Хранене и захранване с HiPP

  • 30 651
  • 261
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 671
Здравейте,

Захранването като възрастите, които сте ни описали е напълно адекватно за здраво дете.
Когато се започва въвеждането на новите суровини винаги трябва да се изчаква поне 4-5 дни преди да въведете нова суровина. Например давате пюре от тиква, след което трябва да изчакате няколко дни за да видите, как ще реагира организма - по отношение на алергии, храносмилателен проблем. След като се уверите че всичко е наред, то всеки ден можете да давате тиквата, но и да включите нова суровина като моркова. Моркова можете да включите като чист морков или като комбинация от тиква и морков. Важното е обаче в следващите няколко дни да давате само суровини които сте давали досега и сте се уверили че детето добре ги приема, а моркова можете да прилагате ежедневно след няколко дни. Така ако се появи проблем, ще знаете какво го е причинило.
Т.е правилото е когато давате нова суровина, независимо каква е тя плод, зеленчук, месо, каша, то винаги след първия прием да изчакате няколко дни, преди ежедневното им консумиране. В този интервал се прилагат храни, които сте давали досега и сте сигурни, че детето ги възприема без проблем. Правилото днес една лъжичка, утре две, вдругиден три не е правилно.
Захранването може да започне със зърнена култура, като ориз и елда, но може да започне и със зеленчуково пюре като морков, картоф, тиква, тиквичка, пащърнак. Това зависи от развитието на самото дете, как наддава, как се развива има ли изявена алергия, има ли запек и т.н.
Така че можете да въведете първо оризовата каша и после зеленчуците, но може и обратното.
Оризът е лесно смилаем, добре засищащ, хипоалергенен. Той е подходящ за захранване на деца с по-ниско тегло, деца с алергии или за разнообразие към диетата.
Ако детето ви харесва определена храна, то спокойно бихте могли с времето да я комбинирате с други зеленчуци и зърнени храни. Трябва да разнообразявате менюто и обратното, ако забележите, че детето не харесва нещо, то не го насилвайте, а го предложете след няколко дни или седмици или го комбинирайте с нещо, което обича или млякото.
Зеленчуковото пюре в обедното хранене трябва да бъде представено като млечно-зеленчуково хранене т.е зеленчук+мляко, като можете зеленчука да го дадете преди или след млякото или да го смесите с част от млякото. Това е въпрос на предпочитание на самото дете.
Плодовите пюрета и сокове се дават между храненията. Първите подходящи плодове са ябълка, круша, слива, грозде.

# 46
  • Мнения: 59
А няма ли плодовите киселини да дразнят стомахчето, ако плодовете се дават на гладно?

И още нещо да попитам тъй като в момента сме изцяло на пюрета Хип мога ли след годинката да продължа да ги давам или е по-добре да се премине на обща храна?

Благодаря предварително Hug

# 47
  • Мнения: 671
Здравейте,

Първите няколко плода ги включете под формата на сок наполовина разредени с вода. Така храносмилателния тракт постепенно ще свикне да обработва плодовите киселини и няма да дразнят или образуват колики. Важното е обаче плодовете да ги въведете след четвърти навършен месец, при здраво дете, когато организмът е готов за такъв вид храни.
След годинка предлагаме асартимен подходящ след годинка месно-зеленчукови пюрета, сухари, бисквити, всички сокове, каши в бурканчета за десерт.
Важното е от месно-зеленчуковите пюрета да подбирате тези с възраст 12 месец, с по-големи частички, за да може да се провокира дъвкането и детето да свиква с общата храна. Също към обща храна може да се премине спокойно след една годишна възраст, като трябва много внимателно да се подбират суровините и да се спазват някои ограничения.

# 48
  • Мнения: 348
Всеки ден ли може да се дава месно-зеленчуково пюре след годинката?

# 49
  • Мнения: 59
HiPP, благодаря много за бързия отговор!  bouquet  Да разбирам, че може изцяло да сме на пюрета Хип и след годинката, а до каква възраст се дават пюрета за над 12 месеца?

# 50
  • Мнения: 671
Здравейте,

tina_, всеки ден можете да давате месно-зеленчуково пюре в обедното хранене след годинка, стига да не прекалявате с него, както в обедното хранене- ако вие приготвяте менюто - както и в останалите хранения през деня. Месото трябва да бъде горе долу около 15-20 г. дневно не повече.
Обикновено родителите в тази възраст прекаляват с месото, като количество.

mm123, можете да давате пюретата с възраст 12 месеца всеки ден, стига да разнообразявате достатъчно менюто и това количество от 220 г. да му стига, тъй като има деца, които на една година и половина могат да приемат и 250 г. храна, но това е индивидуално за всяко дете.

