Интегрират ромите с нови жилища за 10млн.лв.

  • 11 214
  • 274
  •   1
Отговори
# 225
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Не си само ти, Клонка, и аз така ги помня. Но и българите бяхме други тогава (колко пък е грозно и типично за последните десетилетия да се делим на "българи" и "други"...).

# 226
  • Мнения: 427
Не си само ти, Клонка, и аз така ги помня. Но и българите бяхме други тогава (колко пък е грозно и типично за последните десетилетия да се делим на "българи" и "други"...).
  Да , делението на етноси е грозно . И набира все по - голяма скорост  Peace Особено като си имаме един определен политик , който тръби " циганите на сапун " и " турците вън " .
КЛОНКА и аз помня времето от соца . Помня ,че тогава нямаше големи проблеми с ромите . Но съм чувала че държавата здраво им е държала " юздите " . В смисъл такъв , че не са допускали някой от тях да се разхожда спокойно . Ами са го задължавали да работи  Peace А ако пък някой от тях открадне , .....ставало е после страшно за крадеца .
Помня още , че тогава не смееха много да налитат на бой , да закачат тинейджърките . И хората не се страхуваха от тях толкова , колкото днес .
От малка живея в квартал , където има доста ромски семейства . С ръка на сърцето казвам , че ме е страх  синът ми да бъде  навън , когато започне да се стъмнява . А той вече е на 16 , и се сърди когато му сложа т.н вечерен час 17.30 .

# 227
  • София
  • Мнения: 2 840
Ами, Бойко, като един човек, който не е безразличен към онзи режим, да вземе да употреби някои от механизмите му в тази посока, де да зная и аз вече...
Ситуацията съвсем е излязла от контрол. Интегрираните са си интегрирани още оттогава и си живеят, децата им ходят на училище, внуците и те... Мисля, че в послендите години просто расте популацията на онези, които преди са си били неинтегрирани. И оттам иде проблемът. Станаха много именно те. Другите не са проблем, нито се чувстват дискриминирани, нито нищо. Знаят си, че са си роми, имат си свой кръг, но са съвсем нормално приети. От поколения. Даже някои се определят като българи, затова и не се вижда точно колко са. Тази цифра от преброяването е нереална. Според мен. Тя показва именно числото на онези, дето живеят по копторите и не щат да ги напуснат.

# 228
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
И аз се страхувам от тях.  
Когато ходят на глутници и гледат като зверове.

Когато само преди година-две баща ми се опита да защити собствеността си и го заплашиха с брадвата, и него и синеоката ми дъщеричка. Ограбиха всичко, но съм благодарна, че дъщеря ми не пострада.
Когато един циганин се опита да изнасили и заколи 70-годишната ми баба.
Когато, за да отида до гроба на майка си, минавам покрай циганския квартал с изтръпнало сърце, дали няма да ми се случи нещо.
Когато получаващите помощ за интеграция цигани прибират реколтата, за която селяните са се грижили цяло лято, само дни преди да узрее. С какво тези селянини пречат на държавата ни - може би със 150те лв.пенсия? Защитени са циганите, но не и трудещите се.

Страхувам се да излезна до центъра на града или селото, защото може да срещна циганска глутница и някой от тях да ми извади нож, само защото не му харесва как съм го погледнала

Страхувам се, че полицията, в чиято издръжка учавствам от години няма да ме защити, а ще стои на безопасно разстояние и ще гледа.  

Не знам кой какви спомени има за циганите, но аз си спомням начина, по който бяха интегрирани преди. Живееха в своя квартал, със своите обичаи и правила. Всяко дете ходеше на училище, създадено специално за тях и предлагащо им професионална квалификация.  Никой не ги спираше да се учат и работят, но и никой не им позволяваше да си развяват пояса както им падне.

Първо тези хора трябва да се възпитат да различават добро от зло и да живеят в приетите от обществото рамки. Едва тогава ще заслужат помощи, пари, подпомагане и подкрепа от обществото.

# 229
  • Мнения: 427
  Бойко , нищо не може да върне от соц. режима , спрямо циганите . А и не само той , който и да било . Как си го представяте ,че ще стане ? Само един малък опит да се направи , и ще наскачат всички роми . Че кой се отказва от подарени благини ? Кой не би искал да си седи вкъщи , да си почива , а издръжката му да се пада на държавата ? Не казвам че всички роми са такива . Между тях има и много интелигенти , честни и работливи .  Но повечето са ужасни ......
luda абсолютно подкрепям всичко казано от теб .  Peace

# 230
  • Мнения: 10 547
Съществената разлика между диктатора и охранителя му е, че при управлението на втория няма как да се създават изкуствено работни места, нито изкуствен пазар за петоразрядните ни стоки, нито да се вкарват даром суровини за да се преизпълни петилетката.

# 231
  • София
  • Мнения: 2 840
Съществената разлика между диктатора и охранителя му е, че при управлението на втория няма как да се създават изкуствено работни места, нито изкуствен пазар за петоразрядните ни стоки, нито да се вкарват даром суровини за да се преизпълни петилетката.
Това какво общо има с циганите?
Да не искаш да кажеш, че те са били сред основните труженици, преизпълняващи петилетките?
Или пък щото СССР ни е купувал косервите, те са били хрисими и не са смеели да опустошават наред селата ни като напаст от скакалци, да речем?

