Отговори
# 15
  • Мнения: X
Дали в някоя книжарница не я продават?

Да, открих я чрез Гугъл в следните:

Хеликон

family-bg

Българска книга

Liternet

mobilis

Трябва обаче да попиташ за наличност, има телефони и имейли за връзка.

# 16
  • варна
  • Мнения: 147
Благодаря за помощта!И аз се порових,оказа се,че във Варна Хеликон няма.Книжката я намерих в Пингвините,струва 5лв.Останаха още 3 бр.След малко сядам да я чета.Благодаря ви!

# 17
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Момичета, здравейте!
Имам нужда от безценните ви познания. Моля да ми кажете на коя от вас ще й е възможно да отдели малко време за нас, за да й пиша лично. Изчела съм какво ли не и продължавам да чета по въпроса за захранването. Предстои ми да захраня сина си (в момента на 5 месеца). Не живея в България и не мога да се радвам на жив контакт, но пък в днешно време това не е проблем с тези комуникации. Приемате ли за членове живеещи в чужбина? И тук има ЛЛЛ, но моят немски все още е далеч от нивото, което ще ми позволи да си общувам свободно без преводач  ooooh! . Засега имам намерение да кърмя докато сам се откаже. Слава Богу, имам пълната подкрепа на мъжа си в това отношение.
В навечерието на Рождество пожелавам на всички най-вече здраве, за да можете да се радвате на всичко прекрасно около себе си!   bouquet

# 18
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Момичета, а за Варна някоя мама, акредитирана да дава инфо, няма ли? Като прегледах профилите, май всички сте от София(и Пловдив Simple Smile ). ......Иначе за предимствата-ок, все поназнайвам нещичко, мога да поразкажа вкратце. Но молбата ми е, ако нямам мама от Варна, към която мога да се обърнат, да ми пратите най-важните линкове, не повече от 3-4 странички, с информация, да не им се напълват излишно главите, за да им ги дам. Иначе при запушвания-даже и първа помощ мога да оказвам, то таквоз чудо дето беше при мене...

Благодаря ви предварително!

Знам, че в Библиотеката всичко пише, но не съм сигурна, че ще уцеля точните статии... Embarassed

И аз тъй, тамън ми дойде и идея за коледен подарък на една бременна мама януарка и една с бебе на 2 м която мисли да кърми само до 6 м, опитвам се да я агитирам за по дълго кърмене, но там работата много сложна, много хора и се месят и най-малкото мен ще слуша, но каквото мога ще направя, инак тука във Варна ако има някой нужда от помощ веднага съм насреща с каквото мога, аз нямах никакви проблеми с кърменето благодарение на цялата информация в библиотеката за което още веднъж много мерси на БУ и всички момичета които пишат там  Hug

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Рени, просто пишеш на лични с въпросите на която от нас си избереш и това е - понякога не е възможно да се отговори веднага, но и въпросите явно не са много спешни Grinning
KaliMa, от опит - остави жената и не я притискай. Нагласата за 6м кърмене е страхотна, оттам нещата ще си дойдат самички - подари й книгата и се опитай да помогнеш кърменето да потръгне и да й стане лесно и приятно Mr. Green Нататък няма защо да я мислиш - като стане детето на 6м и видят колко им е било лесно и удобно, самички решават, че няма нужда да се занимават с хамалогията по спирането. Който изкара 6м изключително кърмене, не спира за един ден след това Wink

# 20
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
hedra аз леко с памук, не съм я хванала за гушата  Wink, предния път говорихме че не може да си намери удобна поза, обясних и за кърменето легнала, но я е страх че може да заспи и да смачка малката буболечка

# 21
  • Мнения: 1 167
Здравейте,
от 7 дни съм вече щастлива кърмеща мама- и т.к кърменето ми пречинява големи болки  както от разранените зърна/тях ги третирам с Гермастан/, така и от  цеденето искам да ви помоля за някаква консултация по този въпрос, а именно:
-необходимо ли цедене след всяко кърмене
-колко трябва да се държи на гърда бебо по 10 мин на всяка или до изсукване на едната + дохранване от другата
-как да разбера дали детето яде колкото е необходимо
-по колко трябва да суче бебо на хранене според възраста му.
Предварително Ви благодаря.

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебенце Grinning
За да се оправят зърната, ги дръж максимално на въздух, оставяй ги хубаво да изсъхнат след кърмене, без да ги миеш и след това ги намажи с нещо. Лансинох или кремчето на Авент за зърната не се отмиват преди кърмене за разлика от Гармастан, така че са по-щадящи за разраняването (постоянното миене и отмиване на кремове допринася за разраняването и отваря отново раните).
За да минат зърната, обикновено е нужно да се коригира поставянето на бебето. Мамите с първо дете рядко са виждали новородено бебе на гърдата и затова често не знаят как се поставя бебето (а в болницата още по-рядко се намира кой да покаже). Кратък курс:
1. Сложи в скута си възглавница или нагънато одеало, така че като сложиш бебето отгоре, то да е на височината на гърдите и да не се налага да го придържаш и повдигаш с ръце; трябва да можеш да седиш с изправен гръб (подпряна на възглавница зад теб), а не наведена напред над бебето
2. Обърни бебето настрани към теб - цялото му тяло да е настрани, а не само главата! По този начин от бебето виждаш ухото, рамото и хълбока - трябва да са в права линия
3. Поднеси зърното към носа на бебето, погъделичкай с него горната му устна и като отвори ШИРОКО уста, бързо бутни главичката напред, за да обхване колкото е възможно по-голяма част от ареолата. Ако не успеете, натискаш с пръст устичката на бебето в ъгълчето, за да се наруши вакуума, измъкваш внимателно зърното и започвате отначало - не го оставяй да те дъвче как да е, само за да е поставено на гърдата някак. Когато не е добре сложено, не само те разранява, но и то не може да се нахрани, тъй като не притиска синусите зад ареолите и не успява да получи много мляко, а само каквото спонтанно изтича в устата му - обикновено е много малко така, затова е много важно бебето да е правилно поставено.
На въпросите ти:
1. Не, не е необходимо да се цедиш постоянно. Ако бебето е добре поставено и суче добре, гърдите ти трябва да се усещат омекнали след кърмене и няма нужда от изцеждане. Важно е бебето да суче всеки път, когато изглежда гладно, а не да чакаш да минат 3 часа. Така няма да е прегладняло и няма да те дърпа зверски и да разранява още повече гърдите
2. Най-разумно е да оставиш бебето да довърши първата гърда, т.е. да суче, докато самичко се пусне от нея (или докато забави съвсем сученето и вземе да заспива). После предлагаш втората - то може да яде и от нея или да не поиска да суче, остави го да си реши - твоя задача обаче е да му даваш възможност да суче и на нея, ако пожелае.
3. Памперсите са ти най-сигурния ориентир - излей на сух памперс 2 с.л. вода - ей толкова тежки памперси трябва да имате 4-5 пъти за 24ч. Ако не даваш допълнително вода, чай против колики и т.н., добре напишканите памперси показват, че бебето се храни чудесно. Аките трябва да са жълти, с консистенция на горчица и малки бучици в тях и поне 2х на ден да оставят петно с големина на монета от 1лв (повечето бебета имат изхождания на всяко хранене, това е нормално).
На тази възраст е нормално бебето да поема 40-50мл мляко на хранене (не слушай тези приказки, че трябвало колкото са дните плюс една нула отзад - 70мл мляко е твърде голямо количество и много малко бебета изяждат толкова на този етап).
Ще се справите Hug

# 23
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Хедра, благодаря!  Hug

# 24
Момичета безценни сте с тези съвети за кърменето, за което благодаря.
Бих искала да ви попитам, кои са храните стимулиращи притока на кърма? Ние сме вече на 20 дни и гърдите ми не са така напрегнати, както в началото, също не успявам и да замразявам кърма (както правех през първите дни) и поради това се притеснявам дали кърмата ми не намалява и дали ще успея да си кърмя бебето достатъчно дълго. Имам желание поне за 6 месеца минимум да го кърмя.
Вторият ми въпрос е - ако след всяко кърмене се до изцеждам, без това да се налага (в смисъл не чувствам гърдите си напрегнати) това ще стимулира ли повече кърма или обратното, ще намаля количеството й за следващото хранене на бебето?
Благодаря ви предварително за отговорите.

