До къде да стига родителската намеса

  • 15 751
  • 290
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 12 047
Не е точно по темата, но е по заглавието Simple Smile. 80% - 90% от малките ученици имат мобилни телефони.

Баш си е по темата.
Стремежът на родителите да са винаги и навсякъде в контакт с детето, да контролират всичко около детето създава неуверени и несамостоятелни хора.Някак губят рефлекси, инстинкти за самосъхранение и възможност за самостоятелно решение в  елементарни житейски  ситуации голяма част от тези деца.

Разбира се, приемам упреци, че детето ми е все още в ДГ, която си е в по-висока степен контролирана среда в сравнение с  училището.

# 91
  • Мнения: 2 898
Светкавица, защо да те упрекват? Спазването на правилата не може да стане с вълшебна пръчка от първия ден в училище. ДГ  си има своето  място във възпитанието и подготовката за училище..

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
Рядко се срещат такива свръхобгрижвани деца, да кажем на един или два класа да има едно такова. Много се радвам, че моите деца станаха ученици по време, когато мобилните телефони като цена и възможности станаха достъпни. Голямо улеснение, детето винаги може да се свърже с мен, ако има някакъв проблем, най-малкото за да го сподели и да му дам съвет или инструкции какво точно да каже или да направи. В училище какъвто и контрол да има, децата колкото и да са съвестни и самостоятелни, те не са в защитена среда като в ДГ. Добре че са имали телефони под ръка, случвало се е да се обаждат за сериозни неща, когато е била нужна тяхна определена реакция или пък аз да трябва да отида в училище веднага. Ако не се бяха обаждали, проблемите нямаше да се разрешат своевременно и с минимални щети, а щяха да се завлачват от типа "тя каза, той каза, учителката каза, ама било вчера и ще се срещнем вдругиден".

# 93
  • Мнения: 13
И как точно помагаш на децата си? Ако детето ти не може да реши задачата в час, на теб ли звъни? Или като му съборят химикала му го вдигаш по телефона? Това е нелепо. Нали всички се изказват, че трябва и искат да се спазват правилниците. Но май само когато им изнася.

# 94
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
И как точно помагаш на децата си? Ако детето ти не може да реши задачата в час, на теб ли звъни? Или като му съборят химикала му го вдигаш по телефона? Това е нелепо. Нали всички се изказват, че трябва и искат да се спазват правилниците. Но май само когато им изнася.
Rolling Eyes Всъщност правилника не забранява мобилните телефони, а изисква да са изключени по време на час, или поне със спрян звук. И не става въпрос за такива банални неща. В крайна сметка, в училище може всичко да се случи и предпочитам детето  ми да може да ми се обади веднага, а не да се чуди какво да прави.
 

# 95
  • Мнения: 4 841
Ако телефоните са забранени за носене, защо се допускат? Училищата да направят необходимото, за да приложат собствените си правила. Да връщат децата, да привикват родителите им - да прилагат предвидените в правилника наказания... Ако и детето, и родителят знаят, че забраните са реални, спазват се, и следва санкция, отношението ще е съвсем различно.

Но както казах, самите училища нехаят за правилниците и правилата, сакън да не им намалеят учениците...

И какво се получава: двоен стандарт - изрядните носят униформи, нямат телефони и спазват правилата, останалите си правят... каквото си поискат. Защото на някой не му стиска да скръцне със зъби и да санкционира. Но най-лесно е да се вика после "Ама децата са свръхобгрижени!" - не, не са свръхобгрижени, просто училището не е достатъчно сигурна среда, за да се чувстват родителите спокойни за децата си. Особено в начален курс.

Същото е като с дисциплината в час - обикновено един-двама пречат на всички. И пак "Родителят не си е свършил работата!" - ами ако учителят не може да се справи и положението е толкова неспасяемо, санкционирайте този родител, отстранете детето, пратете го на психолог... Не, по-лесно е всички да страдат, и да се мърмори, но да се пази заветната бройчица...

ПП: детето ми не ходи с мобилен телефон на училище, макар че от втория срок ще му се наложи, тъй като е втора смяна, ще свършват по различно време, особено ако имат несъстояли се часове и т.н., предпочитам да ми звъни, отколкото да виси по коридорите или при охраната...

# 96
  • Мнения: 12 047
Светкавица, защо да те упрекват? Спазването на правилата не може да стане с вълшебна пръчка от първия ден в училище. ДГ  си има своето  място във възпитанието и подготовката за училище..

В смисъл, че ми е по-лесно като все още детето ми е в ДГ, а в училище са по-различни ситуациите.

# 97
  • Мнения: 2 898
Ако телефоните са забранени за носене, защо се допускат?

Забранено е използването им по време на учебните часове. Детето спокойно може да говори с родителите си в отдиха на обяд. Но точно това не се спазва. Говорят по всяко време. Аз в такива случаи събирам телефоните / изключени / и ги връщам на родителите като си  вземат децата, но на следващия ден пак са в тях. Между другото, ако не си открият детето по телефона / който съм прибрала /, започват да звънят на мен. Толкова ли е наложиъелно да се проверява детето през час? Та то е в училище, не на учицата! Ако има проблем с детето / температура, стомашни проблеми и т.н. /, ние веднага звъним.