# 51
  • Мнения: 348
Благодаря Hug

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 18
Здравейте искам да ви, питам може ли оризовата каша да се приготвя с АМ и някакво пюре, например плодово. И според вас кога е подходящо да се дава кашата и колко пъти седмично.   bouquet

# 53
  • Мнения: 671
Здравейте diddlina79,

Оризовата каша, както и всички останали безмлечни каши могат да бъдат приготвяни с мляко за кърмачета, според възрастта и да се добавя към тях плодове пюре, тъй като така те стават по-вкусни, по-полезни с повече витамини и фибри.
Оризовата каша може да се включи в диетата най-рано 4 навършен месец, като в началото се дава веднъж, след което се изчаква няколко дни за да видите как реагира организма на новата суровина и ако всичко е наред можете да я въвеждате всеки ден в менюто на детето. Ако детето изостава с килограмите или не наддава добре то можете всеки ден да въвеждате каша, ако детето наддава над нормата, то кашите ги въвеждайте по-рядко - 2 пъти седмично. Ако детето наддава в норма и е здраво, то можете през ден или всеки ден да я предлагате. Постепенно е препоръчително да я редувате с каша от елда, която е богата на витамини В и желязо. А след това и каши с всички останали зърнени култури.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 18
Благодаря за бързия отговор.   bouquet

# 55
  • Мнения: 325
Здравейте. Бебка е на 4м и половина от събота започнах да захранвам ,с пюре от картоф днес ще е 3ти ден ,понася го добре.Взела съм още пюре от ранни моркови ,чист пащърнак и различни зеленчуци друго не успях да открия в нашият "Мечо Пух"Как да продължа натам и кога да включа плодовите пюрета ?

# 56
  • Мнения: 671
Здравейте gerito2012,

Ако детето наддава добре, то можете да включите ориза, като млечно-оризова каша в следобедното хранене. Пригответе една доза, като към нея можете да поставите няколко лъжички от зеленчуково пюре, което сте давали до момента и харесва на детето. По-късно, когато включите и плодовете, можете да разнообразявате кашата с допълнително поставяне на плодове.
След основните зеленчуци, можете да включите и тиквата, след което крушата, ябълката, синята слива, гроздето под формата на сокове или пюрета, но между храненията, обикновено между закуската и обедното хранене. Успоредно с тях продължете да разнообразявате менюто с още зеленчуци, като спанак, броколи и карфиол в обедното хранене.
След като включите основните зеленчуци и плодове, можете да разнообразите с каша от елда, просо и овес, както и да включите месно-зеленчуковите пюрета в обедното хранене.

# 57
  • София
  • Мнения: 2 097
Здравейте! И аз съм малко объркана от толкова мнения за захранването. В деня, в който синът ми навърши 6-ти месец, започнах да го захранвам. Изцяло кърмено бебе е. Започнах с тиква, следващата седмица с тиква и картоф, а в момента само картоф, като достигнахме цяло бурканче на хранене, което замести едно кърмене за деня. През останалото време продължавам да го кърмя на поискване. Имам няколко въпроса: 1. Какъв зеленчук да въведа, като трудно откривам еднокомпонентни пюрета, а нали трябва нов продукт да се въвежда самостоятелно? 2. Като изредя всички зеленчукови пюрета, да започна ли с плодовите или може паралелно в един ден да дам на обяд примерно плодово, а следобяд зеленчуково? 3. Докога да продължаваме само веднъж на ден с пюре, а останалото хранене - кърма? Кога да започнем с друга храна и каква да е тя (след зеленчуците и плодовете)? Благодаря предварително! Simple Smile

# 58
  • Мнения: 671
Здравейте Монако,

Ако сте въвели тиква и картоф, то можете да продължите с пащърнак и морков. Зеленчуковите пюрета е хубаво да бъдат поднесени под формата на зеленчук + кърма в обедното хранене, но щом сте на поискване не е задължително. Количеството на приетата твърда храна в обедното хранене зависи от самото дете - в 6 -8 месец около 140-190 г. След като въведете тези зеленчуци, между кърменията обикновено сутрин въведете и плодовете - ябълка, круша, слива. Оризовата каша можете и в момента да я включите в следобедните часове, като ако я приготвяте с кърма имайте предвид, че по-трудно ще се разтвори и ще е по-течна, но това не е повод за притеснение. Ако детето наддава повечко, то оризовата каша я въведете по-късно. 
След като въведете основните 4-5 зеленчука и плода, оризовата каша, то можете да започнете и с месата, като първи са заешко, пуешко и пилешко в обедното хранене. Редуват се един ден кърма+зеленчуково пюре, на другия ден месно-зеленчуково пюре. Междувременно обогатявате диетата с още каши, дори и такива на основата на глутен. Количествата на твърдата храна, зависят от самото дете.
Винаги спазвайте правилото, да въвеждате само по една нова суровина в менюто, след което да изчаквате няколко дни преди да включите нова суровина. В този период на изчакване, можете да предлагате всички храни, които до този момент сте въвели и организма не е реагирал на тях.
Не е задължително да въвеждате всичко ново под формата на едно-компонентни храни.
Например ако сте въвели тиква и искате да въведете морков, то можете да предложите комбинацията от тиква с морков, но в следващите няколко дни ще предлагате само тиква. Ако след няколко дни всичко е наред, т.е няма подуване, обрив, диария или друг проблем, можете да давате всеки ден комбинацията от тиква и морков и да въведете друга нова суровина под формата на дву- или три-компонентно пюре.

Успехи!

# 59
  • Варна
  • Мнения: 241
Здравейте,
колко време след  отваряне на бурканче с HIPP БИО Чисто пилешко месо,  при съхранение в хладилник е препоръчително да се дава?

Общи условия

Активация на акаунт