми от общите части се топлим, реално само ако падне под -5-10 се налага да пускаме, иначе през деня си е 21-22 градуса, нощем 17-18. Когато падне под тях - пускаме. Според лекарите, това за здравословните Т, което е чудесно и за сметката Laughing

При тези градуси, особено нощните, бих умряла.

Нищо не разбирам от парно, всяка зима се налага да погостуваме за 2-3 дни в близки, които живеят в София. Направо ми става лошо. Те парно не пускат, но аз си го усливам на 5 и пак в стаята повече от 20 градуса не става. Какво е това парно, което не стопля?
Същото е у сестра ми в Русе. те са с толкова тънки радиатори като ламарина. Това нещо няма стопляне и уж е усилено на макс.
Това ме навежда на мисълта, че Топлофикациите не пускат силна мощност.

# 25
  • Мнения: 198
Според мен нищо не топли по-добре от парно или поне от това, което познавам аз като алтернатива - климатици и радиатори и пак е студено. Разбира се парното е и ебати цифрата, но на мен най-големият разход ми е топлата вода и наистина цената и е брутална. Преди няколко години имахме сметка в хиляди за изравняване и тогава още цената в блока в който живеехме беше 12, докато на други места беше 5. Сега доколкото знам под 10 няма. На мен ми казват, че най-малък  е разходът ако е постоянно на 3 навсякъде, обаче не знам дали е 100% вярно. Знам, че е добре да нямаш големи температурни разлики между стаите и че ако от 0 трябва да подгрее до 5 студеното помещение ще изхаби повече. Така ли е не знам, но на мен топлата вода ми е по-голям яд.

# 26
  • София
  • Мнения: 459
При нас също на 1 и 2 степен радиаторът е напълно студен. Започва да се затопля едва на 3. И винаги си е било така от 10 год. И понеже 3 степен е оцветена различно реших, че това е нормалното. Но наистина не винаги на 5 примерно е еднакво топъл. Зависи какво е топлоподаването от ТЕЦ-а. Както и топлата вода не винаги е еднакво гореща. В топлите дни топлоподаването е по-малко, в студените - повече.

А пробвали ли сте да си обезвъздушите радиаторите?

# 27
  • Мнения: 8 999
За мен здравословната температура е около 25 градуса. Под тази температура се налага да обличам разни допълнителни дрешки, кихам и мръзна. Единствено с ТЕЦ съм постигала това съвършенство. Вкъщи през по-голямата част от зимата всички радиатори са на максимална степен. Целият апартамент е равномерно топъл - коридори, бани, тоалетни, всичко. Освен това и на стълбището имаме отопление. Над 350 лв. сметка за четиристаен апартамент /116 кв.м/ не сме плащали. Това са изчисления "на база минал сезон", а в края на сезона, когато отчетат топломерите, обикновено имат да ни връщат някаква /макар и малка/ сума. Плащаме сметките до март, а след това чакаме изравнителните сметки.
Баща ми, който се прави на беден пенсионер, ама не е такъв, естествено икономисва. Отоплява само спалнята си. Хем му е студено, хем плаща по стотина лева. Непрекъснато го навивам да си пусне навсякъде радиаторите /той живее в тристаен - 90 кв.м/, ама той се инати и само се жалва, че апартаментът му бил кофти и затова било толкова студено. Аз не знам какъв вълшебен трябва да е този апартамент, че хем да не го отопляваш, хем да е топло.
Свекърва ми пък твърди, че много горещо ставало, ако пусне на пълна мощност радиаторите /тя живее в кухня и стая, ама голяма, около 30 кв.м/, ама у тях все ми е студено.
В момента у нас всички радиатори са на пет /максималното/, но не бих казала, че е прекалено горещо. Самите радиатори също са едва-едва загрети. Просто Топлофикация подава ниски мощности заради топлото време. В големите студове не мога да докосна радиаторите, толкова са врели.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 742
В момента топлофикация подава вода на входа 60 градуса .От там максимум на топлата вода отиват 50 градуса в абонатната станция.А на парното 40градуса.Това са мои наблюдения в една абонатна станция в Лозенец.В къщи се отоплявам с климатик Кариер 12 и плащам около 30лв за отопление зимата.Над 25 градуса е температурата в къщи и почти сме по-къси гащи.А с парното мръзнехме.Повече от 20 градуса не се качваше температурата.

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Единствено с ТЕЦ съм постигала това съвършенство. Вкъщи през по-голямата част от зимата всички радиатори са на максимална степен. Целият апартамент е равномерно топъл - коридори, бани, тоалетни, всичко. Освен това и на стълбището имаме отопление. Над 350 лв. сметка за четиристаен апартамент /116 кв.м/ не сме плащали.
Има значение дограмата, изолацията и най-вече дали всички съседи към тази абонатна се отопляват на парно. Колкото повече го правят, по-ниски са общите сметки. Иначе всякакви загуби и краднато парно се разпределят между плащащите.

Общи условия

Активация на акаунт