АБВ на икономическата криза :-)

  • 19 528
  • 375
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 768
Много интересна тема, макар че нямам претенции, че всичко разбирам Crazy
Днес си говорихме с една приятелка, и тя каза че още преди 2 год. някакъв много известен финансист /забравих името/ спечелил дори Нобелова награда е прогнозирал че юни/юли 2012 еврото си отива, EС се разпада.....и т.н

На мен ми е интересно, как да опазим спестяванията ни в евро, някой се ориентират към турската лира, други към франкове........имам позната , която  купува злато  Rolling Eyes, други недв.имущество......



Левове и германска марка, разбира се. Grinning
В едно дискусионно студио по тв един голям икономист, имена хич не помня, каза, че онези с големите влогове масово са ги превалутирали от лев в друга валута и вероятно това не е случайно. За мен левът никак не е сигурен.

# 331
  • Мнения: 5 056
Мен ме посъветваха да си превалутирам депозитите от евро в различни валути, примерно 1/4 от спестяванията евро, 1/4 долари, 1/4 швейцарски франкове и 1/4 британски лири. Също ме посъветваха да не купувам злато, тъй като финансови операции със злато не са за лаици и имат доста специфики, макар и да могат да носят много печалби за опитните финансисти.

Но пък съм чувала, че по цената на златото може човек да се ориентира дали излизаме от кризата или не - по време на криза повече се купува злато и цената му се качва, а в момента, в който доверието в пазара се възвърне, цената му пада. Напоследък цената му доста флуктуира, дори има като че ли малък спад, но общо взето последните две години има стабилно покачване /просто гледам графиката онлайн, не съм наясно с пазарните закони, които управляват това движение нагоре-надолу/.

# 332
  • Мнения: 6 640
Точно така казаха спестяванията да са в различни валути/за съжаление нямам спестявания и това не ми е драма /
А за златото нали сега се сринало заради Гърция , а най-лошото май тепърва предстои  newsm78

# 333
  • Мнения: 1 288
Мен ме посъветваха да си превалутирам депозитите от евро в различни валути, примерно 1/4 от спестяванията евро, 1/4 долари, 1/4 швейцарски франкове и 1/4 британски лири. Също ме посъветваха да не купувам злато, тъй като финансови операции със злато не са за лаици и имат доста специфики, макар и да могат да носят много печалби за опитните финансисти.

Но пък съм чувала, че по цената на златото може човек да се ориентира дали излизаме от кризата или не - по време на криза повече се купува злато и цената му се качва, а в момента, в който доверието в пазара се възвърне, цената му пада. Напоследък цената му доста флуктуира, дори има като че ли малък спад, но общо взето последните две години има стабилно покачване /просто гледам графиката онлайн, не съм наясно с пазарните закони, които управляват това движение нагоре-надолу/.

Няма кой да се нагърби да ти дава тук финансови съвети, лаишки може, ама от професионалист - нали се сещаш, че се носи отговорност за това.
За златото - до 70-ет и някоя е имало златен стандарт, това са по-скоро исторически наслагвания, необходимост на хората валутата да е "остойностена" с нещо, че сега се крепи на доверието само в нея. Но е добър показател, да.

# 334
  • Мнения: 96
Точно така казаха спестяванията да са в различни валути/за съжаление нямам спестявания и това не ми е драма /
А за златото нали сега се сринало заради Гърция , а най-лошото май тепърва предстои newsm78
Стана ми интересно,би ли дала малко повече информация за този спад?Иначе да,цената на златото се вдига поради дълговата криза,загубата на доверие в спасителните планове и страха от инфлация.Също и от нарастналите доходи на азиатски инвеститори,но това е друга тема.
На първо четене единственото обяснение,което ми хрумва за спада на златото е,че централните банки,които по принцип притежават големи количества от него(и които 2010 и първата половина на 2011 купуваха още по-активно злато за да намалят зависимостта си от долара),както и по-големи частни инвеститори, сега са започнали да продават злато,търсейки максимална ликвидност.

За валутните кошници още в началото на темата бяхме коментирали,че дават защита от валутния риск.

А що се отнася до Гърция...ще почерпя,когато най-накрая се примирят,че не трябва да я спасяват.

# 335
  • Мнения: 6 640
Някъде из нета го имаше ,но не сещам къде.
Тук има http://forexblog.bulbrokers.com/2012/05/15/%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0 … 0%BB%D0%B6%D0%B0/
Жалко ,че заради високия долар няма да усетим спада при цената на петрола  Sad

В злато казаха ,че отдавна няма смисъл да се инвестира в смисъл отминал е момента .
ЕК и ЕЦБ готвят план за връщане на драхмата

http://dnes.dir.bg/news/gartzia-etzb-vlizane-evrozona-krizata-ev … ta-11175642?nt=10

# 336
  • Мнения: 5 056
Няма кой да се нагърби да ти дава тук финансови съвети, лаишки може, ама от професионалист - нали се сещаш, че се носи отговорност за това.

Професионален съвет вече ми е даден, целта ми беше да го споделя с други. Съжалявам, че съм попуснала, че вече темата за валутна кошница е била дискутирана.

