Що за глупост е това?

  • 15 144
  • 154
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 510
В крайна сметка получаването е право, а не задължение. Утре на някой може да му е уронващо достойнството, че се нарича помощ и ще иска да го прекръсти  на награда.
Дано, не се поиска ние да плащаме на държавата, че сме родили дете.
Китай.

# 106
  • Мнения: 3 695
Я докато сте на тая тема да попитам - какъв е срокът за вземане на тази сума?
3 години от раждането.  Peace  За второто ще знаеш Wink

# 107
  • Мнения: 2 931
Актът е един и стои в общината, в специален регистър. Не се дава на никого, не се унищожава, дори при осиновяване.
И се съхранява 100 години. newsm78
Да, в Общината. След това се предава в Държавен архив.

# 108
  • Мнения: 121
Как би могло да се фалшифцира?
И какво значи да се смее? Получила е захар, писали са. Чак пък унизително не го намирам. Думата помощ ли ви обижда?

Ти сама си го казала по-горе.Ще си "изгубя" оригинала, ще си извадя дубликат и така могат да ми плащат колкото пъти поискам.
Тъй като не мисля, че са чак толкова зле, тези, които са регламентирали драсканиците, съм убедена, че и при тях има документи, удостоверяващи този разход на Държавата.В този ред на мисли е напълно излишно драскането по акта за раждане.

# 109
  • Мнения: 4 300
Е, защо не четете? Коментирахме го по назад, регламентирано е в закона. Помощта се изплаща само срещу оригинал. Не срещу дубликат.

# 110
  • Мнения: 2 931
     Вместо да си измисляте разни хипотези, просто прочетете закона и правилника.
     Казано с думи прости, отбелязването е нужно защото: сменям три пъти постоянен адрес за три години, отивам за помощ в последната ДСП. И от там ми отговарят "Понеже ви пречи да ви надпишем оригиналното удостоверение за раждане, сега моля почакайте да напишем писма до колегите в трите общини, в които сте живели, дали евентуално не сте я взели тази помощ. И елате, ако обичате, след 2-3 месеца, защото не знаем кога точно ще ни отговорят!".
     Тогава сигурно майките, които разчитат на тази помощ, ще се оплакват от бюрокрацията, тромавата система, а защо не и - от изпуснатите срокове.
     Много надценявате Социалното министерство, АСП и общините, ако смятате, че имат възможност за единна база данни и по този въпрос.
     ПП И моето оригинално удостоверение за раждане съдържа това отбелязване, и на синът ми също.
     ППП да не споменавам, че ДСП нямат достъп до ГРАО и първо трябва да направят справка в Общината за евентуалните ви постоянни адреси от раждането на детето, до подаване на молбата за помощ.

# 111
  • Мнения: 3 695
    Вместо да си измисляте разни хипотези, просто прочетете закона и правилника.
     Казано с думи прости, отбелязването е нужно защото: сменям три пъти постоянен адрес за три години, отивам за помощ в последната ДСП. И от там ми отговарят "Понеже ви пречи да ви надпишем оригиналното удостоверение за раждане, сега моля почакайте да напишем писма до колегите в трите общини, в които сте живели, дали евентуално не сте я взели тази помощ. И елате, ако обичате, след 2-3 месеца, защото не знаем кога точно ще ни отговорят!".
     Тогава сигурно майките, които разчитат на тази помощ, ще се оплакват от бюрокрацията, тромавата система, а защо не и - от изпуснатите срокове.
     Много надценявате Социалното министерство, АСП и общините, ако смятате, че имат възможност за единна база данни и по този въпрос.
     ПП И моето оригинално удостоверение за раждане съдържа това отбелязване, и на синът ми също.
     ППП да не споменавам, че ДСП нямат достъп до ГРАО и първо трябва да направят справка в Общината за евентуалните ви постоянни адреси от раждането на детето, до подаване на молбата за помощ.
Много е жалко и много тъжно всичко това. А решението е елементарно и не е нужно да се открива топлата вода.

# 112
  • Мнения: 2 510
Хърмаяни, в това не съм убедена.
Навремето в паспорта ми имаше грешка в ЕГН.
Когато отивах някъде навсякъде ми казваха " такъв човек не съществува". така, че няма място / банки, списъци за гласуване и т.н./ където не може да бъде проверено или записано, че си получил еднократна помощ или каквото и да е друго.

# 113
  • Мнения: 2 931
Много е жалко и много тъжно всичко това. А решението е елементарно и не е нужно да се открива топлата вода.
Регистърът въобще не е прост, tini-mini. Поинтересувай се колко години е разработвана Националната база данни "Население", чиито данни в голямата си част са мигрирани от полицейската.
Апропо, твърдо съм против и социалните да разполагат с личните ми данни до девето коляно. Стигат ми полиция, община, а от скоро - и съдилища.  

Снежи, аз съм. Ти си свободна да ми повярваш или -не. И за сгрешените ЕГН мога да ти дам подробно обяснение, ако те интересува. Всъщност, ти май говориш за същото като мен, като казваш "няма място", би ли обяснила, моля!

# 114
  • София
  • Мнения: 721
Я докато сте на тая тема да попитам - какъв е срокът за вземане на тази сума?
3 години от раждането.  Peace  За второто ще знаеш Wink

Тини, мерси, проспала съм я тази помощ. То за второто е и повече май Simple Smile

# 115
  • Мнения: 2 510
Снежи, аз съм. Ти си свободна да ми повярваш или -не. И за сгрешените ЕГН мога да ти дам подробно обяснение, ако те интересува. Всъщност, ти май говориш за същото като мен, като казваш "няма място", би ли обяснила, моля!
Чесно казано ме интересува, защото с фалшиво ЕГН съм записана и в Удостоверението за раждане на сина ми, та незная какво и как проверяват.
ЕГН са предоставени навсякъде, така че на социалните не им пречи да ги изискат/мисля, че ги и притежават/ и при получаване на тези 200 лв. и другите документи от майката.

# 116
  • Мнения: 3 695
Много е жалко и много тъжно всичко това. А решението е елементарно и не е нужно да се открива топлата вода.
Регистърът въобще не е прост, tini-mini. Поинтересувай се колко години е разработвана Националната база данни "Население", чиито данни в голямата си част са мигрирани от полицейската.
Апропо, твърдо съм против и социалните да разполагат с личните ми данни до девето коляно. Стигат ми полиция, община, а от скоро - и съдилища.  
..
Имам представа какво и е как се прави. Дори един студент би могъл да го напише - то дори не изисква някакви обработки и сметки - просто е списък на родилите живи деца през последните 3 години. Не е цялото население. И като изтекат 3те години, могат да ги отпишат.

# 117
  • Мнения: 2 931
Снежи, аз съм. Ти си свободна да ми повярваш или -не. И за сгрешените ЕГН мога да ти дам подробно обяснение, ако те интересува. Всъщност, ти май говориш за същото като мен, като казваш "няма място", би ли обяснила, моля!
Чесно казано ме интересува, защото с фалшиво ЕГН съм записана и в Удостоверението за раждане на сина ми, та незная какво и как проверяват.
    Не е въпросът да ми запишат ЕГН, аз не искам да получават достъп до базата с данни, в която има адреси, номера на документи за самоличност, данни за родителите ми, за техните родители - при мен са вкарани включително данни за едни прабаба и прадядо. Не за всички са чак толкова пълни. Можеш да проследиш колената на родовете им, с всички техни лични данни, в момента в който влезеш в моите.
    Не разбирам какъв точно е твоят проблем. Но преди въвеждането на компютрите, ЕГН се е изчислявал ръчно и има доста хора със сгрешени номера. Когато заработи полицейската система и направиха програми за изчисление на ЕГН, грешките се установиха. Тогава в паспортите на много хора  поставяха един печат, нещо от сорта - сгрешен ЕГН, верен ЕГН. Най-вероятно в личният ти регистрационен картон промяната не е била своевременно отразена, и когато са издавали акт за раждане на детето ти, са те вписали в общината с този номер, който са разполагали (старият грешен номер), не си го забелязала и така е останало.  
     Общинската система заработи доста по-късно от полицейската.
     Може да има неточности в спомените ми, но общо взето така изглеждаха нещата.

Последна редакция: пн, 24 окт 2011, 17:04 от Хърмаяни

# 118
  • Мнения: 4 300
Тини мини, хайде стига глупости Stop Не се случват така нещата.
Раждат се хиляди деца, някои умират, кой и как ще ходи и събира данните в една база, тя как ще е достъпна  в цялата страна, как ще се правят записи в нея,  какви данни ще съдържа- това са само малка част от въпросите на прима виста.
Просто е несериозно да се тъврди, че подобно начинние е просто или евтино, абсолютно несериозно.

Да не говорим, че основен принцип е информацията да не се дублира, т.е. създавайки такава база данни тя трябва да черпи инфо от ГРАО, без значение дали периодично или в реално време, не би следвало да се въвеждат наново от друг източник новородените с ЕГН-тата им.

# 119
  • Мнения: 2 931
Имам представа какво и е как се прави. Дори един студент би могъл да го напише - то дори не изисква някакви обработки и сметки - просто е списък на родилите живи деца през последните 3 години. Не е цялото население. И като изтекат 3те години, могат да ги отпишат.
     И кой точно ще го актуализира и поддържа? Връзка между всяка община (те помежду си май нямат друга връзка, освен чрез НБД "Население") и всяка ДСП изисква според мен, сериозен компютърен ресурс, но може и да греша.
     Дори да греша, със сигурност и минималният ресурс за създаването е по-скъп от изхабеното мастило. А принципно съм съгласна, че е добре да се създават такъв тип бази с данни. Но не и са сметка на без това тънкият ни бюджет в момента.
     

Общи условия

Активация на акаунт