Не искат детето ми в детската градина

  • 5 068
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 437
Ще оставите детето си при хора, които му натякват, че е бавноразвиващо се и го нахокват? Колкото и да съм инат, колкото и да съм борбена не бих му го причинила, дори и седмица, докато има резултат (което ме съмнява).

# 16
  • Мнения: 3 715
Ще оставите детето си при хора, които му натякват, че е бавноразвиващо се и го нахокват? Колкото и да съм инат, колкото и да съм борбена не бих му го причинила, дори и седмица, докато има резултат (което ме съмнява).

Всичко е въпрос на, да кажем, подход към въпросните хора. Всеки си решава. И с моя син се опитаха през лятото в сборните групи да ми обясянват как не могат да се справят с него, обаче след скандал с мъжа ми бързо се справиха. Аз лично имам друг подход, още по-гаден, но и скандал вдигам, когато се наложи.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 262
А какъв е този по-гаден подход? Чисто любопитство, да не се налага де  Whistling

# 18
  • Мнения: 4
Здравейте,за момента се обадих за час в Александровска болница,но понеже тази клиника е една за цяла България се чака много и след като излязат със становище ще вземем мерки поне тогава ще имам документ.Въобще не смятам да ги оставя може да пострадат и други деца.

# 19
  • Мнения: 11 626
Татяна, тези становища можеш да си ги вземеш винаги. И аз те съветвам да направиш това, което те е посъветвала Анжела! Мисля, че ще е само от твоя полза.

# 20
  • Мнения: 2 524
Може после да им спретнем едно дело за обезщетение, не че нещо кой знае какво ще спечелиш, но така за ПОКАЗНО!
Обезщетение за какво - неимуществени вреди ли? Какви са те - стреса, че на детето е лепнат "етикет"? Директорката ще си доведе двама-трима свидетели, които с показанията си ще докажат, че детето се е държало девиантно. Майката няма как да докаже какво поведение е имало детето в ДГ. Няма как да бъде доказано това и със съдебно психологична/психиатрична експертиза, която би освидетелствала детето в последващ момент. Тоест за мен е трудно доказуем субективния елемент на деликта - вината.

По-скоро бих инициирала производство по чл. 250 АПК, който гласи: Чл. 250. (1) Всеки, който има правен интерес, може да иска прекратяване на действия, извършвани от административен орган или длъжностно лице, които не се основават на административен акт или на закона.


# 21
  • София
  • Мнения: 212
С производството по чл. 250 от АПК може да се постигне следното: директорката да прекрати неправомерните си действия по връщане на детето от ДГ. Може да се помисли в тази посока, но според мен това е излишно в настоящия случай.
По отношение на неимуществените вреди смятам, че не само детето преживява стрес, но и майката, а отонсно поведението на детето как се е държало точно в този момент, смятам, че няма голямо отношение, ако с последваща екпертиза се установи, че психическото разватие на детето е нормално за възрастта. Освен това да не забравяме, че учителите в ДГ притежават специални знания и умения - те са педагози.
Съгласна съм с теб Сторм 76, че е трудно доказуем субективния елемент от деликта - вината, но не е невъзможно.

# 22
  • Мнения: 8 249
Далеч съм от мисълта ,че директорката е права...но защо ще иска да изгони детето?
Татиана, ти как смяташ лично има ли детето някакво изоставане. Сигурна съм ,че като майка ти най-добре познаваш детето си....и какво точно изоставане са му открили. Тоест смяташ ли, че учителките и лелите в тази градина биха се справили  с това.
Ако яде примерно само пасирана храна....това да му я пасират не е проблем , просто би било мързел от тяхна страна...
И какво толкова неадекватно е имало в поведението на детето? Честно казано аз моето не бих го оставила в тази градина , не бих се занимавала да доказвам на никой нищо. При лекари бих го завела ако аз смятам че детето ми има проблем.

# 23
  • Мнения: 3 993
Здравейте,за момента се обадих за час в Александровска болница,но понеже тази клиника е една за цяла България се чака много и след като излязат със становище ще вземем мерки поне тогава ще имам документ.Въобще не смятам да ги оставя може да пострадат и други деца.

Какво имаш предвид с този израз "да пострадат и други деца"? От описаното от теб аз не стигам до извода, че детето ти е пострадало някак от персонала в градината. Все пак детето е посещавало градината само 2-3 дни. После си го завела на лекар - специалист, който е установил, че детето има минимално изоставане в развитието.
Каквото и да е това минимално изоставане, ясно е, че учителките в тази детска градина не желаят да работят с детето. Следователно трябва да търсиш начин да го преместиш в друга градина, дали масова или специализирана, ти ще прецениш според възможностите си.

Между другото, към тези, които следят приема в тази градина в ИСОДГ, прави ли ви впечатление, че втора седмица се пускат нови 2 свободни места за първа група? Въпреки, че по мои сведения, въпросната първа група отдавна е препълнена, записаните деца надвишават 30 броя (официално до момента са 32 според ИСОДГ).  newsm78
Mpulle,  това не се връзва с предположението ти, че целта на директорката е да се намалят посещаващите, защото групите са твърде големи. Детето на Татяна и без това е посещавало само няколко дни, а дори да се "отърват" от едно дете, групата пак остава твърде голяма, пък и на негово място ще приемат друго дете.
Въобще цялата случка ми звучи нелогично, както сте я описали. Мотивът на персонала да не иска детето в градината нещо не ми е ясен.  Thinking

# 24
  • Мнения: 4 465
Mpulle,  това не се връзва с предположението ти, че целта на директорката е да се намалят посещаващите, защото групите са твърде големи. Детето на Татяна и без това е посещавало само няколко дни, а дори да се "отърват" от едно дете, групата пак остава твърде голяма, пък и на негово място ще приемат друго дете.

Изобщо не е нелогично, защото принципът е повече деца, но по-безпроблемни. Т.е. хем да е по-висок делегирания бюджет, хем да няма деца със СОП. При дете, което има нужда от повече внимание, правят опит за отстраняване и евентуално прием на дете, с което биха имали по-малко проблеми. Нищо ново под слънцето.

# 25
  • Мнения: 4 465
В ППЗНП е записано:

"Чл. 26. (1) Детските градини са подготвителни институции в системата на народната просвета, в които се отглеждат, възпитават и обучават деца от 3-годишна възраст до постъпването им в I клас.

(2) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) Децата със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания постъпват в детските градини по ал. 1, които са задължени да ги приемат."

Бих посъветвала да се направи необходимото за това да се установи дали детето реално е със СОП или това е някаква идиотска приумица на някой. Ако е със СОП и това се документира има право на прием без класиране по общия ред. Ако получи отказ то той ще е в нарушение на ППЗНП.

В момента ситуацията е толкова бедна откъм доказателства че дори и да се внесе молба в РГ за преместване на детето в друга ДГ е вероятно тя да не бъде уважена. При опиране на ножа до кокала директорката ще запее нещо друго и ще излезе че майката нещо се е объркАла. Хубаво е ако нейните мили думи се вземат в писмен вид.

# 26
  • Мнения: 1 195
Ели Х е абсолютно права!
 Детето до момента никога не е посещавало ДГ, не е запознато с общия ред. Не знае, че когато всички деца отоват да си мият ръцете например и той е длъжен да го прави и това че не отива с другите деца се взима за проблем, явно и госпожите нямат подход или не желаят тепърва да го учат и го нарочват, че е различен от децата дошли от ясла..ами различен ще е защото колкото и да ни се иска не можем да сме толкова строги с децата си че да ги научим да се подчиняват безропотно...
Моя син и детето на Татияна са израстнали заедно и се разбират и си играят чудесно. Все бих забелязала ако имаше проблем с него. В момента се стига до абсурда здраво дете да се стресира и води по доктори само заради нежеланието на госпожите в градината да се занимават с  него.

# 27
  • Мнения: 43
Здравейте!Не зная дали тук е мястото и аз за споделя ,нашият случай,но в известен смисъл се доближава до историята на авторката на тази тема.Моето детенце посещава ясла в София.Когато дадох детенцето си в заведението то беше научено да ходи на гърне,да се храни самостоятелно,т. е. имаше навици ,за които бях се борила след навършването на 1 годинка на дъщеря ми.Тя тръгна на 1г.8м. Първо -практика на соц. заведение е да се оставят децата до обяд ,докато "свикнат".Дъщеря ми 2 месеца ходеше до обяд.Да,но трябва да се връщам на работа и тогава казах на служителките ,че ще я оставям за цял ден.Г-жата ми обясни да се обаждам към 13.30ч ,за да видя дали е заспала и съответно да я взимам,ако не е ,а тя не заспиваше и все още е така.Този период продължава вече почти 20 дни.Да ,но как ще си извинявам моите отсъствия от работа,медиц. бележка ли или по домашни причини?!Настоях ,че трябва да престана да я взимам след 13.30ч.На моето дете сложиха отново памперс  и то съответно започна да се изхожда в бельото си.Казаха ми лелките да го науча да се храни сама,но тя се храни сама-у дома и това го прави от 6 месеца!!!  #Crazy Преди 3 дни една от г-жата ми каза ,че дъщеря ми не се храни,не пие вода,напикава се ,не спи... ужас!И нейния съвет беше да измислим друг вариант .Като попитах какво иска да каже-ми и тя не знае.Аз обаче разбрах на къде бие и й отвърнах ,че ,ако имаше др. вариант нямаше да дам детето си при тях.Тя им разваля дисциплината като не спи на обяд с др. деца,това го разбирам,напикава се ,ами това е начинът й да протестира явно.Но се надявам да отмине.Притеснявам се ,разбира се, като отказва да яде и да пие вода,но знаете ли ,че др. г-жа пък ми казва ,че се храни,а и вчера дори ми се оплака ,че не давала да й пипат лъжицата,искала сама да се храни.Е,сега кажете ми ,това не е ли нечестно.Явно детето ми пречи на тази,която не може да се справи,т.е. да се по занимава с дъщеря ми и тя е решила по някакъв начин да се отърве от проблема.Не трябва да се отказваме ,борбата е гадна ,защото това са най-милите-децата.Но трябва да свикнат просто,че е хубаво с мама ,но не може да сме заедно както ни се иска на всички сигурно.

# 28
  • Мнения: 13 288
А какво е мнението на учителките за детето, защо само с директорката говорите, ако мислите да взимате по-сериозни мерки,всики тия препоръки ги искайте да ви ги дават в писмен вид и тогава почват много да се замислят какво и как да напишат, иначе всичко си остава в сферата на тоя казал, оня казал.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 372
Здравейте,за момента се обадих за час в Александровска болница,но понеже тази клиника е една за цяла България се чака много и след като излязат със становище ще вземем мерки поне тогава ще имам документ.Въобще не смятам да ги оставя може да пострадат и други деца.
Отиди за свое успокоение. Четеш ли темата въобще?! Нямат право да откажат достъп на детето ти до градината. Т.е. каквото и да искат от теб, не си длъжна. Не си длъжна да им носиш никакви изследвания или пък мнения на професори и доктори. Защо го правиш?! Нямат право да искат подобни неща от теб, защо доброволно им играеш по свирката? Явно просто не желаят детето ти в градината, но това няма никакво значение. Защо не им кажеш, че си наясно със закона и знаеш правата си, знаеш и техните, знаеш, че нямат право да ти върнат детето или да ти искат изследвания и мнения от специалисти? Недей така. Отиди и директно им кажи, че си чела закона и ако решат за не го спазят, то ще последват съответните санкции за тях. И ако това не ги вразуми, сигнализирай, където е необходимо. Peace

Общи условия

Активация на акаунт