Колко проветрявате?

  • 8 342
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
Идеята ми не е да проследя хигиенните навици на хората, интереса ми е съвсем друг. Става дума за пустия мухъл, който излиза зимно време и борбата с него. Винаги един от първите съвети е да се проветрява повече. Но какво означава това повече? Знам, че има хора, които  цял месец няма да отворят прозорец през зимата. На този фон по веднъж седмично си е много. Но знам и, че има хора, които отварят прозорец по 3-4 пъти на ден. Въпроса ми не е за помещения от рода на кухня, където обичайно се отваря по- често, заради готвенето. Макар, че знам, че не всеки го притеснява миризмата от готвене и това не го кара да отваря при всяко готвене. Повече се интересувам за спални, холове и трапезарии, в които няма кухни. Най- важно ми е да споделите опит за жилища с ПВЦ дограма, защото старата дървена дограма, която не уплътнява добре е ясно, че въздуха циркулира свободно денонощно и няма този проблем. Та ако сте с нова дограма и нямате мухъл - колко често и за по колко време проветрявате?

# 1
  • Мнения: 9 487
Точно поради този проблем (който не сме имали, но мн наши познати имат), и факта че кухнята и хола са ни обединени, при ремонта държах да се сложи обикновена вар на стените Peace
С PVC дограма сме, готвя в къщи (зимата вкъщи съхне и прането)-т.е. нямам котлони/печки на тераса и проблем с мухъл-няма.
Относно проветрението-понякога отварям докато готвя..но рядко; в повечето случаи е вкл. само абсорбатора; иначе цяла нощ е отворена вратата на терасата.

Пробвай дали няма да имате подобрение с използване на влагоуловител Thinking

# 2
  • Мнения: 296
Аз проветрявам всеки ден, но от хигиенна гледна точка. Не знам колко би ме предпазило от мухъла, защото въздуха ни е доста влажен. Спалните - всяка сутрин след сън по час-два; хола, трапезарията, кухнята - всяка нощ, като си легнат домашните, по половин- 1 час; кухнята понякога и след готвене, но там за 5 минути се отмирисва. В помещението за простиране  денонощно, ежедневно имам открехнат прозорец. Мухъл нямам, нова къща с ПВЦ дограма, гипсова мазилка.

# 3
  • Мнения: 1 560
Честно казано не съм сигурна, че проветряването би ми помогнало срещу мухъла, особено във Варна. Възможно е да има значение в коя част на града се живее, но аз съм  много близко до морето и въздуха навън си е доста влажен. Иначе и аз проветрявам поне по веднъж на ден, но по-скоро от хигиенна гледна точка.

# 4
  • Мнения: 11 747
Гретел, ако вън е под нулата, а спалните са отворени 2 часа, ми то вътре не става ли като за бели мечки?  Simple Smile Да проветрявам и аз по 2 часа, ама се опитвам и да не изстива много.  Thinking То и за един час ще стане бая кочан. Понеже отварям широко прозорците, не само да ги накланям. А може би, би било по- стратегически само да накланям прозореца, но за по- дълго време  Thinking

За влажността на въздуха да кажа -  според мен е важно въздуха да циркулира и да се обновява, независимо дали влажен или сух. Мухъла и на сух въздух се явява, струва ми се, ако е застоял.

# 5
  • Мнения: X
Ето какво казва ЕОН /  Wink / при съветите си за икономии :

"...Прозорците трябва да се отварят напълно за кратко време. Продължително притворени прозорци пропускат много топлина навън, и малко свеж въздух вътре. ..."

Мисля,че има логика и така правя. Миналата година в спалнята ни се появи мухъл ПВЦ сме, северозапад. Това лято изстъргах ъглите и ги запазах с хидроизолация. Сега махнах за през зимата  завесите, че са тежки и заради радиатора стоят дръпнати встрани постоянно. И точно там не става циркулация на въздуха  и се появи мухъла.
Досега няма, но то няма и сняг де. Сутрин и вечер отварям широко за по 5-6 минути.

# 6
  • Мнения: 11 747
Другарката певица Рени, сайта на ЕОН ти е любимо четиво май  Laughing   Hug 
Значи може и излишно дълго да държа отворено  Thinking

# 7
  • Мнения: 296
И аз отварям широко прозорците, става кочан, няма как...Намалям климатиците на 10 градуса, докато е отворено, после пак ги увеличавам на 17-18. Но ние през деня в спалните не се качваме, съответно през нощта в хола не стоим, така че  не ни създава дискомфорт.

# 8
  • Мнения: 9 487

За влажността на въздуха да кажа -  според мен е важно въздуха да циркулира и да се обновява, независимо дали влажен или сух. Мухъла и на сух въздух се явява, струва ми се, ако е застоял.

