Как насърчавате децата си да четат?

  • 1 791
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 485
При нас четенето на приказка вечер е ритуал. Дори си позволявам да я наказвам като се мотае и не се облича за сън, казвам й "Времето за приказка започва да тече". Сега вече чета по две приказки, защото трябва да уважим и малкия член на семейството. След това книгата се гушка на топличко под юргана или се слага под възглавницата. Каката беше на 4, когато я заведох в "Царството на книгите" - разбирай Библиотеката и й показах "Царицата - майка" - разбирай Библията. Малката я заведох на доста по-невръстна възраст и съжалих, ама тя си пада малко терминатор. Ходили сме също така на литературно четене - в нашия град има една книжарница, в която има традиции деца да четат на деца.
Ами за това се сещам сега.

# 16
  • Мнения: 21 478
   Детето ми от бебе е свикнало с книги, а и всички членове на семейството можеш да ги видиш основно с книга в ръка. В този смисъл, аз не се притеснявам, че няма да чете. Да не четеш е като  да не ядеш - почти невъзможно. Само че ние трябва да приемем, че четенето няма винаги да е такова, с каквото ние сме свикнали. Ако не чете това, което съм чела аз като малка, ще чете в нета,  и това, което на нея и е интересно. С колежките ми до безкрай одумвахме един момък, който не щеше да види ни Пипи, ни Лукчо като абсолютно нечетяща персона, докато на 12 годишна възраст нещо му прещрака и взе та изчете целия епос на Джордан, деветтомно чудовище, което на мен ми се опря.
  С книгите днес е почти същото положението както и с киното. Аз почти не мога вече да гледам старите филми, освен с носталгична цел - действието се точи, безкрайно дълги описателни близки планове. Затова и като седна да чета на детето Астрид Линдгрен (обожавам я) то просто няма търпение. Сега сред децата са актуални книги с динамично действие, с бърза смяна на действащите лица и интериора, преекспонирани страсти, липса на авторови разсъждения и  описателни моменти - предполагам, че така се получи защото киното и анимацията твърде много визуализираха историите, за разлика от времето в което ние сме били деца. Но какво да се прави...
   Важна е историята, а не разказвача Wink

  ПП. Сега четем Киплинг - преминахме Рики Тики Тави и захванахме Книга за джунглата.

Последна редакция: чт, 08 дек 2011, 09:16 от Iris04

# 17
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
За старите филми съм напълно съгласна. Но не мисля, че на децата сега са актуални книги с повече действие и аз като малка, а и сега мразя да чета детайлни описания на герои, обстановка /предпочитам да си ги измисля/ и ги минавам отгоре, отгоре. И колкото и да ми харесваха книгите на Майн Рид, Марк Твен, Карл Май направо прескачах абзаците с описания, но пък в Дюма баща изчитах и последната буква. С нашата литература същото - от Вазов колко съм прескачала ..., а на Талев изчитах и кориците.
А и нашите деца могат да имат съвсем различен от нас вкус както по отношение на дрехи, музика, така и кино, музика и книги. Но нали е важно да четат все пак.

Общи условия

Активация на акаунт