Отговори
# 360
  • Мнения: 550
Не съм смятала общо колко АМ изяжда за едно денонощие, но имам усещането, че понякога по-скоро кърмата е добавката. След всяко нейно сукане са ми меки гърдите. Ако се опитам да изцедя излизат капки, не тече на струя. Ще пробвам тези дни режима, който предложи и да се надяваме, че ще даде резултат. Ако не се реши проблема ще се свържа с някой консултант в нашия квартал. Много ти благодаря за помощта. Дано всичко се нареди.   bouquet

# 361
  • София
  • Мнения: 12 295
  Бебенце на вашата възраст и кг ориентировъчни би трябвало да има нужда от около 500 мл кърма за денонощие или около 60-70 мл на хранене. Разбира се всяко детенце е различно и нуждите са различни, като това правило важи за деца изцяло на кърма.
  Споделяте, че в момента разполагате с кантарче, може да се опитате да направите няколко пробни кърмения през деня за да засечете средно колко изсуква бебенцето и от какво количество добавка се нуждае.

# 362
  • Мнения: 313
Aila благодаря за изчерпателния отговор. Значи бебчо се роди 2820гр., изписаха ни 2720гр. Не е бил в кувиоз.  Днес го претеглихме 2750гр. Абсолютно след всяко кърмене доизцеждам на ръка в салфетка, толкова е малко, пробвах в шишенце, ама понеже капе на капки или лееека струйка и се стича в пръстите  ми и не стига даже и дъното да покрие. Преди малко се накърмихме, предлагам и 2-те гърди по 15мин. като накрая вече си спинка и само "ближе" едвам едвам. Дадох му след това 30мл. АМ и както беше заспал веднага го изгълта и пресуши шишето. Ще продължа да го дохранвам да видим как ще е с акото. Но не знам наистина колко АМ да му правя??? А и не сме от София, благодаря все пак Simple Smile

# 363
  • София
  • Мнения: 12 295
  Здравей,
колко дни след изписването е това мерене и първо измерване на този кантар ли e? Средно едно кърмаче трява да наддава около 25-30грама на ден, като долната граница е 15 -тина грама.
  Дори да не успяваш да събираш изцеденото стимулацията на гърдите също е от полза. Ако се храните на 2,5-3 часа може да опиташ да не цедиш непосредствено след кърмене, а около час-час и половина след началото на кърменето. Тъй като ако бебчо изсуква хубаво гърдите, няма смисъл да изцеждаш непосредствено след кърмене.
   Иначе за бебче около 2,8 кг средно има нужда от около 450 мл кърма за денонощие. Това означава че дори 40-50 мл на хранене, ако се храните на всеки 2-2,5 часа са достатъчни или по 20-30 мл от гърда Simple Smile Опитай за известно време да го будиш на всеки 2,5 часа през деня считано от началото на едното хранене до началото на другото. ПРедлагай малко добавка, около 30 мл максимум ако прецениш че има нужда. Хубаво е да не е на повече от 2-3 хранения, обикновенно това се налага късният следобед и вечер. Задължително се стреми да имаш повече кърмения поне 10 тина за денонощие.
   Много добър ориентир е броят напишкани и наакани памперса. Трябва да имате поне шест хубаво напишкани памперса, да тежат колкото един сух в които си изляла две супени лъжици вода и поне 2-3 наакани, от които поне един е обилно пълен.
   Не помня дали на теб или на другата майка пуснах в началото линк за разранените зърна където се описва правилното поставяне на бебчето на гърда, но позата и поемането на максимална част от ареолата е от изключително важно значение, ако можеш обърни внимание и на това. Вариант е също да се чуем или пишем по-скайп за по-лесно.
   Опитай няколко дни с по-често кърмене и будене на 2-2,5 часа плюс даването на добавка при необходимост.
   Разумно е при взимането на подобни мерки и реоргазинация на кърменето отново да отидете да ви премерят след 5-7 дни за да се види дали има резултат Simple Smile
  

# 364
  • Мнения: 313
Това замерване беше вчера т.е. 5 дена след изписването. За първи път на този кантар. Довечера пак ще го измерим. От снощи му давам по 30мл. след кърмене и вече имаме 2 наакани памперса. А преди това 2 дена не беше акал. Мисля, че 30мл. са му достатъчни. Той по принцип сам си се събужда на 2.5 часа, но си права че няма смисъл да се цедя след кърмене защото само се стискам и ме заболява накрая без нищо да излиза. Не се бях сетила да се цедя между кърменията, веднага почвам. Мерси  Hug

# 365
  • София
  • Мнения: 12 295
  Здравей,
радвам се че бебчо е почнал да ака и ти си по-спокойна. Пиши след няколко дни с този режим как вървят нещата, какво е наддаването и колко е добавката.
  Погледни ако желаеш и ти тази статия - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138

# 366
  • Мнения: 313
Такааа да се включа пак. Продължавам да давам на бебо 30мл. добавка след кърмене. Яде на 2ч. и половина без нощна пауза. За 3 дена е наддал 100гр.(правихме второ замерване на този кантар)от 2750 е станал 2850.
Ака по около 4 пъти на денонощие. До тук добре. Само, че кърмата ми не се увеличава. Забелязах нещо, като цедя  между храненията изцеждам същото количество и след като го накърмя т.е. 10мл. с  триииста зора. В началото има лека струя, след десетина стискания струята става на капки. Ако изчакам няколко минути пак има лека струйка и после капки. Не се втвърдяват гърдите също да спомена. Преди да дойде ред за хранене усещам нещо като парене около зърната, като изтръпване, все едно млякото се е събрало там, а самата гърда е мека.
Преди малко му направих пробно кърмене с този кантар и излезе, че е изял само 10гр.
Вече се чудя, ще имам ли някога достатъчно кърма  Sad с тия мои калпави гърди пфууууу  или пък ако организма се е нагодил към "мързеливото сучене" и не пуска повече за сега, ще пусне ли занапред като поотрасне бебчо.

# 367
  • Мнения: 313
Да споделя още инфо. И днес правих пробно кърмене-10гр. изяжда мъника от двете ми гърди. Забелязах също, че вече будува докато суче, но въпрки това пак суче мързеливо. Гледа в една точка и сякаш мисли ли мисли, почива си и хич не си дава зор. Накрая на втората гърда се удрямва. Снощи го оставих да виси на гърдите му около час белким изяде повече, да ама не същото изяжда.
Сега въпросът ми е кога долу горе ще стане по-активен, споменах ли че кара физиологична жълтеница, утре прави 14 дена.
Редактирам си поста-току що изцедих 50мл. от двете гърди  newsm44 не мога да повярвам. Много странно, значи гърдите са меки, почвам да цедя и о ужас не мога да покрия дъното на шишенцето, само капки. Оставих шишето и няма и минута почнаха и двете гърди да капят , тръгна по-силна струя чак не можех да сваря да събирам "ценната течност" след малко пак секна, капки капки и след няколко минути пак текнаха силно. Защо е толкова неравномерно от едната крайност пресъхнали та в другата блузата ми подгизна?

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 11:37 от toffifee

# 368
  • Berlin
  • Мнения: 11 338
Здравейте!
Ние сме в следната ситуация - бебчо се роди в 37ма седмица, нормално, 2800гр., но трябваше да поседи в кувьоз 2-3 дни, беше на антибиотик и глюкоза през това време и на АМ от болницата. Езичето му е малко по-особено - стои малко по-навътре и нагоре; когато си отвори устата, то е нагоре към небцето и трябва да уцелим момента, когато е долу, за да му дадем шишето. Сега изцеждам гърдите и му даваме дозата в шише, но много ми се иска да започна да го кърмя. Когато пробвахме за 2 дни, беше много мъчно, почти не ядеше, не може да засмуче добре, защото езикът му е нагоре, а зърната ми се оказаха малки (аз винаги съм мислела, че са големи, но уви Simple Smile ) и не засмуква добре. Освен това имам чувство, че ако не започна да кърмя, кърмата ми може да спре и това доста ме тревожи. Как може да се справим с положението, дали има някакъв начин да го накарам да подава език, как да преминем от шишето към кърменето? Ако може някой да ми помогне, може и на лс, защото може би ще имам много въпроси. Благодаря!

# 369
  • Мнения: 11 264
Abs, такова ли е положението на езичето?


Ако е това - нарича се къса юздичка. При положение, че създава такива неудобства на теб и бебето, най-добрият вариант е да се клипне - простичка безкръвна манипулация, която отнема 2 минути (въпреки че много родители се притесняват, и то е разбираемо)
Относно засукването, има разни неща, които временно могат да помогнат - силиконовите зърна са някакво решение, в поза "футболна топка" им е по-лесно да засучат, отколкото в нормалната...
Ако искаш да съхраниш количеството кърма, при всички случаи е добре да се изцеждаш редовно - 8 пъти в денонощие двете гърди. Поздравления, че храниш с кърма, макар и от шише, въпреки трудностите!

И най-вероятно ще трябва да ви види консултант на живо, като се опре до засукване Simple Smile

Последна редакция: ср, 13 юли 2011, 01:18 от Параход

# 370
  • Berlin
  • Мнения: 11 338
Не, не е такова езиче. Просто като отвори уста и го държи до небцето опряно, лекарката ни каза, че е наследствено и няма да се оправи. Следя го, когато го свали надолу и тогава пъхам шишето, мисля, че още не се усеща, че трябва да сваля езика, за да яде.

# 371
  • София
  • Мнения: 39 091
Мога ли да кърмя, докато съм със стомашен вирус?

# 372
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Мога ли да кърмя, докато съм със стомашен вирус?
Да. Той не преминава в кърмата и каквото и да има, бебето вече е било изложено на потенциална зараза, т.е. с кърмата го предпазваш по-ефективно, отколкото без нея.
Но се грижи за себе си - почивай, пий обилно течности, храни се подходящо - стомашните вируси са неприятна история. Ако трябва, чуй се с лекаря си, да ти предпише хидратиращи разтвори, за да се поддържаш във форма.

# 373
  • Мнения: 1 130
Привет!
Имам следният проблем:
Бебето ми е на 2м и 11д, само на кърма е, давам на поискване /горе-долу на 3 ч,/, яде само от една гърда. От няколко дни не иска да суче от дясната ми гърда в поза "люлка" и "легнала позиция" /това са обикновените ни пози за кърмене, може би суче повече в легнала позиция/, когато го завъртя в поза "футболна топка" - суче - е пак ръкомаха, но все пак се храни. С лявата гърда няма проблем, суче във всякаква позиция, спокойно. Не знам какво става.

# 374
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Преглеждал ли го е педиатър скоро? Бебето плаче ли без причина, изглежда ли като да изпитва болка и неспокойно ли е, ако лежи на лявата си страна? Ако да, може би има проблем с ушето и е добре да го прегледа лекар.
Ако не, тествай нови пози, в които е склонно да суче от тази гърда - например легнало по корем върху теб, докато ти лежиш облегната назад (например на диван) и храни в тях, ако ви е удобно и на двамата.

Общи условия

Активация на акаунт