Ако няма влага-няма мухъл Peace:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD
http://www.hygrooptima.com/fungi.html

# 9
  • Мнения: 385
Проветрявам сутрин след спане  и вечер преди сън задължително по 10-15 мин,през деня още поне 2 пъти за 5 минути..Ако е много влажно ,живеем на 20м от морето,съкращавам процедурата.Мазахме с американска боя против мухъл,ползваме влагоуловител , произвеждаме  си вода и въпреки това,всяка зима #Cussing out  имаме мухъл.Борбата  продължава,резултата е малък засега.

# 10
  • Мнения: 2 042
През зимата проветрявам сутрин след ставане от сън за 5 минути. И вечер, като се приберем от работа пак за 5 минути. Но нямаме алуминиева дограма, все още сме с дървена.

# 11
  • Мнения: 259
Проветрявам сутрин за 10 минути и на обяд като се върна от работа още толкова. В студа ако стои отворено 2 часа, после сума ти и време ще трябва ,за да се стопли апартаментът. А когато не е много студено, естествено стои отворено по-дълго време. И тази зима се появи малко мухъл в горния ъгъл на коридора- до входната врата.

# 12
  • Мнения: 8

Проветрявам всяка сутрин за 10-15 мин.Мухъв в стаите нямам,само в кухнята ,на стената на прозореца (с ПВЦ сме)

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
3-4 пъти на ден ако сме си вкъщи цял ден.
Минимум 2 пъти иначе - сутрин и вечер преди сън.
За поне 10 минути стои прозорецът отворен или докато се махне запотяването от външната страна на стъклото на отворения прозорец/врата.

Нямаме мухъл, въпреки влажния въздух по морето и дограмата/пвц/.

# 14
  • Мнения: 2 786
Идеята ми не е да проследя хигиенните навици на хората, интереса ми е съвсем друг. Става дума за пустия мухъл, който излиза зимно време и борбата с него. Винаги един от първите съвети е да се проветрява повече. Но какво означава това повече? Знам, че има хора, които  цял месец няма да отворят прозорец през зимата. На този фон по веднъж седмично си е много. Но знам и, че има хора, които отварят прозорец по 3-4 пъти на ден. Въпроса ми не е за помещения от рода на кухня, където обичайно се отваря по- често, заради готвенето. Макар, че знам, че не всеки го притеснява миризмата от готвене и това не го кара да отваря при всяко готвене. Повече се интересувам за спални, холове и трапезарии, в които няма кухни. Най- важно ми е да споделите опит за жилища с ПВЦ дограма, защото старата дървена дограма, която не уплътнява добре е ясно, че въздуха циркулира свободно денонощно и няма този проблем. Та ако сте с нова дограма и нямате мухъл - колко често и за по колко време проветрявате?

Проветрявам всички стаи веднъж дневно основно за поне 15 минути широко отворени прозорци и още едно кратко проветряване за 5 минути вечер преди лягане в спалнята. За кухнята не проветрявам допълнително, защото абсорбаторът поема всичко. По едно време имахме проблем с мухъл или друго, което се появи в единия тавански ъгъл на банята, въпреки че прозорчето на банята стои отворено по време на и след къпане. Но както се оказа, през зимата не помага особено, защото въздухът отвън е по-студен и ефектът е точно обратен - вместо парата да отиде навън, тя се кондензира по тавана. Почистихме тавана и решихме проблема като купихме влагоулавящи пособия за банята, та от тогава не сме имали проблеми.

# 15
  • Мнения: 608
Идеята ми не е да проследя хигиенните навици на хората, интереса ми е съвсем друг. Става дума за пустия мухъл, който излиза зимно време и борбата с него. Винаги един от първите съвети е да се проветрява повече. Но какво означава това повече? Знам, че има хора, които  цял месец няма да отворят прозорец през зимата. На този фон по веднъж седмично си е много. Но знам и, че има хора, които отварят прозорец по 3-4 пъти на ден. Въпроса ми не е за помещения от рода на кухня, където обичайно се отваря по- често, заради готвенето. Макар, че знам, че не всеки го притеснява миризмата от готвене и това не го кара да отваря при всяко готвене. Повече се интересувам за спални, холове и трапезарии, в които няма кухни. Най- важно ми е да споделите опит за жилища с ПВЦ дограма, защото старата дървена дограма, която не уплътнява добре е ясно, че въздуха циркулира свободно денонощно и няма този проблем. Та ако сте с нова дограма и нямате мухъл - колко често и за по колко време проветрявате?

Проветрявам всички стаи веднъж дневно основно за поне 15 минути широко отворени прозорци и още едно кратко проветряване за 5 минути вечер преди лягане в спалнята. За кухнята не проветрявам допълнително, защото абсорбаторът поема всичко. По едно време имахме проблем с мухъл или друго, което се появи в единия тавански ъгъл на банята, въпреки че прозорчето на банята стои отворено по време на и след къпане. Но както се оказа, през зимата не помага особено, защото въздухът отвън е по-студен и ефектът е точно обратен - вместо парата да отиде навън, тя се кондензира по тавана. Почистихме тавана и решихме проблема като купихме влагоулавящи пособия за банята, та от тогава не сме имали проблеми.
може ли да споделиш какви са тези влагоулавящи пособия за баня Благодаря   bouquet

# 16
  • Мнения: 2 786
Ами тя е една торбичка с някакво пясъкоподобно насипно нещо вътре, която просто стои в банята и когато се навлажни до максимум, променя цвета си. Слагаме я в микровълновата за няколко минути и пак е готова за употреба.  Grinning

# 17
  • Мнения: 608
Ами тя е една торбичка с някакво пясъкоподобно насипно нещо вътре, която просто стои в банята и когато се навлажни до максимум, променя цвета си. Слагаме я в микровълновата за няколко минути и пак е готова за употреба.  Grinning


ще сложа и за от къде мога да си я купя   bouquet

# 18
  • Мнения: 2 786
Ами аз живея в чужбина и си я купих от тукашен магазин тип "домашни потреби". Сега се поразрових в Гугъл и явно това се нарича "ваничка с хигроскопични топчета", в нашия случай торбичка с такива топчета. Иначе има и електрически влагоуловители, но те са хем по-скъпи като цена, хем имаш и разходи с увеличена сметка за ток. Наричат се още влагоабсорбатори.

# 19
  • Мнения: 481
2 пъти на ден за по 10-15 минути
Затварям вратата и отварям прозореца. Прозорецът се изпотява от външната страна. Държа отворено докато това изпотяване изчезне. За различните стаи трае различно

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
2 пъти на ден за по 10-15 минути
 Прозорецът се изпотява от външната страна. Държа отворено докато това изпотяване изчезне. За различните стаи трае различно

Именно. Това за поне 3-4 пъти проветряване, поне по 10 мин и докато се махне изпотяването на прозореца, от външната страна, го пише дори в упътването на дограмата ни, точно с цел да няма мухъл.
Никакъв смисъл няма да се държи по 1-2 часа отворено, още повече в стая, която активно се ползва. Идеята е да се проветрява често и достатъчно дълго, за да изчезне кондензът /отвън и отвътре/. За целта рядко са нужни повече от 10-15мин на отваряне.

Последна редакция: нд, 27 ное 2011, 12:16 от Мон...

# 21
  • Мнения: X
Другарката певица Рени, сайта на ЕОН ти е любимо четиво май  Laughing   Hug 

Да ти кажа чета всичко и отвсякъде, което смятам,че може да ми бъде полезно. Не се доверявам от прима виста на казаното,търся паралелни мнения. Но няма лошо да се чете и ЕОН-а Sunglasses
Опознай врага  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 249
Сутрин по 10 мин. широко отварям вратата. Следобед като се прибера около 5 мин някъде и вечер още малко преди лягане.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 773
Мухъл изби във всички стаи на всякъде- стени, мебели.... Преди две години боядисахме с латекс Левис /не е реклама/ детската стая и забелязахме, че никъде не се появи влага. Това лято минахме със същия латекс целия апартамент. До момента всичко е ок, да видим.  Миналата зима взехме влагоабсорбатора от Бриколжа, който събира доста голямо количество вода.
Проветрявам толкова пъти на ден , колкото сметна за нужно - три, четири..

# 24
  • Мнения: 11 747
У нас конденз по прозорците няма, нито отвътре, нито отвън. Поне засега, като стане по- студено ще видим. Упътване за дограмата, пък, още по- малко ни се намира.

# 25
  • Мнения: 186
Проветрявам 2 пъти дневно задължително.Обикновено сутрин след сън и вечер преди сън.Понеже не спирам климатиците гледам да е за по 10-15 минути.Обаче редовно забравям и отива 30 минути,ако не и повече.Климатиците изсушават въздуха и се съмнявам мухъл да се появи,дори си взехме овлажнител.Дограмата е ПВЦ.Сутрин понякога има кондез(около 1см в долния край на стъклата),но през деня не се събира,а само нощем.
Ще ми се и по обяд да отварям за малко,но или забравям или момента не е удобен.Чувала съм,че свежият въздух се загрява бързо и по-лесно от замърсения.Само дето вечер след шест от вън влиза пушек да не казвам прането как мирише...

# 26
  • София
  • Мнения: 3 862
Проветрявам често. Особено, ако готвя, съм на включен абсорбатор и отворен прозорец, стига да не е супер студ де. Но дори и така, все ми мирише на манджа, холокухня сме... Не знам какво да правя. И тоя абсорбатор така бръмчи, не мога да чувам телевизора...
Проблемът ми е и банята - сложих алуминиева врата, а нямам прозорец, само вентилатор. Та, като ни няма, вратата стои отворена, за да циркулира въздуха...

# 27
  • Мнения: 1 050
Всеки ден сутрин и вечер по 10-на минути. Събота и неделя проветрявам по много пъти.

# 28
  • UK
  • Мнения: 2 846
Колкото се може по-често.Обаче живеем в квартал с къщи и сега зимата като запалят печките вътре започва да мерише ужасно.

# 29
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Проветрявам винаги поне два пъти дневно-сутрин и вечер.За съжаление и двете ни спални са северни и винаги сутрин има конденз по прозорците.В детската ,която се отоплява на 3-та степен(ТЕЦ) се спи на пуснати щори и това е причината  според мен за изпотените стъкла.Обикновено сутрин за физ.зарядка бърша прозорците. clean

# 30
  • Мнения: 1 610
намалете цветята в помещението до минимум, при вземане на душ отваряйте вратите на банята и проветрете. Ако в стаята има повече хора или готвите оставяйте открехнат прозореца. За друго не се сещам.
По принцип на дограмата се поставя вентилационни профили или отвори....Те могат да се поръчат при закупуването на дограмата.

Свежият въздух се затопля по бързо от мръсния.

# 31
  • Мнения: 5 967
Чела съм изследване,че 5-10 мин.са достатъчни за напълно подновяване на въздуха в помещението.По-дългото проветряване само изстудява помещението.Поради тази причина проветрявам толкова дълго навсякъде рано сутрин-след ставане от сън.През деня избягвам поради дима от комините на съседни къщи.
Ако се наложи-вечер късно.Но при положение,че през деня никой не е влизал дори в спалнята,не винаги го правя.В холокухнята често работи абсорбатора,който обменя въздуха в помещението за двайсетина минути и поради това отварям прозорец за проветрение при нужда, а не по някакъв график или режим.
В спалнята имаме клапа "Аереко".
За сега проблеми нямаме,но живеем в апартамента само половин година и това ни е първа зима.
Говоря за през зимата.Вероятно и всички писали преди мен.
За пролет и есен е ясно,че прозорците са постоянно отворени.Лятото проветрявам сутрин и вечер по хлад.През деня пускам пердета и щори и евентуално климатик.Когато се налага,отварям,разбира се,но като отвън е по-топло от вътре,избягвам.

Последна редакция: ср, 30 ное 2011, 09:27 от W

# 32
  • Мнения: 11 747
Клапи за вентиалция и ние имаме, във всички стаи. Мухъл още нямаме, просто съм в стрес, че всеки момент ще се появи.
Аспираторите, за да работят ефективно се нуждаят от приток на свеж въздух. Учудва ме колко хора разчитат на тях, вместо да проветряват.

# 33
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Аз все си мисля,че  проблемът при нас е следния.Дограмата ни е PVC и е  поставяна 2003г.-трикамерна.То май и повече не предлагаха тогава.Нямахме информация какво е добре  да имаме.Например тогава не бяхме чували за опция К стъкло.Аз и до сега впрочем не зная за какво служи.Чета ,че и клапи за вентилация имате .Къде се намират?

# 34
  • Мнения: 11 747
Къде се намират на прозорците ли? Или къде се продават? В горната част, на рамката на прозорците са. Дограмаджиите ги слагат. И аз не знаех за тия клапи, ама от форума разбрах и ги поискахме. За К стъклото пак от тук чух, и аз не знам за какво е. Май не е препоръчително за всякакви случаи.

# 35
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
pina,
въпросните клапи могат ли да се купят и поставят допълнително?

# 36
  • Мнения: 11 747
Да, могат. У нас така стана. Клапите са монтирани година и половина след монтажа на дограмата. Ако имате северна стая с големи прозорци май трябвало 2 клапи, в другите стаи можело и по една.  Thinking Съфорумка беше писала в друга тема, че у тях идвали специалисти и определили в коя стая по колко клапи, но тя живее в чужбина. Тука всеки импровизира.

# 37
  • София
  • Мнения: 714
Ние имаме клапи само в хола. Просто забравихме да поръчаме клапи, като поръчвахме дорграмата за другите стаи. Нямаме влага или мухал, но имаме климатици, които вкарват свеж въздух от вън, овлажняват или изсушават, ако се налага.
Въпреки това проветряваме сутрин, вечер, като се приберем от вън и често оставаме отворен прозорец в една от стаите.

