Koледа в чужбина

  • 4 506
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 980
Картинка, много хубави спомени, щастлив човек си ти!  Grinning

За мен Коледа и Нова година никога не са били големите празници - винаги празнувахме сами, често без баща ми, който дежурстваше тогава. Големият празник в нашето семейство беше Гергьовден, когато наистина се събираше цялата рода, баба правеше пълнена плешка и зелена салата, а децата лудеехме до премала. Това са ми щастливите спомени и май затова и досега май месец ми е най-любимото време от годината.

Бъдни вечер и Коледа тук ги делим като Дидитка. За Бъдни вечер готвя аз - постни сърми и чушки, боб, питка с паричка и прочие. За Коледа свекърва ми прави пуйка, разни руски салати и ордьоври, и пирожки. На Нова година менюто е същото, плюс баницата с късмети и шампанското. Не знам точно какво е традиционно за американската трапеза на тези празници, честно казано, нашите домашни традиции са пост-соц-съветска мешаница. Елхата, венците и лампичките ни стоят от началото на декември до руската Нова година на 13ти януари.

Традиции, свързани с тези празници, аз лично нямам. Мъжът ми има, но са новогодишни - задължително се купува за елхата играчка Мечо Пух, задължително се чете Мечо Пух на глас преди да се изгаси елхата за лека нощ, задължително се гледа "С легким паром" и се ядат ягоди (нещо като при нас с цитрусите).

Честно казано, мисълта за празниците не ме изпълва с някаква дълбока радост. От зимата обичам тишината и усамотяването. С дете и бебе шансове за усамотяване нямам никакви, затова от този сезон сега виждам само лошите страни - заледени улици, непроходими тротоари, мокри ръкавици и вечна кашлица, и прочие. Ама айде да не развалям хубавата тема  Laughing Весели празници на всички!

# 16
  • Мнения: 2 563

Традиции, свързани с тези празници, аз лично нямам. Мъжът ми има, но са новогодишни - задължително се купува за елхата играчка Мечо Пух, задължително се чете Мечо Пух на глас преди да се изгаси елхата за лека нощ, задължително се гледа "С легким паром" и се ядат ягоди (нещо като при нас с цитрусите).

Откъде идва това с Мечо Пух? Американците имат традиция с играчка кисела краставичка. Закачва се от бащата, а семейството трябва да я намери.

При нас се ядат разни традиционни руски салати и мезета, задължителната торта медовик, която се прави цяла нощ почти. Аз правя баница с късмети. Гледа се Ирония на съдбата, както и Лъвът, вещицата и дрешникът, който е моят най-любим коледен филм. Коледата е празник на отминалата година, на постиженията ни, на радостите ни. Почиваме си, прекарваме време с най-скъпите и правим планове за новата година. Ако има сняг, се пързаляме в шейни.

# 17
  • Мнения: 2 980
Хиър - семейна традиция за мъжа ми. Когато са дошли (той е бил съвсем малък), първата играчка за елхата, купена тук, е била говорещ Мечо Пух. Още е жив и здрав и виси на елхата ежегодно. А единствената книжка, която са си донесли от Съюза, е била Виннипух. Също жива и здрава, сега чете на детето от нея всяка вечер. Семейно-сантиментална история Simple Smile

Изобщо нашите традиции за тези празници нямат нищо общо с мястото, където ги празнуваме. Нищо американско при нас.  Laughing

# 18
  • Мнения: 1 761
Janajar-като каза бебета,поледица и мокри ръкавици се сетих нещо,пак от детските ми години.
Не е за Коледа ,но е за зимата.

Баба ми винаги имаше в дамската чанта.....солница.Когато съм била с нея и е било поледица, даваше ми да ръся сол и чак след това да стъпвам.Не съм се подхлъзвала,не знам какво точно помагаше солта...

А за това,което  сега ще напиша, предварително , не се плашете.
Като бебе  и малко по-голямо дете съм спала в бебешката количка на балкона, при минусови температури.Само нослето ми се виждало.Съседките в България казвали на баба ми,че на сутринта ще съм умряла от студ.И много се чудели,когато ме виждали жива,нахранена и доволна под кожите.Те никога не са чували за руска баня с брезови метлички.Пра-баба ми беше знахарка и знаеше как да се лекува с билки и пръст.За съжаление само малка част от познанията и са останали,но каквото знам е наистина много ефикасно.
Не са ме мазали с бебешко олио и не са ме къпали в солена вода, мазали са ме с тигрова мас или със змийска отрова-каквото са имали.За първи път се разболях от настинка чак на 16 години, в годината,в която не съм моржувала.

Не ми е проблем да стоя на студено, дори ми е свежо,когато въздуха е хладен.Обаче жегата може да ме убие за много кратко време.Вие ми се свят от горещината и съм като дрогирана.

# 19
  • Мнения: 2 563

Като бебе  и малко по-голямо дете съм спала в бебешката количка на балкона, при минусови температури.Само нослето ми се виждало.

И мен са ме слагали на балкона през зимата, но уви, не е имало чак такъв каляващ ефект.

# 20
  • Мнения: 1 175
Хаха, и аз съм спала на балкона, че и на двора даже. Това си е традиция в рода ни, въпреки че нямаме руски корени. Една от първите ми снимки е в Банско, на двора, където майка ми била изкопала дупка към метър и нещо дълбока в снега, за да сложи количката на плочките да не потъва в пряспата. И аз седя в количката в дупката, омотана в шалове и дрехи до носа  Laughing Родена съм зимата и съм зимно бебе, но това при мен имаше обратния ефект - от страх да не се простудя при каляването, майка ми все ме навличаше, и сега съм много изнежена откъм температура и все ми е студено.

Не съм се подхлъзвала,не знам какво точно помагаше солта...
Нали затова ръсят сол по улиците през зимата, да не се заледява. Солената вода има много по-ниска точка на замръзване, и при обикновените зимни температури е в течно състояние, т.е. не се заледява а остава просто като киша или локва.

# 21
  • Мнения: 2 980
Бе то е така за солта, ама трябва повечко, отколкото едно ръсване със солничка  Laughing
Дидитка, кажи какви са чисто американските ястия за Коледа, че освен шунката и яйчения пунш други не знам, за срамотите.

Картинка, и моят мъж мре за студено, зимата му е любим сезон, ако имаше начин би се пренесъл веднага в Аляска - или поне в Мейн. Това, обаче, само ако се разведе с мен, защото аз съм ви пълна противоположност. Работя на слънчеви батерии, най-жива и щастлива съм в Близкия изток посред юли - 45 градуса, сянка няма, всички повърхности отразяват палещо слънце и асфалтът се топи.  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 1 175
Е, повечко трябва за цяла улица, пък за една стъпка място, при това детска, и солничката върши работа  Laughing Друго обяснение не мога да измисля. Може да е било като повечето бабини мъдрости - има някъде зрънце истина, но пречупено през едновремешния поглед, става по-скоро символично.

Най-важната част от американското коледно меню е коледната шунка. Даже поговорки и изрази има в нейна чест -например "вися като коледна шунка" = "някой ми е вързал тенекия или ме кара да чакам напразно"  Laughing Пече се на фурна, обикновено цял голям къс който после се реже на филийки. Нещо май мед й се слага, не знам точно (мъжът ми готви за Коледа, аз само за Бъдни вечер). Освен това много популярна е пълнената пуйка, или друга птица. Касерол от зелен боб. Сладки картофи - на пюре или на пай. Боровинков сос, желирана салата, картофена салата. Хлебчета-рулца. За десерт - пайове, обикновено pecan pie (тия ядки не ги знам как са на български), или тиквен пай, или ябълков. Също за десерт се прави и peach cobbler (прасковен сладкиш) или друг вид cobbler. Това по принцип са сред възможностите де, ние далеч не ги правим всичките. За пиене освен яйчения пунш класика е ябълковия сайдер, горещ шоколад с marshmallows и горещ шоколад с мента. И разбира се, джинджифилови сладки, човечета, къщичка. Сладките се ядат с чаша мляко, студено. След вечеря се оставят няколко сладки в чинийка с чаша мляко за дядо Коледа  Wink

# 23
  • Мнения: 292
Според моите наблюдения за Коледа по-скоро може да се говори за семейни традиции. Има някои прилики в трапезата, но разликите са като че ли повече ( начини на приготвяне, рецепти) . Спомням си като попитах свекърва ми какви са традициите в нейното семейство и нейният отговор беше - "Да се събере цялото семейство и да прекараме времето си заедно" . Какво ще има на трапезата не било традиция. Единственото , което прави всяка година е един трийсет дневен кейк, който наистина отнема 30 дни за да се приготви. Иначе прави шунка и пуйка , защото има хора , които не обичат свинско. Плънките са различни всяка година. Ще правим и джинджифилови къщички и краставичка ще има на елхата, но ще има и боб и сърми. Това ще ни е първата Коледа като семейство с бебешор ще видим каква мешаница ще се получи. Дано да има и  сняг  Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 899
Ех, че хубава тема, стоплих се направо от всички постове.

За мой срам нямам голяма представа какви са немските традиции - ще ми е интересно дамите тук да напишат повече. Ние като дойдохме миналата година уж щеше да е за кратко, а останахме малко повече.

Иначе за мен Коледа започва в края на ноември - тогава отварям домашната пекарна с първите меденки и джинджифилови бисквити. Украсявам вкъщи в началото на декември, напоследък не купувам елха - само клончета, но ни радват достатъчно. Правя си сама разни украса, всяка година пробвам нещо ново. Обичам пръстите ми да замиришат на портокал и карамфил, а стаите на борови клонки и студ - та често отварям прозореца.  В средата на месеца надписвам и изпращам коледните картички на всички мои любими хора.

През целия декември си правим греяно вино вкъщи и го пийваме с кестени или немските Лебкухен. Мъжът ми отговаря за коледните лампички, тази година е украсил и палмата в хола с тях  Mr. Green . Често отскачаме до коледния базар в града, обичам да гледам украсите и да слушам музиката, да се смесвам с тълпата, германците са ненадминати в създаването на коледно настроение. Харесва ми как създаваме наши си традиции, хубави неща, които се натрупват и смесват с онези от детството.

На Бъдни вечер си имаме някаква наша традиция за ястията - не правя сърми или пълнени сушени чушки, а кюфтенца от грах и леща, печен боб, пълнена тиква и царевична содена питка. Коледа отбелязваме с дълга закуска с дрезденски щолен и много сладки, по малко от всички видове, които съм изпекла през месеца, кафе с горчиво какао и малко лют  пипер, а отгооре бита сметана. Докато похапваме по пижами се обаждаме на близки и приятели и споделяме с тях хубавия момент. След това обикновено излизаме навън и се разхождаме в снега. Много тихо и спокойно, сърцето ми се пълни с обич  Heart Eyes . Миналата година май и вечеряхме навън, вкъщи празничната вечеря е за Нова година, не за Коледа.

# 25
  • Мнения: 2 786
Бе то е така за солта, ама трябва повечко, отколкото едно ръсване със солничка  Laughing
Дидитка, кажи какви са чисто американските ястия за Коледа, че освен шунката и яйчения пунш други не знам, за срамотите.

Картинка, и моят мъж мре за студено, зимата му е любим сезон, ако имаше начин би се пренесъл веднага в Аляска - или поне в Мейн. Това, обаче, само ако се разведе с мен, защото аз съм ви пълна противоположност. Работя на слънчеви батерии, най-жива и щастлива съм в Близкия изток посред юли - 45 градуса, сянка няма, всички повърхности отразяват палещо слънце и асфалтът се топи.  Mr. Green

И моят би спал на отворен прозорец зимата, ако не бях аз да го затварям.  Crazy

А какъв е този 30-дневен кейк?  newsm78 Аз днес си купих кори и мисля да започна с баниците от рано. Да съчетаем двете кухни.  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 1 086
Стоплихте ми душата  Mr. Green

Тази Коледа ще ми е първата зад граница, без семейството ми...