# 337
  • Мнения: 5 710
Аз не разбирам едно нещо т.е да попитам дали разбирам правилно.
Вариантът сега е, че гърците ще върнат драхмата, тя ще се обезцени светкавично ( хиперинфлация), следва сценарият преживян с Виденов и после валутен борд ( вързан към еврото). В това  не виждам само нашите кредитни милионери, които стопиха кредитите си по време на Виденов ( защото тамошните дължат евра), а също и предполагам, че спестяванията на хората няма да се стопят за 1 нощ, както у нас,  защото са в евро по принцип.
Тоест какъв апокалипсис ги чака? Какво ужасно страшно нещо ще им се случи, че днес четох какви ли не статии включително за доставките им на лекарства.

# 338
  • Мнения: 889
Ако върнат драхмата ще превалутират сметките им от евро в драхми.  Те затова сега и теглят за да си защитят спестяванията.

# 339
  • Русе
  • Мнения: 661
При изпадането на Гърция от еврозоната следва операция шок и ужас за банките кредиторки. За всички останали (с изключение на гърците) животът продължава. Вероятно ние също ще пострадаме леко поради факта, че са ни съседи, пък и доста гастарбайтери имаме там.

# 340
  • Мнения: 330
Не е точно така. Зад едва валута седи една икономика, определен брой произведени стоки и услуги, добавена стойност. Като няма икономика зад еврото то девалвира. Т.е. излизането на Гърция ще има ефект върху европейската икономика като цяло. Примерно с тези хартийки, които ЕЦБ печаташе заради тях и сега гърците теглят като луди, могат да си купуват стоки в ЕС и така инфлацията ще се увеличи. Затова всички се мъчат да ги вкарат в правия път и да не излизат от еврозоната. Освен това съвсем няма да могат да връщат дълговете като обеднеят, има и и загуби от държатели на държавния им дълг, въпреки че той вече се е обезценил достатъчно.
Опитват се да ги накарат да продават държавни активи каквито в Гърция са много, за да се издължават, но гърците не са глупави, знаят че сега биха ги продали на безценица и това няма да го позволят.

# 341
  • Мнения: 1 288
Не е точно така. Зад едва валута седи една икономика, определен брой произведени стоки и услуги, добавена стойност. Като няма икономика зад еврото то девалвира. Т.е. излизането на Гърция ще има ефект върху европейската икономика като цяло. Примерно с тези хартийки, които ЕЦБ печаташе заради тях и сега гърците теглят като луди, могат да си купуват стоки в ЕС и така инфлацията ще се увеличи. Затова всички се мъчат да ги вкарат в правия път и да не излизат от еврозоната. Освен това съвсем няма да могат да връщат дълговете като обеднеят, има и и загуби от държатели на държавния им дълг, въпреки че той вече се е обезценил достатъчно.
Опитват се да ги накарат да продават държавни активи каквито в Гърция са много, за да се издължават, но гърците не са глупави, знаят че сега биха ги продали на безценица и това няма да го позволят.
Е, да де, стоят 17 държави, начело с Германия. Laughing
Гърция сама по себе си не е най-големият проблем, Италия, Испания, Ирландия и Португалия вкупом вече са по-страшен проблем.

# 342
  • Мнения: 884
Мен пък ме притеснява какво ще стане с гръцките банки у нас. Достатъчно добре защитени ли сме като техни клиенти?

# 343
  • Мнения: 24 467
Мен пък ме притеснява какво ще стане с гръцките банки у нас. Достатъчно добре защитени ли сме като техни клиенти?

Аз някак не мога да гледам на която и да било банка като на собственост на търговско дружество на нечия държава.
За мен банките са самостоятелни финансови институции и да искам, не мога да ги обвържа с определена държава. Те имат свои капитали и свои финансови спадове и подеми. Те са като отделна "държава", управлявана по свои правила, със свое "правителство" и закони /нямам предвид само юридически/.
Нашите банки през 1997 г. се поринаха, не защото бяха "български", а защото така бе изгодно на онези, които дърпаха конците тогава- да фалират банките и да се обезценят конкретни задължения на конкретни лица и/или, съответно, да не се възстановят депозитите на други лица, внесени в тях.
Понеже за да вземе някой, друг трябва да даде.
Лично мнение. Като повечето мнения, споделени тук.

# 344
  • Мнения: 96
Аз не разбирам едно нещо т.е да попитам дали разбирам правилно.
Вариантът сега е, че гърците ще върнат драхмата, тя ще се обезцени светкавично ( хиперинфлация), следва сценарият преживян с Виденов и после валутен борд ( вързан към еврото).

Те ще девалвират валутата си,оттам нататък има много променливи.Но валутният борд не е задължително да присъства в сценария.Аржентина например обяви фалит именно докато бе обвързала валутата си към долара.

Гръцките банки имаха достатъчно време да се подготвят за най-лошия сценарии.Мен по-скоро ме притеснява,при сегашното ниво на безработица,броят на всички български гастарбайтери,които ще се завърнат в страната ни,ако Гърция обяви фалит.До колкото си спомням числото беше над 150 000.И второто нещо,което също ме безпокой,е, че сега покрай Гърция целият регион се третира като високорисков и това доведе до отлив на ЧПИ.

Общи условия

Активация на акаунт