# 38
  • Мнения: 8 962
Аз не знам дали съм за темата, щото хем проветрявам, хем имам мухъл...  Cry

Проветрявам поне два пъти на ден, когато съм си вкъщи в почивните дни и повече. Доста обстойно проветрявам. Наскоро някой ми каза, че НЕ трябвало да се изравняват температурите, а само да се вкара свеж въздух - това тепърва ще го експериментирам.

Пина, засичала съм те в доста теми за мухъл. Ако не се лъжа, сменихте си жилището по тази причина. И  в новото ли става мухъл? Или искаш да вземеш превативни мерки?

# 39
  • Мнения: 11 747
В новото нямаме мухъл за сега, дано и да не се появява  Praynig но съм в паника и всеки ден изследвам стените... малко на лудост ме избива  Simple Smile
Вие с ПВЦ дограма ли сте? От нея ли е мухъла?

# 40
  • Мнения: 5 967
Клапи за вентиалция и ние имаме, във всички стаи. Мухъл още нямаме, просто съм в стрес, че всеки момент ще се появи.
Аспираторите, за да работят ефективно се нуждаят от приток на свеж въздух. Учудва ме колко хора разчитат на тях, вместо да проветряват.

Естествено,че се осигурява приток на въздух.В противен случай ще се получи вакуум в помещението Laughing
А клапите само довеждат икономично и при повишаване на влажността свеж въздух.А мръсния трябва да се "изведе".Т.е. трябва да има въздуховод,принудителна вентилация или някакво друго подходящо решение за всеки конкретен случай.

# 41
  • Мнения: 1 610
За Ка стъкло ще обясня простичко .
 Това е обикновено /флоатно/ стъкло, покрито със фин метален филм. Поставя се с лице към стаята от вътрешната страна на стъклопакета. Има за цел да задържи топлината в помещението чрез т.н. парников ефект.  Веднъж влезнала топлината / светлината , отразява се в Ка стъклото и се връща обратно в стаята /не преминават лъчите на вън/. Това е . Затова се монтира в северни и по студени помещения. За топли стаи с южно изложение не се препоръчва!
С напредване на технологиите вече на пазара има всесезонни стъкла.  


мога да предложа и по техническо обяснение. Ако Ви е интересно прочети:

Представлява флуатно, прозрачно стъкло с кристално-бял отражателен оттенък и висока слънчева и топлинна защита. При вграждането им в стъклопакет се повишава топлинната изолация на стъклопакета и се изравнява близо до тази на PVC профила, като по този начин не се получава конденз и по самите стъкла. Те са едностранно обработени с метал-оксид (титаниево покритие). Слоят е устойчив на механична и химична обработка. Титанът е от групата на благородните метали, и за да промени качествата си са необходими екстремални условия (пример: вакуумна среда плюс температура над 700 градуса). К–стъклото превръща късите лъчи в дълги и връща топлината в помещението, което отоплявате. То пропуска една част от слънчевото греене (UV /от 280-380 nm/ – 3%; видима част /от 380-780 nm/ – 44%; IR /от 780-2500nm/ - 53%), втора част рефлектира, и трета част се абсорбира. Стъклото не пропуска лъчи над 2500 nm. Лъчите от отоплителните уреди са над 10 000 nm. Стъклото не ги пропуска, но поглъща определена част и затова се налага въздуха от стъклопакета да се изтегли и да се напълни с газ – Аргон, Криптон или Ксенон (за да не се счупи стъклото от напрежението). Да обобщим в 2 изречения : К-стъклото има по-добри изолационни качества (алтернатива е троен стъклопакет), неговите изолационни качества в стъклопакет са от 1.4 w/м 2 К - 1.8 w/м 2 К. Нека припомним, че то не е радикално решение на проблема Влага в помещението.
За по-голям комфорт през лятото е препоръчително да се използва стъкло със соларен контрол (нисък соларен фактор). От няколко години на пазара съществуват продукти, които обединяват соларен контрол и топлоизолационни качества. Като цена има както висок (high selective), така и по достъпен клас (4 seasons). Като характеристики стъклата обединяващи соларна защита с топлоизолация не се различават много при отделните производители. Въпрос е на позициониране на пазара. Търсете характеристики в порядъка на: u=1.1 W/m2.K (коефицент на топлопреминаване); g<0.44 (соларен фактор, колкото по-нисък, толкова по-добре). Стъклото с тези характеристики се монтира на позиция #2, за да е ефективно срещу слънцето. Преди години "тарикати" монтираха нискоемисийно стъкло на тази позиция, но соларния фактор се подобрява незначително. Въпрос е на вкус какво стъкло да монтирате на вашето жилище; някой търси рефлекция, друг повече светлина. В случая стъклото 4 сезона (SGG Planitherm 4S) предоставя и двете; достатъчна рефлекция, за да не се вижда в помещението през деня, дори и без завеси, и достатъчна светлопропускливост, за да не е тъмно в помещението и в мрачни дни.