# 25
  • Мнения: 1 167
Hedra благодаря ти много -стискайте палци да се справя.... #Crazy  bouquet

# 26
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Сетих се за нещо по повод на това:
2. Обърни бебето настрани към теб - цялото му тяло да е настрани, а не само главата! По този начин от бебето виждаш ухото, рамото и хълбока - трябва да са в права линия
В родилния дом, когато ни показваха как да кърмим, ни казваха бебето и мама да са корем в корем. Така се получава някак от само себе си тази поза.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 020
Здравейте. И аз съм от скоро кърмещите майки. Имам следния въпрос: прочетох, че овесените ядки и житото стимулират лактацията. Но в тях нали има гултен, той не е ли вреден за бебето до 6 месечна възраст? Благодаря предварително за отговора.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 381
Момичета безценни сте с тези съвети за кърменето, за което благодаря.
Бих искала да ви попитам, кои са храните стимулиращи притока на кърма? Ние сме вече на 20 дни и гърдите ми не са така напрегнати, както в началото, също не успявам и да замразявам кърма (както правех през първите дни) и поради това се притеснявам дали кърмата ми не намалява и дали ще успея да си кърмя бебето достатъчно дълго. Имам желание поне за 6 месеца минимум да го кърмя.
Вторият ми въпрос е - ако след всяко кърмене се до изцеждам, без това да се налага (в смисъл не чувствам гърдите си напрегнати) това ще стимулира ли повече кърма или обратното, ще намаля количеството й за следващото хранене на бебето?
Благодаря ви предварително за отговорите.

Най-добрата стимулация на кърма е често сучещото бебе - през деня в интервал 2-3 часа, през нощта 3-4 часа. На бебето не му е необходимо да почива през нощта, ако самичко се буди. това означава, че е гладно и трябва да се нахрани.
Напрегнатите гърди в началото е чиста физиология. Нарича се естествена свръхлактация, т.е. природата се е погрижила докато мама и бебето се синхронизират, бебето да има достатъчно кърма. След като се синхронизират нещата, гърдите започват да реагират на сученето на бебето. Колкото мляко се отделя от гърдите, толкова мляко ще се образува. Няма нужда да чакате да се събере мляко в гърдите, защото те не са складове за съхранение, а фабрики за производство. Дори по време на сучене гърдите произведат кърма и никога не остават празни.
Когато дойде момента на синхронизацията, в гърдите се образува толкова кърма, колкото му е необходимо на бебето. Ако бебето иска да си увеличи порциона, ще започне да суче по-често. Това са т.нар скокове в растежа, ориентировъчно 7-10 ден, 3-та и 6-та седмица, 3-ти и 6-ти месец. Това са няколко дни, в които бебето е буквално залепено за майката. През тези периоди ако не се залъгва бебето с водички, чайчета, добавки и т.н., а се слага на гърда, всичо ще се нареди. Нормално е след кърмене да не може да се изцежда, защото в природата няма място за излишъци. Ако все пак искате да изцеждате след кърмене, за да правите запаси, то не се увличайте с количествата, защото може да си докарате хиперлактация, която не е полезна нито за бебето, нито за вас. Тогава се нарушава баланса на предно и задно мляко.  Нормално е след синхронизиране с бебето да се усещат гърдите по-меки. Само в часовете на хранене може да усещате напрежение. Следете мокрите памперси на бебчо, за да сте сигурни в поетото количество мляко.
Относно храните увеличаващи кърмата - може да наблегнете на овесени ядки, жито, тиква, достатъчно вода /поне 2л/ и достатъчно почивка.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 381
Здравейте. И аз съм от скоро кърмещите майки. Имам следния въпрос: прочетох, че овесените ядки и житото стимулират лактацията. Но в тях нали има гултен, той не е ли вреден за бебето до 6 месечна възраст? Благодаря предварително за отговора.

В овесените ядки и житото има глутен и затова те не се дават на бебето. Овеса и житото се приемат от майката.  Глутена не преминава в кърмата Grinning

Общи условия

Активация на акаунт