Отговори
# 150
  • Мнения: 103
Благодаря многоо Hugдано за напред всичко да е ок. Simple Smile За моята биопсия не ми бяха сложили никаква упойка, което е странно.

# 151
  • Мнения: 5
Ето ти малко информация и от мен, може и да си го прочела. Всичко ще е наред! Без тревоги!  Hug

Биопсията е начин за добиване на тъканна проба, т.е. на множество клетки, така както са в организма, за хистологичното изследване без да е направена операцията (в случая конизация). Биопсията се прави като се откъснат едновременно множество клетки от даден орган.
Целта тук не е да се премахне цялата област от атипични или туморни клетки (чисти ръбове, виж по-долу), защото често това е невъзможно, а да се провери дали наистина променените клетки са туморни.

Диагностична биопсия след анормален ПАП тест

На базата на резултатите от ПАП теста, може да се определи дали и колко силно са променени клетките. За да се изследва колко дълбоко в тъканта са се разпространили променените (атипичните) клетки, се прави биопсия, т.е. взима се малко парченче от тъканта в областа на шийката на матката.

Това се прави обикновено когато резултата от ПАП теста е III или III D и продължително време не се променя. При резултат IV A е препоръчително биопсията да се направи възможно най-скоро.
На база на резултатите от хистологичното изследване може да се направи заключение колко дълбоко в тъканта са се разпространили атипичните клетки и да се прецени колко голям е риска, атипичните клетки да се развиват и в бъдеще и евентуално да дегенерират.
Биопсията (в този случай) е сравнително малка интервенция, при която с помощта на колпоскоп, който осигурява по-добра видимост, целенасочено се взима тъкан за изследване. Обикновено се извършва амбулантно.

Според резултатите от хистологичното изследване се определя стадия на цервикална интраепителна неоплазия (ЦИН, engl: cervical intraepithelial neoplasia, CIN), наречена още дисплазия. Този стадий показва, колко напреднали са атипичните промени на клетките.
CIN I: Лека дисплазия. Наблюдава се промяна на нормалната структура на клетките само в долната една трета на епителния слой на маточната шийка. Обикновено цитологично изследване е показало резултат ПАП III или III D.

CIN II: Среднотежка дисплазия. Наблюдаваните променени клетки са ограничени в долната половина на епителния слой, горната половина е с напълно нормална структура. Цитологичното изследване обикновено е било с резултат ПАП III D.

CIN III: Тежка дисплазия. Наблюдават се промени в долните две трети на епителния слой. В тази група влиза и т. нар. Карцинома ин ситу (лат., Carcinoma in situ, CIS). Поведението му все още не е злокачествено, базалната мембрана на епителния слой на шийката на матката не е засегната. Цитологичното изследване обикновено е било с резултат ПАП IV A.
Не е задължително тези състояния да се развият до рак на шийката на матката. Нови изследвания в тази област показват, че при 6 от 10 жени с CIN I и при 4 от 10 жени с CIN II се наблюдават спонтанни ремисии.

Ако атипичните клетки при CIN I или CIN II не изчезнат от само себе си или след терапия (унищожаване на изменената зона чрез високочестотен ток, криотерапия или лазер) за определно време, се извършва оперативна интервенция, т. нар. конизация.

При напреднал стадий, CIN III, се препоръчва краткоскорчно интензивно лечение. В повечето случаи става дума за конизация. Това представлява конусовидна ампутация на шийката на матката. Ако тъканното (хистологичното) изследване на ампутираната тъкан покаже, че няма по-тежко изменение, конизацията се превръща в окончателна лечебна операция.

Биопсия след конизация

Хистологично изследване има и след конизация или друга операция, при която има съмнение за туморни клетки. Изрязаният конус, съответно тъкан, се дават на патолози, които правят хистлогичното изследване. В този случай (след операция) е важно ръбовете на материала (тъканта) да са свободни или чисти. Това означава да няма срязани клетки по средата. Ако е така, има основание да се твърди, че туморните клетки са напълно изрязани.

