Георги-възраждаме името или доизтъркваме износеното?

  • 10 213
  • 201
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 372
Струва ми се, че накрая бебето ще си остане Георги.  Wink Ти имаш ли си твои фаворити, споделяла ли си със съпруга си, че не харесваш особено името и има вероятност да изберете друго?

# 16
  • Мнения: 3 830

Хем не искам да убидя никой-всички разчитат,че така ще се казва и хич нто обсъждат нито ме питат-хем ми се иска страшно много да не е това име.


Ти си го казала.

Е, винаги са ми били много неприятни такива сметки без кръчмаря. Някой да ми кръщава детето и още докато е в утробата ми, да го наричат с някакво име. Това би ме дразнило много. Нероден Петко ли, що ли?  Close

Трябва името да се избере от двамата родители, а не от единия само. Дръж си на позицията и не им позволявай така да се държат. Името би трябвало да се избира от родителите, не от родата на единия или другия.

И аз като pina се запалих. Сега видях поста й по-горе.

# 17
  • Мнения: 722
Георги е хубаво име. Доста масово и непреходно. Във всеки випуск има и ще има поне по един Георги. Но традицията да се кръщават деца на баби и дядовци не ми допада. Намирам я за архаична и заробваща. А и кому е нужно да се редуват (примерно) Иван, Георги, Иван , Георги и така до безкрай!??

# 18
  • Мнения: 1 092
Мира името е прекрасно само по себе си!
От друга страна традициите са нещо хубаво. Те сплотяват! И ако свекъра ти заслужава името му да е подновено - гласувам ЗА!
Аз харесвам това име заради празника  Flutter Много обичам пролетните празници, а Гергьовден е един от най-обичаните от мен. И то без причина - никога не съм имала причина да празнувам този праник - нито близък именник, нито специална традиция в моето семейство да се отбелязва по специален начин точно този празник. Дълго време си мислех, че един ден ако имам син ще се казва Георги - дори обсъждахме името, когато забременях.
Не смятам, че името е прекалено експлоатирано - да познавам повече от трима души с това име, но не мисля, че това е твърде много. Преди да изляза болничен работих в ясла и детска градина (обединени) и понеже трябваше да замествам се наложи да се запозная с почти всички групи - 3 яслени и 3 от градинските. Запознах се само с един малък Георги...

# 19
  • Мнения: 1 207
Съвсем нормално име ми е Георги. 
Но не бих го ползвала, при положение, че ми е наложено отвън.

# 20
  • Мнения: 3 830
Съвсем нормално име ми е Георги. 
Но не бих го ползвала, при положение, че ми е наложено отвън.

Явно не само аз реагирам така бурно.  Rolling Eyes Може би заради мъките, на които е била подложена Мама (Лека й пръст!), заради имената на децата си, а и вероятно съм взела доста голяма част от характера й и особено свободолюбивостта и непокорството й.

# 21
  • Мнения: 10 547
Но пък иначе като майката наложи избора си, това идва съвсем естествено, нали?  Sunglasses

# 22
  • Мнения: 571
Именно начина,по който ми го налагат ме кара да бягам от името още повече.Не съм казала,че не е хубаво-напротив.И аз уважавам традициите.Познавам мъжа си от 10г и от горе долу толкова знам,че ако има син ще се казва по този начин.За това и толкова се радвах,че първото дете е момиченце и хич не ми се щеше второто да е момче.
Иначе ми харесват Галин,Даниел и Любомир...абе май почти всичко ми се струва по-приемливо в момента.
Аз също съм против налагането на чужда воля особено ако става дума за собственото ти дете.Също съм и против това да се кръщава дете на някого.Първото на никой не е.И сега второто да е на някого.От всякъде слушам "заслужава човека да е на него,не се инати..." Не съм казала,че не заслужава-напротив точно обратното.Просто не мисля,че това е начина.Може пък иаз да бъркам и действително да се опъвам излишно newsm78

# 23
  • София
  • Мнения: 291
"Доизтъркваме износеното" звучи много грозно.
Ако мнението ти за кръщаване на някого е такова, по - добре не се подигравай повече с името на горкия дядо.

# 24
  • Мнения: 1 796
Георги е хубаво име, никога не бих кръстила Галин на Георги - Галин ми е крайно немъжествено.
Разбира се  начинът, по който се натвърдя на авторката е грозен.

Мира, а Симона кръстена ли е на някого?

# 25
  • София
  • Мнения: 44 120
не е, тя е писала, но мен ми е интересно, след като от 10 години знаеш, че мъжът ти така ще иска да се казва сина му, той знае ли от 10 години , че не понасяш името и не желаеш за нищо на света детето ти така да се казва?

остава и варианта двойно име.

# 26
  • Мнения: 2 216
Angel_Dust , честит имен ден на Филип  bouquet
...........
Георги е хубаво име, а и щом уважавате свекъра...Мисля че излишно се инатите, защото ви е неприятен фактът, че ви налагат да кръстите детето си така.
Честно казано пред възможността да кръстя Горан, Григор, Габриел.....с радост бих кръстила Георги

Последна редакция: вт, 15 ное 2011, 08:20 от Bona Dea

# 27
  • Sf
  • Мнения: 978
Георги много ми харесва. Георги Григоров - не чак толкова. Ама ти май нямаш много избор.

Свекърите както и да е, ама мъжът ти ако толкова време чака да му се роди Георги, не знам как ще го разочароваш.

10 години що мълча? Досега да го е преглътнал. Георги бих го кръстила при това положение.

# 28
  • Мнения: 11 747
Определено Георги ми харесва повече от Галин. Макар, че наскоро разбрах, че Галин не идва от галя, а от черен, мургав, т.е. от 'гал'. И имен ден има март месец, някъде, съвсем не на Гергьов ден.
Вариант за двойно име няма - фамилията очаква да се повторят и трите имена, не да се замазва положението с някакви натаманявания.

# 29
  • Мнения: 11 747
И понеже продължавам да си разсъждавам за традицията с кръщаването та си мисля, как мъжа ти, бащата на това неродено дете, ще очаква един ден неговия син да се казва Григор Георгиев ХХХ (там както ви е фамилията), за да се повторят трите имена на дядото и да се продължи така до безкрай. Всъщност то се очаква от нероденото ти дете преди да бъде заченато, а може би преди още ти да се срещнеш с мъжа си. Някак тази предопределеност ме плаши. Как още преди да дойдеш на този свят, някой вече ти е определил как ще се казваш. Често така ти е определено и каква професия ще имаш, къде ще живееш, знае се и какъв партньор в живота си да избереш ще се очаква от теб. Известни са семейните ценности, в които ще бъдеш възпитан и бита ти, който ще бъде определен от тях. А ти може да се родиш мечтател, да търсиш приключения, нови светове. Може да си откривател, може да си по- различен от всички тях - преди теб. Може предварително начертания план от семейството ти да ти идва тесен, да те задушава. Но кой си ти, че да разперваш криле? То се знае - нероденият ще е Георги, а нероденият на неродения ще е Григор.  Sad

Общи условия

Активация на акаунт