За правото да отсъстваш от у-ще по семейни причини

  • 37 938
  • 372
  •   1
Отговори
# 15
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 584
Гласувах с 2-ра опция, тъй като на всеки може да се наложи. За протокола - досега съм писала само 2 бележки за период от 2 учебни години, за отсъствия по семейни причини /по 1 ден на година/.

# 16
  • Мнения: 216
Гласувах с първа опция. Всеки родител може сам да прецени за детето си. Не бих дала бележка по семейни причини, ако е избягал от час.  Синът ми има мигрена и като му стане зле трябва да тичам винаги до джипито - безумно е. Признавам си обаче, че понякога се изкушавам да отидем на почивка през учебно време.

# 17
  • Мнения: 3 161
Само не ми стана ясно как така хем:
Както знаете, в момента родителите имат право да спрат децата си от училище по семейни причини (раждания, погребения, пътувания и пр.).
хем:
Според много учители обаче, това създава проблеми, тъй като децата (и респ. родителите) го приемат като свое право

Ами исках да кажа, че има такова право в закона и според някои учители, това едва ли не подканя родителите и децата да се възползват от него, след като е записано на хартия; и по тази причина искат да се махне. Сега по-ясно ли е? Много благодаря на всички включили се в темата досега - моля, не спирайте! Наистина е важно!

# 18
  • Мнения: 3 161
А какво мислите тогава за екскурзиите в учебно време? Вярно, изпуска се материал; но много деца изпускат и по болест и някак наваксват. Мислите ли, че не е справедливо, защото от това право ще се възползват основно деца от семейства с материални възможности?

# 19
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 329
А какво мислите тогава за екскурзиите в учебно време? ...

Мислите ли, че не е справедливо, защото от това право ще се възползват основно деца от семейства с материални възможности?
В смисъл, че посред зима ще ми се прище да отида на Малдивите, а чадото ще трябва да остане в училище, защото няма начин да ползва дни?!

# 20
  • Мнения: 2 898
Дните са необходими. Но ако няма ограничение, има родители, които не била се замислили колко често го правят. Трябва да има ред, а не да се ползват тия дни  просто защото има такава опция. Койтото ще ходи в Париж или на Малдивите, ще се съобрази с ваканциите. Те са достатъчно.
 
А какво мислите тогава за екскурзиите в учебно време? Вярно, изпуска се материал; но много деца изпускат и по болест и някак наваксват. Мислите ли, че не е справедливо, защото от това право ще се възползват основно деца от семейства с материални възможности?

Права си. Ако вашето дете е от втората категория?

# 21
  • Варна
  • Мнения: 176
Гласувах с втората опция, но мисля, че 7 дни могат да се окажат и недостатъчни в някои случаи. Най-правилно според мен е да няма точно ограничение на дните, но да има съгласуваност между учителя/директора и родителите за допустимостта на отсъствията. Първата опция ми се струва формулирана леко подвеждащо с презумпцията, че родителите биха освободили детето си от училище само заради техни прищевки.
В нашето училище разрешените отсъствия по семейни причини са 3 дни с разрешение на класния ръководител + 7 дни с разрешение на директора. Струват ми се малко, ако детето е ангажирано с някаква извънкласна дейност, която може да наложи пътуване и отсъствия от училище - напр. активно занимание със спорт, танци, участия в разни математически или др. състезания. Засега нямаме подобни проблеми, но имам няколко познати такива деца, които всяка година водят безкрайни преговори с училището за извиняване на отсъствия по такива причини.

# 22
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 329
За участие в състезания се издава служебна бележка, с която се извиняват отсъствията. Щом развитието на ученика в спорта е важно - има спортни училища  Peace

# 23
  • Варна
  • Мнения: 176
Щом развитието на ученика в спорта е важно - има спортни училища  Peace
Ето затова казвам, че трябва да са повече дните - заради подобни разсъждения. И особено имайки предвид нивото на останалите предмети в повечето спортни училища. Не виждам защо трябва да се лиши едно дете от това да получи добро образование в математическа или езикова гимназия, за да може да се занимава например по-активно със спорт. Ако се справя добре и на двете места, не виждам какъв е проблема да се създават трудности на активните деца, заради някой, който може би ще иска да ходи на Малдивите.

# 24
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 329
Спортната школа или танцовата ще издаде бележка! Къде е драмата?!

Три са дните в момента по семейни причини, вие искате да ги направите 7, за да ги ползва детето за спорт или за танци, а не по предназначение.

# 25
  • Мнения: 2 898
За участие в състезания се издава служебна бележка, с която се извиняват отсъствията. Щом развитието на ученика в спорта е важно - има спортни училища  Peace

Тия дни не влизат в тези по семейни причини.

# 26
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 329
За участие в състезания се издава служебна бележка, с която се извиняват отсъствията. Щом развитието на ученика в спорта е важно - има спортни училища  Peace

Тия дни не влизат в тези по семейни причини.
Логично е - нали са за спорта. Ама я виж тука
Щом развитието на ученика в спорта е важно - има спортни училища  Peace
Ето затова казвам, че трябва да са повече дните - заради подобни разсъждения. И особено имайки предвид нивото на останалите предмети в повечето спортни училища. Не виждам защо трябва да се лиши едно дете от това да получи добро образование в математическа или езикова гимназия, за да може да се занимава например по-активно със спорт. Ако се справя добре и на двете места, не виждам какъв е проблема да се създават трудности на активните деца, заради някой, който може би ще иска да ходи на Малдивите.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 176
Няма драма, докато не почнеш да представяш бележките  Mr. Green
Просто казвам, че разумните родители и учители би следвало да могат да определят за конкретния случай и дете, дали отсъствията са оправдани и допустими. Така написано 7 дни и край ми звучи почти толкова зле, колкото "училището не е затвор", всеки да ходи когато си иска. Системата би трябвало да е по-гъвкава.

# 28
  • Мнения: 685
3-те им стигат Wink

Това с екскурзиите и бива да се напасне спрямо ваканцията на детето. Не ми се вижда мн добра идея да му казвам: "`айде мама, ще ти драсна 2 реда бележка и 4-5 дни ще си починем някъде"
и така докато достигнем разрешения максимум дни.

За мен това право е = на съвестта на родителите, както и по-назад сте писали някои просто злоупотребяват  Naughty

# 29
  • Мнения: 21 455
Ами исках да кажа, че има такова право в закона и според някои учители, това едва ли не подканя родителите и децата да се възползват от него, след като е записано на хартия; и по тази причина искат да се махне.
Моето мнение е, че тази възможност трябва да се запази. Достатъчно е да се затегне контролът върху използването на разрешените дни, а не класният и директорът да подписват всяко подадено заявление от родител. Все пак винаги може да се наложи детето по важна причина да отсъства от училище. А злоупотребяващи за съжаление ще има винаги.
За участие в състезания се издава служебна бележка, с която се извиняват отсъствията.
За спортните състезания бележка издава спортният клуб, но това е ясно регламентирано в ППЗНП. Ако детето ще участва в математическо състезание кой трябва да му издаде подобен документ?

Общи условия

Активация на акаунт