# 42
  • Мнения: 8 962
Вие с ПВЦ дограма ли сте? От нея ли е мухъла?

Да, с ПВЦ.
Имаме проблем с мухъл в двете спални, които са изцяло със северно изложение.  Sad
В едната стая преди 2-3 години експериментирахме и сложихме стиропорни тапети и сега избива само и единствено в единия ъгъл, където мъжа ми не е успял идеално да напасне тапета и съвсем тънка ивичка от стената е останала без тапет. Както и по тавана избива. Планирам и по тавана да сложа някакви стиропорни плочи.  newsm78
Но направо си е ужас с този мухъл - преди време голямата ми дъщеря се беше алергизирала. А уж не сме допускали да се разпостранява чак в толкова голяма степен, но...  явно е голям дразнител.

Дано в новото жилище нямате проблем с мухъл!  Praynig

# 43
  • Мнения: 337
Проветрявам дори повече от 4 пъти на ден, така съм научена от малка и при нас това е закон Naughty

# 44
  • Мнения: 11 747
Дано в новото жилище нямате проблем с мухъл!

Дано! 
За тези стиропорните тапети - ние също бяхме слагали в предишното ни жилище и мухъл излизаше само в процепите между две ленти. Искам да кажа, че мухъла пак си върви зад тях, май, не че го няма  Thinking 
Сега и ние имаме северна спалня и в нея спим, но няма мухъл за сега.

# 45
  • Мнения: 8 962
Аз си мисля, че не се образува под тапетите мухъл. Нали е плътно намазано с лепило и по принцип няма въздух отдолу под тапета.... Доколкото зная за мухъла е нужен въздух.  newsm78

Днес ни пристигна новата спалня - матраците на старата се пропиха с миризма на мухъл.  Sick

А матрачето на бебешкото легло също е за смяна. Появили са се петънца мухъл.  #2gunfire А няма да ви кажа на какво мирише от нея страна.  Sick

През почивните дни почиствах мухъла в спалнята с някакъв нов препарат на основата на нано и био-технологиите, уж безвреден. Щото хлора много ни дразни. Та сякаш сме доволни. Този припарат е почти без никакъв мирис, долавя се много слаб приятен аромат. Безцветен. Разрежда се с вода. Проблема е, че понеже няма хлор и не обезцветява мухъла. Т.е. препарата го убива, но трябва допълнително да избършеш с мокра кърпа, за да отстраниш петната. Аз пръсках на стената край прозореца, както и за д леглото и нямаше проблем, после много лесно изчистих мухъла. Да не казвам голяма дума, но и двамата с мъжа ми забелязахме, че атмосферата в стаята се подобри.
Утре ще пръска гърбовете на мебелите - много ми смърдят на мухъл тези шперплатови плоскости, които слагат на гърба на мебелите. А са и грапави и нямам идея как да ги почистя. То не че има някакъв видим мухъл, де, ама ми миришат...  Sick

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 711
Утро77 били споделила за този препарат.Ние също имаме мухъл,но изби само около рамката на дограмата,може би заради вътрешната изолация,незнам..

# 47
  • Мнения: 15 379
Предпоследна опция.
Обичам да ми е проветрено и свежо. С пластмасова дограма сме.

# 48
  • Мнения: 276
Всеки ден минимум по 30 мин. Peace

# 49
  • Мнения: 4 300
Никой не е отговорил с моята опция, затова ще си призная- непрекъснато. Живеем в топла сграда, холът ни е голям ( > 40 кв) и единият прозорец е нон стоп открехнат ( горно отваряне) плюс от време на време още един.  Топлим се с ел. парно, като пускам понякога в хола ( засега по няколко часа на ден, а в някои дни и изобщо).
В спалните, които са малки, също държа по един прозорец открехнат, но аз обичам да спя на студено. В най големите студове затварям нощем и пускам отоплението за половин час преди лягане.
Нямам термометър под ръка, но ходя по къс ръкав, евентуално лека жилетчица, но не винаги.

# 50
  • София
  • Мнения: 38 704
Имаме ПВЦ дограма с еър-комфорт.
Проветрявам всеки ден, но за малко - половин час.
Ако излизам с бебето, оставям отворено за по-дълго.
Нямаме мухъл, отопляваме се с климатик. Имаме едно мокро петно на външната стена, но когато се появи, насочвам климатика натам за цял ден.
Преди две-три години се беше появил мухъл в другата стая, но пръскахме с препарат и боядисвахме със специална боя, после правихме основен ремонт и вече няма.

# 51
  • Мнения: 750
Мухъл нямаме.
Проветрявам според зависи. Laughing
Сега например децата са болни-проветрявам през три часа и по често.Задължително преди да легнат-после като се събудят...
Така като се замисля,проветрявам по цял ден...сега горе е отворено а ние сме долу...като се качим горе да играе малката-ще отворя долу а ще затворя горе Laughing
Мен все ми е задушно,все ми е топло...офтиката все ме гони Crazy
Винаги има една врата отворена за да се ..проветрява Mr. Green

# 52
  • Варна
  • Мнения: 355
При нас освен на влажния варненски въздух влагата вътре отдавам на това, че блокът беше построен бързичко, след което му лепнаха една хубава изолация отвън и влагата от строителните процеси съхне много бавно, отделно и ние си живеем и дишаме..  Laughing

В хола имаме климатик, там няма проблем. Но в спалнята, северна, по външните стени всяка зима избива мухъл, хем са боядисвани със специална боя. Справяме се със Саво, влагоабсорбатори (имахме и електрически, събираше цял контейнер за 1 ден - ок. 2-3 литра Crazy) и проветряване, но битката още се води.

Бях чела и гледала някъде експерти съветват да се проветрява 3 пъти на ден за по 10-15 мин заради топлообмена. Ако се оставело повече даже обратен ефект имало. Освен това е важно отоплението зимата да е включено постоянно на ниска степен, а не да се надува когато сте вкъщи и да е студ когато ви няма.

Живеем тук от 4 години, има леко подобрение в сравнение с началото, когато като се прибирахме от входната врата ни лъхваше такъв аромат на мухъл, че ни идеше да се върнем обратно.

# 53
  • Мнения: 1 252
Винаги в дневната е отворено едно малко прозорче, независимо , дали работи климатик.

А иначе широко отварям повече от 4 пъти дневно. Изобщо не разбирам как някои за цяла зима се "запечтват".

# 54
  • Мнения: 2 155
Винаги в дневната е отворено едно малко прозорче, независимо , дали работи климатик.

А иначе широко отварям повече от 4 пъти дневно. Изобщо не разбирам как някои за цяла зима се "запечтват".
Аз също !
Непрекъснато ми е отворена вратата балконската,
а в останалите помещения се проветрява няколко пъти на ден.
Не мога да живея капсулирана.Предпочитам отворена врата и свеж въздух,
пред уплатнения и спаружен въздух.
Мисля,че повечето проблеми с мухала са от капсолиране.

# 55
  • Мнения: 481
открехнатата врата не е начин на проветряване, а начин за разхищаване на енергия ( цената на тока или парното ви не е само, това, което плащате на месец)
 Много жалко за екологичните последствия от подобни действия

# 56
  • Мнения: 2 155
открехнатата врата не е начин на проветряване, а начин за разхищаване на енергия ( цената на тока или парното ви не е само, това, което плащате на месец)
 Много жалко за екологичните последствия от подобни действия
От къде знаеш, колко ми е отворена вратата и как ползвам парното ?
Никаква екология няма тук, а и предпочитам да ми е свежо.
Разхищение ? Мога плащам - не мога - мисля за алтернативи.

# 57
  • Мнения: 4 300
Е, да се удушим ли?Simple Smile
Днес навън е 4 градуса, ако се вярва на инфото в нета, до момента отопление не съм пускала, по  къс ръкав и дънки съм и не ми е студено, което значи, че у дома е най малко 22 градуса и днес не се очертава да пускам отопление изобщо.
Подобно беше и положението в предишния ни апартамент- само една външна стена за цялото жилище с големи слънчеви прозорци, добра топлоизолация на цялата сграда и нямаме никакъв проблем, а сметките за отопление бяха смешно малки.
Имаше едно време тук подобна тема и една дама- архитект- беше дала отлични съвети.
Мжеду другото, конкретно за високата влажност огромно значение има и големината на стаите- колкото са по малки, толкова повече влага.

пп. мисля, че старата тема беше тази- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=48894.msg1161760#msg1161760 - но е възможно да има и други.

# 58
  • Мнения: 11 747
Рокси четох линка ти и да кажа, че затова пуснах темата. У нас всички други условия са изпълнени - вентилационни отвори на дограмите, без прагове вратите, вентиалтори в баня и тоалетна, аспиратор в кухнята, отворен прозорец при готвене, комини в хола... и проветрям редовно. Редовно ама според личния ми критерий, който си е напълно субективен. По всички тези съвети пише 'проветрявайте редовно'. Колко е редовно? За един веднъж седмично е редовно, за друг 5 пъти дневно е редовно. Исках да си сверя часовника и да се опитам да разбера какво се има предвид под редовно, ама то пак някой специалист трябва да го каже.

У нас няма никакъв шанс да е денонощно отворено през зимата. Сградата е топла, ама чак толкова топла не е. Абе, съседа отдолу, в същия апартамент и в същата спалня като нашата е с отворен наистина денонощно прозорец - около 10см отвор има. Не го знам как я кара, може да е морж  Thinking  Той пуши като комин, чак у нас идва миризмата от прозореца му и това е причината, но дали не му е студено не знам. Стените са ни дебели, слънцето днес и у нас пече и е топло. Бях пуснала климатика сутринта за около час- два, ама като напече сериозно и го спрях - топло е и без отопление. Е, ако отворя прозорец ще се усети. Абе да топля махалата няма никакъв шанс. Опитвам се зимните ни сметки да не надскачат 150- 160лв. Нямам намерение да плащам 300лв ток. Имаме познати и 600лв ток плащат, но ние не можем да си го позволим. Все трябва да има начин да не мухлясваш и да живееш по стандартен начин - без да отопляваш квартала. Всъщност, за сега нямаме абсолютно никакъв мухъл. Дано остане така до края на зимата и вече ще знам формулата - няма да пускам тъпи теми по форума  Simple Smile

Последна редакция: ср, 11 яну 2012, 15:08 от pina

# 59
  • Мнения: 4 916
Пина,
доколкото помня, вие сте на изключително влажно място (или май стария ви апартамент беше на такова). Искам да кажа, че едно е в София да се проветри - отваряш и влажния въздух от апартамента се освежава със сух външен, - друго е и вътре, и навън да ти е влажно. Т.е. съветите на хора от други градове не ти вършат работа.

# 60
  • Мнения: 11 747
Да, ужасните пробелми, за които също съм пускала тема преди няколко години бяха в стария апартамент. Него го продадохме. Аз там бях изумена, просто нереално много мухъл. Там се оказа, че идва от съвсем друго нещо, ама дълго е за обяснение. Накратко предпоследен етаж, като последния е с отстъп. Тъкмо за какъвто беше пуснала тема минзухар и не можах да я разубедя да не го купуват. За такова нещо вече не искам и да чувам!

Сега сме в още по- влажен район - буквално сме на 100 метра от морето. Строителството и условията са съвсем други. Моята паника е заради предния апартамент. Но, и тъпите пластмасови дограми... Правим каквото можем.

# 61
  • Мнения: 4 300
Пина, да ти кажа честно понеже имам и доста годинки варненски живот- климатикът е най куцото отопление, особено откъм мухъл. Самата му логика на работа е да се включва и изключва, а не да топли постоянно, което си е абсолютен минус по отношение на влагата.
Родителите ми бяха с климатици ( в къща до брега), направо в чудо се видяха. От тази година минаха на отопление с камина + конвектор ( т.е. излъчваната топлина е константна)  и се родиха, грам мухъл нямат. А при тях се утежняваше положението и от това, че стаите са относително малки и при затворени врати влагата си се генерира дори само от дишане.

# 62
  • Мнения: 15 379
Зависи и от климатика все пак.
Има климатици, които имат програма за отнемане на влагата от помещението.

# 63
  • Мнения: 11 747
А някои за климатиците казват точно обратното - че премахват мухъла  Simple Smile  Много мнения, много нещо. Свърши вече - сложили сме ги, удобни са ни, доволни сме. Както писах, до 11 януари я докарахме без мухъл, имам надежда  Praynig   Laughing

Нашите имат програма за обезвлажняване, но не сме я пускали. Тя работи отделно и през това време не отоплява, май  Thinking  Ако правилно съм разбрала какво ми обяснява мъжа ми.

# 64
  • Мнения: 15 379
Да, не отопляват през това време.
Отнемат и извеждат влагата от помещението на този режим.

# 65
  • София
  • Мнения: 38 704
Ето, пак нещо полезно да науча. Таман се чудех как се ползва тоя режим "DRY".
Зимата за колко време го пускате, ако видите влага? И на какви градуси?

# 66
  • Мнения: 201
миналата година и ние с мъжо живеехме в една квартира, мансарда, и толкова мухъл, толкова нещо... беше ми дотегнало от SAVO-та - пръскам, и на другия ден пак. обаче оставихме всички електрически топлилки и минахме на дърва и въглища и край! нямаше повече мухъл, нямаше конденз, направо се родихме. а иначе, за тези които не смятат да се пренасочат към ново топливо - бях намерила тогава една немска боя, която е с керамични микросфери, точно с такава цел. измазват се помещенията и забравяш за мухъла. едни колеги си направиха това нововъведение в техния апартамент и са много доволни. трябва да взема да я потърся тая мазилка как се казваше, ако някой се интересува  newsm78
и искам да отбележа, не живея до морето и в този смисъл не съм наясно дали тези средства биха помагали при тамошната влажност на въздуха  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт