от каква възраст правят опити да се хранят сами?

  • 1 423
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
На около година и малко имаше желание не да яде сам, а да се полива и да си прави разни експерименти с храната ...
По-късно просто го мързеше.
Сандвичи и подобни си ги ядеше сам, но манджи / и неща, които не обича чак толкова много - не/.
Не го считам за проблем.
С времето минава всичко.
Отделен въпрос е, че няма голям човек, който да не може и да не яде сам.
Отдавна спрях да се тормозя за такива глупости аз / навремето го правех обаче  ooooh!... къде ми е бил акълът не знам/ .


 Трябва ли да съм по-настоятелна да се храни сам или да изчакам той сам да пожелае?
Аз бих изчакала сам да пожелае.
Радвай се, че яде, има злояди деца, които нищо не хапват, независимо кой и как им го дава. Ще порасне още малко, ще почне и само детето. Ако настояваш, нищо добро няма да постигнеш  Peace
 

# 16
  • Мнения: 284
Преди време се "подигравах" на приятелка, че дъшеря й на 4г не иска да се храни сама, сега и ние вървим по тези стъпки  Rolling Eyes - просто няма желание, даже не опитва.

# 17
  • Мнения: 1 897
Синът ми около 1г.започна да проявява интерес към лъжичката,но още не успява да се храни с нея,единствено сам яде с ръчичка,сандвич,хляб и такива неща.

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Всяко дете си е различно. Моето иска всичко само да яде, цапа се на позария и каже ли "Мана папа" т.е. Димана сама ще яде не мога да я накарам да вкуси от моята лъжичка.  Mr. Green

# 19
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Всяко дете си е различно. Моето иска всичко само да яде, цапа се на позария и каже ли "Мана папа" т.е. Димана сама ще яде не мога да я накарам да вкуси от моята лъжичка.  Mr. Green
Все едно виждам себе си.. Laughing И предвид близката възраст,явно децата имат сходни навици.От 1,5 г дъщеря ми се храни сама в столчето,след нея е потоп....но важното е че се учи на самостоятелност.
За разлика от нея,брат и до 3г все му бутах лъжицата в устата.. ooooh!

# 20
  • Мнения: 3 932
Точно в тази фаза сmе (опити  Laughing) - цапане, бъркане с пръсти, облизване, граби лъжицата като свраче и саmо дебне да се разсея, за да си потопи цялата ръка в купичката. Полвзаm цяла престилка с дълги ръкави и слагаm mушаmа под стола, че всяко хранене завършва с потоп.

# 21
  • България/Германия
  • Мнения: 515
На годинка и половина за пръв път прояви интерес към лъжичката - бъркаше в купичката, пресипваше храна от купичката върху масичката на столчето за хранене... Mr. Green На годинка и 8 месеца започна да се опитва да се храни сама с лъжичка и виличка, а в момента (почти на 2) държи да се храни съвсем сама. Още има проблеми със супите и по-течните ястия, преобличам я след почти всяко хранене, но пък се радвам, че иска да е самостоятелна.  Grinning

# 22
  • Мнения: 2 926
Около година и половина.
Естествено нищо не правеше освен да омаже всичко около себе си.
В момента е почти на две и на всяко ядене настоява да рови сам в чинията.
Пак нищо не прави, освен да се изцапа.

# 23
  • Мнения: 65
При нас опитите за самостоятелно хранене започнаха на около година и половина, но при всички бебета е различно. Дори и да започне по-късно не е обезпокоително.

# 24
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Около година и половина.На две и няколко месеца вече боравеше много добре,ядеше без да се покапе

# 25
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Дъщеря ми започна да прави опити някъде около годинката,а синът ми към 1г6м. Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 44 122
моят  много късно прояде сам, даже до миналата година  не отказваше някой да го храни, тооолкова го мързи да  вдига прибор , толкова много пъти към устата си, че граници няма, щом малко се засити и прекратяваше храненето.
В първа група в градината също си го хранеха, втора чак  почна да яде по-самостоятелно, но да го дохранват, в тера вече там се хранеше самостоятелно, но тък се отказваше на 1/3 от храната, та дохранвах, може би от лятото яде прилично и количествено и сам.
Не че не е можел, разни кремчета и десертчета и на 3 години всъщност нямаше проблеми да омете, ама пуст му мързел...
За всичко, което изискваше само държене в ръка и поднасяне към устата нямаше никакъв проблем от много, много по-рано.

# 27
  • Мнения: 808
Не си спомням с точност кога бяха първите опити да се храни сам, но определено беше след 2 год. Не съм го насилвала. Откакто ходи на ДГ се справя много добре. 

# 28
  • Мнения: 354
Около годинката проявяваше интерес към лъжичката.От доста време я оставям сама да се храни и вече мога да каже,че почти не се цапа Grinning

Общи условия

Активация на акаунт