# 232
  • Мнения: 5 710
очерта много важна разлика
по манталитет са много подобни двамата , но плановата икономика е едно, пазарната друго.
Трудно ще стане ББ да прилага стари механизми, освен, ако не разбрах добре какви точно механизми имаш предвид

Никой не спомена вносът на роми в България от Румъния през 80тте - това конспирация ли е, или реален процес? Някой знае ли нещо. Друг любопитен факт с който се спекулира е, че Тодор Живков е потомък на влашки цигани. Циганинът, носил главата на Бенковски е прадед на Т.Живков. ( дали е вярно друг въпрос;-)

м/у другото в света ромите са към 10 милиона и страните с най-голям брой роми са Румъния, България, Унгария, Словакия.

Последна редакция: пт, 18 ное 2011, 21:12 от 10 c's

# 233
  • Мнения: 9 052
в кйана сметка света ще се принуди да направи техен , цигански "Израел" (да видим как ще го кръстят) в една от споменатите държави. 

# 234
  • Мнения: 427
в кйана сметка света ще се принуди да направи техен , цигански "Израел" (да видим как ще го кръстят) в една от споменатите държави. 
  Познайте от първия път , коя ще е тази държава  Wink
  Серьозно , положението става много отчайващо за България . Незнам докъде ще стигнем , не съм родоотстъпница ......... Но , съм твърдо убедена в едно , не искам децата ми след време да живеят тук .  Tired

# 235
  • Мнения: 5 710
Циганите няма да имат своя държава, защото не са еднородна група, има много видове роми, езици, специфики и т.н.Освен това безписмен, чергарски народ няма как да създава каквито и да е обществени структури, камо ли държва. Това са спекулации.

Проблемът на циганите какт аз го виждам е, че те губят своите традиционни начини на препитание с настъпването на индустриализацията ( калайджии, ковачи, мечкари,стари дрехи купувам, циркаджии, гадатели и т.н),  а в последствие комунизма чудно ги отглежда, на принципа на 'те толкова си могат', възнаграждавайки ги  'според нуждите' ( как беше девиза...). В резултат са отгледани поколения ( поне 2) погрешно мислещи хора ( с извинение). Те нищо не могат едно защото това, което исторически са правили е невалидно и второ, защото у тях е импланирана вече идеята, че държавата е майка, която трябва да ги отглежда, и ако не го прави, задоволявайки нуждите им е лоша майка. И т.н.

# 236
  • Мнения: 10 547
Съществената разлика между диктатора и охранителя му е, че при управлението на втория няма как да се създават изкуствено работни места, нито изкуствен пазар за петоразрядните ни стоки, нито да се вкарват даром суровини за да се преизпълни петилетката.
Това какво общо има с циганите?
Да не искаш да кажеш, че те са били сред основните труженици, преизпълняващи петилетките?
Или пък щото СССР ни е купувал косервите, те са били хрисими и не са смеели да опустошават наред селата ни като напаст от скакалци, да речем?

Не иде реч за производителност, а за ангажираност задължителна за всички- българи, цигани, турци, без значение. Към днешна дата и да искаш, няма в какво да ги ангажираш.

# 237
  • София
  • Мнения: 2 840
Съществената разлика между диктатора и охранителя му е, че при управлението на втория няма как да се създават изкуствено работни места, нито изкуствен пазар за петоразрядните ни стоки, нито да се вкарват даром суровини за да се преизпълни петилетката.
Това какво общо има с циганите?
Да не искаш да кажеш, че те са били сред основните труженици, преизпълняващи петилетките?
Или пък щото СССР ни е купувал косервите, те са били хрисими и не са смеели да опустошават наред селата ни като напаст от скакалци, да речем?

Не иде реч за производителност, а за ангажираност задължителна за всички- българи, цигани, турци, без значение. Към днешна дата и да искаш, няма в какво да ги ангажираш.

Е, в кои отрасли са били ангажирани преди, дето сега ги няма?
В производството на...?
В селското стопанство?
Нямам много спомени от епохата на соца, още по-малко някакъв по-сериозен поглед точно върху заетостта на циганите в някой специфичен бранш или изобщо в икономиката, затова питам.
Моите наблюдения са, че те работеха и работят в чистотата, в пътно строителство, някога имаше много и в ГУСВ. Или там както се казваха строителни войски.
Те и сега това работят. Масово са цигани там.
В заводите, които сега не функционират и бяха някога гордост за строя, не мисля, че са били особено ангажирани като някаква основна сила.
Нито в селското стопанство. Имаше някакви бригади, цигани, които ходеха сезонно да берат череши, примерно, ама череши има и сега, не са се затрили заради демокрацията.

# 238
  • Мнения: 10 547
И в селското стопанство, и в производството, и в строителството. Де що имаше нужда от нискоквалифицирана работна ръка, т.е. общи работници, и тях вреждаха наред с българите.
На татко леля му беше председател на ТКЗС- поне 60% от работниците бяха цигани. Отделно, през летния сезон по време на коситбата караха от нейде още цигани.
И още- не бяха толкова многобройни колкото са сега.
И още- ако за една работа е бил нужен един, назначаваха се трима.

# 239
  • София
  • Мнения: 2 840
Добре, де, ама в селското стопанство, производството, строителството работеха и много българи. Даже предимно българи. И при положение, че вече производство почти няма, а селското стопанство и то е някакво умряло, тези хора, българите, техните деца ...какво...и те ли са за интеграция?
А турците по селата? А те?
Защо проблемът е само цигански?
Аз това не разбирам.
Явно не заетостта в производството или селското стопанство е била механизмът тези хора да не вилнеят и безчинстват на воля. Нещо друго ще да е било Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт