Правомощия на домоуправителя

  • 6 516
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2
Доколкото се ровех в законовите нормативни актове установих, че  домоуправителя няма право да спира асансьорния чип на наемател, заради неплатени сметки на собственика по ремонт на общите части.
В следния случай се намирам: Наех апартамент. На втората седмица ме заплаши, че ако не се платят пари за смяна на щранговете на блока ще ми се спре асансьора и водата. Е, спря ми асансьора. Хазяйката разтакава плащането. Демек, аз съм намесена без право и желание в чужд конфликт.
Моля да ми помогнете към кого да адресирам жалбата срещу домоуправителя. Защото аз ще се жалвам от него. Три пъти ме тормози по този въпрос. Саморазправя се със собственицата, като тормози мен. Решена съм на  крайност, ако се наложи.
Имам договор. Няма нотариална заверка, но доколкото разбрах от Закона по темата, за наемно отдаване на жилищна площ не е указано изрично, че трябва нотариална заверка на подписите.
Още не съм се регистрирала по настоящ адрес, а домоуправителя дори не ме пита как се казвам, за да ме впише в домовата книга например.
Подавайки жалба срещу него какви резултати мога да очаквам?

# 16
  • Мнения: 520
Доколкото се ровех в законовите нормативни актове установих, че  домоуправителя няма право да спира асансьорния чип на наемател, заради неплатени сметки на собственика по ремонт на общите части.
В следния случай се намирам: Наех апартамент. На втората седмица ме заплаши, че ако не се платят пари за смяна на щранговете на блока ще ми се спре асансьора и водата. Е, спря ми асансьора. Хазяйката разтакава плащането. Демек, аз съм намесена без право и желание в чужд конфликт.
Моля да ми помогнете към кого да адресирам жалбата срещу домоуправителя. Защото аз ще се жалвам от него. Три пъти ме тормози по този въпрос. Саморазправя се със собственицата, като тормози мен. Решена съм на  крайност, ако се наложи.
Имам договор. Няма нотариална заверка, но доколкото разбрах от Закона по темата, за наемно отдаване на жилищна площ не е указано изрично, че трябва нотариална заверка на подписите.
Още не съм се регистрирала по настоящ адрес, а домоуправителя дори не ме пита как се казвам, за да ме впише в домовата книга например.
Подавайки жалба срещу него какви резултати мога да очаквам?

Най после една тема относно асансьора.
Точно така, и според мен няма право да спира достъпа.
Още повече, че не сте собственик, а наемател.
 Проблема му е другаде - Към собственика.
Може да си начислява таксите и да си ги търси според закона.
Не ми се рови, но разгледайте лекса - там имаше аналогичен случай и беше дълга темата.
Като начало говорете със собственика и ако не реагира, не остава друго освен да смените наемодателя.
Сега поне има избор...
А към кого да се насочи жалбата, нека по компетентни да кажат, аз лично не бих се занимавал


А относно ползването на асансьор, аз лично бих настоявал да не е с месечна такса а с таксуване на пътувания.
Защо така мисля ?
Повечето хора го ползват два пъти на деня - да отиде и да се върне от работа / който я има /.
Но има съседи които цял ден са нагоре - надолу. Като знае че ще си плаща всяко пътуване ще се замисли дали да го прави.

Написаното е само мнение, не е препоръка...

# 17
  • Мнения: 2
Мислех да подавам жалба срещу домоуправителя, но това няма да ми реши проблема  Angry, а само ще ми коства още нерви и разправии  Angry. Замислям се дали да не сменя квартирата наистина  newsm12.
Ако остана в тази, занапред като имат проблеми домоуправителя и собственицата, винаги аз ще "опирам пешкира"  #Bad Talk.

# 18
  • Мнения: 1 380
Темата е много интересна.
Искам и аз да се включа със следното питане :
При нас има наематели (явно) , които са извадили цялата си собственост (дюшеци, гуми, боклуци в пластмасови касетки) на двете тераси ... супер грозно ...- площта на апартамента е 100 квм. , а има и мазе??!!
По какъв начин можем да ги накараме да си махнат тези цигании ?

И един куриоз от нашия домоуправител - На първото събрание гласувахме всеки месец да се събира определена сума за входните разходи ... да, ама не ... нашият домоуправител събира реални суми и то с 7-8 месечно закъснение, т.е накуп трябва да платиш примерно такса за 8 месеца, а не гласуваната сума ежемесечно

# 19
  • Мнения: 2
1 - Според мен няма начин да ги накараш да си махнат вещите, ако те са в техния апартамент. Ако мирише, има хлебарки,плъхове и прочие, което вреди на обществения ред можеш да викнеш ХЕИ или да се оплачеш в общината. Но не съм специалист и някой такъв трябва да каже как точно стои въпроса.

2 - Това би трябвало да се обсъди на общо събрание. Фактически не ви се бърка в джоба, но пък трябва да съберете сумата на куп. И това трябва да се изяснява на общото събрание. Ако не сте доволни от домоуправителя, мисля, че можете да го смените с друг.

# 20
  • Мнения: 520
... нашият домоуправител събира реални суми и то с 7-8 месечно закъснение...
Задавам си въпроса откъде взима пари да  плаща сметките през тези 7-8 месеца.
То затова се събират всеки месец, за да се плащат задълженията в срок.
 

# 21
  • Мнения: 1 380
... нашият домоуправител събира реални суми и то с 7-8 месечно закъснение...
Задавам си въпроса откъде взима пари да  плаща сметките през тези 7-8 месеца.
То затова се събират всеки месец, за да се плащат задълженията в срок.
 

# 22
  • Мнения: 1 380
... нашият домоуправител събира реални суми и то с 7-8 месечно закъснение...
Задавам си въпроса откъде взима пари да  плаща сметките през тези 7-8 месеца.
То затова се събират всеки месец, за да се плащат задълженията в срок.
 

Ами човека разполага с мнооого добри доходи ... но не е там работата, ще го сменяме, да.
Това е единственото което прави през тези 2 години.

# 23
  • Мнения: 1 380
1 - Според мен няма начин да ги накараш да си махнат вещите, ако те са в техния апартамент. Ако мирише, има хлебарки,плъхове и прочие, което вреди на обществения ред можеш да викнеш ХЕИ или да се оплачеш в общината. Но не съм специалист и някой такъв трябва да каже как точно стои въпроса.

2 - Това би трябвало да се обсъди на общо събрание. Фактически не ви се бърка в джоба, но пък трябва да съберете сумата на куп. И това трябва да се изяснява на общото събрание. Ако не сте доволни от домоуправителя, мисля, че можете да го смените с друг.
[/quote]

Реално те си складират нещата не в апартамента, а на терасата, където натуриите се виждат отвсякъде и от всички - съкооператори, минувачи ...

# 24
  • Мнения: 2
Цитат
Реално те си складират нещата не в апартамента, а на терасата, където натуриите се виждат отвсякъде и от всички - съкооператори, минувачи ...

Ако имаш предвид площадката на етажа, то може да го опишете като влошаване на реда, евентуално.

Но ако си ги изнасят на терасата към техния апартамент, тогава нямате никакво право.

# 25
  • Мнения: 16 938
Имам въпрос.Тъй като на събрание не можем да се съберем за кворум а според закона за етажната собственост ако не можем да се съберем има вариянт от 33 процента може да се проведе събрание и да се вземат решение. Да обаче на нашия вход не иска да прави събрания тъй като няма 15 или 16 от апартаментите. Та въпроса ми е следния искаме да сменим домоуправителя ни но тъй като вече 3 път не се знае дали ще се съберем и 5 човека та питането ми е може ли с нещо като протокол да се мини по апартаментите да се попита за тяхният отговор и кой искат да бъде домоуправител и да се насрочи едно събрание да се направи протокол че сменяме домоуправителя с друг. Има ли такъв вариант. Благодаря предварително.

# 26
  • Мнения: 1 565
Имам въпрос.Тъй като на събрание не можем да се съберем за кворум а според закона за етажната собственост ако не можем да се съберем има вариянт от 33 процента може да се проведе събрание и да се вземат решение. Да обаче на нашия вход не иска да прави събрания тъй като няма 15 или 16 от апартаментите. Та въпроса ми е следния искаме да сменим домоуправителя ни но тъй като вече 3 път не се знае дали ще се съберем и 5 човека та питането ми е може ли с нещо като протокол да се мини по апартаментите да се попита за тяхният отговор и кой искат да бъде домоуправител и да се насрочи едно събрание да се направи протокол че сменяме домоуправителя с друг. Има ли такъв вариант. Благодаря предварително.
Според закона за ЕС :
- насрочва се събрание за ден и час - да не е почивен
-ако няма кворум от 67 % на собственици (наематели) по идеални части се отлага с един час
-ако след 1ч не са се събрали и 33 % -> отлага се за следващия ден, ако не е почивен или по-точно първия следващ раб. ден.
-вземат се решения на следващия ден с колкото хора са дошли

Прегледай пак закона за ЕС, да не бъркам някъде.

# 27
  • Мнения: 520

Май по скоро сте в хипотезата - Вие искате да смените домоуправителя, но той не иска да свика събрание.
 Доколкото си спомням 20 % от собствениците могат да поискат събрание - и като тема : избор на нов управител.
Впрочем домоуправителя откога е? Т.е. ако е повече от две години е по скоро нелегитимен. Мандата е определен със срок. Няма пожизнен управител а и касиер...
Това с протокола може, но не бива.
Направете опит да тръгнете по реда. Както е написано от автора преди мен, на третото събиране образно казано може и трима да сте и това ще е.
И да не се окажете и с алтернативен домоуправител...

# 28
  • Мнения: 16 938
Така да кажа домоуправителя на 2-рото събрание слезна като на гости и нито протокол се водеше нито нищо размахваше някъв хвърчащ лист и каза  като няма 15-16 ьпартамента и няма да се води сълрание и че той щял да бъде.А  нито се даде отчет за това какво и как се харче тъй като имаме на покрива антена и ни внасят наем и не са малко пари. Така а този домоуправител е от може би 4 или 5 години но всяка година мисля че се преизбира не съм сигурна тъй като предишните години не съм ходила на събранията тъй като учих и така нататък но с такава дързост говореше че нямам думи. А дадохани след няколко дни отчет от 2009 до 2012 година ама има различия в сметките им.

# 29
  • Мнения: 478
Здравейте не знам дали тук е мястото на тази тема, но имам нужда от съвети относно домоуправителя и неговите правомощия.Наскоро си сменяхме дограмата и си бях оставила входната врата отворена за да могат момчетата да влизат без постоянно да отварям и затварям и да не им се пречкам и точно в 13:50ч. домоуправителя беше нахълтал в средата на хола с ръце на кръста и започна да се държи арогантно и да обяснява : " Майсторчетата ....според правилникът за вътрешният ред от 2 до 4ч. не се вдига шум и ако обичате да спрете да чукате." - а в това време съседа отгоре беше надул мазната чалга!!!След като го попитах а със съседа отгоре какво ще се случи той ми отговори : " сега и него ще предупредя."После го попитах кой въобще го е пуснал в домът ми при положение че не съм била аз и той ми отговори,че видиш ли било отворено и той затова влезнал. А съвсем наскоро отново същият този съсед в 14:30 пак беше надул музиката и след като позваних на домоуправителя да му кажа той ми заяви , че нямало да се разправя с мен и да позвъня на 112 и трябвало кучето ми да спре да лае.Ако може някой да ми даде съвет къде мога да подам жалба за нахалното му нахлуване в домът ми и дали мога да направя въобще нещо по въпроса тъй като има и други случки с нашият прекрасен домоуправител.Благодаря предварително за съветите и помоща  Simple Smile

Подобен случай имах със съседа,който живее под нас.Та значи,викнал си той майстори да му сменят дограмата в 14:00 на обяд,шума от смяната е известен на всеки,по това време приспивах детето,което беше на около 1г,детето се разрева,слизам да му направя забележка,че не е много удачен часа в който го е решил,той ми заявява че сега били дошли от фирмата...пълни глупости.Първо-когато аз викам какъвто и да е майстор,той се съобразява в удобен за мен час,не мисля че 14:00 е най-подходящото време,Второ-аджеба,как да сложа детето да спи в 14:00 и да го събудя в 16:00??? Малко съобразителност от всички няма да навреди.ама някои забравят че или са имали малки деца или ще имат някога(въпросния съсед все още няма).Та всеки гледа от своята призма ми беше мисълта,но трябва и да се съобразява.Макар че в нашия случай-живея във вход с 80 апартамента и е доста трудно да се спогодиш с всички и всичко...

Общи условия

Активация на акаунт