Разликата между цитология и хистология е следната:

При цитологията се изследват самостоятелни клетки.

Хистологията позволява изследване на тъкани, т.е. на множество клетки, така както са в организма. Поради тази причина хистологията дава по-точни резултати, защото може да разгледа поведението на клетките от дадено образувание в контекста на тъканта, в която то се намира.
Предимството на цитологията е, че материалът за нея се добива много по-лесно за разлика от биопсията, необходима за хистологично изследване. Поради тази причина, цитологията е елегантен метод за скрийнинг.

Биопсия с или без абразио

Както знаем всички, цервикалния канал представлява тунелче, т.е. има 2 отвора – единият е външен и гледа към вагината, а другият е вътрешен и гледа към матката. Ако дисплазията (раничка, атипични клетки или какъвто там е проблемът) е дълбока, т.е. навлязла е навътре в канала, е добре да се направи и абразио, за да се види как стои въпроса с матката, има ли и там атипия или не.

# 152
  • София
  • Мнения: 964
Ще ми я правят в онкологията-софия второ геникологично отделение.
Но лекарката каза, че е с венозна упойка-демек пълна, притесненията са ми и за това, че съм алергична, каза, че трябва да се направи тест за алергия, но се чудя в деня на операцията ли го правят или трябва да отида по-рано?


 Теста  е  за  алергия  към  упойки  ,щом си  алергична  .Прави се няколко дни предварително  и  ако  имаш  положителни проби задължително  няколко дни се приема  антиалергичен  препарат.  Аз  го правих сега за  хистеректомията . А  щом е  с пълна  упойка  явно ще ти правят сепарирано пробно  абразио -  може би  проблема  е  в канала  ,защото  ,ако е  на  самата шийка  се прави дори без  упойка  -амбулаторно.

 
Момичета резултатите са: папилом с лека дисплазия. Simple Smile)) Не е перфектна биопсия, но все пак резултата е добър и наистина не е толкова лош. Следва обгаряне, много съм щастлива, че нещата се хванаха навреме и вие ми дадохте толкова сили. Simple Smile)

Този резултат  от  порциото ли е  или от  цервикалния  канал ? Какво  ще  бъде  обгарянето  - с лазер , електрокоагулация?

 
.Това,което ме притеснява,е изписаният цял лист с разни 'разяснения',който е прикрепен към стандартният за цитонамазки образец(в който само тр да се отбелязва в квадратчета).Той си е чисто празен,а отделно е напечатен и прикрепен друг.Нз дали обясних разбираемо,но въпросът ми е,тези неща за мен ли се отнасят(напечатените),или и те са си стандартна форма,в която ако нещо ме касае мен,то ще е удебелено или подчертано?Малко ми е тъп въпросът,но за първи път получавам резултати в такъв вид,а има доста писания на листа  Crazy

Ами напиши  какви са тези  "писания  " ,за да видим  дали можем  да   ръзтълкуваме нещо  .  Така  ,как  да се каже  ?

# 153
  • Мнения: 103
Джеси, не знам точно. Когато ми вземаше биопсията лекарката ми каза, че ще усетя две щипвания. Та не знам къде се намира дисплазията.. спомена ми просто, че не е толкова зле положението и ще се обгаря с електроколагуация(ако го пиша правилно). Сега се притесних, че не знам дали в канала имам нещо, охх.

# 154
  • София
  • Мнения: 964
  В  канала няма как  да се  гори  -  моят резултат от  LEEP беше  същия , но  навътре в канала  и  не можа да се  изреже  до здраво  . Лекарката ,която ти предлага горене  онколог ли  е ?

# 155
  • Мнения: 139
охх,да,аз от вълнение за резултатите,забравих да ги напиша и тях  Blush
Удебелените изрази са така и на листа.Може и да съм объркала някоя дума.

АДЕКВАТНОСТ НА МАТЕРИАЛА:Задоволителен за оценка
кръв
микроорганизми
възпаление
хипоцелураритет
лоша фиксация
липса на клетки от ZT
ОРГАНИЗМИ:
trichomonas vaginalis
гъби,морфологично съвместими с candida spp
променлива флора,подсказваща за бактериална вагиноза
бактерии,морфологично съвместими с actynomycec spp
клетъчни промени свързани с herpes simplex virys

НЕ-НЕОПЛАСТИЧНИ НАХОДКИ
Други не-неопластични находки
РЕАКТИВНИ КЛЕТЪЧНИ ПРОМЕНИ СВЪРЗАНИ С:
възпаление(включва типично възстановяване)
радиация
вътрематочни контрацептивни средства
грандуларни клетки след хистеректомия
атрофия
ендометриални клетки (при жени след 40г)
забележки относно не-неопластичните находки:

АБНОРМАЛНОСТИ НА ЕПИТЕЛА
плоскоепителни клетки

ГРАНДУЛАРНИ КЛЕТКИ:
ендоцервикални клетки (NOS)
ендометриални клетки (NOS)
грандуларни клетки (NOS)
ендоцервикални клетки ,приличащи на неопластични
грандуларни клетки,приличащи на неопластични
ендоцервиканен- in situ
ендоцервикален
ендометриален
извънматочен (NOS)

ДРУГИ ЗЛОКАЧЕСТВЕНИ ТУМОРИ:
ПРЕПОРЪКИ:
колпоскопия
биопсия
церв.абразио
сепарирано абразио
СЛЕДВАЩА НАМАЗКА: след 6 м
ТЕСТОВЕ:
loc estr
hpv
БЕЛЕЖКИ:клетки в норма

на всички,който им предстои интервенция,стискам палци да мине добре,и пожелавам в най-скоро време и те да получат добри резултати  Hug

# 156
  • Мнения: 103
Да, гинеколог-онколог е. Доктор Койнова от Шумен, тя прави много операции и има славата на много добър специалист. Значи дисплазията трябва да не е в канала щом ми предлагат такова горене.

# 157
  • Мнения: 117
Момичета резултатите са: папилом с лека дисплазия. Simple Smile)) Не е перфектна биопсия, но все пак резултата е добър и наистина не е толкова лош. Следва обгаряне, много съм щастлива, че нещата се хванаха навреме и вие ми дадохте толкова сили. Simple Smile)

Браво, много се радвам. Дано всичко оттук нататък да е наред. Стискам палци Peace

portokalkata - относно Полижинакса, наскоро го слагах и аз имах розово зацапване, което спря със спирането на глобулите. Така, че спокойно.

ragazzi - надявам се, че на Коледа наистина стават чудеса и резултатите на всички ще са добри  Wink

# 158
  • София
  • Мнения: 964
ragazzi -  Всичко това  ,което си го  копирала това е  стандартната  бланка ,на която се попълва цитонамазката . Ако  имаш  нещо  от  изброените  просто се  отбелязва  с  Х или  друг  знак. Това ,което се  отнася конкретно до твоя  резултат   е  клетки  в норма  и следваща намазка след  6 месеца . Поне аз  друго не видях  отбелязано .

# 159
  • Мнения: 23 402
С риск да стана досадна, но да попитам има ли място където правят биопсията с местна упойка???
мИисля,че упойката ще те боли повече от самата биопсия.Споко,не боли никак,едно леко щипване е. Hug

... с венозна упойка-демек пълна.

Тези тестове се правя по-рано,питай дали трябва ти да си направиш изследванията някъде или няколко дни предварително в болницата,където ще нъде манипулацията.По принцип при подобни процедури използват Диприван,което е упойка,която не вкарва в наркоза,а само приспива.Много лека и приятна упойка.

