Отговори
# 15
  • Мнения: 3 907
Борислав, много ти благодаря за подробните разяснения.

Какво обаче имаш предвид "при готвачите", "при техниците"? Едва ли в нашия форум.

Хайде готварски имаме, но местенце за технически по-грамотни...? За такива неща обикновено ходя да чета в Направи си сам и Setcom. Но понякога ми е трудно да им следя мисълта, защото навлизат в техничски детайли и се отплесват в научни спорове. Но прав си, да.

Колко човека? - ами много - живеем с родителите на мъжа ми. Това също е довод да се ориентирам към механичното управление на фурната поне. Свекърва ми готви.

Съветът ти за допълнително закупуване на тави още отначалото е полезен.

# 16
  • Мнения: 2 276
А, новият хладилник на Самсунг видяхте ли?

Има си и уай-фай за рецепти, музика, бележки... Grinning

http://www.samsung.com/us/appliances/refrigerators/RF4289HARS/XAA

# 17
  • Мнения: 3 907
Може, Мелани99. Но как да изразя възхита от това технологично чудо като тук точно затова стана дума, че безкрайно многото електроника в някои домакински електроуреди прецаква хавата?

Иначе е интересно, забавно, да. АЗ обаче предпочитам просто един 180 сантов Либхер с два компресора, No Frost, автоматично размразяване (ако изобщо първото не обезсмисля второто) и добро вграждане в шкаф.

# 18
  • Мнения: 241
Има си и уай-фай за рецепти, музика, бележки... Grinning
Има, има, докато не дойде свекървата... виж тук Joy

St., щом имаш свекърва в уравнението, значи избора на техника се ограничава от нейното техническо ниво. Ако техниката е малко по-сложна, се влиза във филма "не пипам такова нещо" и си обречена да готвиш без отмяна.

# 19
  • Мнения: 3 907
Борислав, макар да се изпускам някой път и даже съм вземала участие заради нея в онази тема там в ДиС-а... все пак не мога да си кривя душата - жената знае, че ще трябва да свикне на някои неща. Техниките й са тъмна Индия. Дори не си служи с прахосмукачка. Но ще се наложи да свикне с малко по-различни бутони на фурната. Аз пък от своя страна също ще направя компромис, оставяйки газов котлон на терасата и закупувайки фурната с механично управление.

Така че това не е проблем. По-скоро такъв ще изскочи когато заискам да сложа хладилника на тотално различно място - в една ниша, която сега тя използва, за да си нарежда чаши и да държи и телевизора. Но това е далечно. Първом ще трябва да убедя себе си, че вграждането там не би било опасно за хладилника.

По тоя повод ти знаеш ли нещо за вграждащите се хладилници? По-конкретно - гърбът зад тях трябва ли задължително да е стена? Някъде бях чела, че не бивало да е отвсякъде с плоскост. Или се е отнасяло само за невградените? newsm78

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 19:43 от St.

# 20
  • Мнения: 857
Нашата фурна и котлони са Електролукс. Изборът беше от мъжът ми, защото преди 5 години, само тази и още една фурна на Бош имаха функция "печене отгоре". Ползвам най-вече вентилатор, когато пека, защото се изпича добре и сравнително бързо. СМея да кажа, че и като консумация на енергия е доста прилични нива. Не знам колко литра е като обем, но събира големи тави, каквито на майка ми фурната не може. Котлоните са обикновени - 2 керамични котлона. Имат 6 степени, но аз ползвам 6 или 3. Аспираторът е съвсем обикновен, не много шумен, не много силен, но когато всичко е затворено "дърпа" въздух от банята  Sick. Той имаше функция за филтриране на въздуха и за включване в комин. Включихме го в комин и не съм ползвала другата. Обикновено като готвя издърпва миризмата, но когато пържа остава по-дълго.
Колкото консултанти да попиташ, толкова мнения ще получиш. Вероятно си се насочила към определени функции, затова е най-добре да следваш досегашния си опит с уреди и да знаеш какво искаш да получиш и какво да избегнеш.

# 21
  • Мнения: 3 907
Elena_d, дай модела на твоята фурна? Удобно ли е? Сигурно пише някъде по нея?

# 22
  • Мнения: 241
St., в упътването на хладилника, задължително пише на какво разстояние от стената да се постави. Въобще, всички ел.уреди, които трябва да се охлаждат (ТV, фурни, печки, тостери, двд-та...), в упътването си имат задължително написано, къде и на какво разстояние от стени да се монтират.