# 98
  • София
  • Мнения: 62 595
И как точно помагаш на децата си? Ако детето ти не може да реши задачата в час, на теб ли звъни? Или като му съборят химикала му го вдигаш по телефона? Това е нелепо. Нали всички се изказват, че трябва и искат да се спазват правилниците. Но май само когато им изнася.

Това опит за заяждане ли е или сериозно мислиш, че едно нормално дете ще звъни за някаква задача в час или съборена химикалка?
Правилникът не забранява наличието на телефон, поне в нашето училище. Забранява звъненето по и на телефона по време на час. В междучасията могат да говорят, играят и др. с телефоните.
Най-малкото детето ми се е обаждало, за да каже, че имат един час по-малко или един час повече, за да не търча да го прибирам рано, или пък да не виси в двора, случвало се е да и сервират в последния момент да бъда в училище по друг повод да се видя с учителката. За по-неприятните поводи не искам да отварям дума.

# 99
  • Мнения: 13 564
И как точно помагаш на децата си? Ако детето ти не може да реши задачата в час, на теб ли звъни? Или като му съборят химикала му го вдигаш по телефона? Това е нелепо. Нали всички се изказват, че трябва и искат да се спазват правилниците. Но май само когато им изнася.

Това опит за заяждане ли е или сериозно мислиш, че едно нормално дете ще звъни за някаква задача в час или съборена химикалка?
Правилникът не забранява наличието на телефон, поне в нашето училище. Забранява звъненето по и на телефона по време на час. В междучасията могат да говорят, играят и др. с телефоните.
Най-малкото детето ми се е обаждало, за да каже, че имат един час по-малко или един час повече, за да не търча да го прибирам рано, или пък да не виси в двора, случвало се е да и сервират в последния момент да бъда в училище по друг повод да се видя с учителката. За по-неприятните поводи не искам да отварям дума.

Има такива деца, дъщеря ми имаше съученичка, която звънеше всяко междучасие на майка си с отчет какво и как е минал часът.

# 100
  • Мнения: 2 898
Има такива деца, дъщеря ми имаше съученичка, която звънеше всяко междучасие на майка си с отчет какво и как е минал часът.

Потвърждавам. И в моя клас има. Всеки ден водим разговори, и на следващия ден всичко се повтаря.

# 101
  • Мнения: 8 999
Осъзнах нуждата от телефон още когато синът ми беше в началото на първи клас. Бях го записала на карате, а тренировките се провеждаха след занималнята в Центъра за работа с деца, който се помещава в двора на училището, но е съвсем отделна институция. Часът е 18 ч. Госпожата по занималня завежда детето ми до залата за тренировки. Там то изчаква треньора, но се оказва, че си е забравил анцуга и не бива допуснат до тренировката, дори и не го оставят в залата. Това се случи, когато вече се стъмва рано, т.е. в 18 ч. вече е пълен мрак. Аз, спокойна, че синът ми е първо на занималня, а след това на тренировка, цъфвам в училището в 19 часа и установявам, че той се шляе по двора, в тъмницата, сред вилнеещи ученици от горния курс. Изтръпна ми мозъкът направо!
Първото, което направих е веднага да му купя мобилен телефон, а второто - да прекратя тренировките в тази зала и при този треньор.
Ако детето ми имаше телефон, можеше да ми се обади и да ми каже, че не си е взел анцуг, а аз да му го занеса. Или пък да ми каже, че не е допуснат до тренировката и стои сам на двора, а аз да изтичам тутакси да го прибера.
Нито аз им звъня през пет минути, нито децата ми се обаждат непрекъснато. Но фактът, че при нужда мога да се свъжа с тях или те с мен, ми носи спокойствие.
В нашето училище не е забранено учениците да имат мобилни телефони, забранено е само да се използват по време на час. И това ми се струва съвсем приемлив вариант.

# 102
  • Мнения: 2 898
Да, мисля че няма спор по въпроса. Мобилните са голямо улеснение. Но трябва да се използват в подходящо време и при необходимост, а не да служат да безкрайни разговори и отчети всяко междучасие.

# 103
  • Мнения: 46 653
Първите 2-3 седмици ми звънеше често (никога по време на час, знае правилата), сега вече само, ако се налага.
Аз звъня в много краен случай.

При нас мобилните са забранени в учебните часове.
Извън тях са разрешени.
Никой не ми държи сметка защо съм с чула с детето, щом не е по време на час.
Радвам се, че е така и не виждам проблем за времето извън часовете newsm78
Няколко пъти се е случвало да говоря и с учителката за здравословни въпроси, тя ми звъни от телефона на детето на 0 ст./минута. Мисля, че всички са доволни.

# 104
  • Мнения: 13 564
Мобилният е необходимост в днешно време, но много често се прекалява, според мен.
А за случая, който цитирах направо ми е чудно, то е хубаво да имаме връзка с децата си, но чак на всяко междучасие да се дава отчет кой какво казал и защо го казал ми се струва прекалено, както и да го погледне човек.
А в гимназията си пишат смс по време на час масово.

Общи условия

Активация на акаунт