ХРАНЕНЕТО С ЛЪЖИЦА - помогнете ми

  • 2 687
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 53
1. Това за хляба топен във вода и бисквитената торта беше само вчера като скрих бибероните. Както и удълженото време на хранене...на практика цял ден.

2. вода 1л,500мл пиеше, когато й давам с биберон-ПРЕДПОЧИТА ВОДА ПРЕД ХРАНА. ИЗПИВА 280МЛ ВОДА НА ЕДИН ДЪХ преди храна, после  по време на нея малко...и след нея пак малко и на края на деня става много....
3. Шишето с лъжица го отблъсква.
4. Имаме 10 вида цветни детски лъжички/малки,големи/ ,които тя си е избрала от магазина,но не яде с тях,само си играе с храната.
5. Попара категорично отказва още при мириса й. Сирене се оказа,че не яде....пробвала съм различни видове домашно изкиснати сирена от 100% мляко ...SadСъздава й газове /както боба, лещата и граха/ и сама го отказва.

6. "Ами ако я оставиш сама с храната и пластмасова виличка? примерно ориз с месо, зеленчуци на пара с месо, огретен ,картофи на фурна и т.н.?"
- разбърква с виличката храната,изсипва я на столчето за хранене и накрая след 30 минути обръща купата обратно ...
когато е седнала в мен не го прави това...но само разбърква храната.

7. "а, защо не се храни по стандартния режим
сутрин - закуска - корнфлейкс с мляко, филия с масло и нещо си
11 ч. - плод един, според сезона
14 ч. обяд,
16.30-17 ч. - пак плод
19.30-20 - вечеря..."

-с корнфлекс не съм пробвала-ще пробвам
филия с масло не яде категорично
плодове не яде-избутва ги с ръчичка, много рядко сама си протяга ръката към банан/ вкъщи винаги има плодове на масата/....

Казах Ви ,че ще Ви кажа какво се случи снощи...Дядо и баба й като разбраха как е минал денят ни се скарахме жестоко- предстой ни ваксина на 16.11. -пентаксим и те са категорично против опити за спиране на биберона и за промяна на начина на хранене,защото детето ще отслабне и ще му отпаднат имунните сили,за да се справи с ваксината. Предните приеми имаше нежелани реакции от ваксината-липса на апетит, безсъние, температура, треперения на ръце и лице...Sad(((((( Cry
Знам,че са прави и че времето за самостоятелно хранене е изтървано вече и още 25 дена дърпаме назад. Ще кажете защо ги слушам....да....много мислих,ама ако се появят гърчове ще ходя  по болниците не във връзка с лъжицата ,а за друго... Sad

Моля Ви дайте ми поне три варианта на дневен режим, включващ подробно начина на хранене:

 Часове за ставане и лягане
Часове и количества и вид на храната

# 16
  • Мнения: 15 379
Рали, мислила ли си да потърсиш помощ от детски психолог и детски гастроентеролог/диетолог?
Явно е, че изпускаш нещо.

# 17
  • Мнения: 679
Много объркан режим.
Спорели с педиатъра на детето, ако сметнеш за нужно се допитай и до детски гастроентеролог.

Ако не иска плод не я насилвай, но предлагай докато постигнеш успех. И моят син не желаеше особено плодове в началото, но вече си ги търси сам и си хапва с апетит.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 53
Рали, мислила ли си да потърсиш помощ от детски психолог и детски гастроентеролог/диетолог?
Явно е, че изпускаш нещо.


Водила съм я на гастроентериолог още на 6 и после на 8 месечна възраст- откри гастро-ентерологичен рефлукс- ядеше и повръщаше всичко след 10-20 минути от нахранването, имаше силни оригвания и болки в стомаха дори и от млякото/Хумана/...Лекарят каза,че с времето ще отшуми до 2 годишна възраст...Но това не трябва да ме спира да се опитвам да я уча да яде самостоятелно не само с ръце,но и с лъжица като му дойдело времето...Оригванията продължиха да са изключително тежки с болки в стомахчето до 1г и 5м.
Детският психолог каза,че е много любознателна,темпераментна, с характер...и своенравна повече от необходимото за възрастта й. Каза,че няма причина да се тревожа за психичното й състояние,а трябва да се преборя с ината й. Затова търся помощ от тук.....Всички възможни специалисти си казаха мнението.
Количествата храна,които и давам и начина по,които й го давам до този момент е съобразен с мнението на гастро-ентериолога и личния лекар,както и от книга за хранене на децата до 2 г.възраст.  Само,че съветите за храненето с лъжица от лекарите ,се опират само до това-опитваш по малко без да настояваш.....и както казах личната лекарка поради по близкия контакт и това,че е в течение на всичко накрая ми каза-ами явно трябва да е гладна и сама да се клепа до ушите,за да прояде....Дъщеря ми гладна няма да остане,защото все има възможност да си сложи нещо твърдо в устата,но с течните храни е проблемът и с водата от чаша или шише.
Вчера като се заинатих и аз ,   и като скрих бибероните Ви казах колко малко яде, после както Ви казах се наложи да дам с биберон вечерята-изяде я до капчица и си навакса с 2 шишета вода Sad от 280 мл.....Sad  за 5 минути:(((((((((((((

Сега разбрах какво имаше на предвид                   nad_tab    за супата-но като казвам булъон имам предвид следното- от 4 супи прецеждам гъстата част и остават на практика 2 гъсти супи-една следобеда и за сутринта една. Течността от супата използвам вместо вода за разреждането на основното ядене пак ,за да мине през биберона . Така става ни ядене,ни супа на практика като се замисля...Елда задължително ще взема след 21.11./след ваксината/. 


Днес гледа шишетата като нещо много ценно-много внимателно ги поставя на масата и ми ги носи да ги мия или да й пълня вода. Изпи днес 7 шишета от по 280 мл...Sad    Три бяха още сутринта,за да може да се изака,че иначе не иска да яде..........Пълня ги помалко,ама като ревне и като тропне с крак , дори и разсяването с играчка или книжка не помага-знае си нейното и това е...... днес я намирам като поведение толкова послушна,че чак не мога да я позная....Тропане с крак нямаше както преди 1 ден, послушно изчаква, разсява се и само си сочи шишето...

Книгите и лекарите са си едно на ум,напишете ми режим на хранене и количества ,които вие самите давате на вашите деца. Например днес подробно какво,колко грама или мл,  в колко часа,  и как  е било храненето при Вас?

Последна редакция: ср, 09 ное 2011, 02:21 от rali_ivanova

# 19
  • София
  • Мнения: 357
Моят син е малко по-малък, но ще напиша как се храни пък дано да съм ти от полза. Взимам храна от детска кухня, досега съм сменила няколко, докато уцеля тази, която му харесва. Той отказва да яде по-рядка храна като супа, ако вътре не му надробя хляб за да стане по-гъсто. Докато разбера откъде идва проблема, колко зор видях с това хранене, тръшкаше се, плюеше, плачеше. Та ето как протича храненето при него: Закуска към 8ч - давам десерта от кухнята, обикновено това е крем, мляко с ориз, грис. Попара и кускус категорично отказва да яде, предлагала съм няколко пъти.
Обяд към 12ч - давам основното ядене, а следобяд към 4-5ч давам супата с половин филия хляб. Грамажа е около 220гр. Вечер заспива към 8ч и изпива 210мл мляко, като се буди през нощта между 4 и 6ч и пак изпива 210мл мляко. Това е в общи линии при нас, междувременно давам понякога банан, само това яде като плод. Храненето става задължително в столчето или в количката, ако сме навън. В началото не искаше да седи в стола, но аз измислих как да го залъжа - давам му някоя играчка да държи и така го храня. Не всеки път изяжда всичко, но не го насилвам, ако не иска да яде прибирам храната.

# 20
  • Мнения: 372
Мисля че основния ти проблем не е яденето с лъжица, а храната, която предлагаш на детето си.
Пастет, салам, бисквитена торта, бухти на толкова малко дете  Shocked ooooh! Истинско чудо е, че не си ѝ докарала още сериозен здравословен проблем.
Празните въглехидрати - торта, бухти - няма да помогнат на организма да се нахрани, въпреки, че ще качи някакви грамчета. Пастетите и саламите няма даже да коментирам  ooooh!

