Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 771
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 915
  • Мнения: 5 178
Предстои ни частично погасяване на ипотечен кредит (с 3000лв), теглен преди година, в момента главницата е около 1/4 от вноската (и се увеличава във времето).  ooooh!
Идеята ми е да допълним (до 5 700 няма нак. лихви) с още 2 кредитни карти, които са на 10% лихва (първите 6месеца). Нали има полза от такъв вид маневра?

На кредита ще се намалят годините, таксата остава същата, но вече ще е с по-малка лихва и по-голяма главница.


Aко лихвата по кредита е по-висока от лихвата по кредитната карта става, иначе няма смисъл, защото въвху тези пари пак плащаш лихва и то по-голяма, отделно се натоварваш допълнително.. Като искаш да погасяш минималната вноска по кредитните карти, която казваш, че можеш да плащаш,  я събираш на сметка и периодично пускаш предсрочно погасяване  bouquet
Имам колега, който като беше ерген заделяше по 500-1000 лв и всеки месец пускаше предсрочно погасяване Mr. Green

# 916
  • Sofia
  • Мнения: 270
Здравейте, някой има ли информация как ще се движат лихвите по ипотечни кридити през 2014 ? Както вървят нещата ни щи финализираме през януари, защото преэ декември ще сключваме предварителния. Банката на която сме се спряли е Райфайзен.

# 917
  • Мнения: 5 178
Здравейте, някой има ли информация как ще се движат лихвите по ипотечни кридити през 2014 ? Както вървят нещата ни щи финализираме през януари, защото преэ декември ще сключваме предварителния. Банката на която сме се спряли е Райфайзен.
Ако отгоре не ни изненадат с инфлация и тотално забатачване на държавата, ще са на сегашните нива +/-0.25%..Кредитополучатели свестни няма..
А как ще се движи Софибор/Юрибор -  най-добрато е да се задържат на тези ниски нива, поне докато Европа отлепи от дъното, иначе само растеж на индексите ни чака в дългосрочен план Money




# 918
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Кое е по-добре, да има възможност за безлихвено предсрочно погасяване и банката да си сформира лихвата на база БЛП или да има 2% лихва за предсрочно погасяване и банката да се съобразява със Софибор?

# 919
  • Мнения: 273
Най-добре е хем да е обвързан със Софибор, хем да няма такса предсрочно погасяване Simple Smile - има няколко банки, които предлагат тази схема.
Но ако все пак се колебаете между 2 конкретни предложения - зависи от банката, която си определя лихвата си на база БЛП. Има банки, чиито БЛП не е мръднал през последните 2 години, но има такива, чиито БЛП се променя на всеки 3 месеца...

# 920
  • Мнения: 5 178
Solarche, има и верни комбинации, има и големи потребителски кредити срещу осигуряване на реална заплата над 1400 лв бруто и всякакви такиви, които имат 1% по-висока лихва, но пък за сметка на това нямат год. такси за обслужване, нямаш ипотека и тн, и тн

# 921
  • Мнения: 79
Потребителският кредит е доста по-скъп от ИК.
Само едно не разбирам, след като е основно жилище нали банката няма право да го взема в случай на невъзможност на плащане на ипотеката?
Защото имам едни познати, които се набутаха да плащат потребителски кредит на 15% вмести ИК за под 10%, защото да не им се ипотекирало жилището в случай на невъзможност да го обслужват.Това им е основно и единствено жилище.

# 922
  • Мнения: 5 178
Ред_Хот, има потребителски кредити на 8,5% в лева, в евро е по-ниско .. не виждам причина да взимам ипотека на 7,5% и да плащам още 0,35% год такса и не знам си още какво  Crazy + това, че вписването на ипотека се прави на 10 год и струва поне 2-3 хил лв

# 923
  • Мнения: 79
Ред_Хот, има потребителски кредити на 8,5% в лева, в евро е по-ниско .. не виждам причина да взимам ипотека на 7,5% и да плащам още 0,35% год такса и не знам си още какво  Crazy + това, че вписването на ипотека се прави на 10 год и струва поне 2-3 хил лв

Както писах конкретния случай е за 15% потребителски и е за 15 години. Разликата от 15% до 8% смятам, че е съществена за дългосрочен план на фона на 2-3 хил. еднократно вписване.
Въпросът ми беше за основно и единствено жилище.

А относно потребителски на 8,5% си е чиста реклама, както и ИК на 6,5%. Това може и да е лихва, но не е ГПР. Като направиш сметките какво връщаш по първоначален погасителен план се оказва, че лихвата не била 6.5%, ами била 8,2%  Stop
Конкретно ОББ имаха такава заблуждаваща реклама.
За това не веднъж пишем в тази тема да се гледа погасителния план и да се смята много добре.

# 924
  • София
  • Мнения: 3 293
Вече много банки дават кредити само с еднократна такса от 1% и няма годишна такава. Но без такса предсрочно погасяване май всички са след първата година. В сайта Моите Пари инфото е актуално.

# 925
  • Мнения: 5 178
Ред_хот, отлично правя разлика между ГПР и лихвен процент, нали затова като ги сравнявам към лихвата на ипотечния съм прибавила и таксата за обслужване..

И само за да не влизат и други в заблуждение - няма основно, няма единствено жилище - ипотекирано ли е, се разделяш с него в случай на неплащане.

При ПК могат евентуално да поискат част от жилището (ако е по-голямо от едни минимални стандарти), но процедурата е тежка и сложна, трудно става и обикновено не прибягват до подобни приоми за удовлетворяване на взимане.

За сравнение на кредити наистина МОИТЕ ПАРИ е добро

# 926
  • Мнения: 79
За това не виждам смисъл да се тегли потребителски за закупуване на жилище. Както и да го смяташ е по-скъп, да не говорим, че си трябват и поръчители, а банката решили пак ще ти го вземе, ако разбира се стигне до неплащане.

# 927
  • Мнения: 5 178
Aко е ипотекирано заминава цялото по лесна процедура и неоспорваема
Ако е с ПК, евентуално могат да задвижат процедура за дял ако жилището е по-голямо от минималните площи за живеене на н- членно семейство. Но процедурата е тежка и кой би купил 1/10 от жилище, в което живее семейство

И говоря за ПК при високи легитимни доходи, без поръчители, с максимален размер 40-50 хил. лв ..

Това е вариант, защото аз за 40 хил лв не бих заложила апартамент, който струва 100-120 хил лв. Най-малко даваш шанс на банката да те работи, защото ако спреш плащанията и банката винаги може да си удовлетвори взимането като ти продаде апартамента за  1/3 от цената му..
Такива ги изкарват на предсрочна още на 3-тия месец, като ако апартамента е хубав заминава в ръцете на някой наш човек Crazy

# 928
  • София
  • Мнения: 38 824
Според мен, за суми до 30-40 хил. лв е по-добре потребителски.

# 929
  • Мнения: 2 762
 Ние сме от малък град и тук жилището, което купихме е за 34 хил. Теглихме потребителски за 10 год, при реални доходи и без поръчители. ГПР-то ни е 11,3%, не е малко, но не ни е ипотекирано жилището все пак.Две години вече минаха, дано успеем да го изплатим предсрочно. Мисля, че в нашия случай е по- добре с потребителски кредит  Peace

Общи условия

Активация на акаунт