Затъпява ли се от чалга?

  • 23 386
  • 575
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 4 586
Аз мисля, че от чалга не се затъпява. От гледане на екшъни човек не става агресивен. Както и от слушане на класика не се поумнява.

Колко хубаво казано.



Грешно.

# 466
  • Мнения: 8 567
Като толкова хубава тази чалга, защо така на Евровизия не се изтъпанят с редова чалга от сорта на БЕл Мерцедес, ми за лИбоФФ пеят и  то не за любов към мангизите и другите им фолкценности?
Дори самите ви певачици май се дистанцират от чалгата за пред хората. Mr. Green
Но вие си слушайте и си вЕрвайте, то всичко по хората ходи.

За екшъни не знам, но от турски сериали.... Thinking

# 467
  • Мнения: 653
Аз мисля, че от чалга не се затъпява. От гледане на екшъни човек не става агресивен. Както и от слушане на класика не се поумнява.
Колко хубаво казано.
Грешно.

Кое по-точно?

# 468
  • София
  • Мнения: 8 044
Тъй като стана въпрос за Евровизия, Десислава е една от певиците в обсъждания жанр, които могат да пеят. И пее в най-различни жанрове, слушала съм изпълнения, за които ако не знаех, че е тя, нямаше и да предположа. Пее прекрасно и български фолклор. Пиша го от позицията си на човек, слушащ предимно "твърда" музика.

# 469
  • Мнения: 468
Е как кое, твърдението, че екшъните не влияят. То случайно ли медиите са наречени 4-тата власт? Направо: Не влияят, а формират модели. Иначе нямаше да са принудени медиите да слагат точки, с което си измиват всъщност ръцете.  newsm78 Та и с чалгата така.

# 470
  • Бургас
  • Мнения: 702
Аз мисля че при връзката "чалга - ниско интелектуално ниво" чалгата е следствие, а не причина.

# 471
  • Мнения: 653
Не съм съгласна, Амал.
Първо говорим за пораснали хора, нали така? Това има значение.
Ако на мен не ми е приятно да гледам кръв и жестокости един филм с червена точка може да ме натовари, разстрои, отврати, но не и да ме разврати.
Ако днес си пусна чалга, вместо джаз няма да стана по-проста, а ще имам по-измъчен вид и сплескана вечер.
Ако пък ти слушаш всеки ден чалга и за една вечер ми дойдеш на гости - все тая. Пак оставаш същата, няма да поумнееш и да се сдобиеш със слух.
Хората се раждат интелигентни или не толкова. Отделно от това стои и възпитанието, разбира се.
Но да ми каже някой, че ако си пусна чалга планет ще се случи друго освен да ме заболи глава... Много моля.

Десислава се спряга. Пеела хубаво. Е, и?
Това не я прави по-специална или някак по-музикант. Горното не-чалга изпълнение е елементарно. Визията евтина, вулгарна. Няма как да избягаш от себе си изглежда. Не мислиш ли?

# 472
  • Мнения: 4 841
Десислава се спряга. Пеела хубаво. Е, и?
Това не я прави по-специална или някак по-музикант. Горното не-чалга изпълнение е елементарно. Визията евтина, вулгарна. Няма как да избягаш от себе си изглежда. Не мислиш ли?

С много хора (включително и с музиканти от сериозни жанрове) съм обсъждала казуса "Десислава". Никой не отрича дадения и от природата глас, обработен и овладян допълнително в музикалното училище. Но и аз питам - Е, и?
Направила е избор - да пее чалга, за да изкарва повече пари. Имало е кой да ги дава, изкарвала ги е, да е жива и здрава да си ги харчи  Peace Но когато човек прави избори, трябва да е готов да поема и последствията им. Няма начин да задраскваш определени периоди от живота си, само защото не ти харесват на по-късен етап. Не може да се превърнеш в символ и икона на един стил, и в един момент да кажеш - а, до тук съм, това беше грешка, но с помощта на чалгата изкарах достатъчно, за да пея сега каквото си поискам...
За един много голям кръг от хора подобно поведение не буди уважение. Както и да се прекръсти, както и да се опитва да сменя имиджа си, петното "чалга" винаги ще я преследва.

# 473
  • Мнения: 4 586
 Личността не е нещо закостеняло, твърдо и непроменливо, като шайба М10 примерно. Всичко й влшяе и всичко я променя. Да се тмърди обратното би означамало да се отрича възможвостта за възпитание.

# 474
  • София
  • Мнения: 8 044
Oo, аз съм далеч от мисълта, че въпросната песен е пример за качествена музика. Както вече писах, музикалните ми вкусове са доста по-разнични. Мисълта ми беше, че някои от тези хора могат да пеят хубаво и могат да излезнат от амплоато на евтини кръчмарски певици. Тоест, ако се извадят от чалга контекста, от тях биха излезнали читави музиканти/певци. Аналогичен пример е и Есил Дюран, която е завършила джаз пеене в консерваторията. Видът й, песните, са брутални и в най-хард версията на чалгата. Но съм слушала в нейно изпълнение джаз изпълнения, които са добри (като глас имам предвид).  
Мисля, че тук е основният проблем на "чалгата" - опаковката, бонусите към песните, посланията в текстовете, във визията. Това, набивано в дългосрочен план и прилагано на хора без съществени музикални изисквания, явно намира благодатна почва за размножаване.

# 475
  • Мнения: 55

Ако днес си пусна чалга, вместо джаз няма да стана по-проста, а ще имам по-измъчен вид и сплескана вечер.
Ако пък ти слушаш всеки ден чалга и за една вечер ми дойдеш на гости - все тая. Пак оставаш същата, няма да поумнееш и да се сдобиеш със слух.


Ясно, че никаква сериозна метаморфоза няма да претърпиш заради инцидентно или рядко слушане на чалга, гледане на кървища и т.н. Всеки се разтоварва понякога с по-леки четива, разговори, филми, музика. Но ако инцидентното малко по-малко се превърне в системно, това съвсем естествено ще повлияе на психиката и интелигентността ти. Независимо дали е по собствено желание или е наложено "насилствено".

Личността не е нещо закостеняло, твърдо и непроменливо, като шайба М10 примерно. Всичко й влшяе и всичко я променя. Да се тмърди обратното би означамало да се отрича възможвостта за възпитание.

Съвсем точно.

# 476
  • София
  • Мнения: 5 884
Стигнахте до мистерията от пеене на чалга дали се затъпява? Laughing


Visible, не само за пораснали хора, и за облъчването на младежите говорихме.

# 477
  • Мнения: 653
Искаш да кажеш, Анн Шърли, че интелект се възпитава? Учи?

Елица, младежи, да. Личности, които не са изградени като такива се влияят. Точно както малките деца, Вълк. Възпитаваш тях.

На изградена личност и слух няма как да поднесеш поредица от такива Деси-вечери.

# 478
  • Мнения: 4 586
Да бе, да. На осемнайсетия рожден ден природата набива в главите ни хард диск с морални,етични и естетични нормш, характер и това е. Не подлежи на промяна ш преинсталация.

# 479
  • Мнения: 55
Искаш да кажеш, Анн Шърли, че интелект се възпитава? Учи?

Разбира се, аз мисля, че се И възпитава. Съгласна съм с теб, че интелектът е вродено качество, но ако не се развива и насочва в правилната посока сам по себе си е безполезен, безпомощен и дори може да се изроди в нещо опасно. А човек се променя и развива докато е жив - добива нови знания, гледни точки,  опит, усъвършенства се, адаптира се към заобикалящата среда или опитва да адаптира заобикалящата среда към себе си... И обратното е възможно. Много интелигентни хора са загубили посоката на живота си заради лоша среда и неподходящи "приятели". Те си остават природно интелигентни, но това не означава, че не деградират духовно и така... Един невинен човек попаднал дори за кратък период в затвора може да излезе безсърдечен психопат, а при добро стечение на обстоятелствата един безсърдечен психопат би могъл да достигне до разкаяние. Неграмотните стават грамотни, когато някой ги научи да четат.
Важното е човек да има избор. Колкото и умни да са децата в едно семейство, ако семейната им и приятелска среда е ограничена до определен тип хора, тези деца дори не биха разбрали, че съществува и друг свят освен познатия им. А дори и да знаят, ако няма кой да им разкаже, покаже и да им даде право на самостоятелен избор, какво полза има от интелекта им тогава? Малките неща са от голямо значение. Бях пуснала наскоро любим мой цитат в друга тема, ще го пусна отново, защото виждам връзка с тази тук...

"Най-неприятното на съдбата е, че не оставя следи.
Съдбата никога не прилича на съдба.
Не нахлува в човешкия живот с тежки ботуши и мирис на изгоряло. Напротив, съдбата се крие в дреболиите.
В детското увлечение по пудинга с боровинки.
В лекото бащино предпочитание към единия син.
В случайните резултати от битката.
В червено-бялата лентичка на медала.
Жалко.
Защото видимата опасност може да се избегне.
Защото невидимото понякога е убийствено.
Защото дори и най-дребните неща могат да пораснат
и да смажат един човешки живот..."

 - "Синовете на Адам", Хари Бингам


А че на света има и много учени глупаци е неоспорим факт. Доста от тях слушат ежедневно чалга. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт