БЪРЗИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ-хранене и захранване-14

  • 22 614
  • 760
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 21 299
Здравейте,само един бърз въпрос лененото семе няма нужда от обработка нали ?
Мога ли да го слагам направо така ?  newsm78

# 721
  • Мнения: 68
Имам близнаци на 8м и половина.
Дойде ред за прословутия глутен. Започнах  преди 2 седмици с овес (Овесено-ябълкова каша на Слънчо), после дадох едни макарони от лимец (в ДМ ги намерих). След това въведох и ечемика (отново с ДМ-ска каша - овес+лимец+ечемик). Сега дойде ред на ръжта. Не я намерих отделно, и ми хрумна една щура идея. Купих био ръжено брашно. Хрумна ми да замеся хляб, да го нарежа след като е изпечен, да го направя на сухари и да им ги смилам после като ги добавям в кашите. Попари не ядем, щото сме напред с килограмите   За ръжения хляб - притеснява ме какъв набухвател да сложа... иска ми се да е с мая, но нали това са си живи дрожди - да не им стресирам стомахчетата на децата. За сега (пу-пу-пу) нямаме никакви проблеми със захранването, но и аз карам доста бавно с въвеждането. Има ли проблем да им замеся хляб според вас - със суха мая?
Аз въведох всички зърна постепенно, ръжта я въведох точно с био ръжено брашно, но не съм месила, а му правих каша, става много бързо, а и той много я харесваше.

# 722
  • Русе
  • Мнения: 39
*iani* , а как точно я приготвяше кашата - може ли да споделиш? И дали е притеснително, че брашното, което съм купила е пълнозърнесто (не е специално за бебета)?

# 723
  • Мнения: 4 358
Имам близнаци на 8м и половина.
Дойде ред за прословутия глутен. Започнах  преди 2 седмици с овес (Овесено-ябълкова каша на Слънчо), после дадох едни макарони от лимец (в ДМ ги намерих). След това въведох и ечемика (отново с ДМ-ска каша - овес+лимец+ечемик). Сега дойде ред на ръжта. Не я намерих отделно, и ми хрумна една щура идея. Купих био ръжено брашно. Хрумна ми да замеся хляб, да го нарежа след като е изпечен, да го направя на сухари и да им ги смилам после като ги добавям в кашите. Попари не ядем, щото сме напред с килограмите   За ръжения хляб - притеснява ме какъв набухвател да сложа... иска ми се да е с мая, но нали това са си живи дрожди - да не им стресирам стомахчетата на децата. За сега (пу-пу-пу) нямаме никакви проблеми със захранването, но и аз карам доста бавно с въвеждането. Има ли проблем да им замеся хляб според вас - със суха мая?
Аз въведох всички зърна постепенно, ръжта я въведох точно с био ръжено брашно, но не съм месила, а му правих каша, става много бързо, а и той много я харесваше.
ръж въведох с ръжени ядки на Златна Нива
За супите newsm78много странно наистина в тази статия newsm78, но аз винаги изхвърлям водата от варенето на месото.
Месо ползвам от магазина и доколкото знам във водата от варенето се отделят там каквито има разни Sickнеща

# 724
  • Мнения: 4 589
Аз пък днес им дадох за 1 път орехи, смлени на пастет направо и им ги сложих в готов крем за бисквитена торта заедно с няколко бишкоти. Изядоха си всичко децата.
Също и за 1 път им правих кюфтета доматен сос, мн им хареса.

Освен орех, мога ли да дам и др ядка сега?

# 725
  • Мнения: 68
*iani* , а как точно я приготвяше кашата - може ли да споделиш? И дали е притеснително, че брашното, което съм купила е пълнозърнесто (не е специално за бебета)?
Накисвам 2 супени лъжици брашно във вода от вечерта, като хубаво го разбивам да няма бучки и на другия ден слагам да заври вода, като заври навалям котлона, изсипвам накиснатото брашно и то по принцип става за минута, две, бъркаш докато се сгъсти, но по съвет на Косе Босе го варях по-дълго - 10-на минути, беше обяснила защо ръжта трябва по-дълго да се вари, но не помня в момента. Иначе не знам дали пречи нещо, че е пълнозърнесто.

Да си задам и аз въпроса - като съм въвела сметана, сирене, кашкавал, кисело мляко и сега искам да дам извара, трябва ли да я въвеждам като нов продукт?

# 726
  • Мнения: 15 379
*iani*, дай си извара напълно спокойно. Детето ти е доста голямо вече. Не е необходимо захранване с извара.

# 727
  • Мнения: 212
Здравейте,

откога въведохте едро-пасираните пюрета? Как ги приеха вашите бебчета? Моето след няколко дни ще навърши осем месеца, още няма нито един зъб и вобще не мога да си представя как ще се справи с новите пюрета... А като гледам бурканчетата несмляните частици храна ми се струват огромни... Даже в едно бурканче на Органикс ми се струва, че виждам цяло оризче  Shocked Не се ли давят бебетата с толкова големи частици?


haute_couture, може да предложиш внимателно. Бебетата дъвчат с венците. Зъбите в случая не са от такова значение. Някои деца се давят, други не. Някои се справят с едро смляна храна на тази възраст, други са готови да я приемат около втората си година дори.

Благодаря за разяснението и съвета! Пробвахме - на пръв поглед никакъв проблем. Нито се задави, нито протестира, хапна си порядъчно. Само че забелязах, че дори не прави опит да дъвче с венците, а направо изгълта едрите парчета, така, както ядеше и гладките пюрета. И ми е малко притеснено. Дали да продължаваме така, дали няма да й стане нещо на стомахчето от тази несдъвкана храна...

# 728
  • Мнения: 2 562
haute_couture,не разбирам защо настояваш детето ти да дъвче при условие че няма зъби все още и е едва на 8 месеца  Thinking  Аз пасирах храната на дъщеря си докато навърши 1 годинка.След това храната от кухнята имаше по-едри парченца и не съм пасирала,но въпреки това кубчетата картофи в супата ги махах тогава,както и сега.Въпреки че моята щерка на 8-9 месеца имаше 6 зъба,въобще не съм се мъчила да я почвам още тогава с едрите парченца.Моя съвет е да изчакаш да се появят поне 5-6 зъба и тогава дай по-едра храна иначе наистина може да й натовариш стомахчето.Все пак знаеш че лекарите съветват храната добре да се сдъвква Peace

# 729
  • Мнения: 1 897
Не е нужно детето да има зъби за да дъвче Peace,на синът ми спрях да пасирам на 10м.имаше един зъб,сега дори и не мачкам с вилица,само нарязвам всичко на ситно и се справя страхотно с дъвченето,а има само 4 зъба,мисля,че колкото по-рано се научат,толкова по-добре.
Познавам едно детенце,март ще направи 3г.не иска да яде непасирана храна и яде само каши за закуска,а има цели 20 зъба.Та съвета ми е да не се чакат зъби.

# 730
  • Мнения: 2 562
Зависи от детето!Моята например наскоро се задави с един картоф от супата и след яко кашляне го изплю за щастие.Затова въпреки че след навършване на годинка престанах да пасирам,забелязах че картофите не иска да ги дъвче.Иначе всичко предъвква-бисквити,месце,плодове...Но картофите не и не...Само се дави с тях.Сега в момента й никнат 8 зъба(4 избиха вече) и като се покажат всичките ще има 14 зъба...Тогава пак ще пробвам картофа.Затова не е проблем да се изчака според мен подходящия момент за непасираните храни.А това с детето което е на 3г и не яде непасирано...Ами винаги има изключения.То има и непроговорили на 4г независимо колко им приказват родителите Peace Но все пак майката сама решава Wink
И един въпрос.Някой да е правил от готовия кисел вишна на Биосет който е за деца до 3г.?В него има и овесено брашно.Но пък ми се стори много сладък,дали става наистина за честа консумация?

# 731
  • Мнения: 3 114
И моят дъвче, но наскоро забелязах, че в памперса има цели парчета зеленчуци. Понякога явно бърза. Напоследък, това което не иска да дъвче го изплюва. Така, че минахме на по-малки парчета. Иначе ако му дадеш да яде нещо сам дъвче. Постоянно трябва да се съобразяваме с тях и да ги наблюдаваме внимателно.

# 732
  • Мнения: 570

peiota,ако си давала оризова каша,значи ориза е въведен!Вече може да го даваш,той не е от глутен съдържащите Peace
не съм давала още, от днес мисля да я почнем. Въпроса по-скоро ми беше кое да избера първо, глутена или ориза. Днес ще почнем с оризовата каша, мисля да добавя малко към тиквата, така 4 дни и посе мисля да я преместя за следобедно хранене. Не ми е ясно след това как да предлагам ориз? В зеленчуковите пюрета ли? И по колко?

# 733
  • Мнения: 2 562
По принцип първо се дава ориз.Не зная в какво съотношение да го даваш с пюретата Rolling Eyes Не е проблем да смесваш.Може би на 100 гр пюре 1-2 ч.л сварен ориз би бил достатъчен...Аз вземах готови,а в тях почти винаги присъстваше и ориз.Ако някоя майка е смесвала,нека помага с предложения  Peace
Ето за глутена:
http://zahranvane.wordpress.com/2010/03/29/gluten/

Последна редакция: пт, 09 дек 2011, 11:14 от bubka:)

# 734
  • Мнения: 348
Да попитам-ако давам каша от ориз и царевично брашно,значи ли че вече съм въвела царевицата  и мога ли да и дам без да се въвежда постепенно пюре в което има царевица?

???  Praynig Моля ако някой знае да сподели

Общи условия

Активация на акаунт