# 23
  • Мнения: 186
Много хубава тема.
Сега за печките.Нямам и идея какво е вертикално печене,но както се спомена не ми е важно,защото не съм запален кулинар(Готвя през ден или някаква подобна схема.Няма как малки деца има и не може само на сандвичи.Обичам десерти да пека.До този момент не се оплаквам.).

Това ми е фурната.Вградена е в 60см шкаф,така че е около 50 см отвора.Мисля по-малко от това не бива да е.Имам една огромна тава,в която готвя за повечко гости и доволно се събира.Пекла съм и по две неща с вентилатор.Става макар да се налагат еквилибристики при запичането.
Ползвам нормално печене,запичане отгоре(два вида според силата) и отдолу,вентилатора по-рядко.
Десерт или основно -пека на средно положение.
Има телескопични водачи или как точно се казвашетам на две места.Като минус мога да изтъкна,че ако махнеш скарата от тези водачи после трябва да внимаваш като я поставяш.Случвало ми се е да я сложа маалко накриво и после като я издърпах не излезна заедно с водачите.А ако си наредил отгоре нещо по нестабилно може да стане фал.
Има няколко функции с вентилатор,но почти не съм ги ползвала.Освен това печенето с вентилатор е различно и трябва човек да се пообразова.
Не зная дали всички фурни вече са така,но стъклото на вратичката е двойно-вътрешното се вади и можеш лесно да ги почистиш,а външното не се нагорещява и ако дете пипне няма да се изгори.
Копчетата се прибират.Предполагам е добре при малки деца,но едва ли това е някаква екстра.Те са малки дяволи и бързо ще разгадаят как се вадят.
Има часовник и възможност да го настроиш за работа на фурната от- до или само до.Това ми е много удобно ако бързам за някъде ,а яденето иска още печене.
Чисти се лесно особено ако е редовно.
Не се сещам друго.Доволна съм и на мен ми е направило впечатление,че повечето екстри не се ползват много много.
Надявам се не съм досадила с дългата реч,но наистина се радвам на темата.Мисля,че това е което човек иска да знае,а не дали АЕГ са по-добри от БОШ.

# 24
  • Мнения: 2 652
Имам 2 печки - Gorenje и Kuppersbush. Първата е голям боклук, никога повторно не бих ползвала тази марка като цяло. Втората е доста добра. Котлоните са индукционни. Всичките въпроси, които задаваш за палачинките и пърженето, са излишно терзание. Котлонът дори и да спира, докато премяташ палачинката, тиганът нали си е горещ - слагаш го обратно и веднага процесът продължава.

# 25
  • Мнения: 3 907
Еved, да ти благодаря за изчерпателния отговор - ясен и съвсем по темата. Само бих искала да събера моделите на тези неща, от които хората са ганатирано доволни. Каква е твоята вградена фурна? Виждам, че е Електролукс, но не виждам модел. Ще съм благодарна ако видиш какво пише на нея като модел. Ще потърся модела в интернет, ще преценя цената й и възможностите си и може пък да взема и аз такава. Винаги е по-добре да вземеш уред, който и друг е ползвал и е доволен, отколкото да се маеш сам

I see you, значи ти конкретно нямаш проблем с пърженето на индукцион? Thinking
И друго казваш Gorenje-то боклук излязло. Като си помисля само, че минават за среден клас. Другата фирма не съм я чувала. Немска ли е?

# 26
  • Мнения: 1 883
Темата е страхотна.На мен също ми предстои покупка на котлони  и фурна.
Eved Колко струва фурната? И как се почиства, че най мразя да чистя фурни.

# 27
  • Мнения: 265
Е, да взема и аз да се изкажа, макар, че уредите си ги взехме на куп още преди месец, а още не съм имала възможност да ги използвам, защото не ни е готова кухнята Mr. Green
Абсорбатор http://absorbatori.zavgrajdane.zora.bg/catalog/product_details/v … orenje_df_6116_e/
Това, което търсех при него беше два мотора. Сега като гледам е доста шумничък, ама ако е ефективен - ще се примиря. Иначе го дават като мощност370куб.  а без филтри - 450куб (то сякаш някой ще го използва без филтър newsm78)
Керамични котлони http://plotove.zavgrajdane.zora.bg/catalog/product_details/vgr_k … ot_crown_pvt_302/
Реших, че нямам нужда от 4 бр., защото рядко (да не кажа никога) ще използвам 3 или 4 едновремено. Освен това ми спестяват работна площ от плота. За мен водещото тук дбеше защита от деца. Хубаво е сякаш (ама не съм много сигурна) да има и таймер за отложен старт. После, като четох по форумите - хората коментират, че били малки диаметрите на 2-ката котлони, та сега като пържа нещо в края на тигана как ще се случва - незнам newsm78) . Гледам - 9 мощности. Едва ли са необходими толкова.
Миялна машина  - държах да е за 12 комплекта и да има и отложен старт. Сега често ползвам отложения старт на пералнята - да пере вечер Mr. Green http://mialni.zavgrajdane.zora.bg/catalog/product_details/vgr_mi … rown_dw_6547a_bi/
Фурна     Тук водещото (както и при теб St.) беше механично управление и лесно почистване. Има вентилатор. Не зная защо и как се използва. hahaha Ако някой ме светне - ще съм му благодарна  bouquet  
 http://furni.zavgrajdane.zora.bg/catalog/product_details/vgr_fur … nlux_fxr_663c_ow/ 
          
