Откачане на радиаторите и отказ от парно - идеи?

  • 11 812
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 296
От Техем твърдят, че вече не може така - по-рано можело, сега не. Сега - само с рязане на кранове и т.н.
...
Не е вярно това Naughty И се ядосах като го прочетох, защото тези от ,,Техем,, се правят на луди.
На нас точно преди 2 седмици ни съставиха протокол, че сме махнали радиаторите без никакви проблеми. Останаха само късите тръби, които скрихме под гипсокартон.
Никой не ми е казвал, че трябва да се режат тръби или кранове. И никой не го е повдигал на въпрос.

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
От Техем твърдят, че вече не може така - по-рано можело, сега не. Сега - само с рязане на кранове и т.н.
...
Не е вярно това Naughty И се ядосах като го прочетох, защото тези от ,,Техем,, се правят на луди.
На нас точно преди 2 седмици ни съставиха протокол, че сме махнали радиаторите без никакви проблеми. Останаха само късите тръби, които скрихме под гипсокартон.
Никой не ми е казвал, че трябва да се режат тръби или кранове. И никой не го е повдигал на въпрос.

Охо! Кой Техем, в кой град? Мога ли да помоля да ми снимаш протокола и да ми пратиш снимка на лични, за да мога в понеделник да ида в офиса им и да вдигна дребномащабен скандал при нужда? Grinning

Единствено ме дразни, че в банята и коридора имаме големи лири, които нямат спирателен кран и не можем да ги разкачим, без да спрем цялата топла вода на блока. И при това, за да ги източим, ще се затрудним много, всичко ще плувне (в банята лесно, но в коридора не толкова).

# 17
  • Мнения: 4 916
Дори да сте в различни градове, законът е за цялата страна  Crossing Arms
Предполагам, че правят дребни тарикътлъци по схемата "Ако мине".

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Дори да сте в различни градове, законът е за цялата страна  Crossing Arms
Предполагам, че правят дребни тарикътлъци по схемата "Ако мине".
Всички фирми в сферата на топлоенергията действат точно по тая схема, няма разногласия по тая точка Crossing Arms

# 19
  • София
  • Мнения: 38 523
Глупости! Пак се правят на идиоти Техем.
Ние махнахме два радиатора юни 2010.
Оставихме крановете, защото така трябвало /та целия замисъл на ремонта сменихме заради тия тръби и кранове, ама това е друга тема/.
Дойде един чичи и ни сложи "пломби" - некви пластмаски, които се счупиха почти веднага след това.
Юни 2011 минаха Техем и пак тоя чичи май да отчитат топломерите.
Промърмориха нещо за счупените пластмаси, ама само толкова.

Бу, трябвало е лятото да си разкачите всичко и после да викнете Техем.
А радиаторите - на вторични, да им вземете парички!

Ох, и на мен ми се иска пълен развод, ама да видим кога ли ще е.
Съседния вход са си спрели топлоподаването - ей това е истината.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Бу, трябвало е лятото да си разкачите всичко и после да викнете Техем.
А радиаторите - на вторични, да им вземете парички!
Ние ги разкачихме преди да пуснат парното (освен двете лири без спирателен кран, де). Това не е проблем. От офиса им първо ни казаха, че не можем да ги свалим, освен при авария. После се изяснихме, че може и без авария, свалихме ги, но сега ни изнудват, че не сме можели Crossing Arms Как ли не.

L'Agent, и теб моля - сигурно си пазиш протокола, снимай ми него и крановете ви (и скобите). Искам да имам какво да размахам на Техем в понеделник!

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
действително намерих закон за енергетиката, където пише:
Чл. 153.
(5) При въведена система за дялово разпределение на топлинна енергия потребителите в сграда - етажна собственост, нямат право да прекратяват подаването на топлинна енергия към отоплителните тела в имотите си чрез физическото им отделяне от сградната инсталация.

http://lex.bg/laws/ldoc/2135475623

Поправка. След обстойно изчитане на закона за енергетиката, разбирам, че неправилно съм разбрала тази точка. В нея става дума, че нямам право да си сваля радиаторите - един вид незаконно да закача други, без топломери, например - но определено не значи, че нямам право да си ги сваля изобщо, особено след заявено спиране на топлоподаването.
В закона за енергетиката не пише нищо за индивидуалния отказ от топлоподаване, нито в Общите условия на Техем Сървисис.

# 22
  • Мнения: 80
действително намерих закон за енергетиката, където пише:
Чл. 153.
(5) При въведена система за дялово разпределение на топлинна енергия потребителите в сграда - етажна собственост, нямат право да прекратяват подаването на топлинна енергия към отоплителните тела в имотите си чрез физическото им отделяне от сградната инсталация.

http://lex.bg/laws/ldoc/2135475623

Поправка. След обстойно изчитане на закона за енергетиката, разбирам, че неправилно съм разбрала тази точка. В нея става дума, че нямам право да си сваля радиаторите - един вид незаконно да закача други, без топломери, например - но определено не значи, че нямам право да си ги сваля изобщо, особено след заявено спиране на топлоподаването.
В закона за енергетиката не пише нищо за индивидуалния отказ от топлоподаване, нито в Общите условия на Техем Сървисис.



С две думи, всичко, което не е забранено - е позволено....Но все пак Бу, тъй като явно доста си се "задълбала" в нормативната база, никъде ли не пише, че не можеш да се откажеш от радиаторите....да се махнат и да не се плаща за отчет на уред...само някаква такса има за отчет на партида-  6 лв. май.

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Никъде не пише нищо за отказване, освен ако не се отказват 2/3 от собствениците на етажна собственост (партида, по-точно).
Ще видим, утре ще имам разговор с Техем, защото в закона със сигурност не се забранява на хората да си махат собствените радиатори, освен ако с тях не прекъсват [незаконно] топлоподаването си. А аз не съм си го прекъснала незаконно Simple Smile

Предходен член на закона за енергетиката е достатъчно красноречив:
Чл.140
(4) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2006 г., в сила от 08.09.2006 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., в сила от 16.07.2010 г.) Отоплителните тела, регулиращата арматура към тях, отклоненията от сградната инсталация за отопление, както и отклоненията от инсталациите за горещо водоснабдяване са собственост на потребителите. Средствата за дялово разпределение по ал. 1, т. 2 и индивидуалните водомери по ал. 1, т. 3 са собственост на потребителите или на лицето по чл. 139б, ал. 1 - в случаите, предвидени в наредбата по чл. 125, ал. 3.

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Становището на омбудсмана е изключително добре аргументирано. А заглавието е съвършено точно:

ГРАЖДАНИНЪТ – КРЕПОСТНИК НА ТОПЛОФИКАЦИЯТАИЛИ РАВНОПОСТАВЕН И ЗАЩИТЕН ПОТРЕБИТЕЛ

# 25
  • София
  • Мнения: 1 742
Преди един месец на един познат му махнах радиаторите.Дойде една жена направи протокол,че са махнати радиаторите.Взе такса 5лв на радиатор и 8 лв за идването.

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Към Техем ли е бил той? Сложиха ли пломби, дали знаеш, rumen_iankov? И какви, като тези, които L'Agent каза, че падат сами (да няма после разправии), или запечатват самите кранове?

# 27
  • София
  • Мнения: 1 742
Не беше Техем.Но затапих тръбите с капи и нямаше кранове.А на една друга позната в Надежда си махна радиаторите.Там беше към Техем и нямаше никакви проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт