Георги-възраждаме името или доизтъркваме износеното?

  • 10 236
  • 201
  •   1
Отговори
  • Мнения: 571
Георги.Винаги е било много популярно име-от 10 новородени поне 5-6 биваха неречени така.Напоследък обаче като че ли поизлезе от употреба.
Таткото настоява да кръстим малкия ЖЗ така.На свекър ми.На мен не,че не ми харесва името,но прекалено много хора познавам с него.Какво е вашето мнение?

# 1
  • София
  • Мнения: 44 216
Никога не ми е харесвало Георги, ако ми харесваше обаче никак не бих се притеснила да си кръстя детето така.

# 2
  • Мнения: 399
Никога не ми е харесвало името Георги.Не познавам много Гошовци,но първия,с който ученическата скамейка ме сблъска беше глупав и неприятен,та може би затова правя кофти асоциации...
В групите на децата ми от общо 66 деца има точно един Георги и само една моя приятелка кръсти така сина си по настояване на таткото...така че поне в моето обкръжение това не е често срещано име.
Предпочитам Горан с тази буквичка. Peace

# 3
  • Мнения: 10 547
За мен името е прекрасно, защото аз го свързвам с най-чудесния, интелигентен, ерудиран, възпитан, обичал ме някога човек на света- моя дядо.

Но той май е единственият свестен Георги, когото познавам, а познавам доста... Confused

Успех!

П.П. Не ми харесва как звучи до Симона.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 372
Георги е стандартно име, не е лошо, но не е и сред фаворитите ми. Ако името ти харесва, използвай го, популярно е, но това не бива да те спира. То и Александър е супер популярно, но не съм забелязала хората да са спрели да го използват Peace. Иначе си права, че в последно време не е толкова използвано. Едва ли сред връстниците му в клас ще има повече от 1-2 с това име, даже може и да няма съименници. Преди наистина всеки 3-ти беше Георги, наред с Иван и Димитър. Днес не е така. Ако ти харесва -  използвай го. Друго с Г, по-добре звучащо, едва ли ще намериш. Други варианти са Григор, Герасим, Габриел.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Името е хубаво. На мен ми харесва.
Свързва се със Св. Георги Победоносец, съответно има и прекрасен имен ден.
Среща се и в много други държави, което считам за плюс.
А колко разпространено е в България ... какво ти пука? Важното е на теб да ти харесва. Peace

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
На мен много ми допада името Георги и не мисля, че някога тези имена ще излязат от употреба.Както Иван, Симеон, Мария и т.н.
В крайна сметка е нужно на вас да ви звучи като най-красивото и неповторимо име за вашето дете, нищо друго няма значение !

# 7
  • Мнения: 6 998
За мен Георги си е ок Simple Smile Деца не познавам, кръстени така.

# 8
  • Мнения: 571
Май проблема е,че на мен не ми харесва.Мъжа ми настоява понеже им е традиция в семейството-внука носи трите имена на дядо си ooooh! Уважавам традициите,но така натрапено хич не одобрявам.
Действително не стои много добре до Симона Thinking
Напоследък не се използва често.За последно беше много популярно през 2007-2008.Познавам поне 10 деца родени по това време с името Георги.
Винаги съм се затруднявала с избора на мъжко име,но пък е кофти като ти кажат-"Георги ще е и точка" Не ми харесва и галеното обръщение-Жоро,Гого Tired
Елфче-Григор е таткото.Честно казано ми звучи много грубо.А и той не иска да е така/и добре че Mr. Green/ защото се прекъсвала веригата #Crazy
Хем не искам да убидя никой-всички разчитат,че така ще се казва и хич нто обсъждат нито ме питат-хем ми се иска страшно много да не е това име.

# 9
  • Мнения: 15 379
Дори и любимо име би ми опротивяло, ако някой ме принуждава да кръстя детето си с него.
Ако името не ти харесва, просто се опъни и кръсти детето така, както ти желаеш.

# 10
  • Мнения: 11 747
Искам да изкажа мнение, че напоследък никак не е излязло от употреба!  Simple Smile Продължава да е актуално и доста малки момченца се казват така. Е, не е на първите 3 позиции в класациите, но в топ 10 го има. Познавам Геогри на 2г.
Иначе името го харесвам, като не ми е любимо и не се прехласвам по него.

Майко мила, сега дочетох. Уф... Абе в кой свят живеят тия хора бе? Да не си добитък за разплот, че да им родиш поредния с три повтарящи се имена?! А традиция да се дарява майката с толкова злато, колкото тежи новороденото няма ли? Да я спазят и нея?

# 11
  • Мнения: 9 487
Уважавам традициите,но така натрапено хич не одобрявам.
Действително не стои много добре до Симона Thinking

Щом не искаш не го прави. Peace
Иначе-Симона е сестра...защо да "стои"..те са отделни личности все пак Rolling Eyes..един ден ще се ожени за някоя -според името ѝ, и дали ще му ходи на неговото ли ще се жени? Laughing

Относно самото име-аз го харесвам; единия ни син е Георги (кръстен на баща ми); мислех за вариант Георг, но пък дава презиме-затова и се отказах.

# 12
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Георги не е лошо име според мен. Но определено не ми харесва за име на мое дете, просто някак си не ми звучи, а и най-упорития ми обожател се казва така, ако си кръстя така сина, рискувам да предизвикам жестока заблуда. С Г бих предпочела Габриел, Григор или Галин.

# 13
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
...хем ми се иска страшно много да не е това име.

Дръж си на позицията, щом името не ти харесва (няма значение дали на нас ни харесва или не). Потърсете компромисен вариант с име, което харесва и на двама ви. Peace

Иначе името на мен ми харсва честно да си кажа. Но не е в графата "бих си кръстила детето така", не покрива критериите ми за име.

# 14
  • Мнения: 8 916
Харесва ми Георги, както и галените Гошо, Жоро. Но може и да звучи една идея по-остаряло.
Не виждам и нищо лошо в традициите, но това
... всички разчитат,че така ще се казва и хич нто обсъждат нито ме питат...
би ме накарало да проявя целия си инат, още повече щом на теб и името не ти допада.

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 372
Струва ми се, че накрая бебето ще си остане Георги.  Wink Ти имаш ли си твои фаворити, споделяла ли си със съпруга си, че не харесваш особено името и има вероятност да изберете друго?

# 16
  • Мнения: 3 830

Хем не искам да убидя никой-всички разчитат,че така ще се казва и хич нто обсъждат нито ме питат-хем ми се иска страшно много да не е това име.


Ти си го казала.

Е, винаги са ми били много неприятни такива сметки без кръчмаря. Някой да ми кръщава детето и още докато е в утробата ми, да го наричат с някакво име. Това би ме дразнило много. Нероден Петко ли, що ли?  Close

Трябва името да се избере от двамата родители, а не от единия само. Дръж си на позицията и не им позволявай така да се държат. Името би трябвало да се избира от родителите, не от родата на единия или другия.

И аз като pina се запалих. Сега видях поста й по-горе.

# 17
  • Мнения: 723
Георги е хубаво име. Доста масово и непреходно. Във всеки випуск има и ще има поне по един Георги. Но традицията да се кръщават деца на баби и дядовци не ми допада. Намирам я за архаична и заробваща. А и кому е нужно да се редуват (примерно) Иван, Георги, Иван , Георги и така до безкрай!??

# 18
  • Мнения: 1 092
Мира името е прекрасно само по себе си!
От друга страна традициите са нещо хубаво. Те сплотяват! И ако свекъра ти заслужава името му да е подновено - гласувам ЗА!
Аз харесвам това име заради празника  Flutter Много обичам пролетните празници, а Гергьовден е един от най-обичаните от мен. И то без причина - никога не съм имала причина да празнувам този праник - нито близък именник, нито специална традиция в моето семейство да се отбелязва по специален начин точно този празник. Дълго време си мислех, че един ден ако имам син ще се казва Георги - дори обсъждахме името, когато забременях.
Не смятам, че името е прекалено експлоатирано - да познавам повече от трима души с това име, но не мисля, че това е твърде много. Преди да изляза болничен работих в ясла и детска градина (обединени) и понеже трябваше да замествам се наложи да се запозная с почти всички групи - 3 яслени и 3 от градинските. Запознах се само с един малък Георги...

# 19
  • Мнения: 1 207
Съвсем нормално име ми е Георги. 
Но не бих го ползвала, при положение, че ми е наложено отвън.

# 20
  • Мнения: 3 830
Съвсем нормално име ми е Георги. 
Но не бих го ползвала, при положение, че ми е наложено отвън.

Явно не само аз реагирам така бурно.  Rolling Eyes Може би заради мъките, на които е била подложена Мама (Лека й пръст!), заради имената на децата си, а и вероятно съм взела доста голяма част от характера й и особено свободолюбивостта и непокорството й.

# 21
  • Мнения: 10 547
Но пък иначе като майката наложи избора си, това идва съвсем естествено, нали?  Sunglasses

# 22
  • Мнения: 571
Именно начина,по който ми го налагат ме кара да бягам от името още повече.Не съм казала,че не е хубаво-напротив.И аз уважавам традициите.Познавам мъжа си от 10г и от горе долу толкова знам,че ако има син ще се казва по този начин.За това и толкова се радвах,че първото дете е момиченце и хич не ми се щеше второто да е момче.
Иначе ми харесват Галин,Даниел и Любомир...абе май почти всичко ми се струва по-приемливо в момента.
Аз също съм против налагането на чужда воля особено ако става дума за собственото ти дете.Също съм и против това да се кръщава дете на някого.Първото на никой не е.И сега второто да е на някого.От всякъде слушам "заслужава човека да е на него,не се инати..." Не съм казала,че не заслужава-напротив точно обратното.Просто не мисля,че това е начина.Може пък иаз да бъркам и действително да се опъвам излишно newsm78

# 23
  • София
  • Мнения: 291
"Доизтъркваме износеното" звучи много грозно.
Ако мнението ти за кръщаване на някого е такова, по - добре не се подигравай повече с името на горкия дядо.

# 24
  • Мнения: 1 796
Георги е хубаво име, никога не бих кръстила Галин на Георги - Галин ми е крайно немъжествено.
Разбира се  начинът, по който се натвърдя на авторката е грозен.

Мира, а Симона кръстена ли е на някого?

# 25
  • София
  • Мнения: 44 216
не е, тя е писала, но мен ми е интересно, след като от 10 години знаеш, че мъжът ти така ще иска да се казва сина му, той знае ли от 10 години , че не понасяш името и не желаеш за нищо на света детето ти така да се казва?

остава и варианта двойно име.

# 26
  • Мнения: 2 216
Angel_Dust , честит имен ден на Филип  bouquet
...........
Георги е хубаво име, а и щом уважавате свекъра...Мисля че излишно се инатите, защото ви е неприятен фактът, че ви налагат да кръстите детето си така.
Честно казано пред възможността да кръстя Горан, Григор, Габриел.....с радост бих кръстила Георги

Последна редакция: вт, 15 ное 2011, 08:20 от Bona Dea

# 27
  • Sf
  • Мнения: 978
Георги много ми харесва. Георги Григоров - не чак толкова. Ама ти май нямаш много избор.

Свекърите както и да е, ама мъжът ти ако толкова време чака да му се роди Георги, не знам как ще го разочароваш.

10 години що мълча? Досега да го е преглътнал. Георги бих го кръстила при това положение.

# 28
  • Мнения: 11 747
Определено Георги ми харесва повече от Галин. Макар, че наскоро разбрах, че Галин не идва от галя, а от черен, мургав, т.е. от 'гал'. И имен ден има март месец, някъде, съвсем не на Гергьов ден.
Вариант за двойно име няма - фамилията очаква да се повторят и трите имена, не да се замазва положението с някакви натаманявания.

# 29
  • Мнения: 11 747
И понеже продължавам да си разсъждавам за традицията с кръщаването та си мисля, как мъжа ти, бащата на това неродено дете, ще очаква един ден неговия син да се казва Григор Георгиев ХХХ (там както ви е фамилията), за да се повторят трите имена на дядото и да се продължи така до безкрай. Всъщност то се очаква от нероденото ти дете преди да бъде заченато, а може би преди още ти да се срещнеш с мъжа си. Някак тази предопределеност ме плаши. Как още преди да дойдеш на този свят, някой вече ти е определил как ще се казваш. Често така ти е определено и каква професия ще имаш, къде ще живееш, знае се и какъв партньор в живота си да избереш ще се очаква от теб. Известни са семейните ценности, в които ще бъдеш възпитан и бита ти, който ще бъде определен от тях. А ти може да се родиш мечтател, да търсиш приключения, нови светове. Може да си откривател, може да си по- различен от всички тях - преди теб. Може предварително начертания план от семейството ти да ти идва тесен, да те задушава. Но кой си ти, че да разперваш криле? То се знае - нероденият ще е Георги, а нероденият на неродения ще е Григор.  Sad

# 30
  • Мнения: 1 207
Но пък иначе като майката наложи избора си, това идва съвсем естествено, нали?  Sunglasses

Това към мен ли беше?! Щото аз много пъти съм писала, че обратният вариант също не го разбирам. Напротив, ако бащата на детето не хареса едно име, то автоматично отпада. Никога не съм разбирала всякакви опити на единия да убеди другия, че ей това е името.

# 31
  • Мнения: 10 547
Но пък иначе като майката наложи избора си, това идва съвсем естествено, нали?  Sunglasses

Това към мен ли беше?! Щото аз много пъти съм писала, че обратният вариант също не го разбирам. Напротив, ако бащата на детето не хареса едно име, то автоматично отпада. Никога не съм разбирала всякакви опити на единия да убеди другия, че ей това е името.

Тц. Към всички, които навиват авторката да се откаже от Георги, защото е наложено от мъжа й, но пък я подстрекават, тя да се наложи.

# 32
  • Мнения: 1 092
Мира от 10 години знаеш, а сега чак се надига бунта в теб. Ако до сега си споделяла, че не ти харесва идеята, ако сте го обсъждали с мъжа ти, а не си приемала мълчаливо - имаш право. Но ако си си мълчала (защото може и да не се случи) мисля, че нямаш право. Аз мисля, че тези неща се обсъждат и обмислят предварително, а мъжът ти точно това е направил казвайки ти още от началото на връзката ви желанието си. Ако ти тогава си си премълчала, то сега е много късно.
Аз също смятам, че налагането на мнение не е хубаво и ще се боря със зъби и нокти ако някой дори се опита, но смятам, че твоя случай е малко по различен. Дано си ме разбрала правилно.

# 33
  • Мнения: 15 379
Касита, не става дума за бой с рога - кой да наложи името Stop.
Най-добрият вариант е да бъде избрано взаимно, да се харесва и на двамата.
Определено не разбирам казуса, че името на някогашното дете, трябва да бъде известно и договорено още при запознанството на двойката.

Аз и преди съм споделяла - имам приятел Христо. Неговият син е Иван. Синът на Иван някой ден ще е Христо и така до безкрай. Традиция, неотменима във време и нрави за тази фамилия.

# 34
  • Мнения: 10 547
Sourcherry, абсолютно съм съгласна. Наскоро в темата за Калоян/Момчил писах, че нито поведението на майката, нито на бащата ми допада.

# 35
  • Мнения: 571
Естествено,че не съм мълчала Peace Винаги съм казвала,че ако е от уважение към някого-ок.Но трябва и аз освен уважение да изпитвам и симпатия към името Peace А и ако ми каже-"мило знаешколко много искам да се казва така...." и така нататък.Едно е.И съвсем друго-това е и край
В никакъв случай не искам да се налагам.Когато забременях с малката ми каза-"ако е момиче кръщавай както ти искаш,ако е момче знаеш как ще се казва". Обсъдихме името на детето.Дори в болницата като ни питаха аз се обърнах към него за да се уверя,че действително иска да остане така името.Не съм прескачала желанието му Peace Сега отново чух същите думи.Е оказа се момченце-живо и здраво да ни е.Но аз исках да поговорим.Да разбера защо толкова държи действително да се казва по този начин.Така трябвало и точка.Попитах го защо не на него.И той "син му един ден ще е на мен" Да бе след 30г "нероден петко" ще си кръсти сина както той настоява Joy

# 36
  • Мнения: 15 379
Мира, и при вас се среща тази традиция.
Съчувствам на снаха ти някой ден. Че като се тръшне свекърът Григор да е на него.
Горката.

# 37
  • Sf
  • Мнения: 978
Ако майката възпита сина си адекватно, няма да има нужда да жалиш снахата.  Peace

# 38
  • Мнения: 15 379
Не зависи само от адекватно възпитание. Каквото и да означава това.

# 39
  • Sf
  • Мнения: 978
Адекватно възпитание в случая означава майката да внуши на детето от малко, че трябва да зачита и мнението на жена си. Пък жена му на нероден Петко да се надяваме, че ще озвучава мнението си все пак, а не да си трае и да не надява да не е момче.

# 40
  • Мнения: 8 916
Като чета, най-вероятно детето ще е Георги. Но ако все пак Мира успее да се пребори за друго име / дано, Мира, макар да харесвам Георги/ изобщо няма да става въпрос за налагане в конкретния случай. По-скоро ще бъде един малък бунт и малка победа в едно по-консервативно семейство.

# 41
  • Мнения: 571
Най-смешното в цялата история е,че свекъра и свекървата нито предния път нито сега дори споменават темата за име newsm78 Тя свекито е от мълчаливите дето няма да си каже на момента,но после през носа ще ти го изкара ако не си разбрал телепатично какво точно иска. Моето семейство също е повече от съгласно това да е името.
А относно това,че от мен би зависело един ден ЖЗ дали сина ми ще налага мнение заради баща си-ако той чувства,че това е правилно да го направи.Никога няма да го възпитавам в такива крайни традиции.
И пак да кажа-НЕ съм си траела.Напротив.

# 42
  • Мнения: 1 092
Ами тогава имаш право. Говори с мъжа си, обясни му как се чувстваш и защо.

# 43
  • София
  • Мнения: 44 216
Мира - сама казваш, че човека заслужава и то много и казваш, че "Винаги съм казвала,че ако е от уважение към някого-ок"... ако е така...в крайна сметка никога не си заявявала на таткото, че не харесваш името и за нищо на свет не искаш детето ти да се казва така...ако не сте водили този разговор искрено последните 10 години, човека явно е решил, че си съгласна с него така или иначе.
Тези неща се говорят според мен много преди да има бебе на хоризонта, при подобни обстоятелства, когато е ясно, че "буря" ще има.

Кръстете го Георги...нещо си и ти си го наричай с второто име Wink

Bona Dea - мерси много Simple Smile

# 44
  • Мнения: 8 916
Мира, а ти кое име харесваш и тайничко искаш за синчето си?

# 45
  • Мнения: 571
Ани...Любомир.Това е името,което като че ли най-много бих искала за него.Взима първата буквичка на баща ми/Бог да го прости/понеже никой никога не би одобрил цялото му име да използвам.

# 46
  • София
  • Мнения: 44 216
аха, ти искаш на баща ти, той на неговият Winkкъде остана онова да не се кръщава на никой, защото първото дете не е.

# 47
  • Мнения: 1 092
Мира да не се обидиш, но ми се струва, че търсиш под вола теле. Имала си своя шанс да кръстиш на баща си (нали за първото дете избора е бил лично твой). Сега е негов ред

# 48
  • Мнения: 571
Аз ако исках да е на баща ми щях да взема цялото име.За мен това с първа или последна буква не е кръщаване на някого Peace
Името ми харесва от край време просто.И то много повече от Георги.Тъпото е,че той не иска да е на баща му защото го уважава,цени,обича и т.н. А защото така трябвало.Без причина.

# 49
  • София
  • Мнения: 44 216
ти нали каза, че баща му заслужава и то много... или само ти мислиш така, а съпруга ти не уважава и не обича баща си....защото то никога не е само ей така защото трябвало...ако не са им хубави отношенията, едно трябва не би го задължило.

# 50
  • Мнения: 6 998
Признавам си, че за мен Любомир е по-кофти от Георги.

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 372
Много неприятно. Tired Съветвам те един ден да възпиташ сина си по друг начин. Щом мъжа ти от сега мисли, че внука му ще бъде кръстен на него, не ми се мисли. Но пък знам ли, може Григор да бъде модерно един ден Laughing, макар да се съмнявам силно. Защо просто не измислите заедно един вариант, който да се харесва и на двама ви? Не мисля, че ти или мъжа ти трябва да се налагате. Достатъчно имена има, все за едно ще постигнете консенсус. Разбирам да беше влюбен в името, а той просто е приел, че трябва да е така, заради някакви глупави, по мое мнение, традиции. Лошото е, че очаква същото и от сина си.. Оставете Любомир и Георги, пак ти казвам, имена бол, все някое ще ви грабне Peace. Всъщност той готов ли е да се откаже от името?

# 52
  • Мнения: 8 916
Признавам си, че за мен Любомир е по-кофти от Георги.
И за мен. Друго повече няма да коментирам. Laughing

# 53
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мира, на твое място си записвам детето Григор и точка.
Да видим кой и на кого ще се сърди...

Пък може нероден Петко, да се окаже и Петка, а?

П.П: Георги ми е най-омразното име. А сложно съставните пък съвсем  Sick

# 54
  • Мнения: 10 547
Аха, дойдохме ли си на думата, Мира. Григор, Галин.... Stop

# 55
  • София
  • Мнения: 44 216
Мира извинявай но "Взима първата буквичка на баща ми/Бог да го прости/понеже никой никога не би одобрил цялото му име да използвам." си е чисто и просто кръщаване на баща ти, малко модефицирано за да се приеме евентуално...
От Любомир, Григор и Георги абсолютно с чиста съвест бих избрала Георги... ако ще на който ще да е, за мен е най-хубавото от трите...особенно Григор на мен ми е едно от най-неприятните имена изобщо.

# 56
  • Мнения: 2 216
никога не е само ей така защото трябвало...ако не са им хубави отношенията, едно трябва не би го задължило.
Всякакви луди има StopЖената, с която лежах в една стая като родих,  беше кръстила сина си на свекъра, за да му е гадно Rolling Eyes
................
Много сложно стана с това име - или да е Георги, или да е едно мъжко име, което И двамата да харесат.

# 57
  • Мнения: 571
Аз Григор не бих кръстила детето си никога ooooh! Защо решихте,че ми е сред фаворитите?
Моят мъж се казва така и до ден днешен не съм го наричала никога по име.Така съм сметнала така съм направила-да не се хванете сега за това.
Любомир-на мен ми харесва името.На вас може би не.Всеки с мнението си.
Баща ми се е казвал Леонардо.Ако съм искала да съм кръстила на него Peace

# 58
  • Sf
  • Мнения: 978
Мъжът ти знае ли за идеята ти да е Любомир?

# 59
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Защо решихте,че ми е сред фаворитите?

не става дума да ти е фаворит, а да се измъкнеш суха от водата.

# 60
  • София
  • Мнения: 44 216
Почваш леко да си противоречиш Wink най-добронамерено го казвам.
Така или иначе ние всъщност няма какво точно да помогнем в случая, трябва да се разберете с мъжът ти за това Георги. Ние какво мислим няма голямо значение в случая...успех... дано намерите име, което и двамата да харесвате и приемате.

# 61
  • Мнения: 571
Искам само детето ни да носи името,което и за двамата ще е важно.Ще го свързваме самос малкия.Не искам да се казва някак си и всички да му говорят един ден на кого е кръстен.За мен човека се ражда отделна личност.

# 62
  • Мнения: 9
Мен са ме кръстили с име наложено от баща ми (и косвено може би от неговите родители). Положението е било аналогично, той е отсякъл, така ще се казва и точка. Майка ми не е харесвала, името. Аз никога не съм си харесвала името. Затова сега избирам името да се харесва на мен и на таткото, и да звучи така, че да не смущава детето занапред. Филмът "имената на баби, дядовци, първа или не знам колко букви от името им" е свален от екран. Няма да е честно, ако не допълня, че като си избирах мъжа, го търсех точно обратното на типажа, който ми казва: "казах и точка".    Twisted Evil
За протокола: Георги, въпреки, че е стандартно, ми харесва в пъти повече от Галин и Григор. Георги и Любомир ми харесват еднакво.

От тази ситуация "суха от водата" можеш да се измъкнеш по два начина:
1. (препоръчителен) Да се разберете с мъжа ти за името.  Peace
2. (хитър) Така, като гледам все около някой пролетен християнски празник ще ти дойде ред да раждаш, та можеш да се позовеш на по-старата и следователно по-важна от тяхната традиция, а именно, че детето си е дошло с името на светеца, чийто празник е наблизо. Така, обаче, ще се наложи да разчиташ и на случайността Mr. Green

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 372
Мира, обсъждала ли си други варианти със съпруга си?

# 64
  • Мнения: 399
Следя темата с огромен интерес...толкова неща ми се иска да кажа,че чак ме е страх да почна!  Laughing И ,познавайки се,ще изтрия поне половината от написаното...и то не защото се страхувам да си кажа мнението,ами защото предпочитам да съм особено внимателна с бременните жени!  Wink
Мира,твоя благоверен го питай  (ако не си,де) чие щастие,спокойствие и радост в очите са по-важни твоите или тези на уважаемия дядо? Съзнавам,че звуча "плитко",но нещата трябва да се кажат възможно по най-достъпния начин за да бъдат правилно разбрани. Peace Това за мен си е чист емоционален тормоз!Причинява ти стрес,а това е вредно,както за теб,така и за неродения "Гошо"! Кажи му го!!! Бъди категорична! Какво ще стане,ако не го кръстите Георги-ще тръгне да се развежда ли?Стиска ли му?!  Stop Кажи му ясно и без заобиколки,че името на детето ще го произнасяте по десетки пъти на ден и то трябва да носи и на двама ви наслада,а не единия да е със свито сърце...
Попитай го - колко точно ще е щастлив,погазвайки твоите желания?  newsm78 Унизително е - в това ли се е вричал или в любов и уважение? Наистина не разбирам как е възможно един любящ мъж съзнателно и упорито да причинява този стрес на бременната си жена?! Tired
И не мога да повярвам,че нямаш своите типично женски хитринки...ето ти достатъчно сериозен повод да ги изпозваш!  Wink

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 372
 мимина, напълно съм съгласна с теб, много добре казано Peace Hug!

# 66
  • Мнения: 4
Мира, изглеждаш ми доста объркана. По всяка вероятност от хормоните, разбираемо е.

На мен Георги ми е едно от най-любимите имена. И без роднини с това име, бих си кръстила така детето.
Любомир изобщо не ми харесва. За Галин нямам думи. Това име за мъж ли е?

Оставам с усещането, 4е не името Георги не ти харесва, или това 4е ще е кръстено на свекъра ти, а това 4е липсва разговор със съпруга ти. Имаш още време до раждането, седнете и го помоли да ти каже какви са му аргументите освен това "трябва". Едва ли ще се дърпа много. Може от меката страна да запо4неш с необвързващ разговор за традициите по принцип и за имената. Все някак ще го излъжеш да проговори.

Успех!

# 67
  • Мнения: 571
Хм Thinking Хитрини в брака си не използвам.Явно и аз самата не съм наясно кога,как и дали са нужни.А всъщност и какво предтавляват
За мен не е важно дали ви харесват другите варианти.Ясо е,че детето няма да е Галин,Григор,Герасим и тн Peace
Не съм искала да се породи някъв спор с мен.Исках само да споделите личен опит как бяха нещата при вас.И дали при така изложените факти си струва да се тормозя.Нищо повече
мимина поста ти много ме заинтригува.Много си права

# 68
  • Мнения: 10 547
Мира, ако темата ти в СО за дилемите около бременността на приятелката ти, се отнася за теб, то явно съпругът ти е доста властен. Не е зле, за твое добро, ако не можеш да го победиш със сила, то поне с хитрост да е.

# 69
  • Мнения: 9 487
И аз чета темата с интерес Laughing..принципно с мимина съм съгласна, ОБАЧЕ леко изкревя нещата в полза на бъдещата мама на нероден Георги...всичко написано от нея, може да се каже и от съпруга ѝ към нея; той все пак е бил съгласен името на дъщеря им, да бъде изцяло избор на съпругата му-нали?
Защо сега тя не постъпи коректно и не остави съпруга ѝ да избере (исканото от край време) име за сина им?
Ами ако на нея ѝ бъден така поставен въпроса:или името или развод?! #Crazy
А Мира в какво се е вричала, нима не в любов и уважение?!... StopНека сега ТЯ уважи него..нали ще е честно? Wink


Мира, четейки постовете ти, вече стигам до извода, че просто хормоните надделяват.. Wink
Помни, че не името правят човека Peace

# 70
  • Мнения: 8 291
Мира не се тормози излишно  Hug
Преди години си мислех, че никога не бих кръстила детето си на някой..е оказа се ,че го кръстих.
Харесвам името на детето си а и нищо не ми е коствало да направя накой друг щастлив. Тоест хората са наколоко мъжа и цялата му рода  Grinning
По друг начин би стоял въпроса ако името не ми харесваше....свекъра се казва Кольо е ако трябваше така да се казва детето сигурно в къщи щеше да има война...а иначе докато незнаехме пола на детето му викахме ГОШО. Една вече обсъждахме кое е най-кофтито име за момче /моля други майки да не се сърдят/ и решихме че е Гошо...е сега моя син има парцалена кукла и тя най-нормално се казва Гошо.

# 71
  • Мнения: 399
MTV,или не си ме разбрала,или аз не съм била докрай точна... Simple Smile
Доколкото разбрах от Мира,когато тя е получила свободата да избере име за първото дете все пак е държала да се увери,че таткото няма нищо против - или иначе казано,че не таи неприязан към идеята за името на Симона! Та сега ми се струва справедливо нещата да стоят по същия начин - нека идеята да е негова,но и нека майката да не изпитва отрицателни емоции към името.Той не се е чувствал притиснат,нека и тя да не се чувства по този начин.Ще ти обърна внимание,че никъде в поста си не казвам,че Мира трябва да даде името! Винаги съм считала,че това е отговорност и радост и за двамата родители.Аз самата отстъпих от собствените си фаворити,щом съпруга ми сподели,че не му допадат,същото направи и той.
...
А Мира в какво се е вричала, нима не в любов и уважение?!... StopНека сега ТЯ уважи него..нали ще е честно? Wink
...
Ако Мира е плюла на мнението му,когато са кръщавали каката,то сега съм напълно съгласна,че трябва да си търпи последствията!Така ще честно,да!  Simple Smile Сега ,надявам се,разбираш че всъщност сме на едно мнение... Wink

# 72
  • Sf
  • Мнения: 978
Откъде тръгна тая тема, че докъде стигна... Сигурна съм, че таткото идея си няма, какво е в главата ти, Мира. И няма как да разбере, ако не говориш с него за това.

"Ако от уважение към някого да кръстим детето на него - ок" и "Избери си името на момичето, защото момчето знаеш как ще се казва" - и ти при това да се консултираш с него за името на дъщеря ви - това ако наричаш дискусия за името Георги? Мъжът ти как да разбере, че името не ти харесва? Телепатично ли?

Виж, ако ще възразяваш, направи го точно и ясно, така че мъжът ти да вдене, какво искаш да му кажеш. В противен случай, не се тормози - името нито е изтъркано, нито е старомодно, в пъти по-добро от стотици други имена.

# 73
  • Мнения: 9 487

Именно начина,по който ми го налагат ме кара да бягам от името още повече.Не съм казала,че не е хубаво-напротив.И аз уважавам традициите.Познавам мъжа си от 10г и от горе долу толкова знам,че ако има син ще се казва по този начин.За това и толкова се радвах,че първото дете е момиченце и хич не ми се щеше второто да е момче.
Иначе ми харесват Галин,Даниел и Любомир...абе май почти всичко ми се струва по-приемливо в момента.
Аз също съм против налагането на чужда воля особено ако става дума за собственото ти дете.Също съм и против това да се кръщава дете на някого.Първото на никой не е.И сега второто да е на някого.От всякъде слушам "заслужава човека да е на него,не се инати..." Не съм казала,че не заслужава-напротив точно обратното.Просто не мисля,че това е начина.Може пък иаз да бъркам и действително да се опъвам излишно newsm78

Естествено,че не съм мълчала Peace Винаги съм казвала,че ако е от уважение към някого-ок.Но трябва и аз освен уважение да изпитвам и симпатия към името Peace А и ако ми каже-"мило знаешколко много искам да се казва така...." и така нататък.Едно е.И съвсем друго-това е и край
В никакъв случай не искам да се налагам.Когато забременях с малката ми каза-"ако е момиче кръщавай както ти искаш,ако е момче знаеш как ще се казва". Обсъдихме името на детето.Дори в болницата като ни питаха аз се обърнах към него за да се уверя,че действително иска да остане така името.Не съм прескачала желанието му Peace Сега отново чух същите думи.Е оказа се момченце-живо и здраво да ни е.Но аз исках да поговорим.Да разбера защо толкова държи действително да се казва по този начин.Така трябвало и точка.Попитах го защо не на него.И той "син му един ден ще е на мен" Да бе след 30г "нероден петко" ще си кръсти сина както той настоява Joy


Не става дума за "плюене" и прочие епитети Laughing, а чисто и просто за уважаване на желания; т.е. както той е уважил нейното, така сега тя бива да уважи неговото.
Проблема е, че "неговото" съвпада с името на свекър ѝ..те това е...ама пък за тези факти, мамата е знаела от доста време Laughing

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 372
Чакайте малко, той напълно осъзнато и е дал правото да реши, тя не си го е извоювала сама. Освен това като е избирала името се е допитала до него, дали е сигурен, дали е съгласен. Обаче той не отправя такива въпроси към нея. Е, кое е несправедливото поведение? Не знам дали Мира е предоставила избора изцяло на съпруга си, както той на нея, но е факт, че той не търси мнението и, както е направила тя. Ако името ми харесва, да, ще преглътна факта, че едва ли не ми се налага и ще използвам името. Но ако не ми допада? Най-глупавото е, че не става дума за мечтаното име, в което си влюбен, което те е грабнало, а просто, защото "така трябва".
И все пак - името не е лошо, нормално си е. Опитай да го харесаш, може пък и да се окаже, че ти допада. Wink Ако не -  винаги можеш да обсъдиш и други варианти със съпруга си.

Последна редакция: вт, 15 ное 2011, 17:45 от елфчето

# 75
  • Мнения: 571
Думите му и двата пъти бяха-"Ако щеш и Читанка я кръсти,все ми е тая.Но ако е момче ще е Георги и никое друго име не искам да се споменава".
Не съм настоявала за името на дъщеря ни.Многократно го питах дали е съгласен.Той изразяваше безразличие.
Не съм егоист.Напротив.Искам да седнем и да говорим за това пусто име.А не да ми се каже "Виж сега ако е момиче знаеш,че хич не ми дреме какво име ще измислиш,но ако е момче ще бъде това" Питах го преди да знаем пола.Той Пак ми каза същото.Един вид чака си момчето за да му даде това име.Ама дори да умирам сина ми да се казва Георги едва ли ще ми е голям кеф при такива обстоятелства да го кръстя така.

# 76
  • Мнения: 9 487
Чакайте малко, той напълно осъзнато и е дал правото да реши, тя не си го е извоювала сама.
Laughing ама какво значи "извоювала сама"??Създаваме деца от любов, пък после воюваме за имена и пр.. Joy

Впрочем на първа страница (преди да стане известно, кой к'ви и от кога датиращи мераци е имал Joy), писах, че щом не иска -да не го кръщава Георги..обаче след като стана ясно, че тя имала право на избор относно името на дъщеря им (няма значение, че ТЯ е избрала да не я кръщава на никой), би следвало бащата да има същите права -не е ли така? Още повече, че Мира си е знаела доста отдавна и какво ще е името при наличие на син-имали са време достатъчно за коментари и дискусии..

# 77
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 300
За мен името Георги е най-хубавото име с тази буква.
Харесва ми повече от Галин, Григор ,Габриел и др.
Но начинът по който се налага родата е много грозен.
Ами нали майката го носи това дете 9 месеца,а после пак тя ще си дере з....а да го ражда!Защо да не го кръсти с име, което и харесва на нея.
Според мен би трябвало съпругът да я подкрепи, да се намери някакво компромисно решение.


# 78
  • Мнения: 571
1000 пъти казах-Исках той да реши какво да е името на дъщеря ни.Не му пукало щом не е момче.Е без име ли да я държа ooooh!

# 79
  • Бургас
  • Мнения: 372
Чакайте малко, той напълно осъзнато и е дал правото да реши, тя не си го е извоювала сама.
Laughing ама какво значи "извоювала сама"??Създаваме деца от любов, пък после воюваме за имена и пр.. Joy

Знаех си, че някой ще се заяде за думата Wink. Извоювала го използвах метафорично. Предполагам си наясно какво исках да кажа. Ако не, пояснявам - не се е наложила, без да се интересува от мнението му, било е негова предложение.

Мира, оставам с впечатлението от споделеното от теб тук, а и не само, че съпругът ти иска да взема решенията еднолично, решава кое е добре и кое не. Ти си преценяваш дали ще се съгласиш. Все пак ти имаш право на избор, без значение дали съпругът ти е съгласен с това или не. Човек си също колкото и него. Поговори с него, ако желаеш. Бъди категорична, ако можеш. Просто казваш, няма да бъде Георги и толкова. Нека измисли друго име. Все пак в живота не всичко става така, както го искаме ние, не живеем сами, и другите хора имат желания. Предполагам ще успееш да ме разбереш правилно Hug.

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 372
1000 пъти казах-Исках той да реши какво да е името на дъщеря ни.Не му пукало щом не е момче.Е без име ли да я държа ooooh!
Доста грозно изказване Sick. Определено бих се обидила и то много. Като не е момче, какво, по-малко важно ли е детето?

# 81
  • София
  • Мнения: 44 216
Добре де Мира - ти колко пъти за тези 10 години си му отговорила в прав текст  на неговото ще е Георги - "не, аз не искам и няма да е Георги"

А за отношението към избора на име за дъщеря му(и евентуални други такива)...потресе ме...дано и към детето не подхожда така...

# 82
  • Мнения: 95
Здравей, Мира!

Нашата история е аналогична, само дето на мен страшно ми хареса Васил. Още преди да се оженим със съпруга ми, знаех, че ако един ден имаме син ще е Васил. Вървят поколения наред Васил, Д., Васил и т.н. и винаги синът има син, който да продължи традицията. За себе си си казах, че не искам аз да съм тази, която ще я прекърши, но държа да подчертая -  името ми харесва!

Обсъждали сме имена на момичета: Там аз си имам име - фаворит и милото се съгласи.

Съвета ми е: Прецени дали харесваш името като такова. Галените винаги можеш и сама да ги оформиш. Ако не ти харесва намери начин да го обсъдите спокойно... Но според мен не трябва едно име да е повод за такива ... спорове!  Peace Peace Peace

Успех и лека и безпроблемна до края!

П.П. Георги си е хубаво име! Според мен Wink

# 83
  • Мнения: 571
Аз не държа на някое име.
Лежах  в болница и едва спасиха бебето.Да ми е жив и здрав.С таткото не мога да изляза на глава.
Не исках да пораждам спорове.Исках само мнение относно името.

# 84
  • Мнения: 125
 Мила Мира,от написаното оставам с впечатлението,че ти от почти 10 год.си знаела,че ако имаш момче ще се казва Георги и си мълчала,което би се счело за знак на съгласие.Трябвало е да поговорите много оттдавна,ако това име не ти харесва.Но ако ти харесва-няма проблем,кръсти го Георги,ако дядото е достоен човек .Не го приемай като компромис от твоя страна,а като уважение към традициите в дома.А щом в един дом се ценят традициите ,той е истински жив.Желая ти спокойна бременност с любимите до теб хора.Не го мисли -бебешорчо ще си дойде с името.

# 85
  • Мнения: X
Аз по-скоро не мога да разбера отношението към името, спрямо възможността бебето да е момиче. "Не му пука...пълно безразличие..." кръсти я Читанка, ако щеш". Много странен човек, явно е доста труден характер, да не кажа по-силни думи...

# 86
  • Мнения: 4
Взимаи Георги и се радвай, 4е свекърът ти не е Страхил, Гроздан или Иларион (моля никой да не се засяга).
 Laughing

# 87
  • Мнения: 6 998
Аз по-скоро не мога да разбера отношението към името, спрямо възможността бебето да е момиче. "Не му пука...пълно безразличие..." кръсти я Читанка, ако щеш". Много странен човек, явно е доста труден характер, да не кажа по-силни думи...
Това си помислих и аз, много би ме обидило. Confused

# 88
  • Мнения: 2 216
Аз не държа на някое име.
Лежах  в болница и едва спасиха бебето.Да ми е жив и здрав.С таткото не мога да изляза на глава.
Не исках да пораждам спорове.Исках само мнение относно името.
След такова нещо се чудя какво значение има името....Да е живо и здраво детето!
..............
Първанов има внук. Познайте как се казва Mr. Green

# 89
  • Мнения: 60
мъжът й просто много иска името Георги за момчето и е бил съгласен да не претендира за момичешкото име .
както той е приел Симона за име , сега момченцето да е Георги без недоволство .

за мен името е хубаво , класическо и е по-добре от Галин , Гален , Григор и т.н.

Мира , на теб името ли не ти харесва или искаше и ти да участваш в избирането ?

# 90
  • Мнения: 9 487
Не му пукало щом не е момче.Е без име ли да я държа ooooh!

Определено не съм в час с отношенията ви (ама и не ми се иска да ги знам Tired)...но ти как се реши за второ дете...ииии ако не беше момче..какво следва?? Rolling Eyes

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 14 084
Георги ми харесва. Не е възродено, не е и изтъркано, че да се доизтърка. Все още доста деца се кръщават с това име. Лично на мен Любомир и Галин не ми харесват.
А авторката има няколко алтернативи:
- придумва мъжа си за друго име
- кръщава детето както и харесва, без да се съобразява с никого
- примирява се и пише детето Георги Simple Smile

# 92
  • bulgaria
  • Мнения: 310
И аз бях в твоята ситуация, но се тръшнах, че детето ми няма да е Иван. После имаше сръдни, свекъра беше обиден (не го е демонстрирал обаче, просто му стана мъчно) . Кръстих детето си Александър. След няколко месеца се светнах, че можеше да е Иван-Александър. И до днес ме е яд, че не се сетих по-рано. Така и свекъра щеше да е щастлив и аз щях да съм доволна. В момента не се сещам за име, което да се комбинира с Георги и да не звучи измислено, но сигурно има варианти Thinking

# 93
  • Мнения: X
Не му пукало щом не е момче.Е без име ли да я държа ooooh!

Определено не съм в час с отношенията ви (ама и не ми се иска да ги знам Tired)...но ти как се реши за второ дете...ииии ако не беше момче..какво следва?? Rolling Eyes



Тъкмо и аз това се чудех. Ако и второто дете беше момиченце, може би господинът щеше да я кара да ражда до момче, за да не се изгуби заветното име?

# 94
  • Sf
  • Мнения: 978
Тъкмо и аз това се чудех. Ако и второто дете беше момиченце, може би господинът щеше да я кара да ражда до момче, за да не се изгуби заветното име?

Да, името изглежда е най-малкият проблем.

# 95
  • Мнения: 15 379
Мира, кога ти е термина?
Все си мисля, че може да извадиш луд късмет и бебето да се появи в деня на някой светец.

# 96
  • Мнения: 9 487
То пък ако са 2 имена, после ще е проблема защо тя му казва "Иван" ами не "Драган" ooooh!

# 97
  • Мнения: 571
Термина ми е на 28.03.Около 20ти ще ми е секциото Peace Не знам през март какви светци има newsm78
Иначе ако и второто беше момиче нямаше как да ме кара до момче-не сме Бекъмови все пак Laughing
Питала съм какво би станало ако брат му има син преди нас и случайно го кръсти Георги-няма да е заради традицията,ами от уважение.Отговора беше-"ще мислим друго име" Пфу нямах този късмет да ни изпревари.

# 98
  • Мнения: 15 379
На 20.03. е денят на Свети Григорий.

# 99
  • София
  • Мнения: 44 216
нищо няма март, особенно на 20-ти. освен ако не ви изненада бебето на 3-ти на Тодоровден, нямаш голям шанс. На 21 е Иаков...но се съмнявам, че мъжът ти би отстъпил, освен заради някой наистина голям празник.

На 20.03. е денят на Свети Григорий.
- на 25 януари е.

http://yphalachev.blogspot.com/2011/11/2012-2012_6787.html ето за март дните.. но пък ако е планово секцио на което майката избира датата, за мен е трудно да се каже - доде си с името детето....

Последна редакция: ср, 16 ное 2011, 12:25 от Angel_Dust

# 100
  • Мнения: 15 379
Има:

Именни дни през месец Март 2012:   
   

01.03. Евдокия, Марта, Мартин   
03.03. Божидар, Божидара, Дора, Дорина, Доротея, Теодор, Теодора, Теодорина, Тодор, Тодора, Тодорка   
04.03. Герасим   
06.03. Красен, Красимир, Красимира   
09.03. Вивиан, Вивиана, Младен, Младенка   
10.03. Галя, Галина   
17.03. Алеко, Алекса, Алексей, Алекси, Алексий
19.03. Дария, Дарина, Найда, Найден   
20.03. Григор
23.03. Лидия   
24.03. Захари, Захарина, Хари   
25.03. Благой
   
26.03.Габриел, Габриела   
28.03. Баян, Бойка, Бойко, Боян, Бояна

# 101
  • София
  • Мнения: 44 216
това от къде е цитат, във всички православни календари други такова нещо няма. официалноо празника също не е тогава...
Пък и нали Григор е бащата и не иска това име Мира.(тя трябва и да знае кога празнуват именният му ден)

всъщност тук пише http://www.pravoslavieto.com/1/calendar.htm#3 ама е някакъв друг Григори не Благослов  Crazy....

# 102
  • Мнения: 15 379
Пък и нали Григор е бащата и не иска това име Мира.

Именно. Просто по ирония на съдбата...
Света Неделя на Св. Григорий Палама - 20.03.

# 103
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Благовест също е през март, май на 26-ти беше.

# 104
  • Мнения: 399
 Laughing Стана наистина забавно! Party
http://www.imenata.com/month-3-2012.html

От близките до термина дни ми допада Захари! Мони и Хари! Heart Eyes Разбира се,това идея за някой друг татко... Laughing

# 105
  • Мнения: 571
Григор празнува на 25.01 Peace Моят мъж не само е кръстен на дядо си-защото традицията си е традиция Laughing-ами си е дошъл и с името.На 28.01 е Рождения му ден.Голяма ирония е,че на Гергьовден го поздравят освен за професионалния му празник и за именния ден Joy
Ако беше момиче мислех за Дарина-има и имен ден на 19.03.И на него много му харесваше.
Тодоров ден не е ли на 19.03

# 106
  • Мнения: 15 379
Благовест също е през март, май на 26-ти беше.

25.03. - Благовещение.
Празнуват - Благовест, Благовеста, Благовестин, Благой, Благомил, Благомира, Блага, Благана, Благодатка, Блаже, Блажена, Блажо, Бонка, Мариан, Мариана, Мариян, Марияна.

# 107
  • София
  • Мнения: 44 216
Е, все пак , за да си дойде човек с името, трябва да е роден на самият ден, не някъде там около деня.

# 108
  • Мнения: 6 713
Никога не ми е харесвало това име както и другите от същия калибър - Иван, Димитър.

# 109
  • Мнения: 3 431
никога не е само ей така защото трябвало...ако не са им хубави отношенията, едно трябва не би го задължило.
Всякакви луди има StopЖената, с която лежах в една стая като родих,  беше кръстила сина си на свекъра, за да му е гадно Rolling Eyes
Joy Joy Joy

Мира, давам още един вариант за име с "г" - Гавраил?

# 110
  • София
  • Мнения: 2 483
Май проблема е,че на мен не ми харесва.Мъжа ми настоява понеже им е традиция в семейството-внука носи трите имена на дядо си ooooh! Уважавам традициите,но така натрапено хич не одобрявам.
Действително не стои много добре до Симона Thinking
Напоследък не се използва често.За последно беше много популярно през 2007-2008.Познавам поне 10 деца родени по това време с името Георги.
Винаги съм се затруднявала с избора на мъжко име,но пък е кофти като ти кажат-"Георги ще е и точка" Не ми харесва и галеното обръщение-Жоро,Гого Tired
Елфче-Григор е таткото.Честно казано ми звучи много грубо.А и той не иска да е така/и добре че Mr. Green/ защото се прекъсвала веригата #Crazy
Хем не искам да убидя никой-всички разчитат,че така ще се казва и хич нто обсъждат нито ме питат-хем ми се иска страшно много да не е това име.


На мен името ми харесва, но семейните традиции от този тип просто НЕНАВИЖДАМ. Бих дянала мъжът ми хм...знаете къде и никога не бих кръстила детето с натрапено-от който и да е било- име.

Кажи му, че в твоето семейство имат традиция майката на евентуален Георги да получава триетажна къща на морето, с няколко декара земя, обслужващ персонал и подобаващ автомобилен парк.

# 111
  • Мнения: X
Оххохо, последният пост звучи прекрасно! Точно така им се пада да им каже... Simple Smile

# 112
  • Мнения: 0
Честно казано и на мен, като на авторката на темата това име хич не ми харесва. Да не говорим, че от всички Геpговци, които познавам лично или индиректно, че и от пресата съм останала с лошо впечатление. Името Геоpги ми харесва само като презиме или фамилия, честно казано.

Мисля, че най-добре е да напишете различни имена, включително Георги, на листчета хартия и да ги размесите, да си направите "томбола" и което име се падне - това е. Ако не ви хареса първото, може да теглите още един път. Ако и то не ви хареса достатъчно - 3 път, но не повече от 3 пъти. Така съдбата сама ще избере неговото име. При нас томболата реши проблемът с името. Sunglasses

# 113
  • Мнения: 857
Имаме познати дечица с името Георги.
Не мога да кажа, че ми харесва.
Съкращението Гошо, Жоро, Гого  ooooh!.
Сложна задача имаш, щом така се опитват да се налагат - това е просто ................  нямам думи /имам ама не за тук/. Трябва да решите за някакъв компромисен вариант, за да бъдете всички в мир със себе си.
Скоро една жена ми диктува сложно име и аз й казах, че доста проблеми има явно човекът носещ името, при което тя каза, че е много виновна, че като майка на въпросния човек, му е дала такова име - трябва да се помисли за много неща в този случай  Peace.

# 114
  • Мнения: 0
Към авторката - Ганимир как ти звучи, защото аз познавам двама с това име и въпреки, че е малко странно и не толкова срещано ми звучи по-добре от Георги, Жорко? Задължително ли е да е с "Г"? newsm78

# 115
  • Мнения: 1 898
Ганимир да звучи по-добре от Георги?!?
'Айде, няма нужда! Stop

# 116
  • Мнения: 0
Ганимир да звучи по-добре от Георги?!?
'Айде, няма нужда! Stop

Казах, че на мен ми звучи по-добре, но аз попринцип си харесвам имената с -мир накрая. Rolling Eyes
Затова, ако бях на авторката щях да го кръстя Любомир като стой та гледай, мразя традициите за уважаване на баби и дядовци. Нали и без това ще им носи фамилията. Заради тези традиции не си харесвам името.

# 117
  • Мнения: 1 898
fifikameliq, не го казвам с лошо и се надявам се да не се обидиш, но Ганимир ми звучи не като име, а  като някаква недомислица. Нещо като Ганислав или Ганизар (примерно).  Crazy
Чини ми се, че е произлязло точно от несполучлив опит да се избяга от традицията и детето в никакъв случай да не носи дословно името на дядото - Ганчо.

# 118
  • Мнения: 60
Към авторката - Ганимир как ти звучи, защото аз познавам двама с това име и въпреки, че е малко странно и не толкова срещано ми звучи по-добре от Георги, Жорко? Задължително ли е да е с "Г"? newsm78

името е избрано , какво само наливате масло ...
а Ганимир е много нелепо , по-добре Ганчо ....

# 119
  • Мнения: 571
Е можеше и Гуньо да го кръстят за да се избегне Ганчо Joy Аз лично не бих прибягнала до някаква безмислица за да избегна дадено име.После детето цял живот да се черви Stop

# 120
  • Мнения: 68
Асоциирам името Георги с глад и затова не ми харесва.  Crossing Arms
Нека разясня: когато бях дете дядо и баба на село винаги печаха цяло агне в пещ за Гергьовден. Деликатес, биха казали повечето от вас, но за мен агнешко/ярешко/овче и прочее меса винаги са ми били адски отвратителни...
Понеже, за да се заколи и приготви агне на пещ, баба и дядо се трудеха цяла нощ и после до обяд, то не се приготвяше у тях друга храна за празника, освен малко зелена салата. И милите ми баба и дядо така и не се научиха, че се отвращавам от това месо, всяка година баба учудено питаше "Ама ти не ядеш ли ягни, баба?
Опитвала съм се да хапна малко, но след половин час дъвкане на един залък, отивах на двора и повръщах...
И така на сух хляб и маруля изкарах доста Гергьовдени  Joy

# 121
# 122
  • Мнения: X
Аз се сетих за вариант Герман, не е лошо...

# 123
  • Мнения: 571
Аз се чудех....чуваласъм,че на Георги на галено му казват Джуни newsm78 Сега се замислям,че може би идва от Джуниър newsm78 Какво мислите за това?

# 124
  • Мнения: 2 216
Аз се чудех....чуваласъм,че на Георги на галено му казват Джуни newsm78 Сега се замислям,че може би идва от Джуниър newsm78 Какво мислите за това?

Мисля,че си правиш майтап! Не може да си съгласна детето ти да се казва Джуни, а да роптаеш срещу Георги Stop

# 125
  • Мнения: 10 547
Тя търси начин как да нарича Георги, който начин хем да е модерен, хем да е неин си.
Ех, Мира, Мира, тоя твоя мъж....

# 126
  • София
  • Мнения: 44 216
Джуни не бих си наричала детето...за мен Гого е любимо от Георги...или знам ли Гео, малко от типа на Тео от Теодор.

# 127
  • Мнения: 9 487
Сега се замислям,че може би идва от Джуниър newsm78 Какво мислите за това?


Мдааа, ама в едни други населени места..не и по нашите географски ширини Laughing

Пък на Георги да викаш Джуни/Джуниър, е като на Ламби да викаш Светльо hahaha

# 128
  • Мнения: 15 379
Милата Мира! Върти, суче, но не иска да е Георги и това си е.
Опъни се, Мира. Ти го носиш, ти го раждаш. Вероятно и ти ще го гледаш.
Не живеем във време, в което жената да няма право на глас.

Аз ако бях на твоето място, такова устище щях да отворя.

# 129
  • Мнения: 739
Това Джуни не виждам как може да е галено на Георги  newsm78 Ако Джуни идва от Джуниър (Младши) то пак няма нищо общо с Георги.

Георги е много хубаво българско име, с имен ден. Не се коси. Изкарай си леко оставащите седмици до срещата с бебчо! Пожелавам ти леко раждане и здраво, хубаво и спокойно момченце!

# 130
  • Мнения: 354
Георги не ми е сред любимите имена,но ми харесва.Може би защото правя асоциации с мои близки и познати,който много обичам и уважавам Peace

# 131
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Милата Мира! Върти, суче, но не иска да е Георги и това си е.

Разбирам я и я подкрепям на 100%.

Джуни, Джунката идва от Джуниър. Когато момчето носи името на баща си и е т.нар. младши. Ма не било младши, ми Джуни Wink Шантава работа...

Мира, последно как ще е ?

# 132
  • Мнения: 739
..... Когато момчето носи името на баща си и е т.нар. младши.......Мира, последно как ще е ?

Да, но в случая бебето на Мира ще е Георги, а съпругът й е Григор, така че няма как да е Младши (т.е. Джуниър), щото няма да е с името на баща си.

Георги ще е бебока Sunglasses

# 133
  • Мнения: 571
Още водим преговори.Накрая ще ми писне и ако ще Хасан да го кръсти.Нямам нерви да се карам за глупости Peace

# 134
  • София
  • Мнения: 291
Точно така, пази си нервите за други, много по - съществени неща.
На края някой ще отстъпи, но чак след раждането ще се види, кой точно.

# 135
  • Мнения: 15 379
Нарцис, моля! Че името на детето е едно от най-важните неща.
Истината е, че ако ми се натрапва така и няма отстъпка, бих се развела на мига. Абсолютно честно.

# 136
  • Мнения: 10 547
Когато раждах малкото си дете, в стаята до мен имаше една девойка, която много държеше да не кръщава детето си на свекървата, а с име, измислено от нея и по-голямото й дете. До последно си беше мълчала за плановете си.
Та, пристига в деня след раждането гордия татко и пита: "Хасинта слушка ли мама?". Ще речеш, детето вече си име- избрано и вписано. Тя /майката/ само му поиска личната карта /бяха семейни/. На втория ден след раждането пристига акушерката с книгата, в която се вписват имената на родените, събира личните карти и под диктовката на майката Хасинта официално бе кръстена Лилибанкс.
Е, в дните предхождащи изписването имаше малко брожения, но и досега въпросните са семейство, често ги засичам из квартала.

Хасинта, Лилибанкс*

# 137
  • Мнения: 399
Нарцис, моля! Че името на детето е едно от най-важните неща.
Истината е, че ако ми се натрапва така и няма отстъпка, бих се развела на мига. Абсолютно честно.

1:1 Абсолютно!
И аз щях да кажа,че то така се почва...от натрапване на привидно неважни неща...ама това е една друга тема... Peace Това не е сред компромисите,които бих направила,а се смятам за разбран и толерантен човек...ох,сутришно повдигане на духа преди работа!  Laughing

# 138
  • София
  • Мнения: 44 216
то по тази логика изобщо да не се бе женила и да не му бе раждала деца...в крайна сметка, той това с името на момчето не го е сервирал, когато е забременяла.

# 139
  • Sf
  • Мнения: 978
Мацки, тук 100% е ясно как ще се казва детето.

# 140
  • Мнения: 15 379
Ейндж, не е така.
И няма "по тази логика". Името на детето не може да бъде избрано и преначертано, много преди детето да е заченато. Защото "така трябва". Спазването на подобен род "традиции" поне аз не приемам. Както не приемам и овчедушието на един мъж, който обаче да отсече "Това е името, такова трябва да е!".
Не го разбирам. Напомня ми за онзи виц "На тази къща не й требе учена жена! На тази къща й требе Москвич!".

# 141
  • София
  • Мнения: 44 216
Има по тази логика, човекът от години е казвал, че ако има момче то ще се казва...еди как си. Та именно по логиката да се разведе сега, би следвало просто да не се е женила, защото мнението му за име, традиции  и т.н. е било ясно още преди да зачене и първото си дете.
Та разбирам, че ти не приемаш, аз също не приемам такова налагане, ама като години си го приемал или си си мълчал...то малко изведнъж...ааа не.... не е съвсем на място.

# 142
  • Мнения: 15 379
Ако са коментирали името на евентуален наследник от мъжки пол и преди зачеването - приемам.
Аз още тогава щях да яхна метлата и да тропна здраво, че няма да го бъде!
Ако това е обсъждано, Мира не е предявила несъгласие - тогава съм съгласна, че няма как - Георги ще е.
Макар че каквато съм бясна, бих записала детето, както аз искам.

# 143
  • Sf
  • Мнения: 978
Sourcherry, авторката е просто съвсем друг тип човек. Подозирам, че мъжът й изобщо не е в течение с нейните драми относно името. И "коментирането" и "обсъждането на варианти" е само в нейните представи.

# 144
  • Мнения: 571
Аз не въднъж съм казвала в темата-говорено е и знае моето мнение още преди да се зажени.Против съм.Не съм мълчала или приемала нещо.Напротив.Той винаги е знаел,че не съм съгласна с името по този начин наложено.Не съм тръгнала да правя каквото и да е.Не бих кръстила детето с друго име на пук на него и без той да знае.Наясно е,че не ми е приятен начина по който ми го налага.Не съм мълчала никога,а сега още повече

# 145
  • София
  • Мнения: 291
Нарцис, моля! Че името на детето е едно от най-важните неща.
Истината е, че ако ми се натрапва така и няма отстъпка, бих се развела на мига. Абсолютно честно.

Sourcherry, права си - името на детето е много важно, но специално за мен - не повече от целостта на семейството ми.   Peace
След поредица от драматични събития, през които ми се наложи да премина през последните няколко години, детинските разправии, които съм имала със съпруга ми, до като избирахме имена на децата ни, честно казано направо ми се губят.

# 146
  • Мнения: 510
На мен името ми харесва  Peace

# 147
  • в рaя
  • Мнения: 233
Ох, Мира! И тук да се засечем с теб Simple Smile Аз също съм на вълна Георги. АЗ искам да кръстим детето на баща ми, дъщеря ми е кръстена на свекървата и държа това да е на татко. Мъжа ми няма нищо против. НО идва проблем с името - не си харесване имена с "Г" - Галин, Габриел, Григор, Георги... май това са. Баща ми се казва Генчо. Аз съм между Габриел и Георги, но и на двете галената форма не ми харесва  Tired Но искам да е на татко... Ако беше момиче 10000 % щеше да е Гергана или Габриела.  Та за сега ще е Георги, макар да не го обсъждаме в къщи, защото и двамата още не сме сигурни.
А ако го кръстим така ще имаме две деца с двете най-разпространени имена в България  Whistling

Много жалко, че така ти го налагат името! Но вие си имате уговорка с мъжо доколкото помня и вместо да се настройваш допълнително - мисли положително!

# 148
  • Мнения: 739
..... НО идва проблем с името - не си харесване имена с "Г" - Галин, Габриел, Григор, Георги... май това са. Баща ми се казва Генчо. Аз съм между Габриел и Георги, но и на двете галената форма не ми харесва  Tired ....

Ако ще кръщавате на дядо Генчо - по-добре Генади.
Габриел няма нищо общо с Генчо (освен първата буква). Аз ако бях Генчо Laughing и кръстят на мен Габриел или Георги, ами все едно не е кръстен на мен, т.е. на Генчо. Ама вие си знаете де, аз само мнение споделям Grinning

# 149
  • София
  • Мнения: 44 216
Аз пък бих го кръстила Евгени, то и без друго Генчо от там идва.

# 150
  • в рaя
  • Мнения: 233
Всъщност си мислихме само за буквичката. Не се бях замисляла за произхода, исках да започва с буквичката на татко. Но и Генади... как се вика на галено? Евгени също нещо не ми допада... уф, знам, че дойде ли момента и ще го решим. Малко ме е яд на мене си, че държа да започва с неговата буква ... иначе никой не ни притиска, даже не питат, а и ние не казваме как смятаме да кръстим бебето. Не очаквам делене защото не е на нашите или техните, сами решихме да е така.

# 151
  • Мнения: 739
Аз на Генади бих викала просто...Генади, без галено. Аз по принцип не съм много привърженичка на галените имена. Кръстих дъщеря си Викториа и всички я знаят така, а не Вики или нещо друго галено. И у нас така си й викаме: Викториа, ела тукааааа.

# 152
  • Мнения: 399
С "Г" единствено Горан ми допада от по-общоприетите по нашите ширини. Peace И Габриел,разбира се,но предпочитам първото сякаш.
И Гео (Генчо) ми харесва,само че в Бг няма как да е на почит... Rolling Eyes
Изчанчени няма да предлагам,само ще вметна Гален и Георг.

# 153
  • Мнения: 15 379
Гео е добро предложение Peace.

# 154
  • Мнения: 10 547
Гео е добро предложение Peace.

..., което около седмата, най-късно осмата година на детето ще се преобразува в Гейо.

# 155
  • Мнения: 15 379
Каси, вярно.
Макар че на всяко име можеш да измислиш кофти прякор.
Мдам, децата са жестоки.

# 156
  • Мнения: 10 547
Така е, Sourcherry, но конкретно това име е повече от благодатно.

# 157
  • Мнения: 354
Каси, вярно.
Макар че на всяко име можеш да измислиш кофти прякор.
Мдам, децата са жестоки.


Подкрепям

# 158
  • Мнения: 1 615
Едни познати на познати кръстиха сина си Гено - на баба Гена.
А от Генади - Гени. На един Евгени така му викахме, значи може и от Генади Wink
/А може и Ади, к'во му е?/

# 159
  • Мнения: 68
Може би съкратено от Генади - Гого  newsm78

# 160
  • Мнения: 9 487
Може би съкратено от Генади - Гого  newsm78


Да, да...като "Светльо" на бай Ламби  Crazy
Аааа ма ха, я не крадете "Гого" newsm66 ..то си е на "Георги"  Naughty

# 161
  • София
  • Мнения: 44 216
е то ако ще е Гого, Георги да е...
Междо другото Генади е в пъти по-зле според мен....

# 162
  • в рaя
  • Мнения: 233
Благодаря ви още веднъж! Но според мен Георги и Габриел са ми най-звучни. Подробно сме разгледали всякакви списъци с имена и никое не ми звучи добре. А както казах на тези две имена не ми харесва галената форма и вероятно ако се наложи ще  я караме като Фики с цяло име. А пък до края може да реша да сменим името, а пък може да имаме късмета да си дойде и с името и така няма да го мислим  Whistling

# 163
  • Пловдив
  • Мнения: 14 084
Направо ми се струва невероятно, че някой сравнява Георги с Генади. Но както са казали хората - по вкус и цвет товарищи нет.

# 164
  • Мнения: 4 569
Не ми харесва Георги. Звучи ми старческо. Противно ми е.

# 165
  • Мнения: 15 379
Честит Георги на Мира!
Да расте здрав!

# 166
  • Мнения: 4 569
Да е жив и здрав малкия Георги!

# 167
  • Мнения: 164
Прочетох цялата тема и даже си поплаках защото моят случай е същия  като на Мира даже по зле защото имаме момиченце което е кръстено на свекърва ми по настояване на мъжа ми и на родителите му а сега през май трябва да се роди нашето момченце което по настояване на мъжа ми и на родителите му щом е момче трябва  да е на свекъра вече и второто ако беше момиченце тогава щяло аз да избирам името какви са тия простотии направо не ми се побира в ума много искам името за второто детенце да го изберем заедно с мъжа ми но в никакъв случай Георги не ми допада, а и не заслужава свекъра  много са ме наранявали с приказки, хиляди пъти го питам да измислим име но не та не така трябало по традиция макар че детето на брат му е момиченце и е кръстено на свекъра ми а свекърва ми пък един ден се изказа щом си в неговата къща ще слушаш  направо  ми идеше да умра и повече да несе съживя, и много  други  приказки  като например като се роди мъжкото дядото щял да даде 300 лв за дрехи а аз  попитах ами ако е женско няма да ни погледните ли  тогава добавих че името се дава от  уважение не за пари те мълчат все едно нищо не съм казала моето мнение не се зачита защото съм снаха ако имаха дъщеря нямаше да расъждават така  но имат двама сина .Като кажа на мъжа си твоите родители това и това казват а и някои неща самият той ги чува все ми вика ти грешно си разбрала те нямат точно това в предвит и т.н. моите родители са починали и дали за това ме тъпчат няма кой даме защити настройват мъжа ми така че все на тяхното да става .Моят мъж още от самото начало  преди да разберем че е момченце, знае че не искам така да се казва но той тайно се надява че ще бъде както е казал все пак в родилния дом мамата казва първа името.Нито с първото нито с второто ми се даде възможност да избирам.Незнам как да постъпя вечер не мога да спя от нерви.

Последна редакция: пт, 23 мар 2012, 01:51 от ma_ma

# 168
  • Мнения: 4 569
Името не е най-важното нещо. По-важно е детето да е здраво така че се успокой.
Георги поне е нормално име а не като Груйо, Пенчо и т.н.
Дано успееш да се пребориш и да е името което искаш ти!
Кога чакаш бебчето?

# 169
  • в рaя
  • Мнения: 233
ma_ma, искрено съчувствам на такива ситуации! Не знам как търпиш, но вероятно наистина понякога се налага. Важното е всичко да е наред, да те посъветвам да тропнеш с крак и да го запишеш на своя глава - не мога! Това би довело до изключително много семейни скандали, а това най-малко ти трябва. Дано успеете със съпруга ти да стигнете до някакъв консенсус, аман от намеса на "родители". Успех!

Ние си останахме на името Георги. Съпруга ми предложи и Григор, което на мен изобщо не ми харесва, макар в техния род да е много популярно (фамилията ни е такава, чичовци дядовци и прочие). А и аз казах, че искам да е на баща ми! Ако го кръстя така, ще си е точно отново на неговия род. Но поне не сме се карали за това, обсъждаме вариантите ииии само Георги излиза отпред Simple Smile

# 170
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
 ma_ma, зашиши 2-рия си син с името на баща му. 1:1, да видим какво ще кажат свекърите?

# 171
  • София
  • Мнения: 44 216
аз не че съм съвсем на ти с тази традиция.... но по принцип  не повелява ли първото на свекърите(ако е момче на свекъра, ако момиче на свекървата), пък второто на родителите на майката пак така?
иначе да, ако ти харесва  името на мъжът ти и това е вариант, надали някой би следвало да има възражения, въпреки че хора разни.

# 172
  • Мнения: 11 747
Според традицията децата се кръщават на свекърите, не на тъстовете. На тъстовете кръщават техните синове. Жената отива в чуждото (мъжовото си) семейство, загърбва своето и става част от друг род. Продължава рода на мъжа си, затова и децата носят бащино и фамилно име на баща си. Кръщават се с имената на свекър и свекърва.

# 173
  • София
  • Мнения: 44 216
аха ясно Simple Smile значи съм се объркала, но както казах, не съм никак на ти с тази традиция :

# 174
  • Мнения: 11 747
Това с кръщаването на тъстовете е така да се каже модерен вариант. Откак хората имат по две деца и не всеки има син, пък на всеки му се ще да го 'подновят', станаха по- либерални времената и се отстъпва второ дете, обичайно момиче..., понеже то е с по- малка стойност, на тъстовете и те да се зарадват. Иначе традицията си е само за свекърите.

# 175
  • Мнения: X
Аз пък знам, че тенденцията е " при когото живеят младите". В смисъл, че има мъже, които идват в апартамента, или града на жена си и обикновено кръщават първото дете на нейните родители, като " завряни зетове" Laughing

# 176
  • София
  • Мнения: 44 216
а ако си живеят самостоятелно?

# 177
  • Мнения: 11 747
Понеже говорим за традиция, а традициите се изграждат и идват от времена далеч назад, та тогава не е имало ни апартамент, ни самостоятелно живеене. И кръщаването е било абсолютно задължение, но и голяма отговорност за подновения (баба, дядо). Дават се злата, имоти (моята леля е получила къщата на баба си на която е била кръстена, вместо да остане на родителите ѝ). На погребения на баба/дядо се дават специални дарове на внука, който носи името. За завършване на образовние, за сватби - наистина дебели материални облаги. Далеч не се разминава работата с една бебешка количка, примерно, както е било обичай през 70-те години. На днешно време вече никой нищо не дава само претенции има.

# 178
  • Мнения: 4 569
Пина, много увлекателно разказваш!   bouquet  Така и на мен ми се избистриха някои традиции.

# 179
  • Мнения: 11 747
Радвам се, Естел!  Hug   Аз как ги ненавиждам тези претенции.......  Twisted Evil ама.

# 180
  • Мнения: 4 569
И аз ги мразя, защото са задължение, но има хора без избор. Confused

# 181
  • Мнения: X
Понеже говорим за традиция, а традициите се изграждат и идват от времена далеч назад, та тогава не е имало ни апартамент, ни самостоятелно живеене. И кръщаването е било абсолютно задължение, но и голяма отговорност за подновения (баба, дядо). Дават се злата, имоти (моята леля е получила къщата на баба си на която е била кръстена, вместо да остане на родителите ѝ). На погребения на баба/дядо се дават специални дарове на внука, който носи името. За завършване на образовние, за сватби - наистина дебели материални облаги. Далеч не се разминава работата с една бебешка количка, примерно, както е било обичай през 70-те години. На днешно време вече никой нищо не дава само претенции има.

Охохо, започвам да придобивам положително отношение към тази традиция, ако дават толкова и днес...

# 182
  • Мнения: 15 379
Понеже говорим за традиция, а традициите се изграждат и идват от времена далеч назад, та тогава не е имало ни апартамент, ни самостоятелно живеене. И кръщаването е било абсолютно задължение, но и голяма отговорност за подновения (баба, дядо). Дават се злата, имоти (моята леля е получила къщата на баба си на която е била кръстена, вместо да остане на родителите ѝ). На погребения на баба/дядо се дават специални дарове на внука, който носи името. За завършване на образовние, за сватби - наистина дебели материални облаги. Далеч не се разминава работата с една бебешка количка, примерно, както е било обичай през 70-те години. На днешно време вече никой нищо не дава само претенции има.
Охохо, започвам да придобивам положително отношение към тази традиция, ако дават толкова и днес...