        
И накрая да поясня - семейството е 4 членно с две деца и от време на време пребиваваща баба ( 5 членно). Готви се всеки ден Mr. Green

Последна редакция: пн, 07 ное 2011, 12:44 от didida

# 28
  • Мнения: 186
Печката е на около 3 години и вече съм позабравила какъв точно Електролукс.Но към снимката(отговаря точно на моята печка)пише,че е ELECTROLUX EOB-53003X.Като цена също не си спомням,но сега се предлага за около 500-550 лева.
За чистенето...Това е малко интересен въпрос и не зная колко обективен ще е отговора ми.
Като цяло мисля,че ако човек редовно почиства и като стане беля почисти скоро след това ще разполага с чиста фурна.
В моя случай не е точно така. Mr. GreenПекох до късно вечерта макарони на фурна  и естествено ми изкипяха .Не ми се е чакаше да изстине,а на другия ден не ми трябваше.Така че съвсем я забравих(както споменах готвенето ми е по-скоро задължение и по-рядко удоволствие).Както и да е пускам я аз и както си пече започва да пуши.Тогава ми светна какво става,но бе късно да я чистя.Естествено при първа възможност я залях с препарат(не зная как точно се казва-един такъв бял на цвят,а бе за фурни;при това и скъпия,който имах и обикновения Медикс свършиха еднакво добра работа) и търках до посиняване.Изми се почти нацяло.Остана мъничко,но ми бе писнало.Скоро се местихме и реших да я изчистя по случая-плъзгачите,решетките,самата фурна ,а и тези неподвижните държачи.Макар да не бе много мръсна не бе съвсем лесна задачката.
Трудното идва от това,че трябва вътре да се мушиш и местото зад неподвижните държачи и това,което държи подвижните такива не е много.Естествено там е най-мръсно.Препаратите за фурни явно са много реактивни,защото всичко падна.Лошото е че този вид препарати се плакнат трудно и вероятно част от препарата не се измива.Не ми е известно колко мога да мокря с вода без да повредя нещо .Хубавото е,че си има лампичка и осветява вътрешността.
За да не рискувам като я измия и подсуша я пускам да загрее и поработи,така ако е останал препарат ще се изпари или изгори,а следващия път няма да отровя храната.Това поне е моето обяснение на нещата.Ще се радвам на съвети.
Не зная другите фурни как точно се почистват.Прави ми впечатление,че държачите са завинтени и вероятно могат да се свалят,но не съм пробвала.
Фурната има и две тавички и ако се ползват редовно по-рядко ще капе на дъното на фурната. Simple SmileОтвън е инокс и в никакъв случай не се чисти с грубото на гъбата(оставя следи).
А ако часовника не е нагласен(дори погрешно) няма да работи.Установих това след спиране на тока като я пуснах да нагрява и се оказа,че не е качила и градус.


ПП В други теми говореха за някаква пиролиза-някакъв супер начин за самопочистване.

# 29
  • Раковски
  • Мнения: 2 170
 Две думи за аспиратори/абсорбатори... По-добре е да е мощен за да изсмуква ако може почти всичко понеже парите от готвеното отиват директно в страниците на шкафовете и с времето подпухват. В нас съм с 500 кубика (при стая 4.2/3,66) и смея да кажа, че е слаб. Два мотора, почти всичко е два мотора ама колко дърпа.... от няколко години тека и фабер правят аспиратори за вграждане с турбина и вътре в тялото е по-празно (ако мога да се изразя така), дават ги, че са по-икономични и по-безшумни, но пък и зависи на коя степен работиш. Горение не съм ги чул да имат добър и мощен аспиратор.
 Миялните за да са скъпи и евтини освен името има и други неща, обясняваха ни в магазина, че при по евтините уреди изолацията е по-слаба и съответно отива повече разход на енергия за затопляне на водата (давам това само като пример), от тук идват и класовете ААА или АББ...

Общи условия

Активация на акаунт