Тук Коледа е на 7 януари, което прави нашета Коледа ден като всички останали. За хубаво или лошо точно на 24 ще имаме "Новогодная вечеринка".
Понеже тук колегите са ми единственото семейство, мисля да направя питка с паричка, баница с късмети, сърмички, боб и ако се сетя за някакви други наши традиционни ястия.
25 сигурно ще прекараме в махмурлук и търкаляне в кревата.

Още не съм си купила елха, но мисля скоро да го направя, защото ми се иска да си създам някакъв Коледен дух, някаква красива емоция, нещо което да ми напомня за всички чудеса по празниците...

В моето семейство елхата ВИНАГИ се е украсявала на Бъдни вечер, като дете те тогава под нея слагах ръчно изработена картичка за Дядо Коледа, като там надписвах какво очаквам. Винаги желанията са ми били много скромни, а но стареца ми носеше нещо много по-хубаво и мечтано   Heart Eyes
Друга традиция, семейна или приета е да се хванем за ръце и един да каже молитва, каквато знае, може и да си я съчини или да я прочете.
 Обикновено вечерта протича в разговори, пиене на страхотно домашно вино и гледане на Коледни филми.
Когато аз бях дете на 25 сутринта тичах боса из къщата и си търсих подаръка, понякога той ми беше в ботушчето на стълбите, друг път под елхата, трети път в чорапчето на камината..зависи от големината  Joy
От както сестра ми, която е 10г по-малка от мен, започна да очаква добрият старец, подаръците се поставяха тайно под елхата на 24 вечерта, понеже диването не искаше да заспива преди да е видяла "Дядо Кольо".
На Коледа на обяд обикновено ядем пуйка или някакво друго месо със зеле...толкова години майка ми не се научи че не ям зеле hahaha
След обяда в къщи отиваме на гости на баба, където се срещаме със семейството на леля, съответно баба приготвя маса....
След вторият обяд всички дружно се отнасяме у нас или у леля, където се продължава партито, възможно е да дойдат гости - други близки приятели.
За мен Коледа, освен вълшебен празник е и един от малкото дни в които мама готви(или се опитва), може би това е едно от нещата, които го правят така специален....

Искаше ми се да разкажа за традициите в Украйна, но стана друго и сигурно вече не ви се чете  Mr. Green

Весела Коледа на всички, вярвайте в чудеса!!!

# 27
  • Мнения: 1 761
И ние сме различни в климатично отношение.
На моя мъж му дай слънце,море,плаж,палми....и по възможност жива музика Laughing

Аз  обичам да спя с лека завивка,той е увит с полар и китеник /откакто майка ми му плете вълнени чорапи и му подари китеник му е любима тъща,ама и тя е много зиморничава/.Аз отварям прозореца,той след мен го затваря,аз спра парното,той го пусне и така само обикаляме един след друг.А като сме на някоя тераса аз стоя на сянка той се "грее" на слънце.Имала съм сутрини,в които сънувам,че е станал пожар и аз жива горя,будя се вир вода,мъжа ми ме завил с китеника и аз едва дишам от жега.Всеки път е така,според него,ако не съм опакована ще се разболея от пнеумония.

Иначе имаме много общи интереси,като се изключи разликата в предпочитанието на температури,но поне разбрахме,че е от различието в генотиповете.Аз съм Хималайски тип,той е абсолютен Средиземноморски тип.
Сега по Коледа у дома ще е топло, но аз ще съм по презрамки,за да си спестя "собствения сос".



И мен ми е интересно що за кейк се приготвя цял месец?

# 28
  • Мнения: 1 761
Лилита,моля те,разкажи,интересно е! Hug

# 29
  • Мнения: 292
Ех , този кейк  Twisted Evil Рецептата е от рода на свекъра и я получих като сватбен подарък , заедно със всички останали семейни рецепти. Смесват се плодове ( праскови, ананас, череши на определени етапи ) и захар и се оставят в съд, като се бъркат в определени дни. На 30 ден се пече като като кейка се добавят и ядки и яйца. Аз лично още не съм го правила ,прекалено съм разсеяна и е най-вероятно да забравя за съществуването на сместа още след 4, 5 ден...  Whistling Много обичам Red Velvet cake.. Но се спирам дотук, стана много кулинарно !

Общи условия

Активация на акаунт