Колко проветрявате?

  • 8 336
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 608
Идеята ми не е да проследя хигиенните навици на хората, интереса ми е съвсем друг. Става дума за пустия мухъл, който излиза зимно време и борбата с него. Винаги един от първите съвети е да се проветрява повече. Но какво означава това повече? Знам, че има хора, които  цял месец няма да отворят прозорец през зимата. На този фон по веднъж седмично си е много. Но знам и, че има хора, които отварят прозорец по 3-4 пъти на ден. Въпроса ми не е за помещения от рода на кухня, където обичайно се отваря по- често, заради готвенето. Макар, че знам, че не всеки го притеснява миризмата от готвене и това не го кара да отваря при всяко готвене. Повече се интересувам за спални, холове и трапезарии, в които няма кухни. Най- важно ми е да споделите опит за жилища с ПВЦ дограма, защото старата дървена дограма, която не уплътнява добре е ясно, че въздуха циркулира свободно денонощно и няма този проблем. Та ако сте с нова дограма и нямате мухъл - колко често и за по колко време проветрявате?

Проветрявам всички стаи веднъж дневно основно за поне 15 минути широко отворени прозорци и още едно кратко проветряване за 5 минути вечер преди лягане в спалнята. За кухнята не проветрявам допълнително, защото абсорбаторът поема всичко. По едно време имахме проблем с мухъл или друго, което се появи в единия тавански ъгъл на банята, въпреки че прозорчето на банята стои отворено по време на и след къпане. Но както се оказа, през зимата не помага особено, защото въздухът отвън е по-студен и ефектът е точно обратен - вместо парата да отиде навън, тя се кондензира по тавана. Почистихме тавана и решихме проблема като купихме влагоулавящи пособия за банята, та от тогава не сме имали проблеми.
може ли да споделиш какви са тези влагоулавящи пособия за баня Благодаря   bouquet

# 16
  • Мнения: 2 786
Ами тя е една торбичка с някакво пясъкоподобно насипно нещо вътре, която просто стои в банята и когато се навлажни до максимум, променя цвета си. Слагаме я в микровълновата за няколко минути и пак е готова за употреба.  Grinning

# 17
  • Мнения: 608
Ами тя е една торбичка с някакво пясъкоподобно насипно нещо вътре, която просто стои в банята и когато се навлажни до максимум, променя цвета си. Слагаме я в микровълновата за няколко минути и пак е готова за употреба.  Grinning


ще сложа и за от къде мога да си я купя   bouquet

# 18
  • Мнения: 2 786
Ами аз живея в чужбина и си я купих от тукашен магазин тип "домашни потреби". Сега се поразрових в Гугъл и явно това се нарича "ваничка с хигроскопични топчета", в нашия случай торбичка с такива топчета. Иначе има и електрически влагоуловители, но те са хем по-скъпи като цена, хем имаш и разходи с увеличена сметка за ток. Наричат се още влагоабсорбатори.

# 19
  • Мнения: 481
2 пъти на ден за по 10-15 минути
Затварям вратата и отварям прозореца. Прозорецът се изпотява от външната страна. Държа отворено докато това изпотяване изчезне. За различните стаи трае различно

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
2 пъти на ден за по 10-15 минути
 Прозорецът се изпотява от външната страна. Държа отворено докато това изпотяване изчезне. За различните стаи трае различно

Именно. Това за поне 3-4 пъти проветряване, поне по 10 мин и докато се махне изпотяването на прозореца, от външната страна, го пише дори в упътването на дограмата ни, точно с цел да няма мухъл.
Никакъв смисъл няма да се държи по 1-2 часа отворено, още повече в стая, която активно се ползва. Идеята е да се проветрява често и достатъчно дълго, за да изчезне кондензът /отвън и отвътре/. За целта рядко са нужни повече от 10-15мин на отваряне.

Последна редакция: нд, 27 ное 2011, 12:16 от Мон...

# 21
  • Мнения: X
Другарката певица Рени, сайта на ЕОН ти е любимо четиво май  Laughing   Hug 

Да ти кажа чета всичко и отвсякъде, което смятам,че може да ми бъде полезно. Не се доверявам от прима виста на казаното,търся паралелни мнения. Но няма лошо да се чете и ЕОН-а Sunglasses
Опознай врага  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 249
Сутрин по 10 мин. широко отварям вратата. Следобед като се прибера около 5 мин някъде и вечер още малко преди лягане.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 773
Мухъл изби във всички стаи на всякъде- стени, мебели.... Преди две години боядисахме с латекс Левис /не е реклама/ детската стая и забелязахме, че никъде не се появи влага. Това лято минахме със същия латекс целия апартамент. До момента всичко е ок, да видим.  Миналата зима взехме влагоабсорбатора от Бриколжа, който събира доста голямо количество вода.
Проветрявам толкова пъти на ден , колкото сметна за нужно - три, четири..

# 24
  • Мнения: 11 747
У нас конденз по прозорците няма, нито отвътре, нито отвън. Поне засега, като стане по- студено ще видим. Упътване за дограмата, пък, още по- малко ни се намира.

# 25
  • Мнения: 186
Проветрявам 2 пъти дневно задължително.Обикновено сутрин след сън и вечер преди сън.Понеже не спирам климатиците гледам да е за по 10-15 минути.Обаче редовно забравям и отива 30 минути,ако не и повече.Климатиците изсушават въздуха и се съмнявам мухъл да се появи,дори си взехме овлажнител.Дограмата е ПВЦ.Сутрин понякога има кондез(около 1см в долния край на стъклата),но през деня не се събира,а само нощем.
Ще ми се и по обяд да отварям за малко,но или забравям или момента не е удобен.Чувала съм,че свежият въздух се загрява бързо и по-лесно от замърсения.Само дето вечер след шест от вън влиза пушек да не казвам прането как мирише...

# 26
  • София
  • Мнения: 3 847
Проветрявам често. Особено, ако готвя, съм на включен абсорбатор и отворен прозорец, стига да не е супер студ де. Но дори и така, все ми мирише на манджа, холокухня сме... Не знам какво да правя. И тоя абсорбатор така бръмчи, не мога да чувам телевизора...
Проблемът ми е и банята - сложих алуминиева врата, а нямам прозорец, само вентилатор. Та, като ни няма, вратата стои отворена, за да циркулира въздуха...

# 27
  • Мнения: 1 050
Всеки ден сутрин и вечер по 10-на минути. Събота и неделя проветрявам по много пъти.

# 28
  • UK
  • Мнения: 2 841
Колкото се може по-често.Обаче живеем в квартал с къщи и сега зимата като запалят печките вътре започва да мерише ужасно.

# 29
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Проветрявам винаги поне два пъти дневно-сутрин и вечер.За съжаление и двете ни спални са северни и винаги сутрин има конденз по прозорците.В детската ,която се отоплява на 3-та степен(ТЕЦ) се спи на пуснати щори и това е причината  според мен за изпотените стъкла.Обикновено сутрин за физ.зарядка бърша прозорците. clean

Общи условия

Активация на акаунт