А ако свекъра е Кочо например, пак ли ще се радваш?

# 183
  • Мнения: X
Ако Кочо ми е осигурен до завършване на университета, а аз утешена за името с апартамент, вила, кола, и парици кеш съм ок, даже ще почна да си го харесвам името Кочо. Grinning

# 184
  • Мнения: 15 379
Иска ми се да вярвам, че се шегуваш Laughing.

# 185
  • Мнения: X
Не, защо да се шегувам? Да не е малко да съм осигурена, за цял живот, плюс осигурения живот на сина ми Кочо? Simple Smile И без това, дали е Кочо, Иван, Джейсън или Микеланджело, все ще се намери някой, който да не хареса името. Само дето в единия случай, ще троша нерви във форума, щото имам Джейсън, ама нямам парички, а в другия ще си свиркам на о. Бали, понеже дядо Кочо ще ме е благословил с екскурзия до там. Wink

# 186
  • Мнения: 15 379
Предпочитам аз да му осигуря всичко това, но да кръстя детето си с име, което на мен ми харесва, а не на някого, защото ще ме дари с апартамент и златни зъби.

# 187
  • Мнения: 164
Разсмяхте ме почвам да мисля положително все пак е по важно да сме живи и здрави с бебето и всичко да е наред, хубавото е че живеем отделени от бабата и дядото ако бяхме заедно в една къща до сега да си бях сложила въжето Ох хубаво е че не е Кочо  или някво подобно смешно име  то такива хора с традиций са слепи  хич не обръщат внимание че един ден на детето ще се смеят но Георги поне го бива макар че аз ми харесват много други пък и исках и второто ми детенце да няма имен ден щото щерката няма понеже името на свекървата  е такова  и така и двете да нямат именни дни да не се сърдят един ден ама не та не моя мъж не мога да го убедя кое би било по добро за децета.

# 188
  • Мнения: X
Е, аз говоря лично за себе си, не убеждавам никого в моето мнение. Peace Стагнацията е ужасна, кризата край няма, и никак не ми биха били излишни всички тези облаги, плюс осигуряване до живот. И без това въпросният живот е твърде кратък, за да го живея зле, и то заради някакво си име.  Аз и така съм чувала, за толкова безвкусни и отвратителни имена на деца, некръстени на никого, че май  е все едно, дали кръщаваш на някого или не, ако нямаш вкус...Важна е движимата и недвижимата сосбственост, не някакво си име и безполезен инат или излишна гордост. Прагматик съм просто- Laughing Лошата новина е, че такива свекъри, тъстове и тъщи вече няааама! Николай Банев няма голям син, на Гущеров сина вече го грабна чалгаджийката Мария, на Васил Божков сина-дъщерята на Софиянски, а при сина на Боби Михайлов не мога да се вредя от фолк гърли...Добре че, съм морско чадо, та да плача в апартамент на морето лятото. Това ми е утехата!

# 189
  • Мнения: 8 916
 Laughing

Приятно ми е, Че Пинa и Aниезе отново пишaт в "Именa".

Последна редакция: сб, 24 мар 2012, 08:53 от Блу

# 190
  • Мнения: 399
Ако Кочо ми е осигурен до завършване на университета, а аз утешена за името с апартамент, вила, кола, и парици кеш съм ок, даже ще почна да си го харесвам името Кочо. Grinning
Peace И аз кръщавам Кочо веднага при това положение!И не се шегувам.
Но да ми изискват "уважение" само за да се надуват,че имат кръстено внуче - няма начин! Naughty

# 191
  • Мнения: 11 747
Блу ,  Hug    Аз да пиша, ама все гледам, че нови теми няма, старите сме ги разнищили до дупка. По неприятния въпрос със задължаването да се кръсти на свекъри сме изговорили всичко, и това сега не е за първи път  Simple Smile  Покрай липсата на право на глас на майката щях да пиша и за стария обичай след брака жената да взима не само фамилията на мъжа, но и малкото му име като второ - до вчера с името на баща си, от днес нататък с името на мъжа си, като официална негова придатка и категорично скъсване с майчиния род...  Sad  но се сетих, че и това сме обсъждали преди време. Изобщо тези традиции за мен са тягостни, напомнят ми за стари разбирания където жената е стока - за разплод и за домашна помощница  Sad Напомня за времената, когато на мегдана мъжете са казвали - 'имам 3 деца - трима сина и две дъщери'... Как в народните приказки на някой снажен левент старата му майка казва - 'сине, вече се уморявам, тежи ми къщната работа, да доведеш една невяста да ми шета'   Confused  Баба ми на село имаше израз - 'млада булка да не си!'. Като се събираха на дернеци със съседските баби и си хортуват техни си работи, та току се чуваше някоя въздишка придружена с израза 'млада булка да не си'. И после 8 март бил ден на колежката... Жената е била дискриминирана още от раждането си. А каква горчилка ми носи мисълта, че в много семейства отношението е все още такова. А този подфорум често ми го напомня  Confused  И още нещо се сетих, дето момичетата са получавали зестра при женитба от баща си, колкото той прецени, а момчетата са делили наследството. На момичетата от бащиния имот не се полага  Confused  И забележете израза - бащиния имот - сякаш майка им не е робувала и тя за него.

# 192
  • Мнения: X
Вижте сега, аз се опитвам да обърна всичко на шега, но ситуацията при Ма-ма наистина е доста сложна. Повечето, които пишем тук, надявам се, имаме родители и роднини зад гърба си, а това е изключително важно. Но помислете как се чувства едно момиче без родители в дома на консервативни, а както разбирам и доста язвителни и тиранични хора. Кой да я подкрепи, кой да застане зад гърба й? Още повече, че й собственият й мъж мисли като дядото и бабата Лесно е, да се тропне с крак и да се каже " няма пък! това са остарели традиции!" И после какво я чака? Да, тя е майката, тя ще каже името, може да избере каквото си име иска и да превърне живота си в ад. Била съм свидетел на няколко подобни случая и съм наясно, че на хора с подобен манталитет като въпросните баба и дядо, нищо не може да им бъде обяснено и никога няма да разберат мотивите ни...Моят съвет е, да кръсти детето Георги и да живее живота си, ако не в мир и хармония, поне малко по-спокойно и сносно.

# 193
  • Мнения: 11 747
Това, че имаш живи родители съвсем не означава, че има кой да застане зад гърба ти  Simple Smile Но не е това темата, просто вмъквам. Моя съвет към ma_ma също е да кръсти детето Георги и да не влиза във войни с предизвестени завършеци. Едно, че името е свястно и нормално, възприема се много добре от обществото, друго, че наистина има и по- важни неща. Да е живо и здраво бебето, да порастне, да стане човек, пък от името си няма да се срамува.

# 194
  • Мнения: 164
Благодаря за съветите мили дами наистина мисля така да направя защото от нерви идват и болести и скандалите които ще трябва да претърпя не ми се мисли.  Cry

# 195
  • Мнения: 2 222
При нас за късмет и двамата дядовци са Георги, но никога не ми е хрумвало да си кръстя бебето така. Всъщност единствената, която очакваше малък Жорко беше майка ми, като разбра, че и свекъра е Георги, направо си беше убедена. Но аз имам друго любимо мъжко име - всъщност само едно мъжко име ми харесва повече от останалите - и така кръстих детето. Никой не ми се е месил и не ми е давал акъл.

Имам приятелка, която преживя ужасни кошмари заради името на детето си, пречупи се след грандиозни скандали и заплахи и го кръсти както искаха свекърите. И до ден днешен съжалява, че се е навила и си спомня аза името, което тя е била избрала. Аз да съм, детето си не бих нарекла никога с име, което не ми е по сърце. Ако заради едното име ще му даряват нещо, а ако е с друго име - не, да си държат "даровете". Но хората са различни...

# 196
  • Мнения: 11 747
Аз да съм, изобщо не бих се оженила и не бих раждала на такъв мъж, дето се и съгласява с такива родители, ама свършила работата вече. Пък и лесно се говори в пространството по теоретични казуси, друго е като ти дойде на главата.

# 197
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
LaughingПриятно ми е, Че Пинa и Aниезе отново пишaт в "Именa".

и на мен!   bouquet

Аз съм минала през някакви неразбории с роднините на мъжО по повод избраното от мен име за щерката и знам за какво говори Ма_ма... Съчувствам й  Hug
Но се отстояват някои неща, не може пък да си буква безгласна. И до кога така... Страхът на свекърите се взема в самото начало... Аз им дадох отсрочка на моите, но затова с 2-на сила избухнах  Twisted Evil

И може да се прекръстиш... след време.

# 198
  • Мнения: X
И на мен ми е много приятно да ви видя отново, момичета. Simple Smile Два месеца не влизах във форума поради проблеми, а в резултат на тях нямах желание за писане. Сега обаче, си върнах предишния оптимизъм и убеждението, че трябва да гледаме на нещата откъм веселата им страна. Simple Smile

# 199
  • Мнения: 37
Георги е хубаво име, българско.
Вярно, че е много често срещано,
но има страхотен празник - обожавам Гергьовден.
А пък аз доста съм се притеснявала от моето име,
което е доста рядко - винаги го бъркат, като попълват документи
спелувам като на идиоти, дори аз да съм го написала вярно,
пак го преписват грешно,
а и не мога да остана незабелязана - и това си има негативи.

# 200
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
,а и не мога да остана незабелязана -.

е то това е търсен ефект.  Peace
Обичам странни имена... таман преди мин. имах клиентка: Ленария

Мираааааа, къде си... Похвали се с Гошо  baby_neutral

# 201
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Георги е хубаво име, българско.
Вярно, че е много често срещано,
но има страхотен празник - обожавам Гергьовден.
А пък аз доста съм се притеснявала от моето име,
което е доста рядко - винаги го бъркат, като попълват документи
спелувам като на идиоти, дори аз да съм го написала вярно,
пак го преписват грешно,
а и не мога да остана незабелязана - и това си има негативи.

Убеждавам се, че всичко си е до човек и усещане. Имала съм същите перипетии с моето име, но пък не съм се притеснявала от него, нито съм искала да съм с по-обикновено име. И ми харесва да съм единствената носеща това име сред моите приятели.

Общи условия

Активация на акаунт