Георги-възраждаме името или доизтъркваме износеното?

  • 10 254
  • 201
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 15 379
Честит Георги на Мира!
Да расте здрав!

# 166
  • Мнения: 4 569
Да е жив и здрав малкия Георги!

# 167
  • Мнения: 164
Прочетох цялата тема и даже си поплаках защото моят случай е същия  като на Мира даже по зле защото имаме момиченце което е кръстено на свекърва ми по настояване на мъжа ми и на родителите му а сега през май трябва да се роди нашето момченце което по настояване на мъжа ми и на родителите му щом е момче трябва  да е на свекъра вече и второто ако беше момиченце тогава щяло аз да избирам името какви са тия простотии направо не ми се побира в ума много искам името за второто детенце да го изберем заедно с мъжа ми но в никакъв случай Георги не ми допада, а и не заслужава свекъра  много са ме наранявали с приказки, хиляди пъти го питам да измислим име но не та не така трябало по традиция макар че детето на брат му е момиченце и е кръстено на свекъра ми а свекърва ми пък един ден се изказа щом си в неговата къща ще слушаш  направо  ми идеше да умра и повече да несе съживя, и много  други  приказки  като например като се роди мъжкото дядото щял да даде 300 лв за дрехи а аз  попитах ами ако е женско няма да ни погледните ли  тогава добавих че името се дава от  уважение не за пари те мълчат все едно нищо не съм казала моето мнение не се зачита защото съм снаха ако имаха дъщеря нямаше да расъждават така  но имат двама сина .Като кажа на мъжа си твоите родители това и това казват а и някои неща самият той ги чува все ми вика ти грешно си разбрала те нямат точно това в предвит и т.н. моите родители са починали и дали за това ме тъпчат няма кой даме защити настройват мъжа ми така че все на тяхното да става .Моят мъж още от самото начало  преди да разберем че е момченце, знае че не искам така да се казва но той тайно се надява че ще бъде както е казал все пак в родилния дом мамата казва първа името.Нито с първото нито с второто ми се даде възможност да избирам.Незнам как да постъпя вечер не мога да спя от нерви.

Последна редакция: пт, 23 мар 2012, 01:51 от ma_ma

# 168
  • Мнения: 4 569
Името не е най-важното нещо. По-важно е детето да е здраво така че се успокой.
Георги поне е нормално име а не като Груйо, Пенчо и т.н.
Дано успееш да се пребориш и да е името което искаш ти!
Кога чакаш бебчето?

# 169
  • в рaя
  • Мнения: 233
ma_ma, искрено съчувствам на такива ситуации! Не знам как търпиш, но вероятно наистина понякога се налага. Важното е всичко да е наред, да те посъветвам да тропнеш с крак и да го запишеш на своя глава - не мога! Това би довело до изключително много семейни скандали, а това най-малко ти трябва. Дано успеете със съпруга ти да стигнете до някакъв консенсус, аман от намеса на "родители". Успех!

Ние си останахме на името Георги. Съпруга ми предложи и Григор, което на мен изобщо не ми харесва, макар в техния род да е много популярно (фамилията ни е такава, чичовци дядовци и прочие). А и аз казах, че искам да е на баща ми! Ако го кръстя така, ще си е точно отново на неговия род. Но поне не сме се карали за това, обсъждаме вариантите ииии само Георги излиза отпред Simple Smile

# 170
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
 ma_ma, зашиши 2-рия си син с името на баща му. 1:1, да видим какво ще кажат свекърите?

# 171
  • София
  • Мнения: 44 271
аз не че съм съвсем на ти с тази традиция.... но по принцип  не повелява ли първото на свекърите(ако е момче на свекъра, ако момиче на свекървата), пък второто на родителите на майката пак така?
иначе да, ако ти харесва  името на мъжът ти и това е вариант, надали някой би следвало да има възражения, въпреки че хора разни.

# 172
  • Мнения: 11 747
Според традицията децата се кръщават на свекърите, не на тъстовете. На тъстовете кръщават техните синове. Жената отива в чуждото (мъжовото си) семейство, загърбва своето и става част от друг род. Продължава рода на мъжа си, затова и децата носят бащино и фамилно име на баща си. Кръщават се с имената на свекър и свекърва.

# 173
  • София
  • Мнения: 44 271
аха ясно Simple Smile значи съм се объркала, но както казах, не съм никак на ти с тази традиция :

# 174
  • Мнения: 11 747
Това с кръщаването на тъстовете е така да се каже модерен вариант. Откак хората имат по две деца и не всеки има син, пък на всеки му се ще да го 'подновят', станаха по- либерални времената и се отстъпва второ дете, обичайно момиче..., понеже то е с по- малка стойност, на тъстовете и те да се зарадват. Иначе традицията си е само за свекърите.

# 175
  • Мнения: X
Аз пък знам, че тенденцията е " при когото живеят младите". В смисъл, че има мъже, които идват в апартамента, или града на жена си и обикновено кръщават първото дете на нейните родители, като " завряни зетове" Laughing

# 176
  • София
  • Мнения: 44 271
а ако си живеят самостоятелно?

# 177
  • Мнения: 11 747
Понеже говорим за традиция, а традициите се изграждат и идват от времена далеч назад, та тогава не е имало ни апартамент, ни самостоятелно живеене. И кръщаването е било абсолютно задължение, но и голяма отговорност за подновения (баба, дядо). Дават се злата, имоти (моята леля е получила къщата на баба си на която е била кръстена, вместо да остане на родителите ѝ). На погребения на баба/дядо се дават специални дарове на внука, който носи името. За завършване на образовние, за сватби - наистина дебели материални облаги. Далеч не се разминава работата с една бебешка количка, примерно, както е било обичай през 70-те години. На днешно време вече никой нищо не дава само претенции има.

# 178
  • Мнения: 4 569
Пина, много увлекателно разказваш!   bouquet  Така и на мен ми се избистриха някои традиции.

# 179
  • Мнения: 11 747
Радвам се, Естел!  Hug   Аз как ги ненавиждам тези претенции.......  Twisted Evil ама.

Общи условия

Активация на акаунт