Георги-възраждаме името или доизтъркваме износеното?

  • 10 264
  • 201
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 4 569
И аз ги мразя, защото са задължение, но има хора без избор. Confused

# 181
  • Мнения: X
Понеже говорим за традиция, а традициите се изграждат и идват от времена далеч назад, та тогава не е имало ни апартамент, ни самостоятелно живеене. И кръщаването е било абсолютно задължение, но и голяма отговорност за подновения (баба, дядо). Дават се злата, имоти (моята леля е получила къщата на баба си на която е била кръстена, вместо да остане на родителите ѝ). На погребения на баба/дядо се дават специални дарове на внука, който носи името. За завършване на образовние, за сватби - наистина дебели материални облаги. Далеч не се разминава работата с една бебешка количка, примерно, както е било обичай през 70-те години. На днешно време вече никой нищо не дава само претенции има.

Охохо, започвам да придобивам положително отношение към тази традиция, ако дават толкова и днес...

# 182
  • Мнения: 15 379
Понеже говорим за традиция, а традициите се изграждат и идват от времена далеч назад, та тогава не е имало ни апартамент, ни самостоятелно живеене. И кръщаването е било абсолютно задължение, но и голяма отговорност за подновения (баба, дядо). Дават се злата, имоти (моята леля е получила къщата на баба си на която е била кръстена, вместо да остане на родителите ѝ). На погребения на баба/дядо се дават специални дарове на внука, който носи името. За завършване на образовние, за сватби - наистина дебели материални облаги. Далеч не се разминава работата с една бебешка количка, примерно, както е било обичай през 70-те години. На днешно време вече никой нищо не дава само претенции има.
Охохо, започвам да придобивам положително отношение към тази традиция, ако дават толкова и днес...

А ако свекъра е Кочо например, пак ли ще се радваш?

# 183
  • Мнения: X
Ако Кочо ми е осигурен до завършване на университета, а аз утешена за името с апартамент, вила, кола, и парици кеш съм ок, даже ще почна да си го харесвам името Кочо. Grinning

# 184
  • Мнения: 15 379
Иска ми се да вярвам, че се шегуваш Laughing.

# 185
  • Мнения: X
Не, защо да се шегувам? Да не е малко да съм осигурена, за цял живот, плюс осигурения живот на сина ми Кочо? Simple Smile И без това, дали е Кочо, Иван, Джейсън или Микеланджело, все ще се намери някой, който да не хареса името. Само дето в единия случай, ще троша нерви във форума, щото имам Джейсън, ама нямам парички, а в другия ще си свиркам на о. Бали, понеже дядо Кочо ще ме е благословил с екскурзия до там. Wink

# 186
  • Мнения: 15 379
Предпочитам аз да му осигуря всичко това, но да кръстя детето си с име, което на мен ми харесва, а не на някого, защото ще ме дари с апартамент и златни зъби.

# 187
  • Мнения: 164
Разсмяхте ме почвам да мисля положително все пак е по важно да сме живи и здрави с бебето и всичко да е наред, хубавото е че живеем отделени от бабата и дядото ако бяхме заедно в една къща до сега да си бях сложила въжето Ох хубаво е че не е Кочо  или някво подобно смешно име  то такива хора с традиций са слепи  хич не обръщат внимание че един ден на детето ще се смеят но Георги поне го бива макар че аз ми харесват много други пък и исках и второто ми детенце да няма имен ден щото щерката няма понеже името на свекървата  е такова  и така и двете да нямат именни дни да не се сърдят един ден ама не та не моя мъж не мога да го убедя кое би било по добро за децета.

# 188
  • Мнения: X
Е, аз говоря лично за себе си, не убеждавам никого в моето мнение. Peace Стагнацията е ужасна, кризата край няма, и никак не ми биха били излишни всички тези облаги, плюс осигуряване до живот. И без това въпросният живот е твърде кратък, за да го живея зле, и то заради някакво си име.  Аз и така съм чувала, за толкова безвкусни и отвратителни имена на деца, некръстени на никого, че май  е все едно, дали кръщаваш на някого или не, ако нямаш вкус...Важна е движимата и недвижимата сосбственост, не някакво си име и безполезен инат или излишна гордост. Прагматик съм просто- Laughing Лошата новина е, че такива свекъри, тъстове и тъщи вече няааама! Николай Банев няма голям син, на Гущеров сина вече го грабна чалгаджийката Мария, на Васил Божков сина-дъщерята на Софиянски, а при сина на Боби Михайлов не мога да се вредя от фолк гърли...Добре че, съм морско чадо, та да плача в апартамент на морето лятото. Това ми е утехата!

# 189
  • Мнения: 8 921
 Laughing

Приятно ми е, Че Пинa и Aниезе отново пишaт в "Именa".

Последна редакция: сб, 24 мар 2012, 08:53 от Блу

# 190
  • Мнения: 399
Ако Кочо ми е осигурен до завършване на университета, а аз утешена за името с апартамент, вила, кола, и парици кеш съм ок, даже ще почна да си го харесвам името Кочо. Grinning
Peace И аз кръщавам Кочо веднага при това положение!И не се шегувам.
Но да ми изискват "уважение" само за да се надуват,че имат кръстено внуче - няма начин! Naughty

# 191
  • Мнения: 11 747
Блу ,  Hug    Аз да пиша, ама все гледам, че нови теми няма, старите сме ги разнищили до дупка. По неприятния въпрос със задължаването да се кръсти на свекъри сме изговорили всичко, и това сега не е за първи път  Simple Smile  Покрай липсата на право на глас на майката щях да пиша и за стария обичай след брака жената да взима не само фамилията на мъжа, но и малкото му име като второ - до вчера с името на баща си, от днес нататък с името на мъжа си, като официална негова придатка и категорично скъсване с майчиния род...  Sad  но се сетих, че и това сме обсъждали преди време. Изобщо тези традиции за мен са тягостни, напомнят ми за стари разбирания където жената е стока - за разплод и за домашна помощница  Sad Напомня за времената, когато на мегдана мъжете са казвали - 'имам 3 деца - трима сина и две дъщери'... Как в народните приказки на някой снажен левент старата му майка казва - 'сине, вече се уморявам, тежи ми къщната работа, да доведеш една невяста да ми шета'   Confused  Баба ми на село имаше израз - 'млада булка да не си!'. Като се събираха на дернеци със съседските баби и си хортуват техни си работи, та току се чуваше някоя въздишка придружена с израза 'млада булка да не си'. И после 8 март бил ден на колежката... Жената е била дискриминирана още от раждането си. А каква горчилка ми носи мисълта, че в много семейства отношението е все още такова. А този подфорум често ми го напомня  Confused  И още нещо се сетих, дето момичетата са получавали зестра при женитба от баща си, колкото той прецени, а момчетата са делили наследството. На момичетата от бащиния имот не се полага  Confused  И забележете израза - бащиния имот - сякаш майка им не е робувала и тя за него.

# 192
  • Мнения: X
Вижте сега, аз се опитвам да обърна всичко на шега, но ситуацията при Ма-ма наистина е доста сложна. Повечето, които пишем тук, надявам се, имаме родители и роднини зад гърба си, а това е изключително важно. Но помислете как се чувства едно момиче без родители в дома на консервативни, а както разбирам и доста язвителни и тиранични хора. Кой да я подкрепи, кой да застане зад гърба й? Още повече, че й собственият й мъж мисли като дядото и бабата Лесно е, да се тропне с крак и да се каже " няма пък! това са остарели традиции!" И после какво я чака? Да, тя е майката, тя ще каже името, може да избере каквото си име иска и да превърне живота си в ад. Била съм свидетел на няколко подобни случая и съм наясно, че на хора с подобен манталитет като въпросните баба и дядо, нищо не може да им бъде обяснено и никога няма да разберат мотивите ни...Моят съвет е, да кръсти детето Георги и да живее живота си, ако не в мир и хармония, поне малко по-спокойно и сносно.

# 193
  • Мнения: 11 747
Това, че имаш живи родители съвсем не означава, че има кой да застане зад гърба ти  Simple Smile Но не е това темата, просто вмъквам. Моя съвет към ma_ma също е да кръсти детето Георги и да не влиза във войни с предизвестени завършеци. Едно, че името е свястно и нормално, възприема се много добре от обществото, друго, че наистина има и по- важни неща. Да е живо и здраво бебето, да порастне, да стане човек, пък от името си няма да се срамува.

# 194
  • Мнения: 164
Благодаря за съветите мили дами наистина мисля така да направя защото от нерви идват и болести и скандалите които ще трябва да претърпя не ми се мисли.  Cry

Общи условия

Активация на акаунт