Как да проверим стоматолога си?

  • 7 374
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 11
Здравейте! Имам проблем с долен ляв мъдрец, който ме тормози вече 10ти ден. Правих си снимка (ако някой разбира) и ходих на зъболекар, който ми препоръча да отида при хирург...  Направи ми почистване на зъба и ми сложи някакво лекарство, от което болката и отока понамаляха, но все още имам известен дискомфорт. Каза, че след като възпалението премине, трябва да ми се прави операция, тъй като по-голямата част от него е под венеца и му се е подало само едното ръбче, а самият той расте под наклон към гърлото и към бузата... Щеше ми се да избегна тази процедура, защото много ме е страх Sad Ще се радвам, ако някой сподели препоръки за хирург при ваденето на пустия му никому ненужен мъдрец?

# 16
  • Мнения: 74
В момента в България на пациентите им е много трудно да се защитят по какъвто и да било начин срещу некоректни зъболекари. Най-малкото, което ти вземат са парите. Пари се изкарват, но зъбите няма как да ти поникнат наново.
Това, което може да се направи е да се отиде при няколко специалиста и да се чуе мнението им. Също, може да дадеш да ти направят само един зъб и после да отидеш при друг специалист за преглед за да чуеш какво ще ти каже. Обикновено всеки следващ зъболекар плюе работата на предишния. Така че, ако за новия зъб ти кажат хубави неща по случайност, ще знаеш, че си намерила зъболекаря.

# 17
  • Мнения: 0
Много трудно ще се ориентирате кой ЗЪБОЛЕКАР би Ви свършил добра работа за разумна цена.На въпроса Ви за "пълна промяна",отговорът е:ПЪЛНА ИЗМАМА!Искате да си правите коронки,мостове,протеза,но пропускате нещо много важно:ЗЪБОЛЕКАРЯТ НЯМА И НЕМОЖЕ ДА ВИ ГИ НАПРАВИ /запомнете го !!!/,той само подготвя и снема отпечатък,ГИ ИЗРАБОТВА ДЕНТАЛЕН ИНЖЕНЕР,ЗЪБОТЕХНИК,ПРОТЕЗИСТ или не знам още какви имена им лепят в наредбите.От тук Ви започва проблема:по принцип зъболекарят е алчен и главата му е само мисълта за пари.От стойността обявена в зъболекарския кабинет за една металокерамична корона 180-300 лв. ,зъболекарят прибира 75%,а другото е за изпълнителя.Няма значение каква е цената,процента винаги е един исъщ.Не питай старо ами патило!

Последна редакция: чт, 16 фев 2012, 12:48 от renci

# 18
  • Мнения: 4 068
Госпожо Манева, много грозно изказване. Явно завистта ви е в повече от професионализма. Предполагам, че сте зъботехник и ако съм права се чудя как изобщо си намирате работа и кой е тоя зъболекар, който ви я дава знаейки мнението ви за него. Истината е, че зъботехниците зависят от зъболекарите изцяло, за да имат работа, а обратното е вярно само на около 30 %. И защо да не взима зъболекаря 75% от цената на короната? Той все пак е лекар и е доста по-образован от зъботехника. Да бяхте почели още и да бяхте поучили още поне 3 години и да бяхте станали зъболекар. Не разбирам изказвания от подобен род. Никой не е спрял никой желаещ да стане лекар или зъболекар. Щом смятате, че ще сте толкова по-добри, перфектни и безкористни защо не ставате лекари вие тогава? Чудна работа! Ще изтрия рекламната част от поста ви. Много моля да не се повтаря. Ако желаете да рекламирате директно във форума ще ви свържа с когото трябва, за да си платите каквото трябва за рекламата. Айде не падайте и вие до нивото на алчните зъболекари като се опитвате да си направите БЕЗПЛАТНА реклама в един от най-посещаваните форуми. Жалко е.

# 19
  • Мнения: 4 068
Другото, което ми е интересно е какво точно ще направите вие ако потребителите се обърнат към вас директно на посочения до скоро мейл? Коронки ли ще им направите?  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

# 20
  • Мнения: 351
Много трудно ще се ориентирате кой ЗЪБОЛЕКАР би Ви свършил добра работа за разумна цена.На въпроса Ви за "пълна промяна",отговорът е:ПЪЛНА ИЗМАМА!Искате да си правите коронки,мостове,протеза,но пропускате нещо много важно:ЗЪБОЛЕКАРЯТ НЯМА И НЕМОЖЕ ДА ВИ ГИ НАПРАВИ /запомнете го !!!/,той само подготвя и снема отпечатък,ГИ ИЗРАБОТВА ДЕНТАЛЕН ИНЖЕНЕР,ЗЪБОТЕХНИК,ПРОТЕЗИСТ или не знам още какви имена им лепят в наредбите.От тук Ви започва проблема:по принцип зъболекарят е алчен и главата му е само мисълта за пари.От стойността обявена в зъболекарския кабинет за една металокерамична корона 180-300 лв. ,зъболекарят прибира 75%,а другото е за изпълнителя.Няма значение каква е цената,процента винаги е един исъщ.Не питай старо ами патило!


Ще внеса малко пояснение.
Двете години в повече и образователната ми степен , ми дават възможност да изработя корона, мост или друга метална неснемаема конструкция, пластмасова снемаема протезна конструкция и т.н. Слава Богу не ми се налага.
Мога да планирам лечението и да преценя, коя е най-подходящата конструкция, като съобразя десетки неща, започвайки от общото състояние на пациента и завършвайки с локалния мулти дисциплинарен орален статус. Мога да подготвя протезното поле, мога да снема отпечатък, мога да отлея гипсов модел, мога да го анализирам, мога да го подготвя за моделиране, мога да моделирам, мога да отлея, мога да поставя пластмаса или полимер, мога да полирам, мога да преценя с какъв цимент да циментирам и да го направя, преди това мога да ажустирам и наартикулирам. Дотук с моженето за неснемаемите конструкции.
 
 Протези - Мога да преценя каква протеза да се изработи в зависимост от състоянието в устата, мога да подготвя за протеза, мога да извърша цялата лабораторна процедура.

И накрая, но не на последно място - МОГА ДА НОСЯ ОТГОВОРНОСТ ЗА ИЗХОДА ОТ ЛЕЧЕНИЕТО !!!

Сами преценете съотношението м/у червено и синьо !   Wink

# 21
  • Мнения: 86
Хубаво е тази дискусия да продължи, защото пациент е различно от клиент. Аз искам да кажа, че си намерих добри зъболекари, на които се доверих и вече съм започнала лечението. Цената не е никак евтина (доста над 300лв за металокерамика), спрях се на циркониеви коронки и фасети. Тези зъболекари ми спечелиха доверието, но е факт че юридически не съм защитена, ако нещо се случи. Приех го просто, какъв друг избор имам!
Молете се за мен  Laughing!
И междувременно ако на някой му хрумне добра идея какво да поискам в своя защита нека пише тук.
Обещавам и снимки на красивите ми зъбки, ако някой се вълнува.
 Peace

# 22
  • Мнения: 74
caffeine, Ще споделиш ли после на кого си се спряла и дали си доволна?

# 23
  • Мнения: 86
Да, ще споделя стига да има интересуващи се. Нека да приключа първо  - лечението ще отнеме известно време, защото ще си сложа и един имплант на мястото на един лошо лекуван зъб.

# 24
  • Мнения: 86
Съмненията и усещането, че ме лъжат отново ме споходиха.

Може ли някой да ми каже какво включва цената на една коронка? Когато ми кажат цена 380лв. аз очаквам, че това включва крайната цена - т.е. подготовка на зъбчето (изпиляване, снемане на отпечатък,някакво почистване или запълване на каналите, и т.н.). Какво се случва обаче.

Трябва да си поставя три металокерамични коронки на тази цена на три мъртви зъби, върху които имаше стари коронки. Ето какво ми калкулират:
сваляне на стара коронка - 40лв.
изграждане на пънче с фотополимер - 80лв.
снемане на отпечатък - не помня колко лева вече
временна коронка - 65

За три мъртви и изградени зъби ми взе за горните процедури общо 600 лв. Т.е. по 200лв. на зъб. Отделно трябва да си платя коронките по 380лв. всяка.

Питането ми е - изнудват ли ме или наистина така се калкулира цената? Според мен за 200лв. сигурно ще се излекува цяла гангрена.

Нещо останах с неприятно чувство последния път и се чудя дали това е нормално или ме лъжат най-безочливо?

# 25
  • Мнения: 74
ами зависи какво са ти казали в началото. На мен са ми калкулирали отделно кореново лечение, изграждане и снемане на отпечатък, временна коронка (ако се налага) + цената на самата коронка.
Ако обаче в началото са ти казали, че всичко влиза в цената...това е друг въпрос.

# 26
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Зъботехникът, с който работи моята зъболекарка дава гаранция на изработените от него коронки. Слава богу, на мен не ми е налагало до гаранцията да стигам, но на майка ми, примерно, се възползва, макар, че подозирам вината за счупването да си беше нейна. Не ги щади тез фалшиви зъби, ей  Mr. Green

Авторката,

при мен смяна на 2 коронки, операция от коренова киста, имплантиране на костно вещество, щифтове, пънчета, временни корони, постоянни корони и знам ли и аз какво още, струваше общо 600 лева през 2007 година. До скоро пазех разбивката чисто информативно, за да съм в час.

П.П. Имам сляпо доверие на зъболекарката си, както и на екипа й от зъботехник и хирург ортодонт.

П.П.П. По принцип, ако си недоверчива е ОК, но ако така, редовно си подхождаш със съмнение, не знам дали зъбите ти ще се развалят, но със сигурност ще те изяде от вътре. Което не е добре. Дай карт бланш и спокойно.

# 27
  • Мнения: X
Nansen моля те прати ми на лични инфо за зъболекарката ти, синът ми си търси спешно свестен лекар  Praynig
Д-р Вардев  - много интересна декларация... "МОГА ДА НОСЯ ОТГОВОРНОСТ ЗА ИЗХОДА ОТ ЛЕЧЕНИЕТО !!!" велики думи... не съм чула някой зъболекар да е бил ''успешно'' подведен  под отговорност в България.
И как така отговорните зъболекари успяват да калкулират такива цени, дали пък не трябва повече математика да се включи в програмата на бъдещите стоматолози .....
Дъщерята на моя приятелка завъшва стоматология, приятелката ми разказа какви неща е виждала на стажовете си в разни кабинети... да не ви развалям настроението в петък следобяд, прекалено е противно  Sick

 

# 28
  • Мнения: 4 068
Или дъщерята на приятелката ти лъже или ти се опитваш да послъжеш малко, защото студентите не карат стажове по частни кабинети. А какво е виждала във факултетните кабинети няма нищо общо с това какво се прави в частните. Питай я пак след около 5 години какво мисли по въпроса с ценообразуването. Нека се изръсят майка и и баща и за хубаво кабинетче с прилични материали и после нека тя висне като прани гащи да чака огромната опашка от пациенти дето я чакат млада и новозавършила идеалистка да им прави зъбите за без пари и нека тогава пак си каже професионалното мнение за ценообразуването в денталната практика. За да се изказваш по тази тема обаче е нужно първо и преди всичко да имаш дентална практика, да я управляваш и развиваш успешно и да генерираш доволни пациенти. Дъщерята на твоята приятелка е на светлинни години от подобна позиция повярвай ми. Laughing Laughing Laughing
И да, един доктор може да носи отговорност за деиствията си. Не е необходимо да е осъден, за да докаже това. Доволните пациенти и успешната практика са достатъчно доказателство. Безгрешни хора няма и не греши само този, който не работи. Важното е да носиш отговорност за грешките си и да ги поправяш. И важното е на 1000 да сгрешиш веднъж, а не на 1000 да сгрешиш 800 пъти. Разликата е огромна.
Колкото до дъщерята на приятелката ти-горното би могло да и бъде добър практичен урок, когато застане пред пациента за пръв път сама и без асистенти и се наложи сама да вземе решение и да си го защити.

# 29
  • Мнения: X
мнооого бързо позна че лъжа браво  ooooh! и защо да го правя??? За да им уронвам авторитета на стоматолозите ли? като че ли хората не знаят, как се слагат евтини материали, а се смятат скъпи? или как се лекуват измислени проблеми.... лошо при това, за да идем след 2-3 месеца пак, заради усложненията... момичето е последна година студентка в Румъния и през ваканциите е идвала тук и е работила в кабинети, защо да лъжа? Отвратена съм от това което чух. Може и на светлинни години да е, на 24-5 години всички сме такива, но не е била сляпа, вярвам и.
Лекарите и зъболекарите бяха най-уважаваното съсловие, стигнаха до най-ниското и позорно дъно, на нивото на мутрите Sick Много скоро ще се лекуваме в Гърция и Турция, както ходим там на пазар и почивки.

Общи условия

Активация на акаунт