Най-добре се опитай да предлагаш неща, които да може да си хване с ръчичка, докато решите проблема с храненето с лъжица - филийки с масло, сирене, кашкавал, може запечени. Слагаш я заедно с вас на масата и се храните заедно  Peace
Може да предлагаш всякакви зеленчуци на пара, картофи - всичко което може да си хване сама.

Зърнени каши - те са много важни. Докато не иска лъжица ги прави течни, може да добавяш пасиран плод, за да свикне с плодовете.
Предлагай постоянно нарязани плодове.

Махни всичко пържено и сладко - това няма да помогне. Детето ти има нужда от пълноценна храна, не от няколко пласта подкожна мазнина  Peace

Най-добре се обърни наистина към специалист за да ти помогне да изготвите режим на хранене.

едит - само да добавя, че количеството вода което пие е най-вероятно заради количеството солени храни, които поглъща. Всички салами, пастети са доста соленички и солта идва в повече  Peace

# 21
  • Варна
  • Мнения: 53
Beri    и при вас не е било лесно, как накара детето да си отвори устата?????????,моята не иска-стиска зъби и удря с ръце дори и да е гладна....


scarly   ПРАВА СИ И ще приложа,това което ми казваш ще търся подходяща каша- може това да оправи нещата,защото на практика като се замисля тя всичко друго е слагала в стомаха си с биберона....и познава вкуса. Кашата е хомогенна и лесна за гълтане. Пробвах мляко,вода,кус-кус, юфка, макарони с лъжица-уви.....пастета,бухтите бяха инцидентни...не наблягам на тях.Придържам се на храната от кухнята може да не съм била достатъчно точна при писането предния път или съм била фиксирана към моментното й хранене.
Успех имахме с лъжицата при -настъргана краставица; разтопен сладолед,ама това не служи за наяждане....,, мляко-сухо,прясно, кисело отказва с лъжица.....

Тук намерих следното нещо,което е най-близко до начина ни на хранене с тази разлика,че
ВСИЧКО ПРИ НАС Е ПАСИРАНО И С БИБЕРОН.

http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=131

При нас това нещо ,ако трябва да съм подробна в описанието изглежда така ;

7,30-8ч - закуска - 280 гр паснирана  гъста част от прецедената супа-    с БИБЕРОН
евентуално     10ч. бисквитка; солети;салам; банан 50-80 гр-   САМА
    ако е имало кифла,меденка или бишкота от кухнята и я давам да я яде сама, което продължава 1ч.30 минути  и е гладна постоянно и пие много вода. Миксирам и кифлата с малко кисело мляко и става 280мл...и така не пропускам хранене,а след 4 часа е гладна.

-12ч -12.30 обяд - супа - 60 гр,така наречения булъон  /прецедената течност от супата/ прибавен към ястие - 230 гр - днес беше кюфте с бял сос                                                с БИБЕРОН
-салата - 30 гр- краставичка или доматка        САМА
- десерт -120-150 гр -                                       липсва
-хляб - по-малко от половин филийка               САМА

18- - следобедна закуска - 280 гр - паснирана  гъста част от прецедената супа-    с БИБЕРОН  ,ако прояви желание след 1-2 часа 1/2  БАНАН       САМА    ,друго не признава......
-хляб - по-малко от половин филийка               САМА

ако сутринта е яла супа,давам ако е имало кифла,меденка или бишкота от кухнята  да я яде САМА

21,30-22ч - вечеря -  ястие - 280 гр -   пасирано и с БИБЕРОН
-салата - 30 гр- краставичка или доматка        САМА

 хляб - по-малко от половин филийка               САМА,или  бисквитка,солети 50-80 гр-   САМА
- десерт - 50 гр квасено мляко или друг млечен десерт- рядко....ако иска е с БИБЕРОН

Сега пишейки това се замислям,че трябва да спра въглехидратите вечер,т.е. да не давам хляб и производните му.....заради водата сутрин и посред нощ.

Ако трябва да перифразирам проблема /от допуснатия пропуск  или грешка,кои както иска да го назове /-
Как от пасирана храна, давана с биберон да мина на хранене с лъжица. Режимът и количествата са ми вече на 100% ясни и ги прилагам. Само ми кажете начина- КАК да изместя бибероните с вече омразната за мен лъжица.....
Говоря й, обяснявам й, оставям я сама да опитва с лъжицата, помагам при насочването към устата. Т.Е.     КАКВА ДА МИ Е ТЕХНИКАТА НА ХРАНЕНЕ и как при условие,че й е станало навик с биберона вече да яде всичко?
КАК ДА СИ ОТВОРИ УСТАТА И ДА ЛАПНЕ ЛЪЖИЦАТА? ЗАЛЪГВАНЕ с нещо да я разсея-да добре,ще успея 5-10 лъжици,после тя ще ревне и няма да иска да стой в стола си или в мен ще иска шишето си с вода,ще пие вода до скъсване и докога.......????????Ще й сложа другата част в биберона,добре, ама на следващото хранене няма да иска и 5-те лъжици дето сме ги изяли...Пробвано е това,затова го казвам,че не става......
Ще предлагам само твърди храни,добре,но дълго време ще ги яде,цял ден на практика и все ще е гладна и все ще иска вода.......

Последна редакция: ср, 09 ное 2011, 16:07 от rali_ivanova

# 22
  • Варна
  • Мнения: 53
Ето и това намерих....


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1404

Последна редакция: ср, 09 ное 2011, 16:40 от rali_ivanova

# 23
  • Мнения: 27 524
Рали, първо се опитай да се успокоиш. Детето усеща, че това е проблем и той става още по-голям. Второ, знаеш вече, предполагам, че още преди година си допуснала много грешки и сега няма как да ги поправиш за ден-два.
Най-основото и фрапиращо за мен е, че първо трябва да спреш да даваш през целия ден супа, а най-малко пък за закуска.
Второто - да спрете това наливане с вода. Когато е гладна и няма храна без биберон, тя е свикнала, че от там тече храна и се налива и безпаметно с вода. А и заради солта в неподходящите храни, както ти каза scarly.
За мен лично, ако аз имах този проблем, той би следвало да се реши генерално. Нещо като с биберона-залъгалка. Взима се решение, твърдо и завинаги и той се скрива. Реве се ден, два, нощ, две, три и въпросът приключва. Така и с вашия случай. Прекрати това хранене през биберон и точка. Уверявам те, че няма жив организъм (психически здрав), който да се остави да умре от глад или жажда. Дори цял ден да не хапне нищо, това не е проблем. Но - не да се налива с вода и да се тъпче с бишкоти и салам  Stop.
Престанете и с това ядене часове наред. Храниш я, ако яде - яде. Ако не - вдигаш яденето и не даваш нищо до следващото.
Уверявам те, че детето е по-объркано и от теб от този хаос и ако не вземеш мерки, ще става все по-лошо.
Другият голям проблем, който го има на доста места, това е намесата на баби и дядовци. Трябва да вземеш някакво решение, да ги уведомиш, че така си решила и да не дават съвети, да мрънкат, да те изнервят и объркват допълнително. Но сама знам, че това е почти мисия невъзможна, ако живеете заедно.  Tired
Аз съм на мнение, че не е проблемът в самата лъжичка като предмет. Проблемът е, че на нея й е супер лесно и удобно да яде от биберон, става бързо и без усилия и затова се противи на нормалното хранене, и именно и заради това яденето с ръце на твърда храна се проточва с часове. Защото за нея не е хранене, а забавление.
Научи я да пие (ако не умее) със сламка и така предлагай водата. Сутрин давай мляко, а не супа. Ако не иска - прибираш го.
Трябва да се настроиш предварително и да следваш избраната линия на поведение. Да игнорираш това, че ще плаче, ще се изнервя, че постои гладна часове или ден-два дори, няма значение, ако искаш да напреднете и да започне да се храни нормално. И да не очакваш чудеса за един ден, защото тя ще се противи дълго време. Просто приемай спокойно тези кризи и не връщай биберона. От скриване и връщане хаосът става поголовен, уверявам те.
Като не иска да яде - оставяш я, ще пореве, ама няма да реве 24 часа, нали? Ще спре. Няма да даваш вода много. Малко ще сипеш, ще го изпие и това е. След това пак предлагаш храна по нормален начин, като не иска - прибираш. И толкоз. Докато се научи, а това ще стане, уверявам те. Само упоритост и спокойствие от твоя страна  Hug

# 24
  • Варна
  • Мнения: 53
Точно това наистина трябва да направя BLONDI...........Ти ме разбра... Ще изчакам ваксината да мине и ще действам каквото и волско търпение да ми трябва ще го приложа...

# 25
  • София
  • Мнения: 357
Рали, успях да го науча да яде без да плюе след доста мъки. Просто имаше моменти, в които съм се ужасявала щом дойдеше време за ядене. Той също стискаше уста, буташе ми ръката и съответно хвърчеше супа навсякъде. Блонди е написала много точно това, което и аз мислех да ти кажа - просто детето се е научило на лесното с биберона. Има го и другия момент, че моят син привикваше да се храни с лъжица на много по-малка възраст. Твоята дъщеря е по-голяма и вече разбира и според мен просто си показва характера и ината. Нека да мине ваксината, от която се притесняваш и пробвай един ден да я оставиш да яде само ако иска. В смисъл предлагаш с лъжицата храна, ако откаже я прибираш и предлагаш пак чак за следващото хранене. При сина ми това имаше ефект, дано да се пребориш скоро и ти Peace

# 26
  • Мнения: 372
КАК да изместя бибероните с вече омразната за мен лъжица.....


Слагаш я на масата всеки път с теб/ с вас. Никога да не яде самостоятелно.
Сипваш в чиниите и си хапваш. Предлагаш. Ако иска ок, ако не ще да гледа. Децата гледат, копират. Вижда че вие ядете нещо, а тя не. Ще поиска сама  Peace

Готви храна, която вие ядете с лъжица, ядеш пред нея. Ако видиш, че те гледа с интерес подаваш лъжицата, ако не иска продължаваш да си хапваш.
Гледай да няма други дразнители - като телевизор или нещо с което да може да си играе.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 53
Искам да Ви кажа,че със съпричастността си Вие всички успяхте да ми вдъхнете увереност. Чакам с нетърпение да минава ваксината- на 17-ти и от 23-24.11.2011 почваме ...Струва ми се толкова далечно,ама тъкмо да се въоръжа с цялото възможно търпение. Ако се сетите нещо друго,евентуално до тогава , ще се радвам да прочета мненията Ви.

# 28
  • Мнения: 5
Рали, от скромния ми опит досега (моята дъщеря е на 8 месеца) бих те посъветвала да не се опитваш да я храниш с лъжица, когато е прегладняла. Според мен, когато са истински гладни на децата им се задейства инстинктът за самосъхранение и залагат на сигурното и познатото. Аз съм в процес на захранване на  дъщеря ми и забелязвам, че яде спокойно пюретата и кашите, докато все още не е съвсем гладна, огладнее ли твърде много, отказва лъжицата и си иска шишето с мляко.
Във всеки случай, каквото и да правиш, по-добре да не бъде насила, а с хитрост. Важното е ти да си спокойна и тя да не усеща че имаш някъква цел. Моята дъщеря пък е пристрастена към залъгалката и се чудя как ще я откажа от нея в бъдеще..но рано или късно и това ще стане, рано или късно и твойта дъщеря ще приеме лъжицата. Просто е въпрос на време.
 За съжаление не съм компетентна за хранене на дете на възраста на твойто, за да предложа някъква схема. Дано все пак мнението ми да ти е от полза. Успех!

# 29
  • Мнения: 5
P.S. От друга страна, сега като препрочетох последното мнение на Blondy си мисля, че тя е права. Някои проблеми се решават генерално.  Вероятно твоят е от тях.

Общи условия

Активация на акаунт