# 160
  • Мнения: 430
Здарвейте момичета. Разбрах че кабинета на д-р Ганчева е в ремонт и сега не преглежда, някой знае ли нещо за това.
 Преминах през всичко това за което пишете и искам да ви дам целия си кураж и да ви кажа че понякога нещата изглеждат страшно, но преминават. Важното е да се вземат мерки. Идва време и за моят преглед и ме наляга шубето. Мина цяла вечност от операцията. Mr. Green
Портокалка, биопсията е безболезнена и се прави без упойка. Матката няма нервни окончания и там няма болка. Не се страхувай.
Късмет на всички Hug

# 161
  • Мнения: 124
Да,днес говорих с д-р Ганчева.Каза,че временно кабинета няма да работи и след 1.12.да звънна.Но какъв ремонт толкова скоро,нали кабинета април отвори?
И сега пак да питам за полижинакса,че събрах различни мнения-да слагам,да не слагам и през вечер.Цял ден нямах нищо и сега пак леко кафеникаво зацапване.Д-р Ганчева каза пък да го слагам,но през вечер,но като че ли ме е страх малко.Какво може да се случи?Да ми дойде цикъла по-рано ли или нещо по-сериозно?

# 162
  • Мнения: 132

Портокалка, биопсията е безболезнена и се прави без упойка. Матката няма нервни окончания и там няма болка. Не се страхувай.
Късмет на всички Hug

То проблема е, че лекарката каза, че ще прави хистология и се правело с венозна упойка ooooh!
По горе Gesika е писала, че сигурно ще ми прави амбразио, но аз не разбирам защо ще рови в канала след като на прегледа каза, че имам много малка раничка, а рултата от цитонамазката е "плоски епителни клетки с фискариоза, млезист епител в норма, левкоцити Рар 3а-d"

Момичета
, имам усещането т.к. каза да си взема направление от личната лекарка по клинична пътека, че ще ми прави това изследване само и само да "гушнат" пари от касата. Не знам, но нищо не ми обясни по написаното от цитонамазката, само  попита "в сряда или в петък на хистология" Confused

Нямам много време за мислене, но се чудя дали да не изчакам, да мине малко време и да отида при друг лекар за нова цитонамазка, въобще вкарах се в някакъв филм ooooh! ooooh! ooooh!

# 163
  • Мнения: 0

Нямам много време за мислене, но се чудя дали да не изчакам, да мине малко време и да отида при друг лекар за нова цитонамазка, въобще вкарах се в някакъв филм ooooh! ooooh! ooooh!

Ако нямаш доверие на лекаря си отиди при друг , но не отлагай! По добре по-бързо си реши проблема!
Момичета аз искам да ви питам имате ли някакви усещания в областа на шийката като парене , леки бодежи или нещо от рода  newsm78 . От май месец откакто ми излезе първата лоша цитонамазка имам едни такива усещания и не знам психясвам ли или има нещо там !!?? ooooh!

# 164
  • Мнения: 132
След като сън не ме хваща, се зачетох обстойно в писаното от вас момичета Hug
 Gesika, проследих внимателно доколкото можах това, което си писала в хронологията на твоя проблем. Не знам може и да не съм разбрала правилно, но останах с впечатлението, че в крайна сметка при теб резултата от цитонамазките І и ІІ през годините в същност е бил правилен Thinking и дефакто  Хистеректомията не е била наложителна newsm78
 Взех си  епикризата  и  доста се  изумих  ,защото  от  хистологията на  оперативния  материал  дори  не са  изкарали  дисплазия ?  newsm78  Цитирам   буквално  написаното :

 "Хистологичен  резултат :
1.Маточна  шийка  -хроничен  ендоцервицит, плосък  папилом на  многослойния  плосък  епител на  порциото .
2.Ендометриум- пролиферативен. Миоматозни  възли  не се  установяват в матката .
3.Матка  без  аднекси-уголемена  ,колкото  м.л. ІІ, тип  аденомиоза,мековата ."

Разпитах  защо  се  получават  такива различия  в  резултатите от  биопсия,  конизация   и  операция  и доц. Дянкова каза  ,че много често  се  случвало  това , както и обратното (по  лек резултат  от  биопсия  например , а  от  оперативния  материал да  излезе  по  сериозен резултат ).


Мила, поправи ме, ако греша...просто аз никога не съм имала доверие на лекарите и това, което си написала още веднъж го потвърди Sad
 Hug

Общи условия

Активация на акаунт